Rachunek osobisty to narzędzie, bez którego trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie. Siłą rzeczy jest także powiązany z wieloma elementami naszego życia. Korzystamy z niego przy tym nie tylko my, ale również inne powiązane z nami osoby oraz instytucje, w tym nasz pracodawca, urzędy czy dostawcy różnego typu usług. Wszystko jest bardzo wygodne: często nie musimy podejmować praktycznie żadnej aktywności, aby regulować rachunki lub innego typu opłaty.
Problem zaczyna się jednak w momencie, w którym zaczynamy myśleć o zmianie banku. Często nawet najlepsza oferta (dużo atrakcyjniejsza od tej, z której korzystamy obecnie) nie jest w stanie skusić nas do przeniesienia konta, ponieważ obawiamy się, że liczne formalności spadną na naszą głowę. Warto jednak uzmysłowić sobie, że cały proces może przebiec praktycznie automatycznie, a wszystkimi niezbędnymi działaniami zajmie się bank, z którego oferty chcemy skorzystać.
Dlaczego warto przeglądać na bieżąco oferty innych banków?
Ludzie mają tendencję do przyzwyczajania się. Praktycznie każdy też posiada rachunek bankowy w przynajmniej jednej instytucji. Co może jednak zmotywować cię na przeniesienie rachunku z dotychczasowego konta na nowe?
Po pierwsze, warto wziąć pod uwagę, że banki w Polsce bardzo rzadko dbają o obecnych klientów. Jeśli tylko skończą się bieżące promocje, to nie tylko nie możemy liczyć na żadne bonusy, ale także nierzadko oprocentowanie kont oszczędnościowych potrafi spaść prawie do zera.
Po drugie, dobrze jest zorientować się, czy nie możemy skorzystać z promocji w nowym banku, dzięki której będziemy mogli zarobić dodatkowe kilkaset złotych.
Po trzecie, zamiast być skazanym z oferty w dotychczasowym banku, można zawsze przetestować inny rachunek, zanim zdecydujemy się przenieść nasze dotychczasowe konto.
Po czwarte w końcu banki dysponują różnymi interfejsami, które pozwolą nam oszczędzić czas i umożliwią dostęp do funkcjonalności, których nie mamy dotychczas.
Przeniesienie konta bankowego – prostsze, niż myślisz
Konto bankowe to podstawowy element naszego życia finansowego. Dla większości z nas jest tak oczywiste, że… praktycznie o nim zapominamy. W związku z tym często narażamy się również na dodatkowe koszty. Oferta banków zmienia się bardzo szybko i staje się coraz bardziej atrakcyjna z perspektywy klienta.
Może się więc okazać, że usługi, za które obecnie płacimy (np. oplata za kartę czy korzystanie z bankomatów), u konkurencji są zupełnie bezpłatne. Wiele osób nie rozważa jednak przeniesienia konta, ponieważ obawia się, że będzie wiązało się to z wieloma formalnościami dotyczącymi nie tylko samego banku, ale również osób i instytucji posiadających dane konta (np. pracodawcy, kontrahentów). Ostatecznie ważnym aspektem naszej finansowej rzeczywistości są również polecenia zapłaty i zlecenia stałe, które w znacznym stopniu upraszczają regulowanie wielu zobowiązań, a ich odtworzenie wymagałoby sporo pracy.
Obawy są jednak bezpodstawne. Instytucjom zależy na zdobywaniu nowych klientów, wobec czego proponują zajęcie się formalnościami za nich. Zmiana banku nie musi więc wiązać się z dodatkowymi problemami i zabiegami. Warto jednak przemyśleć ten krok i zatroszczyć się przede wszystkim o swoje finansowe bezpieczeństwo.
Zmiana banku: kiedy warto o niej pomyśleć?
Choć często, najzwyczajniej w świecie, przywiązujemy się do swojego konta bankowego, w rzeczywistości dotychczasowy bank prawie na pewno nie oferuje nam najkorzystniejszej oferty. Co może przemawiać za zmianą:
-
Atrakcyjniejsza oferta: w kontekście życia finansowego nic nie przemawia tak, jak wymierne ekonomiczne korzyści. Chociaż rachunki osobiste w powszechnej opinii nie różnią się od siebie znacznie, w rzeczywistości oferta jest bardzo bogata i różnorodna, zmienia się przy tym stosunkowo często. Może więc okazać się, że założone kilka lat temu konto osobiste nie jest już tak atrakcyjne, jak wcześniej, a na rynku znaleźć można wiele zdecydowanie korzystniejszych opcji. To oczywista przesłanka do przeniesienia konta bankowego.
-
Związanie z innym bankiem: bardzo często banki udzielające kredytów hipotecznych czy kredytów gotówkowych oferują cross-selling. W zamian za korzystanie z konta osobistego kredytobiorca może uzyskać wówczas np. niższą marżę. Zwykle wiąże się to jednak z koniecznością otrzymywania na rachunek określonych kwot lub dokonywania wskazanej liczby transakcji. W wielu przypadkach wiąże się to ze zmianą banku: prowadzenie dwóch równoległych kont osobistych staje się mało opłacalne, zwłaszcza jeżeli jedno z nich premiuje użytkownika dodatkowymi bonifikatami.
-
Promocja bankowa: korzystanie z promocji bankowych stało się na tyle popularne, że niektórzy konsumenci osiągają dzięki nim regularne dochody. Rzeczywiście, przygotowana przez instytucje oferta potrafi skusić. Z drugiej strony: jej celem jest zdobycie nowych klientów. W przypadku atrakcyjnych nagród i premii korzystne może więc okazać się przeniesienie konta bankowego do instytucji, która daje nam po prostu więcej.
Jak przenieść konto bankowe? Procedura krok po kroku
Jeżeli wybraliśmy już konkretny produkt i jesteśmy zdecydowani na zmianę banku, czas zająć się przeniesieniem konta bankowego.
Cała procedura zamknie się w kilku prostych krokach:
-
Założenie nowego konta: przed zmianą banku trzeba będzie utworzyć nowe konto. Można to oczywiście zrobić na kilka sposobów, w zależności od konkretnej instytucji. Zazwyczaj oprócz standardowej opcji w oddziale klienci mogą również skorzystać z otwarcia konta przez internet. Coraz częściej wszystkie formalności można załatwić poprzez aplikację mobilną instytucji. Wówczas jednym z narzędzi autoryzacyjnych może być selfie wykonane smartfonem.
-
Złożenie dodatkowych dokumentów: jeżeli chcemy zająć się przeniesieniem konta samodzielnie, można pominąć ten etap. Jeżeli jednak zależy nam na tym, aby wszystkimi czynnościami zajął się bank, konieczne będzie złożenie upoważnienia do przeniesienia rachunku oraz stosownego wniosku, a także zgody na obciążenie rachunku związane np. z poleceniami zapłaty. Dzięki temu nowy bank będzie mógł zająć się formalnościami bez naszego udziału.
-
Wybór zakresu przeniesienia konta: trzeba będzie również określić, co ma zostać uwzględnione podczas przenoszenia konta bankowego. Instytucja może przenieść nie tylko zlecenia stałe i polecenia zapłaty (możemy przy tym wybrać, które z nich zachować, a które usunąć), ale również dokonać transferu środków, poinformować pracodawcę lub inne instytucje o zmianie numeru rachunku, a na koniec zamknąć stare konto.
-
Dodatkowe możliwości: co ważne, w większości przypadków możliwe będzie przeniesienie zarówno kont osobistych, jak i kont oszczędnościowych. W ten sposób będzie można również np. połączyć dwa rachunki prowadzone w innej instytucji.
Należy przy tym pamiętać o tym, że przeniesienie konta bankowego nie oznacza zachowania dawnego numeru rachunku. Możemy natomiast zlecić bankowi przekazanie informacji o nowym numerze wskazanym instytucjom.
Jak wybrać najlepsze konto bankowe?
Znalezienie najlepszego konta bankowego będzie niezwykle proste dzięki naszej porównywarce. Cechy, na które powinieneś zwracać uwagę, to przede wszystkim koszty, z jakimi będzie wiązało się korzystanie z najpopularniejszych usług. Znalezienie bezpłatnego rachunku nie będzie stanowiło żadnego problemu. Może jednak okazać się, że korzystanie z wielu opcji wiąże się z dodatkowymi wydatkami, których lepiej uniknąć.
Przed przeniesieniem konta należy dokładnie zapoznać się ze wszystkimi informacjami przedstawionymi przez bank. Warto również zwrócić uwagę na inne aspekty funkcjonowania konta, w tym przede wszystkim funkcjonalność aplikacji mobilnej oraz możliwość korzystania z innych systemów, takich jak Google Pay czy Apple Pay. Nawet jeżeli obecnie nie wydaje Ci się, że będą potrzebne, otaczający nas świat techniki szybko się zmienia, a szybkie płatności telefonem czy zegarkiem stopniowo wypierają tradycyjne karty płatnicze.