Firmy wprowadzają "urlop menstruacyjny"

redaktor Bankier.pl

Niewielka firma w Wielkiej Brytanii, Co-Exist, ma zamiar wprowadzić "urlop menstruacyjny", który będzie umożliwiał wzięcie płatnego dnia wolnego w przypadku silnych bólów związanych z cyklem miesiączkowym.

Bex Bexter, właścicielka przedsiębiorstwa, w rozmowie z "The Guardian" mówi, że kobiety nie klasyfikują menstruacji jako powodu do wzięcia dnia wolnego. Firma z Bristolu liczy 31 pracowników, a 24 z nich jest płci żeńskiej, stąd Bexter postanowiła wprowadzić "politykę menstruacyjną".

– Nie chodzi wyłącznie o to, aby brać wolne, jeśli kobieta czuje się źle. Ważne jest umożliwienie pracy zgodnie ze swoim naturalnym rytmem, co przeniesie się na bardziej efektywne i twórcze wykonywanie zadań – podsumowuje Bexter.

(YAY Foto)

Co-Exist nie jest pierwszą firmą, która wprowadziła "urlop menstruacyjny". Od 2007 międzynarodowa korporacja Nike oferuje swoim pracownicom możliwość wzięcia wolnego z powodu bólów miesiączkowych. Od ponad 50 lat taka praktyka jest prowadzona w Japonii, a w Korei kobiety, które nie wzięły z tego powodu wolnego, otrzymują dodatek do pensji za niewykorzystany urlop.

Weronika Szkwarek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 3 ~ellie

Dobre rozwiązanie.
Kiedy jeszcze nie korzystałam z hormonów to CAŁY pierwszy dzień miesiączki byłam w stanie JEDYNIE przeleżeć w łóżku, a jeśli nie mogłam wziąć wolnego - to w pracy nie byłam produktywna! Zwyczajnie 8h przesiedziałam, bo ból uniemożliwiał mi zdolność logicznego myślenia.
Szkoda, że skończyłam na hormonach, bo to chemia, ale cóż...przynajmniej teraz mogę funkcjonować i nie muszę brać wolnego.
Jednak wiem, jak to boli i uważam, że tak powinno być we wszystkich krajach :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 14 ~Karolina

Zachodzcie w ciążę!!! Wtedy nie ma menSTRUacji, a dodatkowo niejedno 500+ :-)

! Odpowiedz
11 20 ~cccc

Jak czytam takie rzeczy to włos by mi się jeżył na głowie, gdybym je miał.
Krwa w ogóle nie powinny kobiety pracować lepiej dać im zasiłek za ciężkie życie
Jak nic mnie nie boli rano to się zastanawiam czy jeszcze żyję
I tak ma być.
Bóle menstruacyjne to są od kilku lat czy od kilkudziesięciu wieków
TO JEST ŻYCIE
Nie dziwię się muzułmanom że się do nas pchają jak ktoś im to tłumaczy "jak głupi jest białas"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 5 ~Andi

Od wieków to dokonywało się amputacji kończyn bez znieczulenia.
Od wieków ludzie umierali z brudu i od byle bakterii.
Świat się od wieków zmienia - umknęło Ci to?
Jak ból mówi Ci czy żyjesz, to bardzo Ci współczuję - polecam kontakt z dobrym traumatologiem.
Chociaż może nie, lepiej cierp - przecież według Ciebie "to jest życie".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 9 ~Wierzbno odpowiada ~Andi

Kiedyś nie było leków przeciwbólowych. Teraz takowe są. Świat się zmienia. Tobie jak widać umknęło.

! Odpowiedz
8 6 ~rttyuio

z tego co wiem to w UK napięcie przedmiesiączkowe jest okolicznością łągodzącą w sądzie, jak kobieta coś przeskrobie w tym okresie to sąd musi to wziąć pod uwagę, i nic w tym dziwnego, w tym okresie całkowicie zmienia się osobowość kobiety, jest jak na jakimś dziwnym haju, zmniejsza się zdolność krytycznego dedukcyjnego myślenia - U nas zrobił bym co innego - zakazał bym jazdy samochodem w tym okresie kobietom, wiadomo że powodują tych dniach większą ilość wypadków

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 29 ~Dżejms

Ogólnie to kobiety powinny pracować na pół etatu (o ile chcą) i miałyby czas dla dzieci wtedy. Pensja męża powinna wystarczać dla całej rodziny. Obecnie dzięki zorganizowanemu złodziejstwu podatkowemu jest to w większości wypadków niemożliwe - tak o nas dbają urzędowe biurwy.

! Odpowiedz
0 4 ~Tom

Kobiety moga glosowac przeciez, no ale nie - bo jeden pan powiedzial ponoc, ze kobiety lybia jak sie je gwalci. I nie beda glosowac. I juz!

Tak powinno byc, ale nie z mentalnoscia naszych mlodych kobiet. Juz widze te pol etatu czasu zaoszczedzonego pojdzie na dziecko. Ta jasne. Malo kobiet spotkalem, ktore maja szacunek do pieniedzy. Jak maz/chlopak/partner ma, to doja jak cytryne.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~as odpowiada ~Tom

0/8 etatu i dodatek na srajfona, żeby na fejsie można było lajkować pikczery znajomych i gadać bez limitu.

! Odpowiedz
1 2 ~lkjmklm

kobiety w ogóle nie powinny pracować, powinny w domku wykonywać prace domowe oraz wychowywać własne dzieci. powinny powstać kluby matek, gdzie te jak się nudzą i zrobią to co trzeba w domu, włącznie z obiadem dla wracającego z pracy męża, czy kochanka, powinny śmigać z dziećmi na ploty, a tam dzieci miały by palce zabaw, zabawki, animatorów zabaw itp.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Pobierz program PIT 2016

Program Pit 2016

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Księgarnia Bankier.pl

Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego ilustracje: Andrzej Mleczko, Robert B. Cialdini Cena: 34,90 zł  Zamów książkę

Znajdź nas na Facebooku

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl