REKLAMA
TYLKO U NAS

Szwajcaria wyczołgała się z recesji

2019-09-05 08:59
publikacja
2019-09-05 08:59

Po zeszłorocznej recesji gospodarka Szwajcarii nie powróciła na ścieżkę szybkiego wzrostu. Helwetom zaszkodziły napięcia w światowym handlu oraz dalszy spadek inwestycji przedsiębiorstw.

Szwajcaria wyczołgała się z recesji
Szwajcaria wyczołgała się z recesji
fot. akulamatiau / / YAY Foto

W drugim kwartale produkt krajowy brutto Szwajcarii był tylko o 0,3% wyższy niż kwartał wcześniej po wzroście o 0,4% kdk w I kw. 2019 roku. Ze względu na istotną rewizję w dół wyniku za poprzedni kwartał (z 0,6% kdk na 0,4% kdk) rezultaty szwajcarskiej gospodarki rozczarowały ekonomistów.


Źródło: tradingeconomics.com

Rynkowy konsensus zakładał bowiem, że PKB Szwajcarii był w II kw. o 0,9%  wyższy niż przed rokiem po wzroście o 1,7% rdr kwartał wcześniej. Tymczasem po rewizjach roczna dynamika szwajcarskiego PKB ukształtowała się na poziomie zaledwie 0,2% i 1,0% odpowiednio w drugim i pierwszym kwartale. Zatem w ujęciu rok do roku był to najsłabszy wynik do niemal dekady!

Za tak słabą dynamikę roczną w znacznym stopniu odpowiadają fatalne wyniki z drugiej połowy ubiegłego roku. W III kw. 2018 PKB Szwajcarii zmalał o 0,3% kdk, a w IV kw. o kolejne 0,1% kdk. Mieliśmy zatem do czynienia z tzw. techniczną recesją rozumianą jako dwa kwartały z rzędu spadku PKB.

- Wzrost krajowego i zagranicznego popytu był słaby, tak samo jak w innych krajach europejskich, co miało w szczególności negatywne przełożenie na sektor usług – wyjaśnia Federalne Biuro Statystyczne Szwajcarii.

W II kw. eksport usług zmalał o 0,2% kdk. Statystyki pokazały spadek eksportu o 0,8% kdk po wzroście o 0,6% kdk w I kw. Po zachęcającym początku roku (+2,4% kdk) bardzo słabo wypadły inwestycje, które zmalały o 1,0% kdk, notując ujemny wynik w trzech spośród ostatnich czterech kwartałów. Na plusie utrzymała się konsumpcja, która wzrosła o 0,3% kdk.

Szwajcaria jest otwartą gospodarką o dużym znaczeniu eksportu usług i towarów do strefy euro. Przez to ten alpejski kraj cierpi nie tylko przez dekoniunkturę w globalnym handlu, przemysłową recesję w eurolandzie, ale też działania Komisji Europejskiej blokującą swobodę oferowania usług finansowych przez szwajcarskie podmioty.

KK

Źródło:
Tematy
Nawet 6 miesięcy za 0 złotych
Nawet 6 miesięcy za 0 złotych

Komentarze (1)

dodaj komentarz
carlito1
Ja bym chciał żeby Polska miła taka recesję jak Szwajcaria.....

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki