SMART > Poradniki > Rachunki bankowe > Czy można założyć anonimowe konto bankowe?

Czy można założyć anonimowe konto bankowe?

W Polsce nie ma możliwości, aby legalnie założyć w pełni anonimowe konto bankowe. Kiedyś istniał  jednak szereg rozwiązań, które umożliwiały częściowe zabezpieczenie tożsamości. Jakich? Koniecznie przeczytaj ten tekst!

Czy można założyć anonimowe konto bankowe?
Spis treści
więcej Ikona strzałki

Anonimowe konto bankowe to coraz częściej poruszane zagadnienie. Budzi ono szczególne zainteresowanie wśród dłużników alimentacyjnych i osób zalegających z płatnością rat kredytów. Istnieje też szerokie grono inwestorów, którzy najchętniej nie podawaliby swojej tożsamości przy dokonywaniu dużych transakcji. Czy jednak w Polsce w ogóle da się założyć anonimowe konto bankowe? Okazuje się, że nie. Zarówno w naszym kraju, jak i w całej Unii Europejskiej  takie produkty nie mogą istnieć, ponieważ nie są zgodne z obowiązującym prawem.

Czy da się założyć anonimowe konto bankowe?

Zgodnie z Polskim ustawodawstwem nie ma prawnej możliwości, aby założyć anonimowe konto w banku. Zgodnie z artykułem 52 rozdziału 3 Prawa bankowego umowa rachunku bankowego powinna zawierać określenie stron umowy. Konieczność identyfikacji klienta oraz prawo do weryfikacji jego tożsamości na podstawie dokumentów lub informacji publicznie dostępnych zostało zagwarantowane przez artykuł 8b ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

Nie ma możliwości założenia anonimowego konta w banku. Przepisy wymagają, aby bank znał dane właściciela rachunku.

Przepisy prawa gwarantują bankom prawo do weryfikacji tożsamości osób zakładających w nich rachunki. Proces ten może przebiegać na różne sposoby, ale zawsze zmierza ku temu, aby bank uzyskał informację, z kim rozpoczyna współpracę i kto będzie korzystał z założonego rachunku.

Nie ma możliwości podania nieprawdziwych danych osobowych przy zakładaniu konta bankowego. Dane te są weryfikowane przez pracowników banku i w przypadku pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości, rachunek nie zostanie uruchomiony.

Konto na „słupa” – czy to dobry pomysł na anonimowe konto bankowe?

Dłużnicy alimentacyjni, kredytowi i pożyczkowi są w stanie zrobić wiele, aby uchronić swoje pieniądze przed wierzycielami czy komornikami. Najczęściej wpadają na pomysł założenia konta bankowego na podstawioną osobę i przelewanie na niego swojego wynagrodzenia. Tak zwanym słupem może być ktoś zupełnie nieznany lub zaufana osoba. Niezależnie od tego, kto miałby nim zostać, taka operacja nie jest legalna i mocno przestrzegamy przed takimi pomysłami.

Sposób zakładania anonimowego konta bankowego na „słupa” nosi znamiona ukrywania majątku, za co grozi odpowiedzialność karna. Co więcej, pociągnięty do odpowiedzialności będzie nie tylko sam „słup”, ale również osoba, która korzystała z jego danych.

Kryptowaluty – sposób na anonimowe przechowywanie kapitału

Kryptowaluty to pieniądze cyfrowe stworzone w 2009 roku. Pierwszą kryptowalutą był Bitcoin. Obecnie funkcjonuje bardzo wiele ich rodzajów. Fenomen kryptowalut polega na umożliwieniu przeprowadzania transakcji bez kontroli banków i innych organów bankowych. Wirtualne pieniądze przechowywane są w wirtualnym portfelu zabezpieczonym przy pomocy szyfrowania kryptograficznego.

Warto zaznaczyć, że kryptowaluty nie są powiązane z żadną instytucją bankową, a więc nie można powiedzieć, że to anonimowe konto bankowe. Musisz też wiedzieć, że inwestowanie w nie wiąże się z dużym ryzykiem nagłego spadku wartości lub upadku giełd kryptowalutowych.

Anonimowe konto bankowe – jeszcze kilka lat temu to było możliwe!

W latach trzydziestych ubiegłego wieku banki szwajcarskie wprowadziły do swojej oferty tajne konta. Taki rachunek można było otworzyć bez okazywania dokumentów tożsamości. W efekcie zdeponowane w banku środki były w pełni chronione, a ich właściciel anonimowy. Funkcjonujące wówczas w tych krajach ustawodawstwo surowo karało osoby, które wyjawiły tożsamość właścicieli anonimowych kont.

Nadmieniona powyżej tajemnica bankowa obowiązywała jeszcze do maja 2015 roku, kiedy to podpisane zostało porozumienie pomiędzy Unią Europejską i Szwajcarią, które ujednolicało prawo bankowe na tych obszarach. Na jego mocy banki szwajcarskie są zobowiązane do przekazywania urzędom podatkowym państw członkowskich UE informacje o ich obywatelach posiadających rachunki w szwajcarskich bankach.

Anonimowa karta płatnicza – pre-paid

Co prawda karta pre-paid to nie anonimowe konto bankowe, a jedynie bankomatowa karta przedpłacona, ale swojego czasu było bardzo dużo zwolenników takiego rozwiązania. Klienci najchętniej sięgali po kartę przedpłaconą oferowaną przez bank BZ WBK. Można ją było kupić w oddziałach banków, ale również w popularnych dyskontach.

Karta była całkowicie anonimowa. Działała na okaziciela, a jej zakup nie wymagał podpisywania żadnych umów z bankiem. Na odwrocie karty znajdował się indywidualny numer rachunku bankowego. Dodatkowo kartę można było wielokrotnie doładowywać przy pomocy wpłaty w oddziale banku, ale również przelewu. Był to więc produkt bardzo zbliżony do anonimowych kont bankowych, o których mowa w tym artykule.

O karcie pre-paid mówimy w czasie przeszłym, ponieważ jej idea nie spodobała się Komisji Nadzoru Finansowego. Ta uznała kartę za produkt debetowy, a więc taki, który wymaga podpisania z bankiem odpowiedniej umowy. KNF umotywowała swoje zdanie odpowiednimi przepisami ustawy o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Okazuje się również, że polskie karty pre-paid w krajach zachodnich były powszechnie wykorzystywane do prania brudnych pieniędzy.

W listopadzie 2015 roku karty pre-paid zostały całkowicie wycofane z polskiego rynku. Początkowo z oferty usunęły je banki mBank, Pekao S.A. i BGŻ BNP Paribas. Ostatnią instytucją, która się jej pozbyła, był wspomniany już BZ WKB.

Konta numeryczne – namiastka anonimowości za wysoką cenę

Rozważając anonimowe konta bankowe, nie sposób nie wspomnieć o kontach numerycznych. To rozwiązanie legalne jedynie w wybranych krajach zachodnioeuropejskich. Takie konto można założyć na przykład w Szwajcarii i Austrii, gdzie doceniane są bogate tradycje w bankowości.

Warto wspomnieć, że konta numeryczne w większości krajów są całkowicie zakazane, a tam, gdzie funkcjonują, obwarowane są szeregiem skomplikowanych regulacji prawnych.

Chociaż właściciel konta numerycznego nie jest całkowicie anonimowy, ponieważ przy zakładaniu rachunku musi się wylegitymować, to jego tożsamość jest chroniona na zewnątrz. Właściwie zna ją jedynie wąska grupa pracowników banku. W relacjach z bankiem właściciel konta posługuje się specjalnym hasłem, a jedynym identyfikatorem jego rachunku jest numer.

Konta numeryczne z łatwością można wykorzystywać do prania brudnych pieniędzy, dlatego prawo nakłada na bankierów obowiązek dokładnego prześwietlania ich właścicieli pod kątem dokonywania potencjalnie niedozwolonych czynności. Ale drobiazgowa kontrola to niewielki mankament biorąc pod uwagę koszty utrzymania konta numerycznego.

Aby otworzyć konto numeryczne, należy zapewnić na nim depozyt początkowy w wysokości od kilku do nawet kilkudziesięciu dolarów. Ponadto roczne koszty utrzymania takiego konta sięgają kilkudziesięciu dolarów.

Sposób na anonimowe konto bankowe – banki offshore

Bankowanie offshore to korzystanie z rachunku bankowego poza krajem, gdzie znajduje się główna siedziba firmy lub miejsce zamieszkania osoby fizycznej. Klienci decydujący się na założenie konta w banku poza swoim krajem, wybierają najczęściej państwa wyspiarskie, zazwyczaj tropikalne, najlepiej takie, gdzie nie sięga europejska jurysdykcja.

Wybór banku znajdującego się poza strefą wpływów europejskiej jurysdykcji motywowany jest przyjaznym systemem podatkowym, konkurencyjnym oprocentowaniem, łatwym dostępem do zdeponowanych środków i przede wszystkim – dużą anonimowością, która wynika z luźnego systemu prawnego.

Banki offshore posiadają szereg wad, gdzie najważniejszą z nich jest kojarzenie ich z działaniami z szarej strefy, Dodatkowo takie banki uważa się za mniej bezpieczne finansowo niż banki europejskie, a konta w nich zakładane są drogie w utrzymaniu.

Podsumowując, założenie konta bankowego, które byłoby w pełni anonimowe nie jest możliwe w Polsce. Tutaj każde konto bankowe musi należeć do zweryfikowanego pod kątem tożsamości właściciela. Taka sytuacja ma miejsce w całej Unii Europejskiej. Pewną namiastkę anonimowości daje konto numeryczne, Jednak to dedykowane jest klientom zamożnym. Obecnie konta bankowe noszące znamiona anonimowości daje się założyć w odległych geograficznie, wyspiarskich krajach tropikalnych. 


Publikacja zawiera linki afiliacyjne.

Rodzaje kont bankowych

Nie. Nie ma takiej możliwości. Banki mają obowiązek potwierdzania tożsamości osób, które planują otworzyć u nich rachunki bankowe.

Sposób zakładania anonimowego konta bankowego na „słupa” nosi znamiona ukrywania majątku, za co grozi odpowiedzialność karna. Co więcej, pociągnięty do odpowiedzialności będzie nie tylko sam „słup”, ale również osoba, która korzystała z jego danych.

W latach trzydziestych ubiegłego wieku banki szwajcarskie wprowadziły do swojej oferty tajne konta. Taki rachunek można było otworzyć bez okazywania dokumentów tożsamości. 


Nadmieniona powyżej tajemnica bankowa obowiązywała jeszcze do maja 2015 roku, kiedy to podpisane zostało porozumienie pomiędzy Unią Europejską i Szwajcarią, które ujednolicało prawo bankowe na tych obszarach.Wybór banku znajdującego się poza strefą wpływów europejskiej jurysdykcji wiąże się z dużą anonimowością, która wynika z luźnego systemu prawnego.

To rozwiązanie legalne jedynie w wybranych krajach zachodnioeuropejskich. Takie konto można założyć na przykład w Szwajcarii i Austrii, gdzie doceniane są bogate tradycje w bankowości. Chociaż właściciel konta numerycznego nie jest całkowicie anonimowy, ponieważ przy zakładaniu rachunku musi się wylegitymować, to jego tożsamość jest chroniona na zewnątrz. Właściwie zna ją jedynie wąska grupa pracowników banku. W relacjach z bankiem właściciel konta posługuje się specjalnym hasłem, a jedynym identyfikatorem jego rachunku jest numer. Aby otworzyć konto numeryczne, należy zapewnić na nim depozyt początkowy w wysokości od kilku do nawet kilkudziesięciu dolarów. Ponadto roczne koszty utrzymania takiego konta sięgają kilkudziesięciu dolarów.Komentarze

Potwierdź że nie jesteś robotem!
Dziękujemy za zadanie pytania!
Nasi Redaktorzy odpowiedzą tak szybko jak to możliwe a informację o udzieleniu odpowiedzi prześlemy na podany adres e-mail .
Coś poszło nie tak. Prosimy spróbować ponownie później.

Poradniki