Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Konto bankowe ma niemal każdy z nas. Jego posiadanie umożliwia przeprowadzanie transakcji finansowych oraz trzymanie pieczy nad domowym budżetem. Jest produktem wielofunkcyjnym, powiązanym z dodatkowymi usługami jak karta płatnicza, bankowość internetowa, mobilna, bankomaty. Podpowiadamy, jak zdecydować gdzie założyć konto bankowe.

Wybór rachunków bankowych jest spoty. Banki prześcigając się w walce o klienta proponują coraz to nowsze i lepsze rozwiązania w ramach konta osobistego. Dlatego zastanawiając się, gdzie złożyć konto, warto bliżej przyjrzeć się ofertom instytucji finansowych i wybrać takie, które będzie najlepiej odpowiadać naszym indywidualnym potrzebom.

Gdzie założyć konto bankowe? Na co zwracać uwagę? Gdzie założyć konto bankowe? Na co zwracać uwagę? (YAY Foto)

Pamiętajmy, że założenie konta bankowego nie jest transakcją dożywotnią z danym bankiem. Oferty zmieniają się dość często, dlatego dobrze jest trzymać rękę na pulsie i monitorować co zmienia się na rynku. Jeśli natomiast pojawi się nowa oferta nie ma przeciwwskazań, aby z niej skorzystać. Tym bardziej, że banki już dawno odeszły od nagradzania klienta za długotrwałe relacje z instytucją.

Zobacz także: Jaki mamy banki komercyjne w Polsce?

Gdzie najlepiej założyć konto bankowe?

Rozważając, gdzie warto założyć konto, przede wszystkim należy określić własne potrzeby. Na rynku bowiem jest bardzo duży wybór produktów, z których nie wszystkie będą spełniać nasze oczekiwania. W tym celu konieczne jest przeanalizowanie w jaki sposób korzystamy z rachunku – częściej wykonujemy transakcje internetowe czy w gotówkowe, z jakich usług korzystamy i w jakiej częstotliwości – przelewy, zlecenia stałe, wypłaty z bankomatów, płatności kartą. Krótka analiza naszych zwyczajów pozwoli określić, gdzie można szukać ewentualnych oszczędności oraz na koszt jakich usług zwrócić uwagę porównując oferty banków.

Obecnie wiele instytucji finansowych proponuje konto za 0 zł. Jednak pod tego typu hałasami może kryć się wiele znaczeń – 0 zł za prowadzenie rachunku, 0 zł za podstawowe opłaty bądź możliwość obniżenia kosztu posiadania konta, pod warunkiem spełnienia określonych obostrzeń. Zważywszy na to, pierwszym krokiem jaki należy podjąć wybierając rachunek jest analiza opłat i prowizji. Potencjalny klient powinien policzyć ile będzie go kosztowało miesięczne posiadanie rachunku oraz jakie warunki bank proponuje, tj.:

  • opłata za prowadzenie konta,
  • możliwość skorzystania z warunków zwalniających z opłat za usługi (kartę płatniczą, użytkowanie konta, przelewy internetowe itd.)
  • sieć oraz liczba darmowych bankomatów,
  • konieczność utrzymywania określonego salda na rachunku bądź regularnych wpływów,
  • liczba oddziałów i placówek franczyzowych.

Kolejnym krokiem będzie sprawdzenie czy bank określa minimalny okres, przez który należy utrzymywać konto. Zdarza się, że jeśli jego posiadacz otworzy rachunek w trakcie trwania promocji, jednym z warunków otrzymania premii, zwrotu pieniężnego czy atrakcyjniejszych warunków jego prowadzenia, będzie konieczność aktywnego użytkowania konta przykładowo przez 12 czy 24 miesiące.

Warto również sprawdzić, jakie są warunki rezygnacji z umowy oraz jakimi kanałami możemy złożyć jej wypowiedzenie. Im większy wybór bank daje sowim klientom, tym lepiej. Klient nie jest wówczas ograniczony koniecznością udania się bezpośrednio do placówki banku, co jest problematyczne i czasochłonne.

Przy dużej konkurencji na rynku, niemal standardem stało się proponowanie przez bank „czegoś” w zamian za otwarcie rachunku. I choć przy wyborze konta może nam pomóc informacja, że bank oferuje oprocentowanie środków na nim się znajdujących bądź dodatkowych bonusów, należy ostrożnie podchodzić do cross-sellingu. Instytucja prędzej czy później będzie chciała czegoś w zamian, dlatego tak ważne jest każdorazowe czytanie regulaminów.

W odpowiedzi na pytanie, gdzie najlepiej założyć konto bankowe, może również pomóc analiza pozostałych produktów, jakie posiada instytucja, a z których ewentualnie będziemy korzystać w przyszłości, np. limit w koncie, karta kredytowa. Wygodnie mieć wszystkie produkty w jednym banku, jednak nie zawsze jest to możliwe.

Gdzie założyć pierwsze konto bankowe?

Na założenie pierwszego konta bankowego decydują się osoby młode w przedziale wiekowym 18- 26 lat. Nie jest wskazany wybór pierwszego lepszego banku, ponieważ jest to decyzja najczęściej na parę lat. Dlatego ważne jest dokładne sprawdzenie oferty i porównanie jej z innymi. W przypadku młodych osób, mogą one dokonać wyboru pomiędzy produktem skierowanym stricte do nich, tj. konto student, konto dla młodych bądź standardowym kontem rozliczeniowym.  

Niewątpliwie lepszym wyborem będzie jednak oferta przeznaczona dla uczniów i studentów, ponieważ wówczas bank jest bardziej skłonny zminimalizować wysokość opłat oraz liczbę warunków związanych z jego posiadaniem. Banki w ich przypadku najczęściej nie pobierają opłat za użytkowanie rachunku czy przelewy internetowe, a darmowe posiadanie karty warunkuje spełnienie prostych warunków np. określona liczba transakcji bezgotówkowych bądź wskazana suma operacji.

Nie zmienia to jednak faktu, że konieczne jest zapoznanie się z tabelą opłat i prowizji oraz aktualnymi regulaminami, dzięki czemu unikniemy przykrych niespodzianek. Przy okazji warto sprawdzić czy bak oferuje dodatkowe bonusy dla posiadaczy konta. Mogą one być bardzo atrakcyjne, szczególnie dla uczniów, np. zniżki na kursy językowe, kupony rabatowe do wybranych punktów handlowych czy zniżki na różne usługi.

Sprawdź, jak szukać najlepszego konta bankowego

Sprawdź opinie o banku

Konto bankowe oferuje każdy bank, a jego założenie trwa dosłownie chwilę. Można wybrać się z dowodem osobistym do dowolnej placówki banku bądź wypełnić wniosek umieszczony na stronie internetowej banku i oczekiwać na kuriera z umową. Jednak tak bogata oferta dostępna na rynku posiada zarówno plusy jak i minusy. Konkurencja, to teoretycznie duża szansa na pojawianie się promocyjnych produktów, z drugiej strony wybór banku nie jest jednoznaczny i zajmuje dużo czasu.

Obecnie możemy jednak wspomagać się opiniami umieszczanymi w internecie na temat samego produktu jaki i banku. Na forach nie tylko znajdziemy praktyczny opis oferty, ale i jego zalety oraz wady. Ponadto dostępne są również porównywarki kont bankowych, które niewątpliwie mogą pomóc w dokonaniu wyboru.  


2020-05-29

Smartwatch: płatności zbliżeniowe. Garmin Pay, Apple Pay, Wear OS

Dokonywanie codziennych płatności staje się coraz łatwiejsze, nie musimy w tym celu nosić ze sobą nie tylko gotówki czy karty, ale nawet telefonu. Wystarczy nam zegarek z NFC.

2020-05-28

Przeniesienie konta bankowego: zmiana banku nie musi być trudna

Na rynku obecnych jest wiele ofert kont osobistych. Często przed zmianą banku powstrzymuje nas jednak wizja wysiłków towarzyszących przeniesieniu konta bankowego. Wbrew pozorom nie zawsze musi oznaczać niedogodności.

2020-05-28

Kredyt odnawialny (rewolwingowy) - na czym polega? Jak spłacić?

Kredyt odnawialny zwany też rewolwingowym to dodatkowe środki podpięte do konta osobistego. Gdy na rachunku skończą nam się pieniądze, schodzimy pod kreskę i zaczynamy korzystać z pieniędzy banku. Zobacz, jak działa i jak spłacić kredyt odnawialny.

Polecenie zapłaty i zlecenie stałe - jak działają i czym się różnią?

Regulowanie comiesięcznych płatności to często kłopotliwy obowiązek, zwłaszcza jeżeli mamy sporo rachunków do opłacenia. Z pomocą może przyjść polecenie zapłaty lub zlecenie stałe.

Jak bezpiecznie robić e-zakupy? 5 porad dotyczących zakupów online

Internet sprawia, że niemal wszystkie produkty znajdują się w zasięgu zaledwie kilku kliknięć. Aby z zakupów online czerpać wyłącznie korzyści, trzeba wiedzieć, jak przeprowadzać je bezpiecznie.

Paypal: co to i co umożliwia konto PayPal?

Dokonywanie płatności w internecie jest niezwykle proste i szybkie. Jedną z dostępnych metod jest PayPal. Dzięki serwisowi możemy zapewnić sobie również dodatkową ochronę.

Karta prepaid - jak działa karta przedpłacona?

Chociaż karty prepaid kojarzą się głównie z telefonią komórkową, są obecne również w bankowości. Gwarantują bezpieczeństwo i wygodę. To dobry pomysł nie tylko dla rodziców.

Ikona informacji
poradniki