SMART > Poradniki > Ubezpieczenia > Ubezpieczenie w Tatry słowackie: jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać?
   Aktualizacja:

Ubezpieczenie w Tatry słowackie: jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać?

Ubezpieczenie turystyczne szczególnie w sezonie wakacyjnym to absolutny must-have. O ile część turystów decyduje się obniżyć koszta wyjazdu do absolutnego minimum, m.in. wyjazd w góry to okazja do poważnego zainteresowania się tego typu produktami. Zwłaszcza w przypadku podróży zagranicznej (m.in. na Słowację), pokrycie kosztów leczenia to niemały wydatek. Sprawdźmy więc, jakie ubezpieczenie turystyczne warto zakupić, planując wyjazd w góry po słowackiej stronie Tatr.

Ubezpieczenie w Tatry słowackie: jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać?
Spis treści
więcej Ikona strzałki

Wyjazd w góry słowackie to coraz częstszy punkt w wakacyjnym rozkładzie jazdy polskich turystów. Południowa część Tatr Wysokich i Zachodnich kusi nie tylko doskonałą bazą turystyczną, ale także kilometrami malowniczych szlaków. Te z kolei są doskonałym początkiem przygody zarówno dla amatorów górskich wędrówek, jak i doświadczonych miłośników mocniejszych wrażeń.

Dlatego tak istotne jest ubezpieczenie turystyczne m.in. od następstw nieszczęśliwych wypadków. Niestety pamiętajmy, że sporty wysokiego ryzyka, a więc również wspinaczka oraz trekking górski wiążą się ze znacznym ryzykiem wypadku. W takiej sytuacji ubezpieczenie podróżne może pomóc nam nie tylko uratować same wakacje, ale i nasz stan zdrowia, a nawet życie.

Co trzeba wiedzieć, planując wyjazd w góry słowackie?

Najczęściej zadawane pytania turystów wybierających się w Tatry słowackie, dotyczą przede wszystkim spraw administracyjnych i geografii kierunku. Ta strona pasma gwarantuje urlopowiczom naprawdę sporą gamę atrakcji, które można dostosować do swoich potrzeb. Podstawowe fakty to:

 • aż 75 proc. powierzchni Tatr znajduje się po słowackiej stronie granicy (część Tatr Zachodnich, Wysokich i w całości - Tatry Bielskie). Tam też można znaleźć najwyższe szczyty, w tym Gerlach, Łomnicę czy popularny również wśród polskich turystów Krywań; 
 • duża część szlaków przebiegających przez Rysy nie jest oznakowana. Tym samym niektórzy turyści nawet nie wiedzą, w którym momencie przekraczają granicę państw; 
 • również administracyjnie przekroczenie granicy państw jest bajecznie proste - Słowacja należy do Strefy Schengen, a jako obywatele Unii Europejskiej potrzebujemy wyłącznie dowodu osobistego.

Szczególnie zapamiętajmy kwestię Strefy Schengen i nagłego przekraczania granicy państwa. Nie wszyscy turyści zdają sobie z tego sprawę, ale potencjalne koszty leczenia zależą właśnie od przynależności terytorialnej miejsca wypadku. Dlatego tak istotne jest odpowiednie ubezpieczenie turystyczne.

O ile rodzimy TOPR (Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe) oferuje bezpłatną pomoc, sytuacja wygląda zgoła odmiennie w przypadku służb słowackich HZS (Horská Záchranná Služba). Wówczas ubezpieczenie turystyczne może nam zaoszczędzić nie tylko sporą część wydatków, ale przede wszystkim nerwów.

Po co nam ubezpieczenie turystyczne w górach?

Śledząc media lub będąc zaprawionym już w boju taternikiem, wiemy, że interwencje TOPR mają pewien rozmach. Nawet jeśli w akcji ratowniczej bierze udział wyspecjalizowany zespół, dana sytuacja wymaga uczestnictwa sprzętu ciężkiego lub śmigłowców, jako poszkodowani nie musimy płacić za udzieloną pomoc.

Tym samym z perspektywy turysty koszty ratownictwa na terenie Polski są praktycznie zerowe. Po stronie słowackiej z kolei za podobną interwencję będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni. Polityka Horskiej Služby jest dosyć prosta - koszty ratownictwa w pełni pokrywa poszkodowany.

Dla przykładu ubezpieczenie kosztów leczenia może realnie zapobiec znaczącym wydatkom, które musielibyśmy ponieść samodzielnie podczas nieszczęśliwego wypadku na terenie Słowacji. W innym scenariuszu nasz budżet domowy nie tylko odnotuje ogromną stratę, ale znane są już i takie przypadki, gdy turyści zadłużali się na rzecz spłaty zobowiązania.

Koszty leczenia na Słowacji bez ubezpieczenia turystycznego

O jakich sumach właściwie mówimy? Horská Služba publikuje cennik swoich usług, jednak jest on trudny do oszacowania przed zdarzeniem, do którego może zostać wezwana. Zaangażowanie 1 ratownika na czas jednej godziny zostało wycenione na 150 zł. Jednak dodatki za "utrudnione warunki mogą dochodzić do kolejnych 300 zł. Do tego dochodzi koszt samochodów lub skuterów na zasadzie kilometrówki (5-18 zł/km). 

W przypadku akcji ratunkowej trzeba się liczyć z wydatkiem minimum 2 tys. euro za samo uruchomienie i angaż zespołu lotniczego na terenie Słowacji. Znane są przypadki polskich turystów, dla których koszty ratownictwa służb słowackich wynosiły 10 tys. euro, a nawet 15 tys.

To jednak wyłącznie część wydatków - do całej sumy dochodzi również kwestia kosztów leczenia w słowackich placówkach medycznych. Jeśli trafi na nas naprawdę nieszczęśliwy wypadek i w grę wchodzą inwazyjne zabiegi, koszty leczenia będziemy liczyć w dziesiątkach tysięcy euro. Jest to wydatek z pewnością wyższy, aniżeli same koszty akcji. Mówi się o kwotach rzędu od 20 tys. do nawet 50 tys. euro w ekstremalnych przypadkach.

Ubezpieczenie kosztów leczenia czy EKUZ

Czy jednak ubezpieczenie turystyczne to jedyne rozwiązanie? Jeszcze przed ostatecznym werdyktem przyjrzyjmy się tzw. Karcie EKUZ. Jest to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która uprawnia nas do korzystania ze świadczeń zdrowotnych podczas pobytu w innych państwach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii.

Co ważne jednak Karta EKUZ nie gwarantuje nam bezpłatnej opieki zdrowotnej w każdym kraju. W niektórych państwach będą to usługi częściowo płatne lub dokument nie będzie miał wpływu na obniżenie standardowych stawek. Tym samym Karta EKUZ to nie to samo, co ubezpieczenie turystyczne.

Przykładowo właśnie na Słowacji Karta EKUZ nie oznacza automatycznego dostępu do bezpłatnej służby zdrowia. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o wyjątkach Karty EKUZ, przeczytaj nasz artykuł: Ograniczenia karty EKUZ w krajach Unii Europejskiej. Uważaj na haczyki.

Koszty leczenia na Słowacji z Kartą EKUZ

Koszty leczenia na terenie Słowacji są wyłącznie częściowo rekompensowane z racji posiadania Karty EKUZ. Istnieją jednak konkretne zabiegi i usługi, na których cenę w żadnym stopniu nie wpływa Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Są to m.in.:

 • zabiegi stomatologiczne (koszt około 2 euro plus koszty środków leczniczych i zabiegowych w nagłych przypadkach. Normalnie obowiązuje pełna odpłatność.), 
 • wizyta na pogotowiu (koszt 1,99-10 euro; bezpłatna w przypadku bezwzględnej potrzeby przyjęcia na oddział), 
 • leki (koszt w systemie ryczałtowym 17 euro centów od każdej recepty), 
 • transport medyczny (koszt 7 euro centów za każdy przejechany kilometr), 
 • pobyt w szpitalu (3,32 euro), 
 • transport powrotny do kraju (koszt w złotówkach około 10 tys. zł, samolotem sanitarnym nawet 30 tys. zł). 

Warto zaznaczyć, że dobre ubezpieczenie turystyczne uwzględnia powyższe usługi, jednak pokrycie kosztów leczenia to nie jedyny plus tego typu produktów. Okazuje się, że istnieje również szereg innych kwestii, które sprawiają, że naprawdę warto kupić ubezpieczenie turystyczne przy okazji wyjazdu na Słowację.

Granica polsko-słowacka, gdzie ubezpieczenie turystyczne to jeden z najważniejszych produktów finansowych dla odpowiedzialnych turystów. Granica polsko-słowacka, gdzie ubezpieczenie turystyczne to jeden z najważniejszych produktów finansowych dla odpowiedzialnych turystów. (fot. Bartłomiej Wojnowski / Google Maps)


Co może zawierać ubezpieczenie turystyczne w Tatry słowackie?

Już wiemy, że ubezpieczenie turystyczne obejmuje większą gamę usług, niż np. Karta EKUZ, jednak czego właściwie możemy się spodziewać w ramach polisy? Kwestię, co może zawierać ubezpieczenie, reguluje OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia).

Jest to dokument, w którym znajdują się najważniejsze informacje na temat naszej polisy. W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia zapisane są m.in.:

 • dokładne przedmioty ubezpieczenia, 
 • reguły działania polisy, 
 • sytuacje, w których ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.

Z perspektywy samego klienta najbardziej istotnym elementem jest przedmiot polisy, który obejmuje ubezpieczenie turystyczne. Najczęściej ubezpieczenie podróżne przewiduje:

 • Ubezpieczenie Kosztów Leczenia (KL) - reguluje pokrycie kosztów leczenia. Towarzystwo ubezpieczeniowe zapłaci za ewentualne usługi medyczne, jednak wyłącznie do z góry określonej wysokości sumy ubezpieczenia wybranej polisy. Co ważne, wysokość tej kwoty zależy od danego pakietu. Zasada jest więc prosta - im droższe ubezpieczenie turystyczne, tym wyższe pokrycie kosztów leczenia.
 • Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW) - zazwyczaj ubezpieczenie turystyczne zawiera NNW w podstawowej formie, a rozszerzenie ochrony jest możliwe po wykupieniu droższego pakietu. Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków gwarantuje uzyskanie odszkodowania, gdy na skutek wypadku dojdzie do trwałego uszczerbku na zdrowiu, a nawet życiu. Odszkodowanie z NNW zależy od stopnia uszczerbku i sumy ubezpieczenia, nie ma więc nic wspólnego z kosztami leczenia poniesionymi w związku z nieszczęśliwym wypadkiem. W tym zakresie ochronę zapewnia wcześniej wspomniane ubezpieczenie kosztów leczenia. Celem ubezpieczenia NNW nie jest pokrycie poniesionych kosztów, a zapewnienie wsparcia materialnego osobie poszkodowanej lub jej rodzinie, jeśli skutkiem nieszczęśliwego wypadku jest śmierć.

Aby dowiedzieć się więcej o ubezpieczeniu NNW, przeczytaj nasz artykuł: Ubezpieczenie NNW. Czym jest? Co obejmuje NNW?

 • Auto Assistance - jest to najczęściej krótkoterminowa forma ochrony pojazdu na czas podróży. Auto Assistance gwarantuje pomoc m.in. w przypadku awarii na drodze lub wypadku, zatrzaśnięcia lub zgubienia kluczyków, czy nawet kradzieży części pojazdu.

Ubezpieczenie turystycznie nie musi jednak obejmować wyłącznie wyżej wymienionych usług. Planując wyjazd w góry słowackie i wybierając polisę, powinniśmy również rozważyć inne składowe. Mogą to być np.:

 • ubezpieczenie bagażu podróżnego (np. w przypadku kradzieży bagażu), 
 • ubezpieczenie opóźnienia lotu, 
 • OC w życiu prywatnym (np. ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych), 
 • OC związanego z uprawianiem sportów (np. obejmujące sporty wysokiego ryzyka, takie jak wspinaczka wysokogórska), 
 • ubezpieczenie sprzętu (np. obejmujące drogi sprzęt sportowy do wspinaczki lub trekkingu), 
 • ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży (np. jeśli zapłaciliśmy za wycieczkę zorganizowaną na długo przed planowanym terminem wyjazdu, a ze względu na sytuacje losowe nie możemy w niej uczestniczyć).

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne w Tatry słowackie?

Ubezpieczenie turystyczne przy okazji wyjazdu w Tatry słowackie to wyjątkowo popularny produkt na polskim rynku. Bogata oferta ubezpieczycieli i niskie ceny polis sprawiają, że szukanie oszczędności w tej materii nie ma po prostu sensu. Wybierając więc ubezpieczenie turystyczne w Tatry słowackie, powinniśmy spojrzeć na:

 • zakres ochrony danej oferty, 
 • okres ubezpieczenia, 
 • sumy ubezpieczenia w przypadku poszczególnych usług (np. sumy w ramach kosztów leczenia i ratownictwa).

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne w Tatry słowackie? Ceny zaczynają się już od kilku złotych na każdy dzień wyjazdu, może ustrzec nas przed bardzo poważnymi problemami. Przed skorzystaniem z konkretnego pakietu warto jednak przede wszystkim zapoznać się z gwarantowanymi sumami.

Jaka suma ubezpieczenia turystycznego będzie najlepsza? Najważniejsze okażą się kwoty dotyczące akcji ratowniczej - powinny wynosić od 5 do 10 tys. euro w przeliczeniu na jedną osobę. Oprócz tego warto zadbać o ubezpieczenie NNW, które pozwoli na uzyskanie odszkodowania za poniesione obrażenia.

Ważnym wskaźnikiem są również pokrywane przez ubezpieczyciela koszty leczenia. Te powinny obejmować sumę od 15 tys. do 30 tys. euro. Zwróćmy również uwagę, czy nasze ubezpieczenie turystyczne obejmuje ewentualne koszty akcji ratunkowej Horskiej Služby. Te z kolei powinny obejmować kwotę do około 20 tys. euro.

Co, jeśli jest to nasz pierwszy wyjazd w góry słowackie? Czy wówczas powinniśmy inwestować w rozszerzone ubezpieczenie turystyczne?

Szczyty Tatr słowackich. Aby bezpiecznie spędzić wakacje w górach, zainwestujmy w ubezpieczenie turystyczne. Szczyty Tatr słowackich. Aby bezpiecznie spędzić wakacje w górach, zainwestujmy w ubezpieczenie turystyczne. (fot. Marcin Białek / Wikimedia Commons)


Podstawowe ubezpieczenie turystyczne następstw nieszczęśliwych wypadków, czy rozszerzona polisa?

Dla wielu turystów kwestia, ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne, nie jest największym wyzwaniem. Większość z nas zastanawia się raczej, czy od razu potrzebujemy pakietów rozszerzonych, czy może wystarczy ubezpieczenie NNW. I tutaj zasada jest dosyć prosta.

Podstawowe ubezpieczenie turystyczne w Tatry słowackie jest adresowane raczej do początkujących, którzy planują poruszać się po znakowanych szlakach turystycznych. O zakupie ubezpieczenia rozszerzonego decyduje z kolei wyprawa związana z wysokim ryzykiem wypadku.

Z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku taterników, którzy planują wyjazd w góry słowackie z zamiarem wspinaczki wysokogórskiej. Wówczas pomimo posiadania pewnego doświadczenia oraz sprawdzonego sprzętu sportowego, tacy turyści powinni sobie zdawać sprawę z wysokiego ryzyka wyprawy.

W takim wypadku rozszerzenie ochrony i odpowiednie ubezpieczenie turystyczne jest wręcz niezbędne. Nie mówimy wyłącznie o polisie zabezpieczającej stan sprzętu sportowego. Chodzi przede wszystkim o ubezpieczenie turystyczne obejmujące wypadki w trakcie uprawiania sportów ekstremalnych. Jest to na tyle istotne, że bez takiej klauzuli towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić wypłaty środków.

Kiedy ubezpieczenie turystyczne nie obejmuje wypłaty środków?

Kupując ubezpieczenie turystyczne w Tatry słowackie, musimy mieć świadomość, że istnieją formy wyłącznie odpowiedzialności polisy. Innymi słowy, są takie sytuacje, gdy towarzystwo ubezpieczeniowe odmówi nam wypłaty funduszy, a ewentualne wydatki będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni. 

Jedną z przyczyn wyłączenia odpowiedzialności może być np. poruszanie się poza szlakami turystycznymi. Tymczasem właśnie takie formy trekkingu są jednymi z najbardziej popularnych. Dlaczego? Po słowackiej stronie na wiele szczytów (m.in. Gerlach, Łomnicę lub Lodowy Szczyt) możemy się dostać wyłącznie poza oznakowanymi ścieżkami. 

W praktyce oznacza to, że na takie szczyty powinniśmy wybrać się wraz z licencjonowanym przewodnikiem lub pójść samodzielnie drogami taternickimi, które jednak charakteryzują się wysokim stopniem trudności. Dlatego też tak istotne jest ubezpieczenie turystyczne, które w swoich warunkach obejmie również tego typu wyprawy. Ponadto, równie kluczowe jest przestrzeganie oficjalnych zaleceń polskich oraz słowackich instytucji i parków narodowych.

Na których szlakach Tatr słowackich i polskich warto wykupić ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne w Tatry słowackie to nie tylko zabezpieczenie dla turystów wybierających się konkretnie do naszych południowych sąsiadów. Tak jak wspominaliśmy na początku - będąc w górach bardzo łatwo znaleźć się po drugiej stronie granicy, nawet o tym nie wiedząc.
Często zapominamy o tym, że granica państw przebiega pomiędzy popularnymi szlakami, a w wielu miejscach wyznaczają je szczyty, będące częstym celem wędrówek polskich turystów. Ubezpieczenie turystyczne powinno nam towarzyszyć m.in. podczas wyprawy na:
 • Rysy (2501 m n.p.m., wierzchołek położony na wysokości 2499 m n.p.m. to najwyższy punkt Polski) - zdobycie tego szczytu to marzenie wielu taterników. W rzeczywistości jednak góra posiada trzy wierzchołki, spośród których najwyższy znajduje się w całości po stronie słowackiej, a przez najwyższy punkt na terytorium Polski przebiega granica z południowym sąsiadem. 
 • Świnicę (2301 m n.p.m.) - to częsty cel bardziej doświadczonych turystów, którzy chcą zmierzyć się z trudnym terenem i czerpać przyjemność z podziwiania zapierającej dech w piersiach panoramy Tatr. Przez jej szczyt również przebiega granica państw. 
 • Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.) - jest jedną z ikon polskich Tatr i częstym celem wycieczek także mało doświadczonych turystów ze względu na funkcjonującą tutaj kolejkę. Przez wierzchołek także przebiega granica polsko-słowacka. 
 • Czerwone Wierchy - składają się z czterech szczytów (Ciemniak – 2096 m n.p.m., Krzesanica – 2122 m n.p.m., Małołączniak – 2096 m n.p.m., Kopa Kondracka – 2005 m n.p.m.). Te, choć wznoszą się na ponad 2000 m n.p.m., są jednocześnie stosunkowo łatwo dostępne nawet dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z trekkingiem. Ich wierzchołki również przecina granica państw.

Znalezienie się po drugiej stronie granicy przytrafia się bardzo często. Nawet wybierając popularne (i pozornie bezpieczne) szlaki, z dużą dozą prawdopodobieństwa w pewnym momencie znajdziemy się na terytorium Słowacji. Jeżeli dojdzie do wypadku, możemy również zupełnie przypadkowo spaść na drugą stronę granicy.

Przełęcz nad Chłopkiem. Szlak, na którym niezbędne będzie ubezpieczenie turystyczne. Przełęcz nad Chłopkiem. Szlak, na którym niezbędne będzie ubezpieczenie turystyczne. (fot. Jerzy Opioła / Wikimedia Commons)

Choć w takim przypadku nie zostaniemy pozbawieni pomocy, interweniować będzie już nie polski TOPR, a Horská Záchranná Služba. Wówczas ubezpieczenie turystyczne zagwarantuje nam dostęp do bezpłatnej placówki medycznej, skorzystanie z transportu medycznego, a w niektórych przypadkach - nawet bezpłatny powrót do miejsca zamieszkania.

Zastanawiasz się, jak znaleźć odpowiednie ubezpieczenie turystyczne w Tatry słowackie? Skorzystaj z dedykowanych wyszukiwarek i ciesz się najlepszą ofertą!

Ubezpieczenia osobowe

Poradniki