Zarabiaj z nami | Logowanie | Newsletter | Forum | Blogi | Konkurs

2009-08-18 10:20 Źródło: Bankier.pl

Bankier.pl

Czy warto inwestować w ziemię rolną?


W natłoku informacji płynących z każdego medium o kryzysie, stratach na giełdach, w funduszach inwestycyjnych czy upadłościach banków, każdy z nas zastanawia się jak uchronić nasze aktywa (często dorobek całego życia), aby nie zostały "zjedzone" przez doradców, bankowców czy po prostu przez złe decyzje inwestycyjne.

Odpowiedzią na tak postawione pytanie jest często twierdzenie, że tylko złoto stanowi gwarancję zachowania swoich aktywów w trudnych czasach. Można byłoby się zgodzić z tą tezą, gdyby nie znacząca uciążliwość związana z jego przechowywaniem, kosztami jego zabezpieczenia, stratami przy szybkiej sprzedaży w lombardach lub stresem związanym z jego fizycznym posiadaniem.

Wyobraźmy sobie, że posiadamy skrytkę bankową na jego przechowywanie. I wyobraźmy sobie, czy przy sytuacjach nadzwyczajnych mielibyśmy do niej dostęp i czy cokolwiek byśmy tam znaleźli po odwołaniu tego stanu?

Dlatego jako najlepszą inwestycję polecam ziemię rolną kupowaną w różnych kawałkach w różnych gminach w pobliżu większych miast, turystycznych regionach (Góry i Mazury), jako sposób na dywersyfikację szczególnie dla osób które wyczerpały już swoje priorytety inwestycyjne.

Dlaczego akurat ziemia rolna ?

Najważniejszym kryterium jest oczywiście zwrot z zaangażowanego kapitału zarówno w krótkim, średnim jak i dłuższym horyzoncie czasowym. W każdym ujęciu zwroty z kapitału są lepsze niż w przypadku innych instrumentów finansowych - nie mówiąc nawet o lokatach bankowych czy obligacjach. Średni roczny zwrot z kapitału to 20-30 procent. Ale zdarzają się lata w których „szaleństwo zakupów” nakręca koniunkturę nawet powyżej 100% rocznie.

Zjawisko to zauważyło spora liczba osób fizycznych, firm, banków, funduszy a nawet państw które bez rozgłosu wykupują tereny innych państw rozpoczynając erę agrokolonializmu.

Na przykład w 2008 r:

- Chiny kupiły ponad 2 mln hektarów (głownie na Filipinach, w Laosie, Indiach)
- Korea Pd. Kupiła ponad 2,5 mln ha (głownie w Mongolii,Sudanie i na Madagaskarze)
- Arabia Saudyjska kupiła ponad 1,6 mln ha (głownie w Indonezji i Sudanie)
- Libia kupiła ponad 250 tys ha na Ukrainie

To są transakcje o których wiemy. A o ilu jeszcze nie wiemy?

Dlaczego więc ziemia ma taką tendencję do wzrostu cen?

Odpowiedź można sprowadzić do jednej prostej przyczyny - jest to dobro ograniczone i niepowtarzalne, którego nie można ani wyprodukować, ani zmagazynować. Można natomiast w zależności od sytuacji traktować jako tereny rolne, budowlane, kopalniane i do wielu innych celów w tym również strategicznych.

Polska specyfika wprowadza jeszcze od 2004 roku (wejście do Unii Europejskiej) wiele dodatkowych bonusów w przypadku jej posiadania, a mianowicie:

- dopłaty bezpośrednie do hektara, które z każdym rokiem są coraz większe
- możliwość otrzymania przez rolnika Renty Strukturalnej na którą może przejść – przy określonych warunkach-w wieku 55 lat
- dopłaty przez okres 20 lub 15 lat przy zalesieniu terenu rolnego
- korzystanie z innych Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich jak np. Młody Rolnik

Poza tym przy posiadaniu powyżej jednego hektara zawsze można liczyć na ubezpieczenie w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Jednak to co stanowi o potencjalnie dużym zwrocie z inwestycji to możliwość przekwalifikowania gruntu rolnego w grunt budowlany lub siedliskowy. Dalsze doprowadzenie infrastruktury (media, drogi) do tego terenu oraz jego sprzedaż gwarantuje ponadprzeciętne zyski. Dlatego długofalowe działania na tym polu można śmiało traktować jako budowanie swojego prywatnego filaru emerytalnego. W ten sposób unika się codziennego stresu związanego z obserwacją notowań kursów akcji, walut, kontraktów i innych instrumentów finansowych.

Tak więc poza walorem jakim jest lokata w tego rodzaju nieruchomość, dbamy o swoją emeryturę, swoje zdrowie (brak nadciśnienia) godną przyszłość swoją i swojej rodziny.

Bartek Jankowski, doradca obrotu ziemią
Źródło: Bank Ziemi


Komentarzy 0


RSS Google Wykop

Lokata 4,5% bez otwierania konta!

Komentarze do artykułu
Re: Czy warto inwestować w ziemię rolną? Autor: ~mmm   2013-06-25 12:05
I tak trzeba będzie na jakiś czas zamrozić pieniądze, bo proces odrolnienia ziemi, załatwienia wszystkich formalności w urzędzie trochę musi potrwać. Natomiast zgodzę się z Tobą, że najlepiej skorzyst (..)
Czy warto inwestować w ziemię rolną? Autor: ~monex   2013-06-15 02:41
Warto, tyle że lepiej nie robić tego samemu, tylko inwestowanie w ziemie powierzyć w ręce specjalistom. Po pierwsze dlatego, że można zagubić się w zawiłościach natury biurokratycznej, poza tym pozost (..)
Re: Czy warto inwestować w ziemię rolną? Autor: ~manka   2012-12-17 19:57
ja widzialam dobre oferty kupna na http://top-ogloszenia.net/ w dziale nieruchomosci. jesli sprzedajesz to zerknij
Re: Czy warto inwestować w ziemię rolną? Autor: ~palmeras   2012-04-11 12:06
Moim zdaniem nie warto. Jeśli nieruchomości, to raczej tego typu - http://hale.jartom.com/nieruchomosci/Atrakcyjny-zaklad-produkcyjny-z-biurem-Zyrardow-1844amcs,61,hale,hp,w,0,,,1844 Wiadomo, że koszt (..)
Re: Czy warto inwestować w ziemię rolną? Autor: ~Maciej   2012-02-11 11:51
Polecam tą nieruchomość http://tablica.pl/oferta/-dzialka-jezioro-prywatne-dzialka-piekne-tylko-450000zl-IDdu1D.html
Re: Czy warto inwestować w ziemię rolną? Autor: ~kapelas   2012-11-30 11:18
My w tym roku inwestowaliśmy w hale magazynowe Jartomu. Pewnie większość z was widziała jakie okazje pojawiły się w ich bazie, szczególnie pod Warszawą. Spora część tych nieruchomości została przejęta (..)
Re: Czy warto inwestować w ziemię rolną? Autor: ~major   2012-05-28 13:14
Nie - nie ma to sensu. Zobaczcie - http://hale.jartom.com/nieruchomosci/OBIEKT-DOSKONALY-DLA-FIRMY-PRODUKCYJNEJ-KonstancinJeziorna-1187ahis,61,hale,hp,w,0,,,1187 To jest teraz dobry sposób na inwestyc (..)
Czy warto inwestować w ziemię rolną? Autor: ~Przemax   2012-02-10 17:47
IMHO wciaz jeszcze warto. Kiedys pisalem w swoim tekscie Nastepne 10 lat (fragment): ... 8. Niezależnie od zarysowanych wyżej scenariuszy, należy pamiętać że nieruchomości nie są sobie równe. Można (..)
Czy warto inwestować w ziemię rolną? Autor: ~K.R   2012-01-31 00:07
w pełni zgadzam sie z toba ziemie trzeba kupowac . im wiecej my rolnicy polscy kupimy tym mniej kupia inne kraje glównie niemcy i polska przez dlugie lata bedzie coraz mniejsza . obejdzie sie bez wojn (..)
Re: Czy warto inwestować w ziemię rolną? Autor: endriu prawdziwy   2011-11-09 13:26
Dopłaty będą coraz wyższe i nie skończą się w2013r(podaj ustawę)LECZ DOJDZIEMY DO POZIOMU 100% , czyli pełnych dopłat !!!!!!!!!!!!!!! http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/doplaty;bezposr (..)