Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Paweł Łaniewski
Redaktor SMART Bankier.pl


Zakup samochodu w wielu przypadkach staje się spełnieniem marzeń. Nie kończy jednak wcale procedur, przez które musi przejść nabywca. Warto dowiedzieć się, na co należy się przygotować.

Kupno auta potrafi być procesem wymagającym nie tylko pod względem finansowym. Godziny spędzone na porównywaniu poszczególnych modeli, kontaktowaniu się ze sprzedawcami, a w końcu przeprowadzaniu oględzin i jazd próbnych potrafią być naprawdę wyczerpujące. W końcu jednak zakup samochodu staje się faktem, siadamy za kierownicą wymarzonych czterech kółek i… często zaczynamy zastanawiać się, co dalej. Najgorszym rozwiązaniem jest wówczas zignorowanie formalności: może się to okazać bardzo kosztowne. Jednocześnie inaczej będzie wyglądać to w przypadku kupna używanego samochodu, inaczej w przypadku pojazdu z salonu, a jeszcze inaczej, jeżeli auto kupiliśmy za granicą. Oczywiście zupełnie inne obowiązki nakładane są także na osoby, które finansują auto przy pomocy leasingu lub kredytu samochodowego. Dużo zależy więc od konkretnego przypadku, dlatego formalności i procedury lepiej poznać jeszcze przed przystąpieniem do transakcji.

Zakup samochodu: na co zwrócić uwagę przy zakupie samochodu? (fot. Nomad_Soul / Shutterstock)

Kupiłem samochód, co dalej?

Posiadanie auta to nie tylko przyjemność, ale również pewne obowiązki. Jak to zwykle bywa, przede wszystkim musimy zatroszczyć się o uregulowanie sytuacji wobec państwa. Do najważniejszych z nich należeć będą:

  • Zarejestrowanie lub przerejestrowanie pojazdu.
  • Opłacenie PCC lub podatku akcyzowego (w określonych przypadkach)
  • Zadbanie o polisę OC.

Zaniedbanie tych wymogów może mieć poważne konsekwencje i wiązać się z koniecznością zapłaty wysokich kar. Dlatego też warto od razu po kupnie auta zająć się tymi kwestiami. Wbrew pozorom nie muszą zająć nam dużo czasu. Jednocześnie jednak nie zawsze będą wyglądać tak samo. W niektórych przypadkach mogą być nieco bardziej skomplikowane i wymagać dostarczenia np. dodatkowych dokumentów.

Szukasz dodatkowych środków? Sprawdź ofertę kredytów gotówkowych na 5000 zł

Zakup samochodu a umowa

Zanim udamy się do urzędów, warto najpierw dokładnie zapoznać się z podpisywaną umową kupna (zwłaszcza, jeżeli wystawia ją osoba prywatna). Co prawda po złożeniu podpisu i przekazaniu środków sprzedawcy staniemy się formalnym właścicielem pojazdu, jednak nie oznacza to, że czujność może być uśpiona. Przede wszystkim należy zadbać o to, aby umowa zakupu samochodu odpowiadała stanowi faktycznemu. Zaniżanie wskazanej w niej kwoty, które ma być pozornie korzystne dla obu stron, w rzeczywistości może oznaczać poważne problemy. Urzędnicy korzystają z własnych katalogów wyceny, co pozwala im ocenić wartość pojazdu. Jeżeli ta będzie odbiegać od wskazanych w nich poziomów, trzeba będzie liczyć się z wezwaniem do wyjaśnień. Ich rezultatem może być natomiast nałożenie kary albo nawet oskarżenie o przestępstwo podatkowe.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie samochodu?

Przed złożeniem podpisu warto również zwrócić uwagę na dane widniejące z jednej strony w dowodzie rejestracyjnym, z drugiej – na samym dokumencie. Sprawdzić należy dane właściciela, numer VIN, stan licznika oraz istnienie współwłaścicieli. Warto mieć świadomość, że jeżeli tacy istnieją, sprzedający nie może sprzedać samochodu bez ich zgody. Kupno używanego samochodu z zagranicy może wiązać się z dodatkowymi wyzwaniami: jednym z nich jest wystawianie przez komisy umów, w których zamiast ich danych widnieją informacje dotyczącego zagranicznego sprzedawcy. Co prawda nie rodzi to problemów formalnych, ale może wiązać się z problemami nawet w późniejszym okresie. Zawsze należy zadbać o to, aby w umowie dotyczącej zakupu samochodu znalazły się dane dwóch faktycznych stron.

Kupno samochodu używanego a podatek

Jednym z bardzo ważnych, ale niestety również stosunkowo często pomijanych kroków w przypadku kupna używanego samochodu, jest kwestia podatkowa. O podatku od czynności cywilnoprawnych, wynoszącym 2% wartości pojazdu, możemy zapomnieć tylko wtedy, jeżeli pojazd kupujemy od firmy, wystawiającej nam z tego tytułu fakturę. Jeżeli jednak kupujemy samochód z drugiej ręki od osoby prywatnej, w ciągu 14 dni musimy zgłosić ten fakt do urzędu skarbowego, korzystając w tym celu z formularza PCC-3 lub PCC-3A oraz regulując podatek. Co ważne: urzędnicy obliczają go od wartości rynkowej pojazdu, a nie ceny transakcyjnej. Jeżeli niższa kwota wynika np. ze złego stanu technicznego, lepiej przygotować odpowiednią dokumentację, np. w postaci zdjęć, oraz zastrzec to w umowie. W przeciwnym przypadku urzędnicy mogą podważyć naszą deklarację.

PCC nie trzeba będzie zapłacić w przypadku auta sprowadzanego z zagranicy. Konieczne stanie się jednak wówczas opłacenie podatku akcyzowego. Jego wysokość jest uzależniona od wartości pojazdu oraz pojemności silnika i wynosi 3,1% w przypadku aut o pojemności mniejszej od 2000 ccm oraz 18,6% dla aut o pojemności większej od 2000 ccm. Warto wliczyć to w koszty jeszcze przed zakupem samochodu z zagranicy. Może się okazać, że znacząco zmieni postrzeganie i opłacalność całej transakcji.

Polisa OC

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem zarejestrowany samochód musi posiadać ważną polisę OC. Jest to także dokument niezbędny do jego przerejestrowania. W przypadku kupna auta z drugiej ręki niejako przejmujemy polisę dotychczasowego właściciela i możemy poruszać się na niej do końca jej obowiązywania. Warto jednak dokładnie się jej przyjrzeć i zweryfikować ważność. Nawet krótki brak ochrony może skutkować bardzo wysokimi karami za brak OC. Warto również pamiętać o tym, że polisa nie ulegnie automatycznemu przedłużeniu, a odpowiedzialność w pełni spoczywa na nowym właścicielu, trzeba więc zadbać o ten aspekt.

Kupno auta a rejestracja

Kolejnym obowiązkiem nabywcy stanie się zarejestrowanie samochodu lub jego przerejestrowanie, na co mamy 30 dni. W tym celu do wydziału komunikacji odpowiedniego urzędu gminy musimy zanieść:

  • Dowód osobisty
  • Fakturę VAT lub umowę kupna
  • Świadectwo zgodności WE (w przypadku aut nowych)
  • Kartę pojazdu
  • Potwierdzenie opłaty akcyzy
  • Dotychczasowe tablice rejestracyjne i dowód rejestracyjny (w przypadku aut używanych)
  • Potwierdzenie zawarcia polisy OC

Koszt rejestracji pojazdu wyniesie 180,50 zł w większości przypadków. Może być jednak niższy i wynieść 81 zł, jeżeli auto było zarejestrowane w tym samym powiecie. Jednocześnie jednak można również zapłacić zdecydowanie więcej: stanie się tak, jeżeli wybierzemy opcję zindywidualizowanych tablic rejestracyjnych, za co pobierana jest opłata w wysokości 1000 zł. Kupno auta z zagranicy również będzie wiązać się z większymi kosztami: doliczyć trzeba opłaty za tłumaczenie przysięgłe niezbędnych dokumentów.

Skorzystaj z pomocy eksperta

2020-07-02

Jak oszczędzać prąd? Skuteczne oszczędzanie prądu

Świadome prowadzenie domowego budżetu zakłada szukanie oszczędności wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Jednym ze znacznych obciążeń są ceny energii elektrycznej. Warto dowiedzieć się, jak zredukować koszty z tego tytułu.

2020-07-01

Podatek od pożyczki. Kiedy należy zapłacić pcc od pożyczki?

Poszukując dodatkowych środków, do naszej dyspozycji zostają nie tylko kredyty bankowe i pożyczki udzielane przez firmy spoza sektora bankowego. Często sięgamy również po pożyczki prywatne. Warto dowiedzieć się, kiedy będzie się to wiązało z koniecznością zapłacenia podatku od pożyczki.

2020-06-30

Samochód na raty: jak kupić nowe auto na raty?

Zakup samochodu to spory wydatek. Nie musimy jednak ponosić go w całości. Dobrym rozwiązaniem okaże się rozłożenie płatności na raty.

Jak obliczyć, sprawdzić i zwiększyć zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa określa jeden z najważniejszych parametrów naszego finansowego życia. Choć na jej temat krąży wiele mitów, warto przekonać się, ile naprawdę wynosi. Będzie to możliwe dzięki kalkulatorowi zdolności kredytowej.

Zakup samochodu: na co zwrócić uwagę przy zakupie samochodu?

Zakup samochodu w wielu przypadkach staje się spełnieniem marzeń. Nie kończy jednak wcale procedur, przez które musi przejść nabywca. Warto dowiedzieć się, na co należy się przygotować.

Koszty eksploatacji samochodu. Ile kosztuje utrzymanie samochodu?

Sam zakup pojazdu to jeszcze nie wszystko. Koszty eksploatacji samochodu również potrafią być bardzo wysokie, a wielu z nich nie uda się uniknąć. Warto przeanalizować je przed finalizacją transakcji.

Twisto: jak działa karta Twisto? Sklepy z płatnością Twisto

Na rynku wciąż pojawiają się nowe rozwiązania, pozwalające jeszcze efektywniej wykorzystywać potencjał finansowego świata. Jednym z nich jest Twisto.

Ikona informacji
poradniki