REKLAMA

Kompromitacja za dwa miliardy złotych

2012-02-09 08:04
publikacja
2012-02-09 08:04
Prawie dwa miliardy złotych, a dokładnie 1 915 mln, kosztował Stadion Narodowy w Warszawie, czyli obiekt kompromitujący Polskę od września zeszłego roku. Miejmy nadzieję, że rzeczywisty koniec sagi pt. „Otwarcie Stadionu Narodowego” dobiegnie wreszcie końca 29 lutego. W innym razie koszty, nie tylko finansowe, będą o wiele większe.


Główna arena na Euro 2012 zamiast być wizytówką całego turnieju, staje się naszym największym koszmarem, a każdy wydana złotówka zaczyna odbijać się czkawką. Głównie na wizerunku naszego kraju jako organizatora. Całe szczęście, że europejskie federacje nie wykazywały żadnego zainteresowania meczem o Superpuchar Polski, który właśnie został odwołany.

Mało kto już pamięta, że pierwszym meczem na Stadionie Narodowym miał być ten z Niemcami, który ostatecznie został rozegrany w Gdańsku. Ale kiedy to było? We wrześniu 2011 roku. Żeby dolać oliwy do ognia dodać trzeba, że pierwotna data oddania warszawskiego stadionu do użytku wyznaczona została na…30 czerwca 2011.



Opóźnienia w rozwijaniu infrastruktury to rzecz, do której zdążyliśmy niestety przywyknąć. Jednak analizując wszystkie inwestycje związane z organizacją Euro 2012, wnioski nie napawają optymizmem. Jeśli dodać do tego zorientowanie w tematyce piłkarskiej Pani Minister Muchy, której nie odpowiadał „wybór drużyn” mających wziąć udział w meczu o Superpuchar Polski, sytuacja na 120 dni przed meczem otwarcia, zaczyna powoli przypominać grecką tragedię.

Oby nie spotkało nas właśnie to, co Greków, którzy w 2004 roku byli organizatorem Igrzysk Olimpijskich, czy Portugalczyków organizujących Euro 2004. Opóźnienia w przygotowaniach do olimpiady rozwścieczyły MKOL. Postawienie ultimatum doprowadziło do sytuacji, w której Grecy musieli pracować na trzy zmiany. Robiono wszystko na ostatnią chwilę, nie licząc się z kosztami. A te sięgnęły ostatecznie 12 mld dolarów.

Dziś greckie areny sportowe, wybudowane z myślą o Igrzyskach i nadzieją na dalsze wykorzystywanie, to obraz nędzy i rozpaczy. A jednego z powodów greckiego kryzysu można doszukiwać się właśnie w fatalnej organizacji Olimpiady i późniejszych oczekiwań, kompletnie oderwanych od rzeczywistości.



Oczywiście Mistrzostwa Europy w piłce nożnej to nie ta sama skala przedsięwzięcia, co Igrzyska. Mimo to pozostaje żałować, że odpowiedzialne za organizację czempionatu w Polsce osoby, zamiast uczyć się błędach innych, postanowiły koniecznie uczyć się własnych. Szkoda też, że wszyscy musimy być tego naocznymi świadkami.

SM/Eurosport
Źródło:
Tematy
Firmowe konto i rachunek w euro. Te oferty wyróżniają się na rynku
Firmowe konto i rachunek w euro. Te oferty wyróżniają się na rynku

Komentarze (22)

dodaj komentarz
~NaszNarodowy
Przecież nie oddawna wiadomo, że my Polacy potrafimy wykorzystywać rzeczy nie do celów do jakich zostały stworzone. Na stadionie będą organizowane koncerty a całe zaplecze będzie zorganizowane w centrum handlowe. Taki moloch musi zarobić na siebie. O organizowaniu meczy nawet nie wspomne z wiadomych przyczyn o których nie napiszę Przecież nie oddawna wiadomo, że my Polacy potrafimy wykorzystywać rzeczy nie do celów do jakich zostały stworzone. Na stadionie będą organizowane koncerty a całe zaplecze będzie zorganizowane w centrum handlowe. Taki moloch musi zarobić na siebie. O organizowaniu meczy nawet nie wspomne z wiadomych przyczyn o których nie napiszę bo by się kibole obrazili. U nas na stadionach nie można grać w piłkę! Należy nawet zmienić nazwę takiego obiektu na inną np. Entertiment Park albo ...BujingCenter
~polak
I się potwierdza ?Napisalem kiedyś?ZSRR upadł jak zorganizował olimpiadę,Grecja upadnie.My to zrobimy za nimi latem.Jak zaczniemy spłacać te stadiony i zabawę,a zysku nie będzie.Sport to tylko wydatek i pralnia kasy,zarabiaja nieliczni................nie państwo.
~Mateusz28
Ale bzdura. Jaka kompromitacja? Kompromitacja to by była, jakby coś się stało podczas tego meczu o SuperPuchar. Trudno, jestem kibicem Legii, chciałem pójść na ten mecz. Zobaczymy jak będzie z Portugalią. Ja się wybieram. :) A w polską piłkę trzeba wierzyć i wspierać, a nie dołować. Tak czy inaczej sport to rozrywka, a nie walka Ale bzdura. Jaka kompromitacja? Kompromitacja to by była, jakby coś się stało podczas tego meczu o SuperPuchar. Trudno, jestem kibicem Legii, chciałem pójść na ten mecz. Zobaczymy jak będzie z Portugalią. Ja się wybieram. :) A w polską piłkę trzeba wierzyć i wspierać, a nie dołować. Tak czy inaczej sport to rozrywka, a nie walka na śmierć i życie.
~alma
Wspaniale potrafimy marnotrawić pieniądze, mamy w tym naprawdę szeroki gest.
Nie ma się czym przejmować. Odbijemy sobie straty, ograniczając pakiet służby zdrowia, zmniejszając emerytury / nie ilościowo, ale realnie / każąc pracować ludziom do 67 roku życia, bo rząd musi mieć środki na finansowanie chybionych inwestycji, utrzymywanie
Wspaniale potrafimy marnotrawić pieniądze, mamy w tym naprawdę szeroki gest.
Nie ma się czym przejmować. Odbijemy sobie straty, ograniczając pakiet służby zdrowia, zmniejszając emerytury / nie ilościowo, ale realnie / każąc pracować ludziom do 67 roku życia, bo rząd musi mieć środki na finansowanie chybionych inwestycji, utrzymywanie całej armii darmozjadów na państwowych posadach, którzy specjalizują się w wymyślaniu nowych przepisów - np. tramwaj ani autobus NIE MOŻE zatrzymać się, żeby ktoś biegnący zdążył do niego wsiąść. Wszędzie na świecie autobusy i tramwaje są dla ludzi, w Polsce są one po to,żeby jeździć zgodnie z rozkładem.
Utrzymujemy księży, zakonników i zakonnice z budżetu, ale na emerytury rzekomo nigdy już nie starczy.
Stać nas na to,żeby wybudować największy bubel szumnie zwany stadionem narodowym i żeby nie inwestować w drogi.
Kto odpowie za za te wpadki? Nikt.
~Stadiony
Nowe stadiony w Polsce beda swiecic pustkami bo druzyny klubowe maja za malo widzow a reprezentacja nie gra co tydzien zeby je zapelniac bedzie jak w Grecji
~johoho
Zakończeniem tego cyrku będą sowite idące w miliony złotych premie dla partyjnych aparatczyków z Narodowego Centrum Sportu. Jednocześnie zamknie się kilkadziesiąt szkół, podniesie jeszcze opłaty za żłobki i przedszkola, wyłączy co drugą windę i latarnię i bilans wyjdzie na zero.
Każdego roku rządów Platformy Obywatelskiej
Zakończeniem tego cyrku będą sowite idące w miliony złotych premie dla partyjnych aparatczyków z Narodowego Centrum Sportu. Jednocześnie zamknie się kilkadziesiąt szkół, podniesie jeszcze opłaty za żłobki i przedszkola, wyłączy co drugą windę i latarnię i bilans wyjdzie na zero.
Każdego roku rządów Platformy Obywatelskiej zadłużenie rośnie o 100 miliardów pln, tej kuli śnieżnej nie da się już powstrzymać. Wracając do wątków greckich powiemy sobie za Zorbą ...jaka piękna katastrofa..
~Polak
Za to Gronkiewicz-Walz wzięła 58mil zł na premie. Skandal powinni powiesić tą babe publicznie albo rozstrzelać tak jak całe PO.
~sibut
jaka władza ,takie owoce a ... "PO owocach ICH POZNACIE..."
~simonttt
Jedną ręką braliśmy pieniądze z UE, ale drugą ręką nie inwestowaliśmy ich w nowe i konkurencyjne technologie. Wszystko szło na konsumpcję. Rezultat był taki, że ci, którzy coś produkowali, zamykali swoje zakłady i zakładali firmy importowe, bo na tym dało się zarobić. Na tym właściwie polega klęska tego kraju - powiedział.....
~ss
To teraz niech NIK sprawdzi i podsumuje za ile realnie wykonali stadion podwykonawcy - tyle własnie była warta ta robota.

Kwoty przetargowe -50% i tak z większością publicznych pieniędzy...

Może tak budowę domu z prywatnych pieniędzy będziecie budować w modelu opartym o podwykonawce podwykonawcy i zapłacicie dwa razy
To teraz niech NIK sprawdzi i podsumuje za ile realnie wykonali stadion podwykonawcy - tyle własnie była warta ta robota.

Kwoty przetargowe -50% i tak z większością publicznych pieniędzy...

Może tak budowę domu z prywatnych pieniędzy będziecie budować w modelu opartym o podwykonawce podwykonawcy i zapłacicie dwa razy drożej ? A jak wam się centralne nie uruchomi to powiecie że działa tylko przy wyższej temperaturze.

Ponoć drogi ten stadion bo dach zamykany - a ten co go projektował to nie wiedział, że w zimie jest zimno ?

Powiązane: Niemcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki