Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Paweł Łaniewski
Redaktor SMART Bankier.pl


Skutki epidemii koronawirusa mają wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale również stan portfeli. Specjalną propozycję dla kredytobiorców przygotowały banki, w tym ING Bank Śląski.

Kryzys wywołany przez globalną pandemię może stać się poważnym zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa finansowego. W przypadku utraty całości lub części dochodu nietrudno o problemy z sumiennym regulowaniem zobowiązań, zwłaszcza jeżeli te dotyczą długiego okresu spłaty i wysokich sum. Kolejną grupą osób, które znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji, są przedsiębiorcy, zwłaszcza ci działający w branżach bezpośrednio dotkniętych przez epidemię koronawirusa. Bank ING przygotował dla nich jednak specjalny pakiet pomocowy, który ułatwi przetrwanie krytycznego momentu i spłatę kredytów oraz leasingu bez obaw o popsucie historii kredytowej.

Reakcja na koronawirus w ING: zawieszenie spłaty rat kredytów i leasingu (fot. Andrzej Bogacz / FORUM)

Zawieszenie spłaty rat w ING

Podstawowym udogodnieniem wprowadzonym przez ING Bank Śląski dla klientów, których sytuacja finansowa uległa pogorszeniu w związku z epidemią koronawirusa, jest możliwość zawieszenia spłaty rat. Rozwiązanie to jest adresowane zarówno do klientów indywidualnych, jak i firm. Mogą z niego korzystać osoby spłacające kredyty konsumenckie i hipoteczne, przedsiębiorcy korzystający z leasingu oraz faktoringu oferowanego przez spółkę ING Commercial Finance.

Podobne propozycje – w związku z ustaleniami podjętymi wspólnie ze Związkiem Banków Polskich – przygotowały wszystkie instytucje. Nie oznacza to jednak, że każdy kredytobiorca zostanie potraktowany w taki sam sposób. Banki w różny sposób odniosły się do warunków dodatkowych wakacji kredytowych, przede wszystkim okresu, na jaki zawiesić można spłatę, oraz tego, czy zawieszeniu ulec może cała rata czy tylko jej część kapitałowa. Oferta ING Banku Śląskiego w związku z koronawirusem należy do najbardziej elastycznych.

Warunki zawieszenia spłaty rat w ING

ING Bank Śląski przygotował dla swoich klientów dwie możliwości skorzystania z dodatkowego zawieszenia spłaty:

  • W pierwszej z nich klienci mogą zawiesić na okres od 3 do 6 miesięcy spłatę części kapitałowej rat. Oznacza to, że nadal konieczne będzie regulowanie części odsetkowej oraz składek ubezpieczeniowych.
  • W drugiej opcji na okres od 3 do 6 miesięcy możliwe jest zawieszenie zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej. W tym przypadku opłacać trzeba będzie jedynie składki ubezpieczeniowe.

Co po zakończeniu wakacji kredytowych?

Po wskazanym we wniosku terminie okres kredytowania ulegnie wydłużeniu o wybrany zakres: zostanie więc przygotowany nowy harmonogram spłat. Trzeba mieć więc świadomość, że zawieszenie spłaty nie oznacza jej umorzenia za wybrany przedział – płatności trzeba będzie dokonać w późniejszym terminie. Bez wątpienia jednak jest to interesująca opcja przede wszystkim dla osób, które z powodu epidemii koronawirusa spotkały się z przejściowymi problemami finansowymi, wynikającymi np. z mniejszych wpływów. W przypadku długofalowych problemów z wypłacalnością warto pomyśleć natomiast o innych narzędziach, takich jak kredyty konsolidacyjne czy refinansowe.

Potrzebujesz finansowego wsparcia w tym trudnym momencie? Sprawdź ofertę najlepszych kredytów gotówkowych na 5000 zł

Opcje dla przedsiębiorców

Na podobne możliwości zarządzania spłatą zobowiązań mogą liczyć również przedsiębiorcy, w tym osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, spółki cywilne, jawne i partnerskie korzystające z uproszczonych zasad księgowości, a także Wspólnoty Mieszkaniowe. W tym przypadku również do wyboru pozostaną dwie opcje, czyli albo zawieszenie spłaty kapitału, albo zawieszenie całych rat odsetkowo-kapitałowych na okres 3 do 6 miesięcy.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku firm prowadzących pełną księgowość. Te będą mogły skorzystać z jednej z dwóch opcji:

  • W pierwszej z nich na okres od 1 do 6 miesięcy zostanie zawieszona część kapitałowa raty.
  • W drugiej na okres od 1 do 3 miesięcy zawieszony zostanie obowiązek regulowania zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej.

Co ważne: zawieszenie spłaty nie dotyczy firm znajdujących się w procesie restrukturyzacji lub windykacji. Ponadto konieczne stanie się zaakceptowanie pewnych nakładanych przez bank ograniczeń:

  • Zakaz wypłaty dywidendy,
  • Zakaz udzielania pożyczek oraz poręczeń,
  • Zakaz wypłaty środków z firmy na rzecz właścicieli bez zgody banku.

Wnioskowanie zdalne

Olbrzymią zaletą zawieszenia spłaty rat w ING Banku Śląskim jest możliwość zdalnego złożenia wniosku, dodatkowo będzie to zupełnie bezpłatne. Klienci indywidualni oraz firmy korzystające z uproszczonej księgowości mogą zrobić to poprzez bankowość internetową i aplikację Moje ING. Firmy prowadzące pełną księgowość w tym celu mogą skorzystać natomiast z ING Business, Business Center lub mailowo, kontaktując się ze swoim doradcą.

Ograniczenie pracy oddziałów i kanały online

ING Bank Śląski wraz z innymi bankami obecnymi na naszym rynku stawia w trudnych czasach epidemii koronawirusa przede wszystkim na bankowość elektroniczną. Zachęca przy tym klientów do zakupów online, w przypadku korzystania ze stacjonarnych sklepów propaguje natomiast korzystanie z płatności zbliżeniowych, których limit został podwyższony 20.03 do 100 zł, oraz płatności mobilnych. Jednocześnie bank informuje również o ograniczeniu pracy oddziałów: te będą otwarte w godzinach 11-15.


2020-08-05

Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego: czym jest?

Wysokie ceny nieruchomości to nie tylko duży problem dla osób chcących kupić mieszkanie lub dom za gotówkę, ale również dla kredytobiorców. Pierwszą przeszkodą może stać się obowiązek wniesienia wkładu własnego.

2020-08-05

Kredyt dla pracujących za granicą: jak go dostać i na czym polega?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób pracuje za granicą i osiąga dochody w innej walucie. Choć często jest to korzystne finansowo, może oznaczać pewne problemy z uzyskaniem kredytu w polskich bankach.

2020-08-03

Prowizja za udzielenie kredytu: czym jest i jak ją obniżyć?

Kredyty wiążą się z wieloma dodatkowymi kosztami. Jednym z podstawowych z nich jest prowizja za udzielenie kredytu. Ta, choć przybiera formę jednorazowej opłaty, może istotnie wpłynąć na wydatki związane z uzyskaniem środków.

Książeczka mieszkaniowa: czy książeczki mieszkaniowe mają wartość?

Książeczki mieszkaniowe były kiedyś podstawowym sposobem oszczędzania na własne mieszkanie. Dziś są już reliktem przeszłości, jednak wciąż posiada je spore grono osób. Wbrew pozorom nie są pozbawione wartości.

Jak obliczyć, sprawdzić i zwiększyć zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa określa jeden z najważniejszych parametrów naszego finansowego życia. Choć na jej temat krąży wiele mitów, warto przekonać się, ile naprawdę wynosi. Będzie to możliwe dzięki kalkulatorowi zdolności kredytowej.

Wykreślenie hipoteki. Jak złożyć wniosek o wykreślenie hipoteki?

Kredyty hipoteczne to bardzo popularny produkt, pozwalający na zakup wymarzonej nieruchomości lub przeprowadzenie inwestycji. Nierozłącznie wiążą się z wprowadzeniem do hipoteki zapisu na rzecz banku. Warto dowiedzieć się, kiedy i na jakich zasadach można złożyć wniosek o wykreślenie hipoteki.

Kredyt a cross-selling. Czy sprzedaż komplementarna się opłaca?

Podczas udzielania kredytu bank często oferuje klientom możliwość skorzystania z innych produktów. Cross-selling, czyli sprzedaż wiązana, może dać spore oszczędności, jednak w pewnych sytuacjach może wiązać się również z dodatkowymi kosztami.

Ikona informacji
poradniki