Skończył mi się "mały ZUS" - co teraz?

Zakończenie 24-miesięcznego okresu opłacania preferencyjnych składek ZUS wiąże się nie tylko z koniecznością opłacania wyższych składek, ale i formalnościami w ZUS-ie. O czym warto pamiętać, gdy kończy się prawo do „małego ZUS-u”?

Wysokość składek ZUS po zakończeniu okresu preferencyjnego


Przez pierwsze dwa lata prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorca może opłacać składki na ubezpieczenie społeczne w preferencyjnej wysokości. Dotyczy to przedsiębiorców, którzy nie prowadzili działalności gospodarczej w ciągu ostatnich 5 lat i nie współpracują z firmą, w której pracowali na etacie w bieżącym lub poprzednim roku podatkowym, chyba że współpraca z byłym pracodawcą ma inny charakter, niż obowiązki związane z umową o pracę.

składki ZUS»Interwencja Bankier.pl: ZUS każe płacić składki z ogromnymi odsetkami
Podstawę do wyliczenia wysokości ulgowych składek ZUS stanowi 30% minimalnego wynagrodzenia w Polsce. W przypadku standardowej składki ZUS podstawą do wyliczenia wysokości składek jest natomiast kwota wynosząca 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Dodatkowo, po upływie 24 miesięcy obowiązywania "małego ZUS-u", przedsiębiorca jest zobowiązany opłacać składkę na Fundusz Pracy, z czego był wcześniej zwolniony. Składki tej nie muszą wpłacać przedsiębiorcy, którzy ukończyli 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni).

Obecnie na preferencyjne składki ZUS składają się:
 • składki społeczne - 143,56 zł (w tym dobrowolne ubezpieczenie chorobowe - 11,03 zł),
 • ubezpieczenie zdrowotne - 254,55 zł
Natomiast standardowe, minimalne składki ZUS (tzw. duży ZUS) wynoszą:
 • składki społeczne - 674,88 zł (w tym dobrowolne ubezpieczenie chorobowe - 51,83 zł)
 • ubezpieczenie zdrowotne - 254,55 zł
 • składka na Fundusz Pracy - 51,83 zł
W praktyce oznacza to, że koniec preferencyjnego ZUS-u wiąże się z koniecznością opłacania składek wyższych o ok. 550 zł.

Kiedy kończy się okres opłacania preferencyjnych składek ZUS?


W przepisach regulujących kwestie związane z ubezpieczeniami społecznymi jest mowa o tym, że przedsiębiorca ma możliwość opłacania "małego ZUS-u" przez okres 24 miesięcy kalendarzowych od momentu rozpoczęcia działalności.

stress, formalności
foto: thetaXstock

Z ustaleniem końcowej daty nie ma więc większych problemów, gdy przedsiębiorca rozpoczął prowadzenie firmy od pierwszego dnia danego miesiąca. Przykładowo, dla osoby rozpoczynającej działalność gospodarczą 1 lipca 2010 roku, ostatnim miesiącem opłaty ulgowego ZUS-u jest czerwiec 2012 roku.

Jeżeli przedsiębiorca rozpoczął działalność w trakcie miesiąca, to pierwszy, niepełny miesiąc nie jest zaliczany do 24-miesięcznego okresu opłaty preferencyjnych składek ZUS. Przykładowo, przedsiębiorca rozpoczynający działalność od 15 lipca 2010 roku, korzysta z możliwości opłacania preferencyjnych składek ZUS do 31 lipca 2012 roku. Obowiązuje bowiem zasada, że osoby rozpoczynające działalność gospodarczą mogą wpłacać preferencyjne składki na ubezpieczenie społeczne przez 24 pełne miesiące kalendarzowe.

Preferencyjny ZUS a zawieszenie działalności gospodarczej


Należy pamiętać, że zawieszenie działalności gospodarczej w czasie pierwszych 24 miesięcy funkcjonowania firmy nie przerywa trwania okresu, w którym przysługują preferencyjne składki ZUS, mimo że składki nie są opłacane.

Oznacza to, że przedsiębiorca, który zdecyduje się na zawieszenie działalności na okres np. 6 miesięcy kalendarzowych, w rzeczywistości opłaca preferencyjne składki ZUS tylko przez 18 miesięcy.

Formalności związane z przejściem na standardowe składki ZUS


zakładanie firmy na wakacje»Załóż firmę tylko na wakacje. To możliwe!
Przedsiębiorca, któremu kończy się okres opłacania preferencyjnych składek ZUS, powinien złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiednie dokumenty:

- Wyrejestrowanie płatnika składek ZUS na druku ZUS ZWUA. Wyrejestrowanie to dotyczy tytułu ubezpieczenia z kodem 05 70 00, czyli składek w preferencyjnej wysokości. Wyrejestrowania należy dokonać w terminie 7 dni od daty końca prawa do „małego ZUS-u”. Zgodnie z opisanymi powyżej zasadami, tą datą jest zawsze ostatni dzień miesiąca kalendarzowego.

- Rejestracja płatnika składek ZUS na formularzu ZUS ZUA. Zarejestrowanie dotyczy tytułu ubezpieczenia z kodem 05 10 00, czyli składek ZUS w standardowej wysokości. Przedsiębiorca powinien złożyć formularz w ciągu 7 dni od daty, w której zaczynają go obowiązywać wyższe składki ZUS.

- Za pierwszy miesiąc kalendarzowy opłacania standardowej składki ZUS, przedsiębiorca powinien również złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych deklarację ZUS DRA, którą określa się podstawę do wyliczenia składek. Deklaracja ta powinna zostać złożona najpóźniej 10 dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni (np. do 10 sierpnia, za lipiec). Przedsiębiorcy zatrudniający pracowników składają ZUS DRA do 15 dnia następnego miesiąca.

Każdy przedsiębiorca powinien dopilnować, by dopełnienie formalności związanych ze zmianą wysokości opłacanych składek ZUS nastąpiło w odpowiednim terminie. Jest to o tyle ważne, że wpłacanie preferencyjnych składek po upływie 24 miesięcy, podczas których obowiązywała ulga, naraża przedsiębiorcę na karę pieniężną, którą może nałożyć ZUS.

/Sebastian Bobrowski (inFakt)
Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Do 31.03 – tablet z Kartą Kredytową Citibank GRATIS
Advertisement
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 9 ~x11

Przecież takie rzeczy jak wyrejestrowywanie, jakieś kody, papierki ZUA, DRA i inne bzdury to urzędnicy powinni robić a nie petent. Ta Polska to jakaś wielka masakra, lepiej stąd emigrować.

! Odpowiedz
6 2 ~tola

no i dobrze,mój mąż całe życie opłacał wysokie składki,i zamiast wprowadzić jakieś ulgi dla już istniejących firm,wprowadzili dla nowych,mąż musiał zwolnić trochę pracowników ,bo nowi którzy otwarli firmę obok nas zwiększyli konkurencję,a traz po 2 latach będą się zwijać,bo nie stać ich ,no i dobrze ,szkoda że tylko narobili zamieszania...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~taxpay.eu

Wystarczy pracować na etacie w którymś z państw UE.
My polecamy Republikę Czeską.

Zapraszamy na stronę taxpay.eu

! Odpowiedz
0 4 ~kerkos odpowiada ~taxpay.eu

Ale to przecież nielegalne - bo rozumiem, że chodzi o fikcyjne zatrudnienie, prawda? Tutaj jest opisana legalna metoda - http://www.pawelkurnik.pl/ czyli spółka w Anglii z przedstawicielstwem w Polsce. Nie trzeba w ogóle się pojawiać w UK, UE daje nam prawo do legalnej optymalizacji. Mamy przedstawicielstwo w Polsce, prowadzimy polską księgowość, ale podatki płacimy już angielskie, a przecież oszczędności są ogromne. Sama kwota wolna to 40 tysięcy, ZUS jest dwa razy niższy, nie mówiąc już o dywidendzie zwolnionej z opodatkowania.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ~galu

a teraz kiedy wejdziemy na wysoki ZUS czas wejść do szarej strefy albo się wieszać. nie wiem co lepsze :|

! Odpowiedz
0 1 ~zypolek

Jedyne sensowne rozwiązanie to przeniesienie firmy w miejsce, w którym będzie można normalnie zarabiać bez takich kosztów. My działamy w Delaware, a decyzję o przeniesieniu działalności oceniam bardzo pozytywnie. Współpracujemy z kancelarią Polinvestor. Koszty prowadzenia działalności tam są nieporównywalnie niższe, co pozwala na zapewnienie normalnego rozwoju działalności.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Choose

NAPRAWDE NIKT NIE WIDZI BŁĘDU???? HAHAHAHAH matematycy


przedsiębiorca rozpoczynający działalność od 15 lipca 2010 roku, korzysta z możliwości opłacania preferencyjnych składek ZUS do 31 lipca 2012 roku. Obowiązuje bowiem zasada, że osoby rozpoczynające działalność gospodarczą mogą wpłacać preferencyjne składki na ubezpieczenie społeczne przez 24 pełne miesiące kalendarzowe.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~wdw

Ten niby maly jest dla mnie ogromny ja w ANGLI place 2,6funta na tydzien.DZiekuje Polsko !!

! Odpowiedz
0 0 ~Marzena

a mozesz mi powiedziec jakim cudem taki ZUS płacisz? no fakt Polskie realia Zusowskie sa bardzo ciezkie trudno utrzymać firmę, sama sie nie zatrudnisz to nie masz pracy, ale znów ciagle ma sie pod górke, przez beznadziejne przepisy oraz składki. Pozdrawiam

! Odpowiedz
0 2 ~menel

Różnica między ZUS-em preferencyjnym a normalnym ( łącznie ze składką chorobową) wynosi dokładnie 583,15 zł. co daje 6997,80 zł oszczędności w ciągu roku, a prawie 14 tys w ciągu dwóch lat. Ponieważ przy płaceniu tych ZUS-ów emerytura w przyszłości jest strasznie śmieszna, a wielu ludzi pracuje też na czarno, to jestem ciekawy co państwo zrobi z tym problemem, gdy ludzie zaczną kończyć 67 lat i nie będą mieć za co żyć. Przecież setek tysięcy osób nie będzie można wysłać pod most na pewną śmierć głodową, ponieważ mamy za mało mostów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Pobierz program PIT 2014

Program Pit 2014

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

  Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

 • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

  W tym terminie z ZUS rozliczają się przedsiębiorcy opłacający składki za siebie. Składka na Fundusz Pracy.

 • Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Księgarnia Bankier.pl

Księga Przychodów i Rozchodów. Wszystko, co musisz wiedzieć o rozliczaniu działalności gospodarczej. Wydanie II zaktualizowane Księga Przychodów i Rozchodów. Wszystko, co musisz wiedzieć o rozliczaniu działalności gospodarczej. Wydanie II zaktualizowane Cena: 44,90 zł  Zamów książkę

Znajdź nas na Facebooku

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl