REKLAMA

Agencja kosmiczna ostrzegała przed rakietą? MON: Komunikat do nas nie dotarł

2025-02-19 19:58
publikacja
2025-02-19 19:58

Do resortu obrony narodowej nie dotarł komunikat Polskiej Agencji Kosmicznej w sprawie możliwego upadku szczątków rakiety na terenie Polski - przekazał PAP rzecznik MON Janusz Sejmej.

Agencja kosmiczna ostrzegała przed rakietą? MON: Komunikat do nas nie dotarł
Agencja kosmiczna ostrzegała przed rakietą? MON: Komunikat do nas nie dotarł
fot. Joe Skipper / / Forum

W środowe popołudnie POLSA wydała komunikat, w którym potwierdziła, że nocy z wtorku na środę nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę członu rakiety nośnej Falcon 9 R/B. Część statku ważyła około 4 tony. Rakieta została wystrzelona 1 lutego z bazy lotniczej Vandenberg w Kalifornii, w ramach misji Space X Starlink Group 11-4 Elona Muska.

Rano w środę pojawiły się doniesienia o znalezieniu w okolicach Poznania niezidentyfikowanych obiektów, możliwych szczątków rakiety. O sprawie została poinformowana Państwowa Agencja Kosmiczna.

Rzeczniczka Agencji Agnieszka Gapys po znalezieniu niezidentyfikowanego obiektu w podpoznańskich Komornikach zapewniła w rozmowie z PAP, że POLSA na bieżąco monitoruje trajektorię obiektów kosmicznych mogących spaść na terytorium kraju. Gapys podkreśliła, że w tego typu sytuacjach POLSA wysyła raport do odpowiednich resortów i służb, w tym m.in. do MON. "Jeden z raportów, który dotyczył właśnie możliwej reentry (ponownego wejścia w atmosferę rakiety – PAP), był wysyłany wczoraj o godz. 12. do odpowiednich ministerstw i służb" – powiedziała PAP w środę Gapys.

Informację o tym, że POLSA już we wtorek ostrzegała rząd ws. rakiety Falcon 9, podało jako pierwsze radio RMF.

Pytany o tę kwestię przez PAP rzecznik MON Janusz Sejmej poinformował, że do resortu w ogóle nie dotarł raport POLSY. "Być może został dostarczony nieskutecznie" - ocenił. Jak tłumaczył, istnieją ustalone procedury komunikacji między Agencją a resortem, które do tej pory działały sprawnie.

Źródło zbliżone do sprawy stwierdziło w rozmowie z PAP, że POLSA wysłała raport o możliwym wejściu w atmosferę szczątków rakiety we wtorek o 14 i dotyczył on obszaru całej Europy; POLSA nie rozesłała informacji, że obszar możliwego upadku szczątków został zawężony do obszaru Polski.

W rozmowie z PAP rzecznika Agencji mówiła, że nie jest możliwe przewidzenie dokładnego miejsca upadku szczątków rakiety, gdyż "nigdy do końca nie wiadomo, jak dany obiekt zachowa się wchodząc w atmosferę". Zapowiedziała też, że Departament Bezpieczeństwa Kosmicznego POLSA zweryfikuje znalezione szczątki wraz z firmą SpaceX.

"Ponieważ sytuacje takie zdarzają się nadzwyczaj rzadko, nie ma w Polsce ustalonych procedur postępowania. Ze względu na to, że ruch w kosmosie staje się coraz większy, takie procedury muszą powstać. Obecnie Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowuje projekt ustawy o działalności kosmicznej, który wraz z rozporządzeniami wykonawczymi będzie regulowało tego typu kwestie" - dodała Gapys.

Firma SpaceX należy do Elona Muska.(PAP)

mml/ ann/

Źródło:PAP
Tematy
Wyjątkowa wyprzedaż Ford Pro. Poznaj najlepsze rozwiązania dla Twojego biznesu.

Komentarze (13)

dodaj komentarz
estepan
Paszyk się tłumaczy, że informacja poszła na "niedziałającą skrzynkę". Jak się wyłącza skrzynkę to się robi przekierowanie na działającą, żeby rzeczy nie znikały.

Dać mu kask i rękawice i niech on już lepiej rzeczywiście tylko ten beton leje.
parma
za mało urzędów i powinno powstać ministerstwo ds. spadających szczątków rakiet
wizytator
O powodzi też ostrzegali. Widać to już taka nasza tradycja ignorować ostrzeżenia. Ale jak to świadczy o rządzących?
sterl
W sumie setki elementów spada nam na łeb i wszyscy zachwyceni?, nawet tego nie komentują? To nawet Sputnik w 1957r spadł tam gdzie miał spaść ! Wygląda na to że to prywaciarz, a właściwie chłop z pługiem czy kombajnem w kosmos wystartował a nie geniusz..
msp
A jednak Jankeskie syny podzieliły się z nami technologią? Dobra kancelaria z Manhattanu przyjęłaby w odszkodowaniu z 1-2 szt F35. A my, co my, jakie my ? Nie ma nas.
hylobiusnews
Sukces rządu Tuska!
Polska z hukiem otwiera Polski Program Kosmiczny we współpracy ze Space X Elona Muska.
mirek6504
Dlaczego MON nie poderwało myśliwców?? Bo to już ręce opadają.
samsza
ha ha, o powodzi też ostrzegano...

pewni ludzie zawsze "wiedzą" lepiej i nic ich nie przekona
stachsgh
to też prawda, ale nie patrzymy co dalej...
https://www.youtube.com/watch?v=oVrdIXQ2g30
prezydent__cz0snk0wski__z__p0
KOsiniak strach się bać

Powiązane: Kosmos: przemysł, loty, badania

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki