Jak sprawdzić, czy PIT dotarł do urzędu skarbowego?

Deklaracja podatkowa wysłana w ostatniej chwili pocztą, wątpliwości co do programu rozliczającego PIT przez internet - takie rzeczy mogą spędzać sen z powiek podatników, zwłaszcza tych, którzy rozliczają się z fiskusem po raz pierwszy.

Kara za niezłożenie PIT-a to nawet 2 772 zł, więc osoba nie mająca pewności, że jej deklaracja dotarła do urzędu skarbowego, ma się czym martwić.

PIT wysłany pocztą


Sposób na sprawdzenie, czy rozliczenie podatkowe dotarło i znajduje się w bazie urzędu skarbowego jest bardzo prosty. Należy skontaktować się telefonicznie z urzędem skarbowym, do którego wysłano deklarację, podając numer NIP oraz imię i nazwisko. Urzędnik powinien wówczas udzielić odpowiednich informacji.

W teorii wykonanie telefonu do urzędu skarbowego nie powinno nastręczyć żadnych trudności, w praktyce jednak może być inaczej. Nie każda deklaracja już została wprowadzona - wobec tego petent może usłyszeć, że potwierdzenia o otrzymaniu przez urząd PIT-a nie dostanie. W takich wypadkach należy uzbroić się w cierpliwość - i zadzwonić jeszcze raz, na przykład po dwóch dniach.

PIT wysłany drogą elektroniczną


W przypadku deklaracji wysyłanej przez internet problemem podatników okazało się komercyjne oprogramowanie, które błędnie przekazywało zeznania podatkowe. Jak komentował Maciej Koniuszewski z Izby Skarbowej w Szczecinie, poświadczeniem skutecznie złożonego zeznania może być tylko UPO (urzędowe poświadczenie odbioru) wystawione przez Ministerstwo Finansów na podstawie nr referencyjnego złożonego dokumentu. Posiadając numer referencyjny dokumentu, w każdym momencie można wygenerować UPO przy pomocy strony www.e-deklaracje.gov.pl.

Telefon do odpowiedniego urzędu skarbowego można wykonać zarówno w przypadku deklaracji wysłanej pocztą, jak i deklaracji złożonej elektronicznie, jednak urzędowe poświadczenie odbioru powinno w zupełności wystarczyć.

Katarzyna Jeznach
Bankier.pl
k.jeznach@bankier.pl

Komentuje Barbara Sielicka, redaktor Bankier.pl

Potwierdzenie złożenia zeznania PIT do urzędu skarbowego jest ważnym dokumentem dla podatnika. Jest to bowiem dowód wywiązania się z obowiązku podatkowego. W przypadku, gdy składamy PIT-a osobiście w US – potwierdzenie otrzymujemy „od ręki”, gdy skorzystamy z internetu – takim dowodem jest UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru.

Problem mogą mieć osoby, które zdecydują się wysłać zeznanie roczne pocztą. W takim wypadku najlepiej zrobić to za pomocą listu poleconego. W przypadku, gdy podatnik wyśle deklaracje zwykłym listem i ona nie dojdzie do US trzeba pamiętać, że całkowitą odpowiedzialność ponosi za to podatnik. Wówczas narazić się on może na kary za niezłożenie deklaracji PIT.

Katarzyna Jeznach

Źródło:
Sprawdź kompletne konto z darmowymi bankomatami!
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Joyohjoy

Pytanie wybiega poza temat, ale niestety bierze się z tego że urząd zdaje się zapodział błędnie wypełniony PIT na które jest UPO a pieniądze nienależne przyjął - czy Urząd Skarbowy ma określony termin na sprawdzenie zeznania podatkowego i wezwanie podatnika do złożenia korekty?

! Odpowiedz
0 0 ~Zwykly

Jak w temacie. Po wyslaniu i dostaniu UPO nieopatrznie zamknalem Akrobata i teraz po prostu nie wiem co wyslalem. Czy da sie to jakos odtworzyc?

! Odpowiedz
0 1 ~ma

Witam serdecznie wysłam pit elektronicznie i otrzymałam upo ale zamiast nazwy urzedu widnieje jakis numer o co chodzi

! Odpowiedz
0 0 bisz

Ja wysyłam i się nie martwię, bo i tak za dużo mojego czasu idzie na tłumaczenie się ze swoich dochodów.

! Odpowiedz
0 0 infinum

@grzechu, ze Skarbówką da się wygrać. Z roku na rok coraz więcej ludzi wygrywa z US w sądach. Zdaje się, że nawet Bankier o tym pisał.

US to nie jest jakaś mityczna instytucja - to tylko urzędnicy, którzy chcą Twoich pieniędzy.

Nie żebym namawiał do bojkotu US, bo to proszenie się o kłopoty, ale najwyższy czas przestać powtarzać jak mantrę, że pewna jest tylko śmierć i podatki - śmierć owszem, a;e podatki już niekoniecznie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~tezet

A po co sprawdzać czy PIT dotarł? Jest pocztowe potwierdzenie nadania. Nie macie co robić na tym portalu? Głupotami się zajmujecie.

! Odpowiedz
0 0 ~grzechu

Tym to bym sie za bardzo nie martwil.Skoro przeslalem PIT przed terminem,to na pewno dotarl,tam gdzie powinien.Gdyby nie to ,Urzad Skarbowy nas z pewnoscia bardzo szybko odnajdzie.Ze Skarbowka nikt nigdy raczej nie wygral (czasami tak) i lepiej nie dawac powodow,zeby nas musiano scigac i zalatwic wszystko w odpowiednim terminie.A skoro nie jestesmy pewni,czy otrzymali nasze zeznanie,wystarczy podejsc do US i tam nas poinformuja,czy wszystko jest w nalezytym porzadku.Czy z czyms nie zalegamy.Powodzenia.

!

Pobierz program PIT 2014

Program Pit 2014

Znajdź nas na Facebooku