Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  7,57 zł , zmiana od tamtej pory: -5,42%

9 miliardów dostanie ENERGA tylko z aukcji rynku mocy za rok 2026

Zgłoś do moderatora
24/03/2022
Zarząd Energa SA informuje, że w dniu 24 marca 2022 roku otrzymał informację od Zarządu spółki CCGT Ostrołęka Sp. z o.o. o wydaniu przez tę spółkę w tym samym dniu tzw. Polecenia Rozpoczęcia (polecenia rozpoczęcia prac, ang. NTP - notice to proceed) dla generalnego wykonawcy - GE Power Sp. z o.o. z siedzibą Warszawie oraz General Electric Global Services GmbH, z siedzibą w Baden, Szwajcaria (działającej przez oddział w Polsce) - związanych z budową elektrowni gazowo-parowej (CCGT) o mocy 745 MWe netto w Ostrołęce.

Z wspomnianych dziewięciu miliardów darmowej kasy którą dostanie spółka ENERGA z rynku mocy dla spółki CCGT Ostrołęka łączne przychody w okresie 17 lat wyniosą minimum 4,73 mld zł a jak podaje 

https://wysokienapiecie.pl/feeds/elektrownia-ostroleka-przedluzyla-rozliczenie-projektu-weglowego-z-ge-do-25-iii/

Wartość budowy elektrowni gazowo-parowej (CCGT) Ostrołęka o mocy 745 MWe netto ma wynieść szacunkowo ok. 2,5 mld zł.
Pokrywa to z nawiązką koszt budowy / spłatę rat kredytowych i jeszcze zostanie dwa miliardy które zrekompensuje to gdyby koszt wytworzenia energi z technologi gazowej był wyższy niż cena rynkowa sprzedaży energii -jeszcze pamiętajmy że produkcja z gazu potrzebuje tylko połowę ilości uprawnień co2 w porównaniu do tego co zużywa technologia węglowa więc jeszcze mogą być zyski ze sprzedaży energii w tej technologi -wszystko zależy od cen gazu w 2025 roku i następnych latach -w dzisiejszym raporcie ekonomiści Goldman Sachs twierdzą że normalizacja cen gazu możliwa będzie od 2025 r. wraz ze zwiększeniem możliwości eksportu z USA

https://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/42011393,relokacja-dostaw-gazu-do-europy-nie-zatrzyma-wzrostu-cen-normalizacja-cen-mozliwa-od-25-goldman-sachs

gdyby byli na zero na sprzedaży energii z gazu to i tak dwa miliardy zostanie z rynku mocy Oczywiście Energa raczej będzie mieć chyba. tylko 50 % udział w tym projekcie więc połowa tej kwoty dla ENERGA -reszta dla Orlenu ale i tak sporo to kasy dla ENERGA w porównaniu do kapitalizacji ENERGA

trudno powiedzieć z jakich kierunków będzie gaz dla tej inwestycji poniżej stare artykuły

Elektrownię w Ostrołęce będzie zasilać w przyszłości gaz z budowanego interkonektora Gas Interconnection Poland - Lithuania (GIPL) mającego połączyć systemy Polski i Litwy.

https://www.wnp.pl/energetyka/gaz-dla-ostroleki-szczesliwy-zbieg-inwestycji,422357.html

https://terazostroleka.pl/artykul/biznes-alert-elektrownia-ostroleka-ma-byc-zasilana-gazem-z-litwy/664362

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
ENERGA -0,28% 7,16 2023-01-27 17:00:00
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.