Rejestracja auta krok po kroku

Rejestracja to ostatni krok, by stać się pełnoprawnym właścicielem samochodu. Dlatego, aby nie być odprawionym z kwitkiem, warto się wcześniej przygotować.

Załóżmy, że kupiliśmy już samochód i co dalej? Najpierw powinniśmy się udać do urzędu skarbowego, w którym uiścimy opłatę z tytułu kupna-sprzedaży. Pozostałe sprawy załatwimy w wydziale komunikacji. Kolejność jest dowolna, jednak warto pamiętać, że na załatwienie sprawy w urzędzie skarbowym mamy tylko 14 dni od momentu kupienia auta. Na wizytę w WK mamy nieco więcej czasu, bo aż 30 dni.

Wcześniej warto się dowiedzieć, jakie dokładnie dokumenty są nam potrzebne. Do zarejestrowania auta niezbędne jest wypełnienie specjalnego wniosku – ten znajdziemy w wydziale komunikacji – na podstawie którego urząd będzie mógł rozpocząć proces rejestracji naszego auta. I tutaj pojawiają się różne drogi w zależności od tego, gdzie kupiliśmy auto: w Polsce czy zagranicą, oraz czy jest ono nowe czy też używane. Pamiętajmy również o tablicach rejestracyjnych.

Scenariusz numer jeden - nabyliśmy samochód w Polsce, nie jesteśmy jego pierwszym właścicielem. Potrzebne są więc: dowód własności pojazdu, może to być faktura, rachunek, umowa sprzedaży, darowizny, zamiany itp., dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem technicznym lub decyzja o czasowym wycofaniu _pojazdu z ruchu, karta pojazdu – jeśli została wydana, tablice rejestracyjne (bez względu na miasto, gdzie pojazd był wcześniej zarejestrowany, polisa ubezpieczeniowa OC, dowód osobisty, a w przypadku osób prawnych dodatkowo wypis z właściwego rejestru.

Scenariusz numer dwa - kupujemy nowe auto od dealera. Udajemy się więc do WK z następującymi dokumentami: dowodem własności pojazdu, kartą pojazdu, wyciągiem ze świadectwa homologacji, w przypadku auta z zagranicy w imporcie prywatnym -dowód zapłacenia akcyzy lub dokument SAD potwierdzający dokonanie odprawy celnej.

Scenariusz numer trzy - w przypadku aut używanych kupionych za granicą: faktura (lub rachunek) zakupu albo umowa kupna-sprzedaży, dokument identyfikacji pojazdu, wyciąg ze świadectwa homologacji lub dowód rejestracyjny, ewentualnie też potwierdzenie wyrejestrowania w kraju zakupu, potwierdzenie zapłaty akcyzy, w przypadku aut kategorii M1 i N1 potwierdzenie uiszczenia tzw. opłaty recyklingowej, wyjątek stanowią auta zabytkowe, potwierdzenie z urzędu skarbowego o zapłacie VAT-u lub braku konieczności jego uiszczenia, potwierdzenie dokonania odprawy celnej – gdy auto pochodzi spoza UE, zaświadczenie o pozytywnym wyniku badań technicznych.

Następnie wystarczy udać się do urzędu. Po okresie od 3 do 4 tygodni czeka nas jeszcze jedna wycieczka do wydziału komunikacji, w celu odebrania stałego dowodu rejestracyjnego. Na _stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej otrzymamy wszelkie potrzebne informacje, czas również same wnioski i numery kont. Dowiedzmy się od której urząd pracuje (zwykle jest to siódma rano) i nie atakujmy budynku tuż przed końcem dnia pracy. Często wydawane numerki kończą się już grubo na godzinę przed zamknięciem urzędu.

Marcin Kruszewski
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Pobierz program PIT 2016

Program Pit 2016

Księgarnia Bankier.pl

Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego ilustracje: Andrzej Mleczko, Robert B. Cialdini Cena: 34,90 zł  Zamów książkę

Znajdź nas na Facebooku

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl