Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!

Co prawda studia państwowe w Polsce są bezpłatne, jednak utrzymanie się w dużym mieście oraz zakup wszystkim potrzebnych nam do nauki materiałów, może generować spore koszty. Niestety, nie każdy student może liczyć na wsparcie rodziców, którzy często sami nie posiadają zbyt wysokich dochodów.

W związku z tym studenci często rozglądają się za różnymi rozwiązaniami, które pozwolą im spokojnie się uczyć, nie martwiąc się o pieniądze. A do tych najpopularniejszych z pewnością należy kredyt studencki.

Co to jest kredyt studencki i jak go otrzymać? Co to jest kredyt studencki i jak go otrzymać? (fot. Krzysztof Wojciewski / FORUM)

Kredyt studencki - co to jest?

Kredyt studencki jest jednym ze sposobów na sfinansowanie wydatków generowanych podczas studiów. Spłata odsetek związanych z zobowiązaniem finansowym tego typu jest dotowana przez państwo, w związku z czym koszty związane z kredytem są znacznie niższe niż w przypadku tradycyjnego kredytu gotówkowego. Wiele osób twierdzi nawet, że wsparcie finansowe otrzymujemy w tym przypadku praktycznie za darmo.

Kredyt studencki jest udzielany na okres trwania studiów, łącznie do 6 lat. W przypadku osób, które się doktoryzują okres ten może zostać przedłużony maksymalnie do 10 lat. Kolejne transze kredytu mogą być natomiast wypłacane przez 10 miesięcy w roku akademickim. Wysokość miesięcznej transzy wynosi w większości przypadków 600 złotych. Kredytobiorca może jednak wnioskować zarówno o ratę podwyższoną, wynoszącą 800 złotych, jak i obniżoną - 400 złotych. O taką zmianę może się także ubiegać już w trakcie pobierania transz kredytu. Co bardzo istotne, kredyt studencki nie musi być spłacany od razu po zakończeniu studiów. Absolwent uczelni ma 2 lata na ustabilizowanie swojej sytuacji finansowej i rozpoczęcie regulowania takiego zobowiązania.

Kto może się ubiegać o kredyt studencki?

Kredyt studencki jest przeznaczony dla studentów uczelni publicznych i niepublicznych. Mogą to być studenci zarówno studiów dziennych, jak i wieczorowych oraz zaocznych. Warunkiem w tym przypadku jest także to, aby taka osoba rozpoczęła naukę na uczelni wyższej przed ukończeniem 25. roku życia. Ale o kredyt tego typu mogą się również ubiegać studenci studiów doktoranckich. Takie prawo przysługuje również słuchaczom oraz studentom Akademii Obrony Narodowej, Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego, Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte, które są osobami cywilnymi, a także cywilom będącym słuchaczami Szkoły Głównej Służby Pożarniczej.

Z założenia kredyt studencki jest wsparciem finansowym, które ma pomóc studentom z rodzin o nie najlepszej sytuacji materialnej. W związku z tym jednym z najważniejszych warunków ubiegania się o takie finansowanie jest wysokość miesięcznego dochodu na osobę w rodzinie studenta. Każdego roku ustala się, ile może on wynosić maksymalnie, aby dany student mógł się starać o przyznanie mu kredytu studenckiego.

Jakie dokumenty będą nam potrzebne?

Tak jak w przypadku każdego innego kredytu, aby otrzymać kredyt studencki, konieczne jest przejście przez etap wypełniania wszelkich formalności. Absolutną podstawą jest oczywiście wniosek, który należy złożyć w banku, w którym chcielibyśmy zaciągnąć kredyt studencki. Do takiego dokumentu należy również dołączyć zaświadczenie określające dochody rodziny kredytobiorcy. Dodatkowo do banku musimy również dostarczyć jakiś dowód potwierdzający to, że jesteśmy studentami lub też bierzemy udział w rekrutacji na konkretną uczelnię.

Oczywiście bank będzie potrzebował również dokumentów, dzięki którym będzie w stanie ocenić zdolność kredytową  oraz zabezpieczenia spłaty kredytu. W większości przypadków chodzi tutaj o zaświadczenia uzyskane od pracodawców osób, które są poręczycielami kredytu studenckiego. Każdy bank może również poprosić nas o innego typu dokumenty, dlatego warto dowiedzieć się wszystkiego o wymaganych przez daną instytucję formalnościach jeszcze zanim wystąpimy z wnioskiem kredytowym. Te natomiast składa się każdego roku pomiędzy 15 lipca a 20 października.

Kredyt studencki - jakie poręczenie jest wymagane?

Osoba zaciągająca kredyt na studia musi posiadać co najmniej jednego poręczyciela. To właśnie on będzie odpowiedzialny za spłatę zadłużenia w sytuacji, gdy student nie będzie w stanie uregulować takiego zobowiązania samodzielnie. Kto zatem może być poręczycielem? W zdecydowanej większości przypadków są to rodzice, rodzeństwo lub dalsza rodzina studenta. Zdarzają się jednak sytuacje, w których nie możemy liczyć na pomoc kogokolwiek z naszych bliskich. Wówczas, mamy możliwość ubiegania się o poręczenie Banku Gospodarstwa Krajowego lub Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Pierwsza z tych instytucji poręcza całość kredytu dla studentów pozbawionych opieki rodzicielskiej oraz tych, których dochód w rodzinie na osobę nie przekracza 1500 zł. Jeśli natomiast wysokość takiego dochodu nie przekracza 2000 zł, Bank poręcza 90% kredytu. Z kolei, gdy chodzi o ARiMR, o jej poręczenie mogą się starać studenci pochodzący z obszarów wiejskich. Jeśli dochód w rodzinie na osobę nie przekracza 1000 zł, Agencja może poręczyć 100% kredytu studenckiego. W pozostałych przypadkach jest to natomiast 80%.

Skorzystaj z pomocy eksperta

2019-08-21

Kredyt dla nowych firm na start - jak dostać? Warunki.

Niezależnie jednak od tego, kto zabiera się za tworzenie firmy, potrzebuje odpowiedniego kapitału na jej rozwój. Niestety, nie każdy posiada oszczędności i nie wszyscy mogą liczyć na wsparcie rodziny i przyjaciół. Wówczas jedynym rozwiązaniem wydaje się być kredyt dla nowych firm

2019-08-16

Kredyt samochodowy 50/50 - oferta, warunki

Jednym z popularniejszych produktów pozwalających na finansowanie zakupu samochodu jest kredyt 50/50. Na czym dokładnie polega i czy warto się nim w ogóle zainteresować?

2019-08-13

Jak działa kredyt oddłużeniowy (dla bardzo zadłużonych)?

Wbrew pozorom nie jest trudno wpaść w spiralę zadłużeń. Niespodziewane wydatki, które spadają na nas jak grom z jasnego nieba są w stanie mocno namieszać w budżecie domowym. Problemy ze spłatą jednego zadłużenia generują kolejne i tak w kółko.

Czy nadal jest sens brać coś na raty, żeby budować historię kredytową?

Od wielu lat panuje przeświadczenie o tym, że osoba, która ma czystą kartę w historii kredytowej, nie ma szans na otrzymanie większego kredytu. Zapytałam banki, jak oceniają swoich klientów i czy ci bez rat na mały sprzęt RTV/AGD nadal nie mają co liczyć na większy kredyt.  

Jak spłacić chwilówki - sprawdzone sposoby na spłatę długów

Warto dowiedzieć się w jaki sposób można poradzić sobie z problemem, jakim jest spłata takich szybki i łatwych pożyczek.

Kredyt gotówkowy na oświadczenie - co musisz wiedzieć?

Jednym z najpopularniejszych kredytów jest kredyt gotówkowy na oświadczenie. Co powinniśmy o nim wiedzieć, zanim podpiszemy umowę?

Pożyczka na wkład własny do kredytu hipotecznego

Jednym z warunków otrzymania kredytu hipotecznego jest posiadanie odpowiedniego wkładu własnego. Czy i jak można otrzymać pożyczkę na wkład własny?

Ikona informacji
poradniki