Black Week: kiedy wypada tydzień promocji? Co warto kupić?

Spis treści

Koniec roku to standardowo czas dużych wyprzedaży. Jednym z najważniejszych wydarzeń jest Black Friday, który coraz częściej przekształca się w Black Week, a więc okrągły tydzień pełen świetnych okazji.

W kalendarzu handlowców i marketerów liczba dni zaznaczonych na czerwono jest zdecydowanie dłuższa niż ta oficjalna. Najgorętszy okres zaczyna się pod koniec listopada: to nie tylko czas intensywnych przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia (a więc również przygotowywania prezentów z tej okazji). Właśnie wtedy przypada również Black Friday, czyli dzień wyprzedaży, który obecnie obchodzi się niemal na całym świecie. Sam czarny piątek to jednak zdecydowanie za mało. Obecnie coraz częściej zastępuje go Black Week, a więc cały tydzień, w którym można korzystać ze znakomitych okazji. Wiele firm nie ogranicza się nawet do tego: sezon wyprzedaży może trwać od końca listopada do Boxing Day, a więc 26 grudnia lub nawet do samego Nowego Roku. Czasu na skompletowanie zamówień jest więc dosyć sporo, a asortyment produktów przecenionych w ramach Black Week jest naprawdę bogaty.

Koniec listopada to szansa na świetne okazje

Wiele osób planujących większe zakupy z utęsknieniem czeka na okres olbrzymich obniżek w sklepach. Te zazwyczaj towarzyszą różnego typu świętom (np. Bożemu Narodzeniu czy Wielkiejnocy) albo obchodzonym na szerszą skalę wydarzeniom, takim jak studniówki czy pierwsze komunie. Szczególne nagromadzenie okazji przypada jednak na koniec listopada. Wówczas ma miejsce:

  • Black Friday: to najważniejsze święto handlu. Obchodzi się je w piątek przypadający po Dniu Dziękczynienia. Najczęściej jest to w związku z tym ostatni piątek listopada.
  • Cyber Monday: zwykle zakupowe szaleństwo trwa przez cały weekend. Miłośnicy nowych technologii jeszcze więcej powodów do zadowolenia mają natomiast w poniedziałek, ponieważ na ten dzień przypada Cyber Monday.

Okazja na tanie zakupy i promocje sięgające nawet kilkudziesięciu procent nie kończy się jednak na tych dwóch dniach. Trwa zdecydowanie dłużej. Wiele sklepów, zarówno mniejszych, jak i większych, decyduje się na wprowadzenie Black Week, a więc całego tygodnia wypełnionego promocjami. W niektórych przypadkach okres wyprzedaży trwa zdecydowanie dłużej: rozpoczyna się już na początku listopada, a trwa nawet do stycznia.

Szukasz gotówki na zakupy? Sprawdź ofertę kredytów gotówkowych na 2000 zł

Kiedy przypada Black Week?

Czas, w którym obchodzimy Black Week, jest ściśle uzależniony od daty, kiedy obchodzone jest Black Friday. Najczęściej jest to w związku z tym ostatni tydzień listopada. Czasami sklepy startują z Black Week wcześniej, a więc w poprzedzający Black Friday piątek, inne natomiast rozpoczynają jego naliczanie od Black Friday i kończą okres wyprzedaży dopiero w następny piątek. Każdy sklep – zarówno internetowy, jak i stacjonarny – może podchodzić do tej kwestii indywidualnie. Pewne jest jedno: to wyjątkowo dobry czas na dokonanie większych zakupów czy wcześniejsze skompletowanie listy prezentów świątecznych.

Black Week: skąd wzięła się nazwa?

Oczywiście nazwa Black Week jest ściśle powiązana z genezą czarnego piątku. Według współczesnych interpretacji dzień następujący po Dniu Dziękczynienia był pierwszym, w którym straty, oznaczane w księgach rachunkowych sprzedawców kolorem czerwonym, zastępowały zyski, zapisywane czarnym atramentem. Inna koncepcja odnosi się wprost do czasów niewolnictwa: po święcie dochodziło do obniżki cen niesprzedanych wcześniej niewolników, co umożliwiało bardzo tanie pozyskanie siły roboczej. Z tego powodu kilkakrotnie chciano również zmienić nie najlepiej kojarzący się termin, ale zwyciężyła siła przyzwyczajenia. W obecnych czasach – zwłaszcza z perspektywy konsumenta – pierwotne znaczenie terminu nie jest tak ważne. Liczy się przede wszystkim oszczędność, jaką uda się osiągnąć dzięki akcjom promocyjnym z okazji Black Week.

Co warto kupić na Black Week? Promocje dotyczą niemal wszystkiego

Początek Black Week to wyjątkowa informacja dla wszystkich konsumentów. Obniżki dotyczą niemal wszystkich towarów, są przy tym dostępne zarówno w tradycyjnych sklepach, jak i w ich internetowych odpowiednikach. Sporo zaoszczędzić można przede wszystkim na elektronice, sprzętach RTV i AGD czy oprogramowaniu komputerowym (szczególnie w związku z wydarzeniami towarzyszącymi Cyber Monday). Coś dla siebie znajdą jednak również osoby, które chcą w tym czasie uzupełnić garderobę, kupić meble czy elementy wystroju wnętrz. Specjalne okazje przygotowały również tysiące mniejszych sklepów internetowych, zajmujących się m.in. rękodziełem czy wytwarzaniem biżuterii.

Dobry czas dla graczy: promocje na konsole i gry

Black Week bez wątpienia powinien uszczęśliwić miłośników nowych technologii, w tym graczy. Z tej okazji wielu producentów obniżyło ceny. Wprawdzie ze względu na niedawną premierę najnowszej generacji konsol Sony oraz Microsoftu dostanie w promocyjnej cenie modeli PS5 oraz Xbox Series S/X nie będzie możliwe, jednak dużo taniej będzie można dostać wcześniejsze wersje:

  • Xbox One X, a więc najmocniejsza odsłona konsol poprzedniej generacji, w zestawie z grą Cyberpunk (premiera 10.12) można dostać już za ok. 1800 zł. Samą konsolę uda się pozyskać natomiast za ok. 1500 zł, a nieco słabsza wersja S wraz z zestawem gier na start to wydatek rzędu ok. 1100 zł.
  • PlayStation 4 Pro w trakcie Black Week można kupić już za ok. 1500 zł, mniej wydajna wersja będzie kosztować ok. 1299 zł.
  • Nintendo Switch, umożliwiająca zarówno rozgrywkę w trybie stacjonarnym, przed telewizorem, jak i w formie przenośnej kosztuje natomiast ok. 1300 zł.

Promocje obejmują również setki tytułów gier – w tym zarówno tych starszych, jak i niedawnych premier. Obniżki sięgają nawet kilkudziesięciu procent wobec czego to znakomity pomysł na uzupełnienie bibliotek.

(fot. Dean Drobot / Shutterstock)

Szukasz dodatkowej gotówki? Sprawdź ofertę kredytów gotówkowych na 5000 zł

Tańsze roboty sprzątające i sprzęt niezbędny w domu

W trakcie Black Week warto również zadbać o stan wyposażenia gospodarstwa domowego. Okazje cenowe dotyczą przy tym również bijących rekordy popularności robotów sprzątających. Nic w tym dziwnego: to przede wszystkim bardzo funkcjonalne sprzęty, które ułatwiają utrzymanie porządku. Sterowane odbywa się za pośrednictwem smartfona, a urządzenie może wykonać swoją pracę w określonym czasie, np. wtedy, kiedy domownicy są w pracy. Na dodatek robot sprzątający wcale nie musi kosztować dużo: Xiaomi Roborock S5 Max uda się dostać już za 1349 zł.

(wp.pl)

Smartfony w dobrych cenach

Black Week to rzecz jasna idealny moment na wymianę smartfona. Wprawdzie ze względu na niedawną premierę ostatniej serii, oznaczonej liczbą 12, trudno będzie o znalezienie najnowszego sprzętu Apple w niższej cenie, jednak dobre okazje dotyczą urządzeń serii 11, które mogą być tańsze nawet o kilkaset złotych. Smartfon w wersji z 64 GB pamięci będzie kosztował mniej niż 3000 zł. Sporo ciekawych propozycji znajdą również osoby poszukujące nieco tańszego sprzętu: Xiaomi Redmi Note 9 Pro ze 128 GB pamięci będzie przeceniony do 899 zł.

(fot. Dids / Pexels)

Jak sfinansować zakupy? Przyda się kredyt gotówkowy

Bez wątpienia Black Week to idealny moment na skompletowanie prezentów lub realizację odkładanych od dłuższego czasu zakupów. Warto wobec tego dobrze przygotować się na rozpoczęcie sezonu wyprzedaży. Pomocny może okazać się kredyt gotówkowy. Znalezienie najtańszej oferty oraz dopasowanie warunków spłaty do indywidualnych możliwości pozwoli zaoszczędzić jak najwięcej i rozłożyć płatność za wymarzony sprzęt na dogodne raty. Przy okazji można zrealizować także więcej celów zakupowych bez zbędnego obciążania domowego budżetu.

Ikona informacji Najnowsze poradniki finansowe:

2021-01-18

Minimalne wynagrodzenie 2021. Najniższa krajowa netto i brutto

Wysokość dochodów to jeden z najważniejszych bodźców skłaniających do podjęcia zatrudnienia. Jednocześnie te nie mogą być niższe od pensji minimalnej. Warto dowiedzieć się, ile wynosi najniższa krajowa netto i brutto.

2021-01-11

Jak zapłacić mandat? Zapłata mandatu przez Internet

Otrzymanie mandatu karnego to niemiłe doświadczenie. Nie kończy jednak całej sprawy. Trzeba jeszcze dowiedzieć się, jak zapłacić mandat i uregulować zobowiązanie, aby uniknąć dalszych konsekwencji.

2020-12-07

RRSO - co to jest i jak obliczyć dla kredytu? Wzór | Poradnik SMART Bankier.pl

Każdy, kto zastanawia się nad wzięciem kredytu czy chwilówki, ma dylemat, co do kosztów zobowiązania. W formularzach informacyjnych pojawia się RRSO – nie każdy jednak wie, co to oznacza, jak wpływa na koszt kredytu.

Black Week: kiedy wypada tydzień promocji? Co warto kupić?

Koniec roku to standardowo czas dużych wyprzedaży. Jednym z najważniejszych wydarzeń jest Black Friday, który coraz częściej przekształca się w Black Week, a więc okrągły tydzień pełen świetnych okazji.

Średnia krajowa: ile wynoszą średnie zarobki w Polsce?

Jednym ze wskaźników, pozwalających na ocenę zarobków i ich poziom na przestrzeni lat, jest przeciętne wynagrodzenie, czyli popularna średnia krajowa. Warto dowiedzieć się, jak jest ustalana oraz na co ma wpływ.

Kredyt dla nowych firm na start - jak dostać? Warunki

Własna działalność gospodarcza to marzenie bardzo wielu osób. Poważnym problemem może stać się jednak brak funduszy na start. Warto wówczas pomyśleć o kredycie dla nowych firm.

Jak sprawdzić raport BIK za darmo?

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) to bardzo ważna instytucja z perspektywy wszystkich osób, którym zależy na uzyskaniu dodatkowych środków. Warto dowiedzieć się, jak uzyskać raport BIK.