Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Nie w każdym banku uda się zaciągnąć kredyt konsolidacyjnych na spłatę dowolnego rodzaju zadłużenia. Szczególnie uważnie trzeba prześwietlać oferty banków pod kątem konsolidacji pożyczek spoza sektora bankowego – nie każdy będzie chciał je uwzględnić.

Kredyt konsolidacyjny to forma ratowania domowego budżetu, kiedy raty kilku zaciągniętych zobowiązań stają się zbyt dużym obciążeniem. Niestety nie wszystko uda się wciągnąć do jednej raty, bo polityka kredytowa banków w tym względzie potrafi pokrzyżować kredytobiorcy szyki.

Kredyt konsolidacyjny – jakie rodzaje zadłużenia można połączyć w jeden kredyt? (YAY Foto)

Kredyt konsolidacyjny – jak działa?

Kredyt konsolidacyjny występuje na rynku bankowym w dwóch wariantach – kredytu konsolidacyjnego gotówkowego na spłatę bieżących zobowiązań (głównie ratalnych) oraz kredytu konsolidacyjnego hipotecznego, którego zabezpieczeniem jest nieruchomość, a maksymalna kwota takiego kredytu jest uzależniona od wartości nieruchomości.

Sam kredyt udzielany jest głównie na spłatę wcześniej zaciągniętych kredytów. Jeśli kredytobiorca spłaca przykładowo kredyt gotówkowy, kredyt ratalny i jeszcze ma dodatkowo zadłużenie na karcie kredytowej, a te kilka rat staje się dla niego już zbyt dużym obciążeniem, może złączyć je w jedną, niższą.

Mechanizm jest bardzo prosty – bank udziela nam finansowania na spłatę całości zadłużenia, oferując jednocześnie kredyt na dłuży okres. Rozbicie zadłużenia w ramach jednego kredytu na większą liczbę rat naturalnie zmniejsza miesięczne obciążenie. Trzeba się jednak liczyć z tym, że koszt całkowity takiego kredytu będzie wyższy – im więcej rat, tym więcej czasu na naliczanie odsetek.

Co można skonsolidować kredytem konsolidacyjnym?

Nie wszystkie rodzaje kredytów można skonsolidować. Każdy bank ma własną politykę ofertowania kredytów konsolidacyjnych. Te najbardziej konserwatywne udzielą kredytu konsolidacyjnego wyłącznie na inne kredyty bankowe, przy których klient spłaca zadłużenie w formie ratalnej. Wobec tego nie ma możliwości na skonsolidowanie pożyczek pozabankowych, tzw. chwilówek, ale i zadłużenia powstałego na kartach kredytowych.

przewiń, aby zobaczyć całą tabelę
przewiń, aby zobaczyć całą tabelę

Kredyt konsolidacyjny – co można skonsolidować?

Bank

Rodzaje zadłużenia podlegające konsolidacji

Alior Bank

Kredyty i pożyczki bankowe, pozabankowe, zadłużenie na kartach kredytowych i w postaci limitów kredytowych (na min. 5000 zł)

Bank BGŻ BNP Paribas

Kredyty i pożyczki bankowe

Bank Millennium

Kredyty i pożyczki niezabezpieczone, zadłużenie na kartach kredytowych i w postaci limitów kredytowych

Bank Pekao

Kredyty i pożyczki bankowe, zadłużenie na kartach kredytowych i w postaci limitów kredytowych

Bank Pocztowy

Kredyty i pożyczki bankowe

Credit Agricole Bank Polska

Kredyty i pożyczki bankowe, zadłużenie na kartach kredytowych i w postaci limitów kredytowych

eurobank

Kredyty i pożyczki bankowe, zadłużenie na kartach kredytowych i w postaci limitów kredytowych

Getin Bank

Kredyty i pożyczki bankowe, zadłużenie na kartach kredytowych i w postaci limitów kredytowych

ING Bank Śląski

Kredyty i pożyczki bankowe, zadłużenie na kartach kredytowych i w postaci limitów kredytowych

mBank

Kredyty i pożyczki bankowe, zadłużenie na kartach kredytowych i w postaci limitów kredytowych

Nest Bank

Kredyty i pożyczki bankowe, pożyczki pozabankowe

PKO Bank Polski

Kredyty i pożyczki bankowe

Plus Bank

Kredyty i pożyczki bankowe, zadłużenie na kartach kredytowych

Santander Bank Polska

Kredyty i pożyczki bankowe, zadłużenie na kartach kredytowych i w postaci limitów kredytowych

T-Mobile Usługi Bankowe

Kredyty i pożyczki bankowe, zadłużenie na kartach kredytowych i w postaci limitów kredytowych, pożyczki pozabankowe

Największe trudności będą jednak z konsolidacją pożyczek pozabankowych. Spośród banków komercyjnych działających na polskim rynku tylko trzy przeanalizowane przez redakcję Bankier.pl zadeklarowały konsolidację chwilówek: Alior Bank, Nest Bank i T-Mobile Usługi Bankowe dostarczane przez Alior Bank. Alior Bank stawia jednak warunek – łączna kwota zobowiązań do konsolidacji nie może być niższa niż 5000 zł.

Jeśli kredytobiorca chciałby natomiast włączyć w konsolidacje również karty kredytowe lub wykorzystany limit w koncie, wybór ma większy, ale wciąż nie każdy bank się na to zgodzi. Zadłużenie na kartach kredytowych uwzględnił w swojej ofercie kredytów konsolidacyjnych Alior Bank, Bank Millennium, Bank Pekao, Credit Agricole Bank Polska, eurobank, Getin Bank, ING Bank Śląski, mBank, Plus Bank, Santander Bank Polska oraz T-Mobile Usługi Bankowe.

To, który bank udzieli najkorzystniejszego finansowania na spłatę dotychczasowego zadłużenia najlepiej sprawdzać w rankingach kredytów konsolidacyjnych.

Kredyt konsolidacyjny a dodatkowa gotówka

Wszystkie analizowane banki zapewniają jednak spore udogodnienie dla kredytobiorców. Umożliwiają bowiem zaciągnięcie w ramach kredytu konsolidacyjnego większej kwoty niż tej niezbędnej na pokrycie zobowiązań. Oznacza to, że klient może wciąż większy kredyt, a nadwyżkę wykorzystać na inne, niż spłata zadłużenia, cele – np. konsumpcyjne. Należy jednak pamiętać, że to powiększy koszt kredytu i wysokość samej raty kredytowej.

W którym banku kredyt konsolidacyjny?

Kredytów konsolidacyjnych udzielają między innymi (kliknij w nazwę banku, żeby złożyć internetowy wniosek o pożyczkę konsolidacyjną na stronie banku):

Sponsorowane
Skorzystaj z pomocy eksperta

2019-11-21

Kredyt konsolidacyjny - co to jest? Rodzaje i warunki

Kredyt konsolidacyjny polega na połączeniu wszystkich posiadanych zobowiązań w jedno. Zamiast kilku rat kredytowych płacimy tyko jedną. Skonsolidować możemy kredyt gotówkowy, samochodowy, ratalny, karty kredytowe czy zadłużenie rachunków bieżących.

2019-10-01

Jak obliczyć, sprawdzić i zwiększyć zdolność kredytową?

Jak można sprawdzić, ile wynosi własna zdolność kredytowa? Czy trzeba z tym zagadnieniem udać się do banku? Odpowiadamy na te i inne pytania.

2019-09-12

Kredyt na dowód - kredyty na dowód bez zaświadczeń o dochodach

Kredyt na dowód znacznie ułatwia wnioskowanie o dodatkowe pieniądze w ramach oferty kredytów gotówkowych w banku i pożyczek w firmach pożyczkowych. Jak sama nazwa wskazuje, w oddziale banku wystarczy dowód do otrzymania kredytu gotówkowego.

Kredyt gotówkowy 100 tys. na 10 lat - warunki, zarobki, rata

Zmieniający się styl życia i rosnące potrzeby konsumenckie sprawiają, że staramy się ciągle podnosić standard naszego życia, na co nie zawsze mamy wystarczająco dużo pieniędzy. Nie można się zatem dziwić temu, że coraz większa grupa osób decyduje się na zaciągnięcie kredytu.

Kredyt gotówkowy 50 tys. na 10 lat

Jest to już dość duża kwota, dlatego przed zaciągnięciem takiego kredytu, warto zastanowić się, czy na pewno jesteśmy w stanie go spłacić. Kto właściwie ma szanse na otrzymanie tak wysokiego kredytu?

Hot hatche do 10, 15, 20 tys. Ranking sportowych aut

Hot Hatche, używane sportowe samochody coupe, można kupić już za mniej niż 10 tys. zł. Przeglądając setki ofert na serwisach ogłoszeniowych, wybraliśmy po siedem aut typu hot hatch w trzech przedziałach cenowych - do 10 tys. zł, 15 tys. zł i 20 tys. zł. Kryteriami, które posłużyły za podstawę naszego wyboru, było przyspieszenie, osiągi silnika przy jednocześnie niskiej cenie, a także dostępność danego modelu w Polsce w oparciu o ogłoszenia sprzedaży w najpopularniejszych serwisach ogłoszeniowych.

Czy nadal jest sens brać coś na raty, żeby budować historię kredytową?

Od wielu lat panuje przeświadczenie o tym, że osoba, która ma czystą kartę w historii kredytowej, nie ma szans na otrzymanie większego kredytu. Zapytałam banki, jak oceniają swoich klientów i czy ci bez rat na mały sprzęt RTV/AGD nadal nie mają co liczyć na większy kredyt.  

Ikona informacji
poradniki