Zarabiaj z nami | Logowanie | Newsletter | Forum | Blogi | Konkurs

2009-05-13 07:30 Źródło: POLSKA Dziennik Zachodni

POLSKA Dziennik Zachodni

Ogródki działkowe będą już na własność


Mocno skłócone PO i PiS niespodziewanie pogodziła kwestia działek pracowniczych. Dzięki temu milion korzystających z nich rodzin mogłoby już w przyszłym roku stać się ich właścicielami.


Jak dowiedział się dziennik "Polska", obie największe partie chcą wreszcie zrealizować obietnice, którymi od końca lat 90. mamili działkowców politycy przy okazji kolejnych wyborów. PiS złożył już projekt odpowiedniej ustawy w Sejmie, a PO zamierza jeszcze latem zorganizować tzw. okrągły stół między Polskim Związkiem Działkowców, który sprzeciwia się uwłaszczeniu, a użytkownikami działek. Politycy obu partii prowadzą już rozmowy, by wypracować wspólne rozwiązanie.

- Zgadzamy się z PiS-em co do idei, ale chcemy wcześniej nakłonić PZD do zgody na uwłaszczenie. Ostatnio jesteśmy zasypywani petycjami od działkowców, którzy chcą wykupić ziemię - przyznaje "Polsce" Andrzej Czerwiński, wiceszef klubu parlamentarnego PO.

Projekt PiS jednoznacznie uderza w PZD. Posłowie proponują likwidację związku (traktując go jako relikt PRL, jedyny w tej części Europy) i wykup z bonifikatą ziemi przez dotychczasowych użytkowników. Jeżeli ci będą chcieli zostać właścicielami działki, musieliby w ciągu dwóch lat od wejścia w życie ustawy złożyć odpowiedni wniosek. Za każdy rok użytkowania działki przysługiwałoby 10 proc. zniżki w opłacie. Maksymalnie można by skorzystać z 99 proc. bonifikaty. Autorzy projektu podkreślają też, że emeryci, renciści oraz wdowy i wdowcy po nich zapłacą za działki tylko 1 proc. ich wartości. Z własnej kieszeni musieliby tylko pokryć koszt rzeczoznawcy i notariusza, czyli ok. 1-1,2 tys. zł. Właściciele działek będą decydować, czy i komu je sprzedać. Mogą postawić normalny dom i w nim mieszkać.

Złożony w Sejmie projekt PiS zakłada, że na gruzach PZD powstaną dobrowolne wspólnoty działkowców. Na takie rozwiązania zgadza się już teraz spora część posłów PO - m.in. Lidia Staroń i Andrzej Kania, którzy są gorącymi orędownikami uwłaszczenia użytkowników ogródków pracowniczych.

- Rozmawiamy z posłami PO o poparciu dla tego projektu. Mamy dwa orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, które kwestionują monopol PZD i nakazują wolność zrzeszania się w różnych stowarzyszeniach, więc jesteśmy pewni, że działamy zgodnie z prawem - twierdzi Andrzej Dera z PiS, współautor projektu.

A PZD nie ma dziś konkurencji. Dysponuje absolutną władzą w 5 tys. kompleksów działkowych zajmujących w całym kraju powierzchnię 44 tys. hektarów, nieraz w centrach wielkich miast. Tylko w stolicy jest 1,2 tys. ha działek, a cena metra kwadratowego w prestiżowych lokalizacjach, np. przy ul. Odyńca na warszawskim Mokotowie, sięga ok. 2-3 tys. dol. Teoretycznie właścicielem gruntów są gminy, a PZD użytkuje je wieczyście, ściągając rocznie od działkowców 44 mln zł. Działacze związku mogą jednak kontrolować, czy działki są "zadbane" i wyrzucać niepokornych. Doświadczył tego dwa lata temu Roman Michalak z Olsztyna, który chciał założyć własne stowarzyszenie działkowców.

Władze PZD nie chcą komentować propozycji PO, a projekt PiS nazywają niekonstytucyjnym, gdyż "narusza prawa nabyte związku".

Krocie za ogródek pracowniczy

Warszawa

Ogródki zajmują 2,9 proc. powierzchni miasta. Cena mkw. działki budowlanej w miejscach, gdzie się znajdują, wynosi od 200 zł (np. Wawer) do nawet 6 tys. (Stary Mokotów).

Łódź

Działki zajmują 2,5 proc. powierzchni miasta. Można je sprzedać za cenę od 500 (obrzeża) do 1 tys. zł za mkw. (Bałuty).

Wrocław

To miasto działkowiczów. Ogródki zajmują aż 4,6 proc. powierzchni miasta. Za 1 mkw. można tu wytargować od 800 do 1 tys. zł.

Poznań

Działki zajmują 3 proc. powierzchni. Metr kw. działki kosztuje w najlepszych lokalizacjach 1,8 tys. zł.


POLSKA Dziennik Zachodni
Tomasz Ł. Rożek


Komentarzy 0


RSS Google Wykop

Otwórz bezpłatne eKonto z darmowymi bankomatami i zyskaj nawet 600 zł zwrotu za transakcje kartą.
Sprawdź Sam najlepsze konto osobiste plebiscytu Złoty Bankier!

Komentarze do artykułu
Ogródki działkowe będą już na własność Autor: ~dzialkowiec   2010-07-27 11:15
prezesi na dzialkach to mafia z niczym sie nie licza ale i wina dzialkowiczow bo nie pszychodza na zebrania a jak ktos za durzo powie to mu dolicza metry a reszta dalej placi po 300 m na jednych dza (..)
Re: Ogródki działkowe będą już na własność Autor: ~Działkowiec   2010-06-21 20:06
Nie liczcie na to, że działki pracownicze będą na sprzedaż. Ta stara komuna, która rządzi działkami ma z tego niezły dochód i to nie tylko miejscowi zarządzający ale i cały Zarząd centralny. Oni co r (..)
Re: Ogródki działkowe będą już na własność Autor: ~mm   2010-05-18 17:30
możliwość budowania domów na terenie ogrodów działkowych może się przyczynić do spadku cen nieruchomości, jeśli kowalski będzie miał na własność grunt na którym postawi mały domek to po co mu mieszkan (..)
Ogródki działkowe będą już na własność Autor: ~patriotka   2010-05-18 15:19
wreszcie sprawiedliwość., bo jak mozna bylo latami wykorzystywac i mamić ludzi, którzy harowali, rekultywowali ziemię, etc, - za bezdurno. Martwi mnie tylko cena. Proponowane 10 % bonifikaty od ceny r (..)
Ogródki działkowe będą już na własność Autor: ~egon1953   2010-05-11 20:13
Musimy uważać oni mogą to tylko wykożystać do celów politycznych a nas dalej bęndą mieli w dupie działkami nadal żądzi komuna dzielą sie z żandowymi kasą prezesi to zwykli złodzieje np p w Kołobr (..)
Re: Ogródki działkowe będą już na własność Autor: ~Tix   2010-05-19 17:26
Masz całkowitą racje. Zawsze chodziło o to żeby pozbyć się problemu działkowiczów, ich niewygodnych dla deweloperów i samorządów nieruchomości i ich niszowej produkcji rolnej która w Polsce przebija (..)
Ogródki działkowe będą już na własność Autor: ~Andi50   2009-11-11 12:01
A ile dotychczasowi użytkownicy zapłacą? - geodetą - notariuszom - podatki do gminy - podatki katastralne Na pewno na takiej działce nie będzie kalkulowało się uprawiać warzyw. Pozostaje sprzedaż lub (..)
Ogródki działkowe będą już na własność Autor: ~WIESŁAW Z WA WY   2009-07-27 21:30
Popieram. Precz z PZD. Włacane przez tyle lat składki, giną gdzieś w dziwny sposób a na zrobienie czegokolwiek nie ma kasy. Kilka lat temu policzyliśmy że po odprowadzeniu podatku nasz ogród powinien (..)
Re: Ogródki działkowe będą już na własność Autor: oloch   2009-07-22 08:43
"Okrągły stół między Polskim Związkiem Działkowców, który sprzeciwia się uwłaszczeniu, a użytkownikami działek" - już to zdanie wskazuje, że PZD stoi w opozycji do uzytkowników działek zamia (..)
Ogródki działkowe będą już na własność Autor: ~A.   2009-07-15 17:04
to artykul sprzed dwu miesiecy. od tamtego czasu sprawa chyba sie zakonczyla. niby dlaczego dzialkowicze maja dostac cos na wlasnosc, jak np. sa nieuregulowane sprawy dawnej wlasnosci terenow np. w mi (..)

Rodzina na swoim

Wiadomość przez email

Dziennik Bankier.pl
Twój e-mail:

Centrum Finansowe

Zamów online produkty finansowe: