Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Paweł Łaniewski
Redaktor SMART Bankier.pl


Kolejne banki przedstawiają specjalne narzędzia dla kredytobiorców borykających się z problemami ze spłatą zadłużenia w związku z epidemią koronawirusa. Jednym z nich jest BOŚ.

Sytuacja wielu kredytobiorców zmieniła się diametralnie w związku z epidemią koronawirusa. Obecnie według danych BIK różnego typu zobowiązania spłaca niemal 16 mln Polaków. Wielu z nich może zetknąć się z problemem z regulowaniem zobowiązania ze względu na utratę całości lub części dochodu. Z pomocą przychodzą różnego typu rozwiązania proponowane przez organy państwowe i sektor bankowy, zrzeszony w ramach Związku Banków Polskich. Podstawową propozycją większości z nich są wakacje kredytowe, umożliwiające odroczenie płatności lub jej części. Pomimo wspólnej strategii znacząco różnią się od siebie szczegółowe warunki korzystania z oferty. Swoją propozycję w tym zakresie przedstawił także Bank Ochrony Środowiska.

Ułatwienia dla kredytobiorców w BOŚ: oferta antykryzysowa (fot. Copyrights IVG Poland Sp. z o.o. / Bank Ochrony Środowiska)

Specjalna pomoc dla kredytobiorców i firm

Na specjalne traktowanie mogą liczyć zwłaszcza dwie najbardziej zagrożone w dobie kryzysu grupy, a więc przedsiębiorcy i osoby spłacające kredyty. W ich przypadku brak lub ograniczenie wpływów może szczególnie szybko przełożyć się na niewypłacalność i brak możliwości regulowania zobowiązania zgodnie z przyjętymi w umowie ustaleniami. Klienci korzystający z produktów kredytowych w BOŚ mogą liczyć na 3 miesięczne zawieszenie spłaty części kapitałowej rat. Warto poznać szczegółowe warunki oferty pomocowej.

Dla kogo są wakacje kredytowe w BOŚ?

BOŚ adresuje specjalne wakacje kredytowe do klientów indywidualnych i firm. W pierwszym przypadku mogą z nich skorzystać osoby spłacające:

W przypadku klientów firmowych oferta dotyczy:

BOŚ: warunki zawieszenia płatności rat

Bank Ochrony Środowiska zdecydował się na umożliwienie swoim klientom zawieszenia płatności części kapitałowej rat na okres 3 miesięcy. Oznacza to, że w tym czasie nadal będą musieli spłacać ratę odsetkową oraz ponosić dodatkowe koszty kredytu, takie jak ubezpieczenia. Harmonogram spłaty kredytu nie ulegnie natomiast wydłużeniu. Kredytobiorcy będą musieli liczyć się z podwyższeniem wysokości rat ze względu na konieczność spłaty kapitału nieuregulowanego w czasie wakacji kredytowych. W przypadku zobowiązań udzielonych przy wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub BGK zgodę na zawieszenie spłaty będą musiały wyrazić również te instytucje.

Co ważne: z tej możliwości będą mogli skorzystać wyłącznie klienci, którzy nie posiadają zaległości w dotychczasowe spłacie kredytu.

Koronawirus nadszarpnął Twój budżet? Sprawdź ofertę najlepszych kredytów gotówkowych na 5000 zł

Jak złożyć wniosek?

Klienci BOŚ mogą liczyć na uproszczony sposób wnioskowania o specjalne wakacje kredytowe z powodu koronawirusa. W tym celu najlepiej wykorzystać potencjał serwisu internetowego BOŚbank 24. Alternatywne metody to kontakt telefoniczny lub wizyta w placówce banku. W okresie kwarantanny warto jednak pamiętać o utrudnieniach w pracy oddziałów oraz możliwych problemach z połączeniem się z konsultantami. W bankowości internetowej jest to możliwe poprzez wybranie w sekcji „Wnioski” konkretnego typu dokumentu, a więc wniosku o zawieszenie rat kredytowych, wniosku o dostosowanie transakcji faktoringowej lub wniosku o zawieszenie spłat karty kredytowej. Potrzebne będą następujące dane:

  • Numer umowy,
  • Wskazanie liczby rat, które chcemy zawiesić,
  • Wskazanie miesiąca, od którego ma obowiązywać zawieszenie płatności,
  • Wskazanie sposobu przekazania decyzji (e-mail lub sms).

Co ważne: wniosek należy złożyć na co najmniej 4 dni przed ujętym w harmonogramie terminem spłaty, natomiast w przypadku kredytów dofinansowywanych przez zewnętrzne instytucje musi być to okres przynajmniej 14 dni.

Oferta dla przedsiębiorców

Z oferty wakacji kredytowych na takich samych zasadach mogą skorzystać również osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą i korzystające z księgowości na zasadach uproszczonych oraz Wspólnoty Mieszkaniowe. Takie same możliwości są również adresowane do sektora małych i średnich przedsiębiorstw oraz korporacyjnego. W każdym przypadku rozpatrzenie wniosku i jego realizacja są w pełni bezpłatne.

Zalecenia banku

BOŚ aktywnie wspiera również akcję #zostańwdomu, zachęcając klientów do korzystania z e-bankowości oraz rozwiązań mobilnych. Informuje przy tym o wprowadzeniu możliwości dokonywania transakcji bez wprowadzaniu kodu PIN do kwoty 100 zł. Realizowanie bezpiecznych e-zakupów umożliwia natomiast aplikacja BOŚtoken oraz serwis BOŚbank24. Jednocześnie bank informuje o skróconym czasie otwarcia placówek.


2020-08-03

Prowizja za udzielenie kredytu: czym jest i jak ją obniżyć?

Kredyty wiążą się z wieloma dodatkowymi kosztami. Jednym z podstawowych z nich jest prowizja za udzielenie kredytu. Ta, choć przybiera formę jednorazowej opłaty, może istotnie wpłynąć na wydatki związane z uzyskaniem środków.

2020-08-03

Kredyt a cross-selling. Czy sprzedaż komplementarna się opłaca?

Podczas udzielania kredytu bank często oferuje klientom możliwość skorzystania z innych produktów. Cross-selling, czyli sprzedaż wiązana, może dać spore oszczędności, jednak w pewnych sytuacjach może wiązać się również z dodatkowymi kosztami.

2020-07-28

Marża kredytu: czym jest i od czego zależy marża banku?

Potencjalni kredytobiorcy zwracają przede wszystkim uwagę na koszty kredytu. Im tańsze zobowiązanie, tym lepsze. Znaczny wpływ na wysokość tej stawki ma marża kredytu.

Domek letniskowy: finansowanie i koszt budowy domku letniskowego

Posiadanie własnego domku letniskowego to marzenie wielu osób. Warto dowiedzieć się, z jakimi kosztami i trudnościami może się wiązać oraz jakie sposoby finansowania będą najlepsze.

Jak obliczyć, sprawdzić i zwiększyć zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa określa jeden z najważniejszych parametrów naszego finansowego życia. Choć na jej temat krąży wiele mitów, warto przekonać się, ile naprawdę wynosi. Będzie to możliwe dzięki kalkulatorowi zdolności kredytowej.

Książeczka mieszkaniowa: czy książeczki mieszkaniowe mają wartość?

Książeczki mieszkaniowe były kiedyś podstawowym sposobem oszczędzania na własne mieszkanie. Dziś są już reliktem przeszłości, jednak wciąż posiada je spore grono osób. Wbrew pozorom nie są pozbawione wartości.

Wykreślenie hipoteki. Jak złożyć wniosek o wykreślenie hipoteki?

Kredyty hipoteczne to bardzo popularny produkt, pozwalający na zakup wymarzonej nieruchomości lub przeprowadzenie inwestycji. Nierozłącznie wiążą się z wprowadzeniem do hipoteki zapisu na rzecz banku. Warto dowiedzieć się, kiedy i na jakich zasadach można złożyć wniosek o wykreślenie hipoteki.

Ikona informacji
poradniki