Jak sprawdzić, czy PIT dotarł do urzędu skarbowego?

Deklaracja podatkowa wysłana w ostatniej chwili pocztą, wątpliwości co do programu rozliczającego PIT przez internet - takie rzeczy mogą spędzać sen z powiek podatników, zwłaszcza tych, którzy rozliczają się z fiskusem po raz pierwszy.

Kara za niezłożenie PIT-a to nawet 2 772 zł, więc osoba nie mająca pewności, że jej deklaracja dotarła do urzędu skarbowego, ma się czym martwić.

PIT wysłany pocztą


Sposób na sprawdzenie, czy rozliczenie podatkowe dotarło i znajduje się w bazie urzędu skarbowego jest bardzo prosty. Należy skontaktować się telefonicznie z urzędem skarbowym, do którego wysłano deklarację, podając numer NIP oraz imię i nazwisko. Urzędnik powinien wówczas udzielić odpowiednich informacji.

W teorii wykonanie telefonu do urzędu skarbowego nie powinno nastręczyć żadnych trudności, w praktyce jednak może być inaczej. Nie każda deklaracja już została wprowadzona - wobec tego petent może usłyszeć, że potwierdzenia o otrzymaniu przez urząd PIT-a nie dostanie. W takich wypadkach należy uzbroić się w cierpliwość - i zadzwonić jeszcze raz, na przykład po dwóch dniach.

PIT wysłany drogą elektroniczną


W przypadku deklaracji wysyłanej przez internet problemem podatników okazało się komercyjne oprogramowanie, które błędnie przekazywało zeznania podatkowe. Jak komentował Maciej Koniuszewski z Izby Skarbowej w Szczecinie, poświadczeniem skutecznie złożonego zeznania może być tylko UPO (urzędowe poświadczenie odbioru) wystawione przez Ministerstwo Finansów na podstawie nr referencyjnego złożonego dokumentu. Posiadając numer referencyjny dokumentu, w każdym momencie można wygenerować UPO przy pomocy strony www.e-deklaracje.gov.pl.

Telefon do odpowiedniego urzędu skarbowego można wykonać zarówno w przypadku deklaracji wysłanej pocztą, jak i deklaracji złożonej elektronicznie, jednak urzędowe poświadczenie odbioru powinno w zupełności wystarczyć.

Katarzyna Jeznach
Bankier.pl
k.jeznach@bankier.pl

Komentuje Barbara Sielicka, redaktor Bankier.pl

Potwierdzenie złożenia zeznania PIT do urzędu skarbowego jest ważnym dokumentem dla podatnika. Jest to bowiem dowód wywiązania się z obowiązku podatkowego. W przypadku, gdy składamy PIT-a osobiście w US – potwierdzenie otrzymujemy „od ręki”, gdy skorzystamy z internetu – takim dowodem jest UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru.

Problem mogą mieć osoby, które zdecydują się wysłać zeznanie roczne pocztą. W takim wypadku najlepiej zrobić to za pomocą listu poleconego. W przypadku, gdy podatnik wyśle deklaracje zwykłym listem i ona nie dojdzie do US trzeba pamiętać, że całkowitą odpowiedzialność ponosi za to podatnik. Wówczas narazić się on może na kary za niezłożenie deklaracji PIT.

Katarzyna Jeznach

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~mała

Niestety masz rację bo z skarbówką cały czas jest walka

! Odpowiedz
0 0 ~mała

Uważam że Urząd skarbowy i tak nie wywiązuje się ze swoich obowiązków bo jak to jest w telewizji pan z urzędu twierdził że jak ktoś rozlicza się prorodzinnie to otrzyma w ciągu miesiąca rozliczenie oczywiście jeżeli jest to przez internet a ja czekam już miesiąc i dalej nic jest to oszustwo gdybym musiała to ja oddać dla urzęduto musiałabym wykopać spod ziemi ale zapłacić co to za sprawiedliwość na biednych nie trafiło a ja akurat jestem w takiej sytuacji

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~renata

Nie mogłam dłużej czekać na pobranie UPO zamknęłam program, po kilku dniach okazało sie że niefortunnie go usunęłam czy jest jakiś sposób na pobranie tego cholernego UPO czy muszę się pofatygować do US aby mieć pewność , że zeznanie dotarło?

! Odpowiedz
0 0 ~Joyohjoy

Pytanie wybiega poza temat, ale niestety bierze się z tego że urząd zdaje się zapodział błędnie wypełniony PIT na które jest UPO a pieniądze nienależne przyjął - czy Urząd Skarbowy ma określony termin na sprawdzenie zeznania podatkowego i wezwanie podatnika do złożenia korekty?

! Odpowiedz
0 0 ~Zwykly

Jak w temacie. Po wyslaniu i dostaniu UPO nieopatrznie zamknalem Akrobata i teraz po prostu nie wiem co wyslalem. Czy da sie to jakos odtworzyc?

! Odpowiedz
0 8 ~ma

Witam serdecznie wysłam pit elektronicznie i otrzymałam upo ale zamiast nazwy urzedu widnieje jakis numer o co chodzi

! Odpowiedz
0 0 bisz

Ja wysyłam i się nie martwię, bo i tak za dużo mojego czasu idzie na tłumaczenie się ze swoich dochodów.

! Odpowiedz
0 0 infinum

@grzechu, ze Skarbówką da się wygrać. Z roku na rok coraz więcej ludzi wygrywa z US w sądach. Zdaje się, że nawet Bankier o tym pisał.

US to nie jest jakaś mityczna instytucja - to tylko urzędnicy, którzy chcą Twoich pieniędzy.

Nie żebym namawiał do bojkotu US, bo to proszenie się o kłopoty, ale najwyższy czas przestać powtarzać jak mantrę, że pewna jest tylko śmierć i podatki - śmierć owszem, a;e podatki już niekoniecznie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 0 ~tezet

A po co sprawdzać czy PIT dotarł? Jest pocztowe potwierdzenie nadania. Nie macie co robić na tym portalu? Głupotami się zajmujecie.

! Odpowiedz
0 0 ~grzechu

Tym to bym sie za bardzo nie martwil.Skoro przeslalem PIT przed terminem,to na pewno dotarl,tam gdzie powinien.Gdyby nie to ,Urzad Skarbowy nas z pewnoscia bardzo szybko odnajdzie.Ze Skarbowka nikt nigdy raczej nie wygral (czasami tak) i lepiej nie dawac powodow,zeby nas musiano scigac i zalatwic wszystko w odpowiednim terminie.A skoro nie jestesmy pewni,czy otrzymali nasze zeznanie,wystarczy podejsc do US i tam nas poinformuja,czy wszystko jest w nalezytym porzadku.Czy z czyms nie zalegamy.Powodzenia.

!

Pobierz program PIT 2014

Program Pit 2014

Księgarnia Bankier.pl

Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego ilustracje: Andrzej Mleczko, Robert B. Cialdini Cena: 34,90 zł  Zamów książkę

Znajdź nas na Facebooku

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl