Raz w życiu prywatne bankructwo

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej ma być ostatnią deską ratunku dla zadłużonych rodzin.

Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie nowy, poprawiony projekt ustawy, która ma umożliwić ogłaszanie bankructwa przez osoby prywatne.

- Problem nadmiernego zadłużenia może dotyczyć od pięciuset tysięcy do nawet miliona polskich rodzin. Oznacza to, że kilka milionów osób potrzebuje takiej pomocy - twierdzi Przemysław Gosiewski, szef klubu PiS.

Konsumenckie kolegia orzekające

Ustawa o przeciwdziałaniu niewypłacalności oraz upadłości osoby fizycznej przewiduje, że raz w życiu dłużnik dostanie szansę na rozpoczęcie wszystkiego od nowa. - Chcemy jak najszybciej ją uchwalić, bo mnóstwo osób dopytuje nas w biurach poselskich, kiedy ustawa wejdzie w życie - twierdzi współautor projektu, poseł Artur Zawisza. Zastrzega od razu, że upadłości nie będzie można ogłosić jednostronnie. Decyzję podejmować będą konsumenckie kolegia orzekające.

Z ustawy będą mogły skorzystać osoby, które nieregularnie spłacały kredyty i inne zaległości finansowe, ich majątek jest za mały do pokrycia długów, a dochody rodziny są niskie i niepewne - więc i tak nie spłaciłyby długów. - Ustawa wymaga, by ujawniły swój majątek i dzięki temu daje możliwość odzyskania choć części pieniędzy przez wierzycieli - twierdzi Zawisza. Majątek dłużnika zostanie zlicytowany, ale pozostawi się mu pieniądze na 20 metrów kwadratowych mieszkania oraz na dodatkowe 10 metrów na każdą kolejną osobę w gospodarstwie domowym.

Zawisza podkreśla, że opracowano też szereg propozycji dla osób, którym dopiero grozi upadłość, ale mogą jeszcze zawrzeć układ z wierzycielem, by spłacać kredyt w niższych ratach lub zostać zwolnionym z odsetek. Dodaje, że podobne przepisy ma już większość europejskich państw i USA.

Nie dla przestępców

PiS zdecydował, że z upadłości nie będą mogły korzystać osoby, które zostały skazane za przestępstwo umyślne, nie tylko finansowe.

Projekt złożony został po raz pierwszy w poprzedniej kadencji Sejmu, ale po pierwszym czytaniu trafił na prawie rok do sejmowej komisji. Udało się za to przyjąć ustawę antylichwiarską, ograniczającą nadmierne oprocentowanie kredytów. Zdaniem Gosiewskiego, polskie rodziny popadały w tarapaty finansowe przez firmy takie jak Provident, które udzielały kredytów nawet na kilkaset procent w skali roku.

Dziennik Zachodni
(OK/APP)
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Michał Paryjczak

Profident to porażka i szkoda słów.Jednym słowem tragedia.

!

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

    Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  • Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

    Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

    W tym terminie z ZUS rozliczają się przedsiębiorcy opłacający składki za siebie. Składka na Fundusz Pracy.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Księgarnia Bankier.pl

Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego ilustracje: Andrzej Mleczko, Robert B. Cialdini Cena: 34,90 zł  Zamów książkę
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl