Dnia 2023-05-05 o godz. 19:57 ~Ktmrn2 napisał(a):
> W tym roku jestem na plusie około 90-100k (z zamkniętych pozycji).
> > Mialem średnią na Cognorze 10. Wezmę dywidendę. Po odcięciu wywalam mój pakiet że stratą np 2 zł na akcji.
> > Mój zysk z giełdy zmniejszył się o 10k.
> > Zapłacę 2k podatku mniej, mam tanie akcje i za chwilę wezmę dywidendę.
> > W xtb nie placę prowizji za sprzedaż - ponowne kupno akcji.
> > W poprzednim roku wycinałem zysk (podatek) a kasowałem dywidendy - przy nieoptymalnym kursie.
> > Musisz mieć zysk aby było z czego ciąć i brak prowizji za transakcje. Dlatego spekuluję za pośrednictwem xtb.
Co to jest ta średnia na Cognorze 10? To jest cena sprzedaży?
Dalej nie bardzo rozumiem. Przecież czy wywalisz w dniu przed odcięciem (bez dywidendy) czy w dniu po odcięciu (z dywidendą) to jest to praktyczne bez większego znaczenia, bo suma zysków i podatków jest praktycznie taka sama. Różnica jest w tym tylko taka, że kasę z dywidendy dostaniesz 15 maja a sprzedając przed odcięciem otrzymasz natychmiast, druga różnica to podatek od dywidendy płacisz natychmiast a ze sprzedaży sprzed odcięcia dopiero po roku.
> > Zapłacę 2k podatku mniej, mam tanie akcje i za chwilę wezmę dywidendę.
Powyższego też nie rozumiem. Jakim cudem zapłacisz 2k podatku mniej? Pisałeś powyżej, że sprzedałeś akcje a tu się okazuje że je masz. Sprzedałeś po 8 i odkupiłeś po 8?
Jakim cudem można nie płacić podatku mając zyski na koniec roku ?