Czarny piątek. Kiedy jest Black Friday? Co warto kupić?

Spis treści
Advertisement

Ostatni tydzień listopada kojarzy się z czasem atrakcyjnych sklepowych wyprzedaży. Black Friday, czyli Czarny Piątek, to okazja do osiągnięcia sporych oszczędności. Warto dowiedzieć się, kiedy dokładnie wypada i co warto w tym okresie kupić.

Miliony osób na całym świecie odkładają decyzje zakupowe w oczekiwaniu na moment, w którym wypatrzone przedmioty będą najtańsze. W kalendarzu marketingowym można znaleźć kilka takich wydarzeń. Tradycyjnie różnego typu sklepy przygotowują specjalne oferty przed najważniejszymi świętami. Prawdziwym świętem handlu od wielu lat jest jednak piątek wypadający po amerykańskim Święcie Dziękczynienia, czyli popularny Czarny Piątek (ang. Black Friday). Promocje dostępne pod koniec listopada to czas świetnych ofert i atrakcyjnych obniżek w różnych sklepach, zarówno w tych stacjonarnych, jak i internetowych. Oczywiście to również idealna okazja do wcześniejszego skompletowania prezentów z okazji Świąt Bożego Narodzenia, dlatego warto wcześniej zainteresować się specjalną ofertą i sprecyzować listę zakupów.

Czarny Piątek: skąd wziął się Black Friday?

Czarny Piątek (Black Friday) przywędrował na Stary Kontynent – podobnie jak wiele innych zjawisk ze świata biznesu i marketingu – ze Stanów Zjednoczonych. Istnieje jednak kilka wersji tłumaczących, skąd wzięło się samo święto wyprzedaży oraz termin, którym dzisiaj się je określa. Jego pierwsze użycie odnosi się jednak nie do promocyjnych ofert, ale do kryzysu finansowego. W piątek 24 września 1869 roku Jay Gould i James Fisk, spekulujący na rynku złota, wywołali olbrzymią panikę giełdową, która doprowadziła do fali bankructw, spadku notowań giełdowych o 20% oraz wstrząsu w całej gospodarce Stanów Zjednoczonych.

Szukasz gotówki na Black Friday? Sprawdź ofertę kredytów gotówkowych na 5000 zł

Czarny Piątek, który znamy obecnie, nie ma jednak zbyt wiele wspólnego z rynkowymi zawirowaniami. W ten sposób określano również dzień następujący po Święcie Dziękczynienia, w którym detaliści, do tej pory odnotowujący straty, przeceniali towary i zaczynali osiągać zyski, wobec czego czerwień w księgach rachunkowych zamieniała się w czerń. Inna koncepcja nazwy Black Friday odnosi się do czasów niewolnictwa: niesprzedani wcześniej niewolnicy, pracujący na plantacjach w południowych stanach, mieli być przeceniani w dniu następującym po Święcie Dziękczynienia, co umożliwiało uzyskanie taniej siły roboczej. Oprócz tego Czarny Piątek wiąże się także z kilkoma innymi traumatycznymi wydarzeniami z historii USA, wobec czego próbowano zmienić jego nazwę, jednak tradycja okazała się silniejsza, a obecnie Czarny Piątek to znana na całym świecie fala wyprzedaży.

Black Friday: kiedy wypada?

Black Friday wypada w piątek po Dniu Dziękczynienia (to obchodzone jest natomiast w 4 czwartek listopada). W związku z tym najczęściej Czarny Piątek przypada na ostatni piątek listopada. W 2020 roku z promocji przygotowanych w ramach Black Friday skorzystać będzie można 27 listopada. Coraz częściej to wydarzenie nie ogranicza się jednak wyłącznie do jednego dnia. Black Week, czyli Czarny Tydzień, pozwala na korzystanie ze specjalnych ofert zdecydowanie dłużej. Bardzo często Black Friday inicjuje również okres świątecznych wyprzedaży, wobec czego szans na zakupy w atrakcyjnych cenach jest zdecydowanie więcej.

Na bazie tej tradycji powstał również kolejny dzień wypełniony sklepowymi promocjami: w trakcie Cyber Monday (poniedziałku następującego po Czarnym Piątku) można liczyć przede wszystkim na okazje dotyczące elektroniki i nowych technologii.

Co warto kupić w czasie Black Friday?

Czarny Piątek błyskawicznie zdobył popularność na niemal całym świecie, w tym również w Polsce. W tym czasie promocje można zaobserwować w niemal wszystkich sklepach – nie tylko tych handlujących elektroniką czy sprzętem AGD/RTV, ale również m.in. sklepach odzieżowych i spożywczych. Z pewnością na Black Friday warto poczekać przede wszystkim z większymi zakupami. Może okazać się, że upatrzony produkt będzie tańszy nawet o kilkadziesiąt procent. Oczywiście z ciekawych propozycji można najczęściej skorzystać zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych, wobec czego znalezienie najlepszej oferty nie będzie trudne i nie będzie wymagało opuszczenia domu.

iPhone w promocyjnej cenie na Black Friday

Wprawdzie niedawna premiera nowego smartfona oznaczonego logiem Apple i numerem 12 sprawia, że trudno będzie upolować go w promocyjnej cenie, ale z drugiej strony umożliwia także zakup poprzedniej wersji za zdecydowanie bardziej przystępne środki. iPhone 11 to wciąż prestiżowy i atrakcyjny telefon, a z okazji Black Friday będzie można go kupić nawet za kilkaset złotych mniej. Wersja z 64 GB pamięci będzie dostępna w wielu sklepach za niecałe 3000 zł, a to zdecydowanie dobra cena jak za sprzęt takiej klasy. Promocje obejmą również nadal bardzo wydajne i ciekawe modele iPhone Xs i Phone Xs Max, a także starsze wersje urządzeń oznaczonych charakterystycznym nadgryzionym jabłkiem.

(fot. Apple / )

Konsola do gier Xbox

Tak samo jak w przypadku iPhone’a, również Xbox niedawno zaprezentował światu nowe konsole series S oraz X. W związku z tym trudno spodziewać się, że z okazji Czarnego Piątku będzie można skorzystać z takiej oferty. Wiele sklepów przygotowało jednak promocje obejmujące konsole poprzedniej generacji, w tym zarówno standardową wersję Xbox One S oraz bardziej zaawansowanego Xboxa One X. Tę drugą wersję będzie można kupić już za 1500 zł. Od razu można zadbać również o skompletowanie kolekcji tytułów do ogrania. Sklep Microsoftu przygotował z tej okazji wiele promocji obejmujących zarówno nowe, jak i starsze tytuły (w tym premierowe Assasin’s Creed Valhalla czy Watch Dogs Legion). Promocjami w wielu sklepach zostały również objęte akcesoria do konsol, w tym np. pady, w związku z czym za małe pieniądze można zapewnić sobie tysiące godzin wirtualnej rozgrywki.

(fot. Xbox / YouTube)

MacBook Air: taniej z okazji Czarnego Piątku

Black Friday to dobra okazja na znalezienie małego, ale ultrawydajnego notebooka ze stajni Apple. MacBook Air gwarantuje znakomite osiągi oraz nienaganną stylistykę, która znalazła uznanie praktycznie na całym świecie. W parze z jakością idzie oczywiście cena, jednak z okazji Czarnego Piątku można znaleźć atrakcyjne promocje. Najnowszą wersję (2020) można będzie kupić już za ok. 4000 zł, a więc przynajmniej o kilkaset złotych mniej niż w przypadku standardowych ofert.

(apple.com)

Ekspres do kawy: taniej w czarnym tygodniu

Dzięki Black Friday zdecydowanie taniej można kupić również sprzęty wyposażenia domu, w tym takie, które w standardowej ofercie są dosyć drogie. Siemens TP507R04 to ekspres, który umożliwia przygotowanie wielu różnych napojów (w tym m.in. kawy czarnej, espresso, machiato, flat white czy latte), a w specjalnej promocji Black Friday można kupić go nawet, oszczędzając przy okazji 500 zł.

(fot. mama_mia / Shutterstock)

Kredyt gotówkowy pomocny w realizacji marzeń

Z ofert dostępnych w ramach Czarnego Piątku i innych związanych z nim akcji bez wątpienia warto skorzystać. Można to zrobić również w sytuacji, w której nie dysponujesz niezbędnymi środkami albo wolisz rozłożyć płatność na dłuższy okres, dzięki czemu stanie się mniejszym obciążeniem dla domowego budżetu. Dobrym pomysłem stanie się kredyt gotówkowy z niskimi ratami. Środki można przekazać na dowolny cel i zrealizować przy okazji nawet kilka różnych celów zakupowych. Dobrze dobrana oferta umożliwi natomiast osiągniecie jeszcze większych oszczędności.

Poradniki