Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Jeszcze nie tak dawno, możliwość podjęcia studiów za granicą wydawała się nam być czymś zupełnie nieosiągalnym. Taka szansa trafiała się tylko nielicznym, którzy naprawdę wyróżniali się swoimi wynikami w nauce i mogli otrzymać odpowiednie wsparcie finansowe. Dzisiaj jednak, wyjazdy zagraniczne i studiowanie poza naszym krajem nie jest już tak rzadkie. Otwarte granice sprawiły, że coraz więcej młodych ludzi decyduje się na podjęcie wyzwania jakim jest życie i nauka w obcym kraju.

Jak uzyskać kredyt na studia za granicą? (NBP)

Czy warto studiować za granicą?

Nie od dziś wiadomo, że poziom najlepszych polskich uczelni jest bardzo wysoki. Czy zatem warto w ogóle zawracać sobie głowę nauką za granicą? Zdecydowanie tak! A powodów, które potwierdzają słuszność takiej decyzji jest co najmniej kilka. Przede wszystkim, chyba nikogo nie trzeba przekonywać co do tego, że życie za granicą, choćby przez kilka lat, otwiera nas na nowych ludzi i zupełnie inną kulturę. A takie doświadczenie jest w stanie w niezwykły sposób otworzyć nasz umysł i sprawić, że rozwiniemy się jako osoby, ale także jako studenci.

Warto także pamiętać, że wyjeżdżając na studia na prestiżowe uczelnie zagraniczne, zyskujemy bardzo duży plus w oczach naszych przyszłych pracodawców. Nauka za granicą jest nadal czymś co imponuje i sprawia, że nasze CV wydaje się atrakcyjniejsze. Należy także wspomnieć o tym, że system nauczania w wielu krajach jest odmienny od tego, jaki znamy w Polsce. Za granicą często stawia się raczej na praktyczne podejście do wielu zagadnień, dzięki czemu nabywamy nie tylko wiedzę, ale także umiejętności. A te z pewnością bardzo przydadzą się nam w przyszłości w naszym życiu zawodowym.

Jak sfinansować studia za granicą?

Dość dużą przeszkodą w realizacji naszych marzeń o nauce na uczelniach zagranicznych mogą okazać się niestety pieniądze. Trzeba pamiętać, że koszty utrzymania w największych miastach europejskich są z reguły wyższe niż w Polsce. Nie mówiąc już o tym, że w przeciwieństwie do naszego kraju, studia w wielu państwach są płatne i wcale nie są to symboliczne kwoty. W związku z tym, jeszcze zanim zaczniemy składać podania o przyjęcie na poszczególne uczelnie, warto zastanowić się czy będzie nas stać na taki wyjazd i ewentualnie w jaki sposób możemy sfinansować takie przedsięwzięcie.

Oczywiście pierwsze co może nam przychodzić do głowy to podjęcie pracy za granicą, którą moglibyśmy wykonywać po zajęciach na uczelni. Jest to oczywiście bardzo dobry pomysł pod warunkiem, że będziemy w stanie dobrze wywiązywać się z naszych obowiązków, a przy tym wciąż będziemy mieli czas na naukę. Niektórzy studenci liczą również na wszelkiego typu stypendia, które są wypłacane przez uczelnie tym najzdolniejszym osobom albo tym, które mają trudną sytuację finansową. Nie każdy jednak może mieć pewność, iż uda mu się otrzymać takie wsparcie finansowe. Bardzo często wybieranym rozwiązaniem są również kredyty studenckie, które są udzielane młodym ludziom na preferencyjnych warunkach.

Kredyt na studia za granicą - gdzie się o niego ubiegać?

Wielu studentów z Polski zastanawia się czy o pieniądze potrzebne im na naukę i utrzymanie się za granicą, mogą ubiegać się u nas w kraju. Ale niestety kredyt studencki jest tak specyficznym rodzajem pożyczki, iż mogą się o niego starać jedynie osoby uczące się w Polsce. Warunkiem otrzymania tego typu finansowania jest przedstawienie w banku dokumentu, który potwierdza, że dana osoba posiada status studenta uczelni polskiej. W związku z tym, jeśli naukę podejmujemy poza granicami kraju, nie możemy starać się o pożyczkę w polskim banku.

Wyjątkiem od tej reguły są jednak osoby, które naukę na zagranicznej uczelni podejmują w ramach programu wymiany studentów Erasmus. W takim przypadku mimo, iż osoba ubiegająca się o kredyt uczy się przez semestr lub rok poza Polską, wciąż posiada ona status studenta uczelni polskiej. A zatem bez żadnych problemów, może się ona ubiegać o kredyt studencki w naszym kraju. W każdej innej sytuacji, o pożyczkę na realizację naszych marzeń o studiach zagranicznych musimy się ubiegać w państwie, w którym podejmujemy naukę.

Kredyt studencki za granicą - jak go uzyskać?

Oczywiście procedury związane z uzyskaniem kredytu studenckiego mogą być bardzo różne, w zależności od kraju, w którym decydujemy się podjąć naukę. Dlatego też, jeszcze zanim na dobre rozgościmy się w naszej nowej, tymczasowej ojczyźnie, warto dowiedzieć się jakie dokumenty musimy przygotować. W większości przypadków konieczne jest wypełnienie szczegółowego wniosku o kredyt studencki. Przykładowo w Anglii, można go złożyć jeszcze przed rozpoczęciem studiów, co gwarantuje nam to, że czesne będzie za nas opłacane od samego początku. 

Jeśli język urzędowy wciąż sprawia nam trudności i nieco się gubimy we wszystkich formalnościach, które należy załatwić, można skorzystać z usług specjalistycznych firm pomagających w wypełnianiu takich wniosków. Oczywiście większość z nich robi to odpłatnie, ale jeśli chcemy mieć pewność, że wniosek o kredyt studencki zostanie wypełniony poprawnie, warto zainwestować w taką usługę, aby zaoszczędzić sobie nerwów. Informacje dotyczące tego typu wsparcia finansowego z pewnością można także otrzymać na każdej uczelni, której studentami mamy zostać.

Skorzystaj z pomocy eksperta

2019-08-23

Pożyczka pod zastaw samochodu - na czym polega?

Nie każdy klient może starać się o pożyczkę, gdy posiada inne zadłużenia lub jego historia kredytowa pozostawia wiele do życzenia. Co zrobić w takiej sytuacji? Dobrym rozwiązaniem może okazać się wówczas pożyczka pod zastaw samochodu, którą udzielają firmy pozabankowe

2019-08-22

Kredyt obrotowy - co to jest i jak go dostać?

Brak możliwości opłacenia bieżących faktur lub zakupu materiałów, z których tworzone są nasze produkty, jest nie tylko frustrujące, ale także zagraża funkcjonowaniu biznesu. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia

2019-08-21

Kredyt dla nowych firm na start - jak dostać? Warunki.

Niezależnie jednak od tego, kto zabiera się za tworzenie firmy, potrzebuje odpowiedniego kapitału na jej rozwój. Niestety, nie każdy posiada oszczędności i nie wszyscy mogą liczyć na wsparcie rodziny i przyjaciół. Wówczas jedynym rozwiązaniem wydaje się być kredyt dla nowych firm

Jak spłacić chwilówki - sprawdzone sposoby na spłatę długów

Warto dowiedzieć się w jaki sposób można poradzić sobie z problemem, jakim jest spłata takich szybki i łatwych pożyczek.

Jak działa kredyt oddłużeniowy (dla bardzo zadłużonych)?

Wbrew pozorom nie jest trudno wpaść w spiralę zadłużeń. Niespodziewane wydatki, które spadają na nas jak grom z jasnego nieba są w stanie mocno namieszać w budżecie domowym. Problemy ze spłatą jednego zadłużenia generują kolejne i tak w kółko.

Czy nadal jest sens brać coś na raty, żeby budować historię kredytową?

Od wielu lat panuje przeświadczenie o tym, że osoba, która ma czystą kartę w historii kredytowej, nie ma szans na otrzymanie większego kredytu. Zapytałam banki, jak oceniają swoich klientów i czy ci bez rat na mały sprzęt RTV/AGD nadal nie mają co liczyć na większy kredyt.  

Kredyt gotówkowy na oświadczenie - co musisz wiedzieć?

Jednym z najpopularniejszych kredytów jest kredyt gotówkowy na oświadczenie. Co powinniśmy o nim wiedzieć, zanim podpiszemy umowę?

Ikona informacji
poradniki