Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Banki mają różne sposoby, aby zachęcić do założenia konta bankowego. Kuszą niskimi opłatami, a nawet ich brakiem, premiami pieniężnymi, licznymi rabatami czy zwrotem części poniesionych wydatków. Jednak wśród gąszczu ofert nie jest tak łatwo wybrać najlepsze konto bankowe, jak mogłoby się wydawać.

Najlepsze konto bankowe niewątpliwie powinno charakteryzować się niskimi opłatami, przejrzystością, ale przede wszystkim powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb jego posiadacza. Na rynku jest olbrzymi wybór ofert, jakie banki proponują klientom fizycznym. Wśród nich możemy znaleźć darmowe rachunki, takie, które warunkują obniżenie podstawowych opłat pod warunkiem spełnienia wskazanych obostrzeń stawianych przez bank czy umożliwiające otrzymanie premii pieniężnych, bonusów i zniżek. W jaki sposób wybrać najlepsze darmowe konto bankowe, tym bardziej, że banki co chwila wprowadzają nowe produkty wycofując inne? Podpowiadamy.

Najlepsze konto bankowe - jakie będzie miało cechy? Które wybrać? Najlepsze konto bankowe - jakie będzie miało cechy? Które wybrać?

Konto bankowe dopasowane do własnych potrzeb

Rachunek bankowy pozwala na wygodne zarządzanie swoimi finansami, szybką realizację transakcji oraz bezpieczne lokowanie nadwyżek pieniężnych. Jednak, aby wybrać najlepsze konto bankowe w Polsce należy realnie ocenić swoje potrzeby. Jest to o tyle ważne, ponieważ na rynku nie ma całkowicie darmowych rachunków. W tabeli opłat i prowizji zawsze znajdzie się jakaś opłata, która może nas niemiło zaskoczyć. Zatem przed podjęciem decyzji warto zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • koszt prowadzenia konta oraz ewentualne warunki zwalniające z podstawowej opłaty,
  • opłaty związane z posiadaniem i użytkowaniem karty płatniczej (w tym liczbę lub wartość transakcji, których ewentualne wykonanie pozwoli uniknąć prowizji),
  • koszt przelewów internetowych i stacjonarnych,
  • wysokość prowizji pobieranej w przypadku wpłat i wypłat gotówkowych w oddziale banku,
  • sieć bankomatów, z których można korzystać bezpłatnie.

Do tego dochodzi również wiele innych usług, z których posiadacz konta będzie korzystał. Przykładowo, jeśli często podróżujemy za granicę kraju, warto sprawdzić koszt wypłaty z tamtejszych bankomatów czy opłaty związane z przewalutowaniem. Jeszcze inni klienci stawiają na innowacyjne rozwiązania proponowane przez bank, prostotę bankowości internetowej bądź najistotniejsza będzie dla nich funkcjonalność aplikacji mobilnej.

Oczywiście, wybierając idealny rachunek, czy to standardowy, czy też najlepsze konto bankowe dla młodych, czy najlepsze konto bankowe dla studenta, najistotniejsze są opłaty. To one w większości przypadków są czynnikiem decydującym o wyborze.  Na rynku sporo banków oferuje darmowe prowadzenie konta, jednak ich liczba zmniejsza się jeśli dodamy do tego brak opłat za użytkowanie karty płatniczej. Warto jednak zwrócić uwagę czy instytucja proponuje zwolnienie z podstawowych kosztów w zamian za spełnienie dodatkowych warunków. Zazwyczaj nie są one wygórowane i dotyczą minimalnej liczby transakcji jaką należy wykonać kartą płatniczą bądź zadeklarowania stałych wpływów na rachunek, w określonej wysokości.

Zobacz: Jakie konto dla młodych wybrać? Czym się kierować?

Sprawdź co zyskasz na założeniu konta bankowego

Wybór najlepszego konta bankowego po samych kosztach związanych z jego prowadzeniem może być trudny. Wiele banków stosuje bowiem zwolnienia z opłat, jeśli klient spełni określone warunki. Tym samym liczba darmowych rachunków może się poszerzyć. W takiej sytuacji ważniejsze stają się obostrzenia określone regulaminem, a dokładniej, w którym banku są łatwiejsze do spełnienia.

Kiedy już zawęzimy swój wybór do paru produktów, najlepsze darmowe konto bankowe możemy wyłonić na podstawie usług dodatkowych proponowanych w jego ramach. Banki bowiem prowadząc zaciętą walkę o klienta indywidualnego proponują mu liczne promocje, które przyjmują postać pieniężnych bonusów za przeniesienie rachunku – dochodzących do kilkuset złotych, bonów i kuponów rabatowych bądź zwrotu części poniesionych wydatków.  Wybierając najlepsze konto bankowe dla siebie możemy zatem wybrać czy chcemy otrzymać przykładowo dodatkowe środki za jego założenie, moneyback - zwrot części środków za dokonane transakcje, bony sodexo, bilety do kina, dopłatę do rachunków za telefon czy bon na zakupy we wskazanych sklepach.  

Przeczytaj: Jak wybrać najlepsze konto oszczędnościowe?


2020-03-18

Jak bezpiecznie robić e-zakupy? 5 porad dotyczących zakupów online

Internet sprawia, że niemal wszystkie produkty znajdują się w zasięgu zaledwie kilku kliknięć. Aby z zakupów online czerpać wyłącznie korzyści, trzeba wiedzieć, jak przeprowadzać je bezpiecznie.

2020-03-06

SEPA: co trzeba wiedzieć o przelewie europejskim?

Wykonywanie przelewów międzynarodowych kojarzy się z nieco bardziej skomplikowaną procedurą i dłuższym czasem oczekiwania. Dzięki przelewowi SEPA wszystko jest jednak prostsze.

2020-03-05

Polecenie zapłaty i zlecenie stałe - jak działają i czym się różnią?

Regulowanie comiesięcznych płatności to często kłopotliwy obowiązek, zwłaszcza jeżeli mamy sporo rachunków do opłacenia. Z pomocą może przyjść polecenie zapłaty lub zlecenie stałe.

Zeznanie podatkowe: kto musi złożyć deklarację podatkową?

30 kwietnia upływa termin składania najpopularniejszych deklaracji podatkowych PIT-36 i PIT-37. PIT roczny to podstawowy obowiązek każdego podatnika. Warto dowiedzieć się, kto musi dostarczyć go fiskusowi.

PIT-37 online. Rozliczenie PIT przez Internet

Rozliczenie podatków stało się w ostatnim czasie bardzo łatwe. Każdy z nas może uregulować swoje zobowiązania wobec fiskusa w ciągu kilku minut bez wychodzenia z domu.

Karta Revolut: czy to dobra alternatywa dla tradycyjnego banku?

Szybki rozwój usług bankowych sprawia, że do dyspozycji klientów pozostaje wiele nowych rozwiązań. Jednym z nich jest konto i karta Revolut. Czy to jednak dobra alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań?

Zerowy PIT dla młodych. Jak wygląda podatek do 26 roku życia

Składanie deklaracji podatkowych nie należy do najłatwiejszych zadań, zwłaszcza w świetle pojawiających się co jakiś czas zmian prawa. Jedną z nowości jest zerowy podatek do 26 roku życia.

Ikona informacji
poradniki