Zarabiaj z nami | Logowanie | Newsletter | Forum | Blogi | Konkurs

Księgarnia


Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego

Cena: 34,90 zł

Sprawdź ofertę

Słownik

Wpisz szukane słowo

Akcept:


w obrocie wekslowym zobowiązanie się płatnika do wykupienia weksla od jego ...

zobacz pozostałe hasła...

2006-05-11 07:32 Źródło: POLSKA Dziennik Zachodni

POLSKA Dziennik Zachodni

Raz w życiu prywatne bankructwo


Ogłoszenie upadłości konsumenckiej ma być ostatnią deską ratunku dla zadłużonych rodzin.


Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie nowy, poprawiony projekt ustawy, która ma umożliwić ogłaszanie bankructwa przez osoby prywatne.

- Problem nadmiernego zadłużenia może dotyczyć od pięciuset tysięcy do nawet miliona polskich rodzin. Oznacza to, że kilka milionów osób potrzebuje takiej pomocy - twierdzi Przemysław Gosiewski, szef klubu PiS.

Konsumenckie kolegia orzekające

Ustawa o przeciwdziałaniu niewypłacalności oraz upadłości osoby fizycznej przewiduje, że raz w życiu dłużnik dostanie szansę na rozpoczęcie wszystkiego od nowa. - Chcemy jak najszybciej ją uchwalić, bo mnóstwo osób dopytuje nas w biurach poselskich, kiedy ustawa wejdzie w życie - twierdzi współautor projektu, poseł Artur Zawisza. Zastrzega od razu, że upadłości nie będzie można ogłosić jednostronnie. Decyzję podejmować będą konsumenckie kolegia orzekające.

Z ustawy będą mogły skorzystać osoby, które nieregularnie spłacały kredyty i inne zaległości finansowe, ich majątek jest za mały do pokrycia długów, a dochody rodziny są niskie i niepewne - więc i tak nie spłaciłyby długów. - Ustawa wymaga, by ujawniły swój majątek i dzięki temu daje możliwość odzyskania choć części pieniędzy przez wierzycieli - twierdzi Zawisza. Majątek dłużnika zostanie zlicytowany, ale pozostawi się mu pieniądze na 20 metrów kwadratowych mieszkania oraz na dodatkowe 10 metrów na każdą kolejną osobę w gospodarstwie domowym.

Zawisza podkreśla, że opracowano też szereg propozycji dla osób, którym dopiero grozi upadłość, ale mogą jeszcze zawrzeć układ z wierzycielem, by spłacać kredyt w niższych ratach lub zostać zwolnionym z odsetek. Dodaje, że podobne przepisy ma już większość europejskich państw i USA.

Nie dla przestępców

PiS zdecydował, że z upadłości nie będą mogły korzystać osoby, które zostały skazane za przestępstwo umyślne, nie tylko finansowe.

Projekt złożony został po raz pierwszy w poprzedniej kadencji Sejmu, ale po pierwszym czytaniu trafił na prawie rok do sejmowej komisji. Udało się za to przyjąć ustawę antylichwiarską, ograniczającą nadmierne oprocentowanie kredytów. Zdaniem Gosiewskiego, polskie rodziny popadały w tarapaty finansowe przez firmy takie jak Provident, które udzielały kredytów nawet na kilkaset procent w skali roku.

Dziennik Zachodni
(OK/APP)


Komentarzy 0


RSS Google Wykop

Kup Apartament nad Morzem i Zarabiaj nawet do 8%

Komentarze do artykułu
Raz w życiu prywatne bankructwo Autor: ~Michał Paryjczak   2009-11-10 11:12
Profident to porażka i szkoda słów.Jednym słowem tragedia.