Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Paweł Łaniewski
Redaktor SMART Bankier.pl


Epidemia koronawirusa w niezwykły sposób uderzyła w gospodarkę, a co za tym idzie również w finanse Polaków. Swoją propozycję udogodnień przedstawił m.in. bank BNP Paribas.

Panika na rynkach, problemy dla milionów przedsiębiorców, zwłaszcza tych działających w sparaliżowanych branżach, widmo masowych zwolnień: jeszcze parę tygodni temu nikt nie spodziewał się, że koronawirus z Wuhan tak bardzo wpłynie nie tylko na nasze zdrowie, ale również bezpieczeństwo finansów. W sposób szczególny narażeni na skutki kryzysu są właściciele firm oraz osoby, które pomimo ograniczonych wpływów nadal muszą spłacać zobowiązania, w tym wysokie kredyty hipoteczne. Z pomocą przychodzi im nie tylko rząd, który wprowadził tzw. tarczę antykryzysową, ale również poszczególne banki. Na specjalną ofertę w tym zakresie mogą liczyć także klienci BNP Paribas.

Zawieszenie spłaty rat w BNP Paribas w związku z epidemią koronawirusa (fot. REUTERS/Edgar Su/Files / FORUM)

Ulga dla kredytobiorców

Działające w Polsce banki, zrzeszone w ramach Związku Banków Polskich, bardzo szybko podjęły działania, które mają ułatwić kredytobiorcom spłatę zobowiązań i jednocześnie doraźnie pomóc wystawionej na próbę płynności finansowej. Pomimo spójnych deklaracji sposób, w jaki podchodzą do swoich klientów, znacząco się do siebie różni. Każdy z nas powinien więc przede wszystkim skrupulatnie przyjrzeć się ofercie przygotowanej przez instytucję, której powierzył swoje środki lub z której kapitału korzysta. Propozycje BNP Paribas w tym zakresie są podobne do większości banków i opierają się w głównej mierze na możliwości zawieszenia spłaty rat oraz promowaniu narzędzi ułatwiających zarządzanie finansami przez internet lub dokonywanie płatności bezgotówkowych.

Zawieszenie spłaty rat w BNP Paribas

Skorzystać z opcji zawieszenia spłaty 3 kolejnych rat kapitałowo-odsetkowych mogą klienci indywidualni oraz mikroprzedsiębiorcy, w tym także reprezentujący sektor Agro, korzystający m.in. z:

Skorzystanie z zawieszenia kredytu wiąże się przede wszystkim ze sporządzeniem nowego harmonogramu spłat, wydłużonego o wybrany okres. Niespłacony kapitał, wraz ze skapitalizowanymi odsetkami, zostanie natomiast rozłożony pomiędzy pozostałe raty. Poza tym bank daje również możliwość wnioskowania o karencję w spłacie samego kapitału do 6 miesięcy.

Proste wnioskowanie online

Sporym udogodnieniem dla kredytobiorców chcących skorzystać z opcji zawieszenia spłaty rat jest uproszczony tryb wnioskowania: w tym celu należy skorzystać z przygotowanego formularza, w którym konieczne będzie podanie podstawowych informacji na temat zobowiązania:

  • Danych kredytobiorcy,
  • Danych kontaktowych, w tym numeru telefonu i adresu e-mail,
  • Numeru PESEL,
  • Typu kredytu,
  • Numeru umowy kredytowej.

Po wprowadzeniu danych pracownicy banku skontaktują się bezpośrednio z kredytobiorcą i ustalą wszystkie warunki. Nie będzie przy tym wymagane dostarczanie dodatkowych dokumentów czy podpisywanie aneksu, BNP Paribas zrezygnował również z pobierania opłat z tego tytułu. Dodatkowo zaleca się, aby wniosek złożyć co najmniej na 5 dni roboczych przed terminem spłaty, dzięki czemu możliwe stanie się jej odroczenie.

Obecnie trwa także opracowywanie rozwiązań dla segmentu bankowości korporacyjnej.

Potrzebujesz zastrzyku gotówki? Sprawdź ofertę najlepszych kredytów gotówkowych na 5000 zł

Zmiana godzin otwarcia oddziałów i e-bankowość

BNP Paribas jednocześnie informuje klientów o ograniczeniach pracy oddziałów detalicznych: te będą pracować w godzinach 10.00-15.00. Jednocześnie, podobnie do innych instytucji obecnych na naszym rynku, zachęca do korzystania z potencjału serwisu internetowego oraz bankowości mobilnej. W przypadku zakupów w sklepach sugeruje natomiast wybieranie bezdotykowych płatności smartfonem lub korzystania z Google Pay czy Apple Pay. Jednocześnie BNP Paribas aktywnie włączył się również w zwalczanie bezpośrednich skutków epidemii koronawirusa. Bank przekazał środki na zakup 1000 testów pozwalających stwierdzić obecność SARS-CoV-2 oraz zakupił 20 000 maseczek ochronnych dla personelu medycznego.


2020-08-26

LtV. Czym jest wskaźnik LtV i jak wpływa na kredyt?

W słowniczku pojęć związanych z kredytem hipotecznym znajduje się wiele pozornie trudnych terminów. Jednym z nich jest LtV (Loan to Value). Choć często pomijany, w rzeczywistości ma olbrzymi wpływ na warunki kredytu.

2020-08-26

Rekomendacja S. Jakie zmiany wprowadza rekomendacja S KNF?

Jednym z najważniejszych aspektów rynku bankowego jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno klientom, jak i działającym na nim instytucjom. Znaczne zmiany w tym zakresie wprowadza sporządzona przez Komisję Nadzoru Finansowego Rekomendacja S.

2020-08-21

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego – czy warto?

Kredyt hipoteczny kojarzy się z długim okresem spłaty, a co za tym idzie również wysokimi kosztami. Nie zawsze musi tak jednak być. Dobrym sposobem na oszczędności jest wcześniejsza spłata.

Dom czy mieszkanie: co wybrać?

Poszukując własnych czterech kątów, często zastanawiamy się nad tym, czy korzystniejsza okaże się budowa lub zakup domu czy mieszkania. Warto przeanalizować argumenty i wybrać najlepszą opcję.

Prowizja za udzielenie kredytu: czym jest i jak ją obniżyć?

Kredyty wiążą się z wieloma dodatkowymi kosztami. Jednym z podstawowych z nich jest prowizja za udzielenie kredytu. Ta, choć przybiera formę jednorazowej opłaty, może istotnie wpłynąć na wydatki związane z uzyskaniem środków.

Przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość: jak to zrobić?

Kredyt hipoteczny to duże zobowiązanie, które zwykle wiąże nas na bardzo długi okres. Życiowe scenariusze mogą jednak ulec zmianie. Wówczas warto pomyśleć o przeniesieniu hipoteki na inną nieruchomość.

Marża kredytu: czym jest i od czego zależy marża banku?

Potencjalni kredytobiorcy zwracają przede wszystkim uwagę na koszty kredytu. Im tańsze zobowiązanie, tym lepsze. Znaczny wpływ na wysokość tej stawki ma marża kredytu.