Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Paweł Łaniewski
Redaktor SMART Bankier.pl


Korzystanie z dobrodziejstw współczesnej bankowości jest niezwykle proste. Z drugiej strony często nagle zaskakują nas różnego typu dzienne limity transakcji bezgotówkowych czy wypłat z bankomatu. Warto dowiedzieć się, jak z nich korzystać.

Wiele osób spotkało się z sytuacją, w której przy sklepowej kasie okazało się, że płatność nie mogła być zrealizowana. Podobnych scenariuszy jest wiele: wypłata gotówki z bankomatu, próba zrealizowania przelewu czy błyskawicznego przelewu BLIK nie zawsze musi zakończyć się sukcesem. Wbrew pozorom bardzo często nie wynika to z braku na koncie odpowiednich środków, ale z ustalonych limitów. Te – choć pozornie bardzo proste – w rzeczywistości są dosyć skomplikowane, a na dodatek mogą się na siebie nakładać. Limit płatności kartą czy wypłat z bankomatu na co dzień doskonale chroni nasze interesy, a często o jego istnieniu dowiadujemy się w najmniej odpowiednim momencie, czyli podczas większych zakupów. W niektórych przypadkach może to uniemożliwić dokonanie transakcji, więc lepiej dobrze się do niej przygotować i w porę ustalić wyższe dzienne limity transakcji bezgotówkowych czy gotówkowych. Jednocześnie warto również pamiętać o kwestiach bezpieczeństwa.

Limit wypłaty z bankomatu i płatności kartą – czym są? Jak je zmienić? (fot. Alexander Chaikin / Shutterstock)

Limity dotyczą różnych kwestii

Chociaż często pojęcie limitu w kontekście bankowości utożsamiamy z jedną wartością, tak naprawdę można ustalić kilka odrębnych limitów, dotyczących różnych aspektów korzystania z rachunku. Zwykle jest to niezwykle łatwe i wystarczy w tym celu skorzystać z możliwości oferowanych przez serwisy bankowości internetowej czy nawet aplikacje mobilne. Limity tego typu mogą przy tym być rozpatrywane w dwóch płaszczyznach:

  • Limity kwotowe: odnoszą się do wartości operacji w danym okresie, np. w ciągu dnia, tygodnia czy miesiąca.
  • Limity ilościowe: w tym przypadku decydująca okazuje się liczba transakcji.

Warto mieć przy okazji świadomość, że oprócz łatwych do zmienienia limitów wypłaty z bankomatu czy dziennych limitów bezgotówkowych istnieją także regulacje na poziomie całego banku, określające maksymalne kwoty transakcji. Te są jednak zwykle stosunkowo wysokie i zdecydowana większość konsumentów nie powinna mieć z nimi większego problemu. Zupełnie inaczej prezentują się także w segmencie bankowości dla firm czy majętnych klientów, korzystających z adresowanych do nich produktów.

Szukasz dodatkowej gotówki? Sprawdź ofertę najlepszych kredytów gotówkowych na 10000 zł

Jakie limity można spotkać?

Limity mogą dotyczyć różnych kwestii, w tym:

  • Dzienny limit transakcji bezgotówkowych: możemy zdefiniować go w ustawieniach swojego konta lub karty. Obejmuje zarówno transakcje przy użyciu karty płatniczej, jak i zakupy w sklepach online.
  • Dzienny limit transakcji gotówkowych: zalicza się do niego m.in. limit wypłaty z bankomatu. Również można ustalić go, korzystając z bankowości elektronicznej lub aplikacji w smartfonie.
  • Limit kwoty pojedynczego przelewu: czasami niemożliwe stanie się wykonanie przelewu, nawet jeżeli nie wiąże się to z przekroczeniem limitu transakcji bezgotówkowych. Może to jednak wynikać z ograniczenia wysokości pojedynczego przelewu przy określonej metodzie autoryzacji. Czasami zlecenie przelewu powyżej ustalonej kwoty będzie możliwe jedynie w oddziale banku, za co zostanie także pobrana dodatkowa opłata. Część instytucji w przypadku wyższych kwot stosuje ręczną autoryzację telefoniczną.
  • Limit płatności kartą z wykorzystaniem funkcji zbliżeniowej: to niezwykle popularna i wygodna metoda płatności. Wiąże się jednak również z określonymi ograniczeniami. Bez podawania PIN-u można obecnie opłacać zakupy do kwoty 100 PLN. To jednak nie jedyny limit płatności kartą w takim przypadku. Po określonej liczbie transakcji (3-5) trzeba będzie również wprowadzić kod PIN, nawet jeżeli nie zostanie przekroczony limit kwotowy konkretnej transakcji.
  • BLIK: limit odnosi się także do usług BLIK. Te są bardzo wygodne, ale jednocześnie wiążą się z pewnymi ograniczeniami. Miesięczny limit transakcji bezgotówkowych tego typu wynosi 30 000 zł, dzienny to 20 000 zł, natomiast jedna transakcja nie może być wyższa od kwoty 10 000 zł. Odmienne limity BLIK dotyczą przelewów na telefon: pojedyncza transakcja musi być niższa od 500 zł, w ciągu dnia nie możemy w ten sposób przesłać więcej niż 5000 zł, natomiast w ujęciu miesięcznym będzie to 30 000 zł.
  • Limit bankowości mobilnej: bardzo często odrębny dzienny limit transakcji bezgotówkowych dotyczy również aplikacji mobilnej. Z jej poziomu najczęściej domyślnie można wykonać przelew na niższe kwoty niż w serwisie bankowości elektronicznej.

Ustalenie limitu

Jak widać, system limitów stosowanych przez banki jest skomplikowany, dotyczy przy tym różnych poziomów oraz ujęć czasowych. Warto mieć przy tym świadomość, że maksymalne limity mogą się różnić w zależności od konkretnego produktu. W przypadku kont młodzieżowych są np. zdecydowanie niższe niż w segmencie premium. Korzystając z podstawowych rachunków może się więc okazać, że opłacenie wysokich kwot czy zlecenie transakcji na wysokie sumy będzie niemożliwe. Użytkownik może ustalać limit tylko w oferowanym przez bank zakresie. Po raz pierwszy definiuje się je podczas zakładania konta. Później można je jednak w wygodny sposób zmienić. Warto mieć jednak świadomość, że nie zawsze instytucja umożliwia to z poziomu aplikacji mobilnej. Może być to niemożliwe np. podczas zakupów przy kasie. Jeżeli więc planujemy wydanie większej kwoty, warto skontrolować limity (w tym zarówno ogólny limit konta, jak i dzienny limit transakcji bezgotówkowych) przed wyruszeniem do sklepu.

Bezpieczeństwo jest ważne

Jednocześnie należy również pamiętać, że limity kont czy limity płatności kartą są ustalane ze względów bezpieczeństwa. Choć zdarza się, że utrudniają nam życie, równolegle zdecydowanie częściej ratują nasze finanse przed zdecydowanie większymi stratami. Nieuprawnione osoby również nie będą mogły ich przekroczyć. Poza tym – pośrednio limity chronią nas również przed nierozsądnymi decyzjami. Konieczność ich podwyższenia może skłonić do powtórnej refleksji nad zasadnością kolejnego zakupu. Ostatecznie warto ustalić je więc na bezpiecznym poziomie. Jednocześnie ich jednorazowa zmiana nie jest trudna, nie powinna więc sprawić problemu w momencie, w którym pojawi się taka potrzeba.


2020-09-22

Czek BLIK: jak działają czeki BLIK i jak z nich korzystać?

System BLIK zrewolucjonizował polską bankowość. Dla wielu z nas stał się niemal podstawowym narzędziem. Jednocześnie nie każdy dwie, czym są czeki BLIK i jak z nich korzystać.

2020-09-22

Wypłata z bankomatu bez karty. Jak wypłacić pieniądze z bankomatu bez karty?

Nowe technologie w niezwykły sposób wpływają na nasze funkcjonowanie. Nie inaczej jest również ze sposobem, w jaki korzystamy z bankowości. Jednym z rozwiązań jest wypłata z bankomatu bez karty.

2020-09-17

Prawa konsumenta: jakie prawa daje ustawa o prawach konsumenta?

Niezależnie od wykonywanego zawodu czy stanowiska każdy z nas jest również konsumentem. Wcielamy się w tę rolę niemal każdego dnia. Warto poznać więc prawa konsumenta i regulujące je przepisy. Także w odniesieniu do usług finansowych.

Przelew do urzędu skarbowego. Jak zrobić przelew podatkowy?

Płacenie podatków to niemiły obowiązek, którego jednak nie da się uniknąć. Jednocześnie nie powinno sprawiać większych trudności. Warto dowiedzieć się, jak wykonać przelew do urzędu skarbowego.

Fintech - co to? Co musisz wiedzieć o fintechach?

Rynek usług finansowych zmienia się w bardzo szybkim tempie. Wiele nowoczesnych rozwiązań dostarczają fintechy. Warto dowiedzieć się, czym są, i z jakich narzędzi możemy korzystać.

Przepisanie mieszkania krok po kroku: darowizna mieszkania

Często przekazujemy najbliższym osobom nie tylko fundusze, ale również nieruchomości. Popularne przepisanie mieszkania zwykle przybiera formę darowizny mieszkania. Warto dowiedzieć się, jak przeprowadzić ją pod względem formalnym.

Limit wypłaty z bankomatu i płatności kartą – czym są? Jak je zmienić?

Korzystanie z dobrodziejstw współczesnej bankowości jest niezwykle proste. Z drugiej strony często nagle zaskakują nas różnego typu dzienne limity transakcji bezgotówkowych czy wypłat z bankomatu. Warto dowiedzieć się, jak z nich korzystać.