REKLAMA

Zysk netto Grupy Boryszew w II kw. 2020 wyniósł 36,5 mln zł

2020-09-04 08:22
publikacja
2020-09-04 08:22
fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

Zysk netto j.d. Grupy Boryszew w II kw. 2020 wyniósł 36,5 mln zł wobec 37,3 mln zł przed rokiem - podała spółka w raporcie.

W II kwartale 2020 roku przychody grupy spadły do 1,23 mld zł z 1,7 ml zł rok wcześniej. Skonsolidowana EBITDA zmniejszyła się do 86 mln zł z 138,6 mln zł rok wcześniej. Zysk z działalności operacyjnej spadł z 35,9 mln zł z 87,8 mln zł.

Boryszew podał w komunikacie prasowym, że operująca w trzech segmentach grupa została dotknięta szczególnie w segmencie motoryzacja, gdzie sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się COVID-19 wpłynęła na pogorszenie globalnej koniunktury gospodarczej oraz spowodowała całkowite zatrzymanie produkcji w zakładach klientów GK Boryszew w tym segmencie. Grupa musiała ograniczać aktywność w oczekiwaniu na wznowienie produkcji nowych aut.

"Pomimo zatrzymania w branży samochodowej, dzięki procesom optymalizacyjnym, uzyskaliśmy pozytywną EBITDA. Podjęte w segmencie motoryzacja działania przyniosły efekty. Przy przychodach 266 mln zł wygenerowaliśmy EBITDA na poziomie 0,3 mln zł" – powiedział, cytowany w komunikacie, prezes Boryszewa Piotr Lisiecki.

W II kwartale 2020 r. Boryszew naruszył kowenanty finansowe. Naruszenie było związane głównie ze znaczącym spadkiem EBITDA rok do roku, który był efektem załamania się sektora motoryzacyjnego oraz znaczącą redukcją limitów ubezpieczeniowych.

"Skutki naruszenia kowenantów wynikające głównie ze spadku EBITDA i wzrostu długu netto będziemy odczuwać do końca bieżącego roku. Spadek PKB w krajach Unii Europejskiej prognozowany na poziomie ponad 8 proc. będzie odbijał się na wynikach całej grupy. Z tego powodu przez jakiś czas będziemy odczuwać skutki załamania z początku pandemii w Europie. Banki procedują decyzje o wyrażeniu zgody na naruszenie i pozytywnie oceniają działania grupy w tym zakresie" – powiedział prezes.

Na początku września Boryszew poinformował, że mógł naruszyć na koniec I półrocza 2020 roku wskaźnik obsługi zadłużenia finansowego DSCR oparty o skorygowany wynik EBITDA grupy i obsługę zadłużenia za ostatnie 12 miesięcy, a także wskaźnik pokrycia odsetek oparty na wyniku EBIT i odsetkach za ostatnie 12 miesięcy.

W czerwcu Boryszew informował naruszeniu w I kw. 2020 rok kowenantu finansowego w zakresie długo netto/EBITDA. W umowach kredytowanych wskaźnik grupy miał się kształtować na poziomie nie wyższym niż 3,5. W pierwszym kwartale było to 3,76.(PAP Biznes)

epo/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki