REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Zniknie 115 małych sądów

2011-12-22 00:54
publikacja
2011-12-22 00:54
Ministerstwo sprawiedliwości planuje zniesienie sądów, w których jest mniej niż 14 etatów sędziowskich. O sprawie czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej". Według resortu pozwoli to usunąć zatory i równomiernie obłożyć sędziów pracą. Zdaniem sędziów, taka zmiana spowoduje niepotrzebny chaos.

Według projektu rozporządzenia ministra sprawiedliwości, do którego dotarła gazeta, w miejsce 115 najmniejszych sądów powstaną wydziały zamiejscowe większych sądów rejonowych. Minister Jarosław Gowin potwierdza, że projekt został już przekazany prezesom sądów.

Zdaniem resortu, zmiany mają zwiększyć dostęp do wymiaru sprawiedliwosci. "Chcemy skończyć z sytuacjami, że w małym sądzie kilku sędziów zachoruje lub pójdzie na urlop i sąd ma ograniczoną zdolność orzeczniczą".- tłumaczy w "Dzienniku" Jarosław Gowin.

W miejscowościach, z których znikną małe sądy rejonowe, tworzone będą zazwyczaj tylko dwa wydziały zamiejscowe większych sądów rejonowych- karny i cywilny.

Część sędziów podkreśla, że nie będzie wydziałów pracy, gospodarczych, wieczystoksiegowych. Nie określono, kto będzie rozpatrywał te kategorie spraw. Jest to ich zdaniem zdecydowana luka w projekcie.

Cały artykuł w "Dzienniku Gazecie Prawnej"

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/"Dziennik Gazeta Prawna"/kawo/nyg

Źródło:IAR
Tematy
Nie tylko 0 zł za konto. Sprawdź, które rachunki firmowe naprawdę się opłacają
Nie tylko 0 zł za konto. Sprawdź, które rachunki firmowe naprawdę się opłacają

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Budżet rodziny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki