Zarabiaj z nami | Logowanie | Newsletter | Forum | Blogi | Konkurs


Słownik - Podatki

Wpisz szukane słowo

Średnia stopa opodatkowania:


Całkowity podatek podzielony przez podstawę (bazę opodatkowania).

zobacz pozostałe hasła...


2011-05-07 08:30 Źródło: Katarzyna Jeznach - Bankier.pl

Katarzyna Jeznach - Bankier.pl

Jak sprawdzić, czy PIT dotarł do urzędu skarbowego?


Deklaracja podatkowa wysłana w ostatniej chwili pocztą, wątpliwości co do programu rozliczającego PIT przez internet - takie rzeczy mogą spędzać sen z powiek podatników, zwłaszcza tych, którzy rozliczają się z fiskusem po raz pierwszy.

Kara za niezłożenie PIT-a to nawet 2 772 zł, więc osoba nie mająca pewności, że jej deklaracja dotarła do urzędu skarbowego, ma się czym martwić.

PIT wysłany pocztą


Sposób na sprawdzenie, czy rozliczenie podatkowe dotarło i znajduje się w bazie urzędu skarbowego jest bardzo prosty. Należy skontaktować się telefonicznie z urzędem skarbowym, do którego wysłano deklarację, podając numer NIP oraz imię i nazwisko. Urzędnik powinien wówczas udzielić odpowiednich informacji.

W teorii wykonanie telefonu do urzędu skarbowego nie powinno nastręczyć żadnych trudności, w praktyce jednak może być inaczej. Nie każda deklaracja już została wprowadzona - wobec tego petent może usłyszeć, że potwierdzenia o otrzymaniu przez urząd PIT-a nie dostanie. W takich wypadkach należy uzbroić się w cierpliwość - i zadzwonić jeszcze raz, na przykład po dwóch dniach.

PIT wysłany drogą elektroniczną


W przypadku deklaracji wysyłanej przez internet problemem podatników okazało się komercyjne oprogramowanie, które błędnie przekazywało zeznania podatkowe. Jak komentował Maciej Koniuszewski z Izby Skarbowej w Szczecinie, poświadczeniem skutecznie złożonego zeznania może być tylko UPO (urzędowe poświadczenie odbioru) wystawione przez Ministerstwo Finansów na podstawie nr referencyjnego złożonego dokumentu. Posiadając numer referencyjny dokumentu, w każdym momencie można wygenerować UPO przy pomocy strony www.e-deklaracje.gov.pl.

Telefon do odpowiedniego urzędu skarbowego można wykonać zarówno w przypadku deklaracji wysłanej pocztą, jak i deklaracji złożonej elektronicznie, jednak urzędowe poświadczenie odbioru powinno w zupełności wystarczyć.

Katarzyna Jeznach
Bankier.pl
k.jeznach@bankier.pl

Komentuje Barbara Sielicka, redaktor Bankier.pl

Potwierdzenie złożenia zeznania PIT do urzędu skarbowego jest ważnym dokumentem dla podatnika. Jest to bowiem dowód wywiązania się z obowiązku podatkowego. W przypadku, gdy składamy PIT-a osobiście w US – potwierdzenie otrzymujemy „od ręki”, gdy skorzystamy z internetu – takim dowodem jest UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru.

Problem mogą mieć osoby, które zdecydują się wysłać zeznanie roczne pocztą. W takim wypadku najlepiej zrobić to za pomocą listu poleconego. W przypadku, gdy podatnik wyśle deklaracje zwykłym listem i ona nie dojdzie do US trzeba pamiętać, że całkowitą odpowiedzialność ponosi za to podatnik. Wówczas narazić się on może na kary za niezłożenie deklaracji PIT.


Komentarzy 5


Zobacz też:
» CBOS: 51 proc. Polaków nie miało kłopotów z wypełnieniem PIT za 2010 r.
» Fiskus odzyskał 2 miliardy zł od nierzetelnych podatników
» Kiedy fiskus nie zwróci ci nadpłaty podatku
» więcej
RSS Google Wykop

Najlepsze dla Ciebie warunki do realizacji wiosennych planów

Komentarze do artykułu
Jak sprawdzić, czy PIT dotarł do urzędu skarbowego? Autor: ~ma   2014-04-14 14:58
Witam serdecznie wysłam pit elektronicznie i otrzymałam upo ale zamiast nazwy urzedu widnieje jakis numer o co chodzi
Re: Jak sprawdzić, czy PIT dotarł do urzędu skarbowego? Autor: bisz   2011-05-13 15:30
Ja wysyłam i się nie martwię, bo i tak za dużo mojego czasu idzie na tłumaczenie się ze swoich dochodów.
Re: Jak sprawdzić, czy PIT dotarł do urzędu skarbowego? Autor: infinum   2011-05-08 21:11
@grzechu, ze Skarbówką da się wygrać. Z roku na rok coraz więcej ludzi wygrywa z US w sądach. Zdaje się, że nawet Bankier o tym pisał. US to nie jest jakaś mityczna instytucja - to tylko urzędnicy, k (..)
Jak sprawdzić, czy PIT dotarł do urzędu skarbowego? Autor: ~tezet   2011-05-08 16:09
A po co sprawdzać czy PIT dotarł? Jest pocztowe potwierdzenie nadania. Nie macie co robić na tym portalu? Głupotami się zajmujecie.
Jak sprawdzić, czy PIT dotarł do urzędu skarbowego? Autor: ~grzechu   2011-05-08 11:03
Tym to bym sie za bardzo nie martwil.Skoro przeslalem PIT przed terminem,to na pewno dotarl,tam gdzie powinien.Gdyby nie to ,Urzad Skarbowy nas z pewnoscia bardzo szybko odnajdzie.Ze Skarbowka nikt n (..)