Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Kolejne banki przedstawiają specjalne narzędzia dla kredytobiorców borykających się z problemami ze spłatą zadłużenia w związku z epidemią koronawirusa. Jednym z nich jest BOŚ.

Sytuacja wielu kredytobiorców zmieniła się diametralnie w związku z epidemią koronawirusa. Obecnie według danych BIK różnego typu zobowiązania spłaca niemal 16 mln Polaków. Wielu z nich może zetknąć się z problemem z regulowaniem zobowiązania ze względu na utratę całości lub części dochodu. Z pomocą przychodzą różnego typu rozwiązania proponowane przez organy państwowe i sektor bankowy, zrzeszony w ramach Związku Banków Polskich. Podstawową propozycją większości z nich są wakacje kredytowe, umożliwiające odroczenie płatności lub jej części. Pomimo wspólnej strategii znacząco różnią się od siebie szczegółowe warunki korzystania z oferty. Swoją propozycję w tym zakresie przedstawił także Bank Ochrony Środowiska.

Ułatwienia dla kredytobiorców w BOŚ: oferta antykryzysowa (fot. Copyrights IVG Poland Sp. z o.o. / Bank Ochrony Środowiska)

Specjalna pomoc dla kredytobiorców i firm

Na specjalne traktowanie mogą liczyć zwłaszcza dwie najbardziej zagrożone w dobie kryzysu grupy, a więc przedsiębiorcy i osoby spłacające kredyty. W ich przypadku brak lub ograniczenie wpływów może szczególnie szybko przełożyć się na niewypłacalność i brak możliwości regulowania zobowiązania zgodnie z przyjętymi w umowie ustaleniami. Klienci korzystający z produktów kredytowych w BOŚ mogą liczyć na 3 miesięczne zawieszenie spłaty części kapitałowej rat. Warto poznać szczegółowe warunki oferty pomocowej.

Dla kogo są wakacje kredytowe w BOŚ?

BOŚ adresuje specjalne wakacje kredytowe do klientów indywidualnych i firm. W pierwszym przypadku mogą z nich skorzystać osoby spłacające:

W przypadku klientów firmowych oferta dotyczy:

BOŚ: warunki zawieszenia płatności rat

Bank Ochrony Środowiska zdecydował się na umożliwienie swoim klientom zawieszenia płatności części kapitałowej rat na okres 3 miesięcy. Oznacza to, że w tym czasie nadal będą musieli spłacać ratę odsetkową oraz ponosić dodatkowe koszty kredytu, takie jak ubezpieczenia. Harmonogram spłaty kredytu nie ulegnie natomiast wydłużeniu. Kredytobiorcy będą musieli liczyć się z podwyższeniem wysokości rat ze względu na konieczność spłaty kapitału nieuregulowanego w czasie wakacji kredytowych. W przypadku zobowiązań udzielonych przy wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub BGK zgodę na zawieszenie spłaty będą musiały wyrazić również te instytucje.

Co ważne: z tej możliwości będą mogli skorzystać wyłącznie klienci, którzy nie posiadają zaległości w dotychczasowe spłacie kredytu.

Koronawirus nadszarpnął Twój budżet? Sprawdź ofertę najlepszych kredytów gotówkowych na 5000 zł

Jak złożyć wniosek?

Klienci BOŚ mogą liczyć na uproszczony sposób wnioskowania o specjalne wakacje kredytowe z powodu koronawirusa. W tym celu najlepiej wykorzystać potencjał serwisu internetowego BOŚbank 24. Alternatywne metody to kontakt telefoniczny lub wizyta w placówce banku. W okresie kwarantanny warto jednak pamiętać o utrudnieniach w pracy oddziałów oraz możliwych problemach z połączeniem się z konsultantami. W bankowości internetowej jest to możliwe poprzez wybranie w sekcji „Wnioski” konkretnego typu dokumentu, a więc wniosku o zawieszenie rat kredytowych, wniosku o dostosowanie transakcji faktoringowej lub wniosku o zawieszenie spłat karty kredytowej. Potrzebne będą następujące dane:

  • Numer umowy,
  • Wskazanie liczby rat, które chcemy zawiesić,
  • Wskazanie miesiąca, od którego ma obowiązywać zawieszenie płatności,
  • Wskazanie sposobu przekazania decyzji (e-mail lub sms).

Co ważne: wniosek należy złożyć na co najmniej 4 dni przed ujętym w harmonogramie terminem spłaty, natomiast w przypadku kredytów dofinansowywanych przez zewnętrzne instytucje musi być to okres przynajmniej 14 dni.

Oferta dla przedsiębiorców

Z oferty wakacji kredytowych na takich samych zasadach mogą skorzystać również osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą i korzystające z księgowości na zasadach uproszczonych oraz Wspólnoty Mieszkaniowe. Takie same możliwości są również adresowane do sektora małych i średnich przedsiębiorstw oraz korporacyjnego. W każdym przypadku rozpatrzenie wniosku i jego realizacja są w pełni bezpłatne.

Zalecenia banku

BOŚ aktywnie wspiera również akcję #zostańwdomu, zachęcając klientów do korzystania z e-bankowości oraz rozwiązań mobilnych. Informuje przy tym o wprowadzeniu możliwości dokonywania transakcji bez wprowadzaniu kodu PIN do kwoty 100 zł. Realizowanie bezpiecznych e-zakupów umożliwia natomiast aplikacja BOŚtoken oraz serwis BOŚbank24. Jednocześnie bank informuje o skróconym czasie otwarcia placówek.


2020-04-08

Najem instytucjonalny. Co powinna zawierać umowa najmu?

Osoby decydujące się na wynajem mieszkania mogą spotkać się z kilkoma typami umów wynajmu. Jedną z nich jest nabierający coraz większej popularności najem instytucjonalny.

2020-04-07

Darowizna na wkład własny. Kiedy zapłacimy podatek od darowizny?

Konieczność wniesienia wkładu własnego często staje na naszej drodze do wymarzonego mieszkania. Środki pochodzące z darowizny mogą być znaczącą pomocą.

2020-04-07

Formularz SD-Z2. Skuteczne zgłoszenie darowizny

Chociaż nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, darowizny w rzeczywistości otrzymujemy dosyć często. Warto dowiedzieć się, kiedy należy je zgłosić, aby uniknąć podatku od spadków i darowizn.

Pandemia COViD-19. Specjalne wakacje kredytowe w Banku Pocztowym

Spłata kredytów w trakcie pandemii koronawirusa może być bardzo trudna. Sporą pomocą dla wielu kredytobiorców stanie się z pewnością propozycja dodatkowych wakacji kredytowych, dostępnych także w Banku Pocztowym.

Ułatwienia dla kredytobiorców w BOŚ: oferta antykryzysowa

Kolejne banki przedstawiają specjalne narzędzia dla kredytobiorców borykających się z problemami ze spłatą zadłużenia w związku z epidemią koronawirusa. Jednym z nich jest BOŚ.

Przerwa w spłacie kredytu w BPH. Propozycje w związku z epidemią SARS-CoV-2

Epidemia koronawirusa może w szczególny sposób dotknąć kredytobiorców spłacających swoje zobowiązania. Specjalne propozycje przygotowały wszystkie banki, w tym bank BPH.

Wynajem mieszkania czy kredyt - co się bardziej opłaca?

Osoby poszukujące czterech kątów najczęściej stają przed niełatwym wyborem pomiędzy wynajmem i kredytem hipotecznym. Obie opcje mają swoje wady i zalety, wiążą się również z innymi kosztami.

Ikona informacji
poradniki