Zarabiaj z nami | Logowanie | Newsletter | Forum | Blogi | Konkurs

2009-08-22 06:00 Źródło: Vademecum VAT

Vademecum VAT

Rozliczanie VAT przy imporcie usług


Musisz wiedzieć, iż w praktyce wiele problemów stwarza rozliczanie importu usług. Pamiętaj, że zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 9 ustawy o VAT importem usług jest świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest nabywca.


Z kolei podatnikami (w odniesieniu do importu usług) są osoby fizyczne i prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania (albo pobytu) poza terytorium kraju. Oznacza to, iż status podatnika VAT w imporcie usług uzyskujesz wówczas, gdy nabywasz usługi świadczone przez podmiot mający siedzibę, miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju i z tytułu ich świadczenia (nabycia) to ty jesteś zobowiązany do rozliczenia VAT od tych czynności. Warunkiem koniecznym do tego, aby uznać, że masz do czynienia z importem usług, jest również określony status usługodawcy - czyli podmiotu świadczącego usługę. Powinien on być podatnikiem VAT z siedzibą (lub miejscem zamieszkania) w innym kraju niż Polska.

Zwróć przy tym uwagę, że nie musi to być podatnik VAT czynny (może być w swoim kraju zwolniony podmiotowo lub przedmiotowo od VAT). Pamiętaj jednak, iż import usług nie występuje (i nie powoduje uzyskania statusu podatnika VAT) wówczas, gdy podatek należny zostanie rozliczony przez usługodawcę na terytorium kraju. Wyjątek ten nie dotyczy jednak nabycia:

· usług niematerialnych wymienionych,

· wewnątrzwspólnotowych usług transportu towarów

i związanych z nimi usług pomocniczych,

· usług pośrednictwa albo spedycji związanych bezpośrednio z wewnątrzwspólnotowym transportem towarów,

· wyceny majątku rzeczowego ruchomego lub usług wykonywanych na tym majątku

- przy których usługobiorcą jest podatnik VAT UE, który podał swój NIP.

Dla ww. usług podatnikiem w każdym przypadku jest usługobiorca. Kluczowe znaczenie dla zaliczenia wykonanej usługi do importu usług ma zatem ustalenie miejsca jej świadczenia, które jest zarazem miejscem opodatkowania tej transakcji.

Pamiętaj, że VAT podlega zasadniczo jedynie odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Istotny więc jest zarówno element odpłatności, jak i fakt, czy dana usługa ma miejsce świadczenia określone na terytorium Polski. Podstawą opodatkowania w imporcie usług jest kwota, którą usługobiorca jest obowiązany zapłacić. Oznacza to, że aby import usług podlegał opodatkowaniu VAT - musi być odpłatny. Oznacza to, iż tylko te usługi, które nabyłeś za wynagrodzeniem, podlegają opodatkowaniu w ramach importu usług. Pamiętaj zatem, iż nieodpłatny import usług jest jedynym przypadkiem, kiedy nie musisz wykazywać należnego VAT z tytułu importu usług.

Podstawa prawna: art. 2 pkt 9, art. 17, art. 27 ust. 4, art. 29 ust. 17 ustawy o VAT.





Auta dla Firm w Super Ofercie!

Fiat Professional : Ducato, Doblo, Scudo, Fiorino
Sprawdź rabaty w Viamot – Dealer w Krakowie!

Komentarze do artykułu

Wiadomość przez email

Dziennik Bankier.pl
Tygodnik Firma
Twój e-mail: