Skorzystaj z pomocy eksperta

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Bonnier Business (Polska) informacji handlowych drogą elektroniczną dotyczących:

Wyrażam zgodę na inicjowanie przez Bonnier Business (Polska) połączeń telefonicznych w celu marketingu bezpośredniego:

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Dziękujemy!

Nie w każdym banku uda się zaciągnąć kredyt konsolidacyjnych na spłatę dowolnego rodzaju zadłużenia. Szczególnie uważnie trzeba prześwietlać oferty banków pod kątem konsolidacji pożyczek spoza sektora bankowego – nie każdy będzie chciał je uwzględnić.

Kredyt konsolidacyjny to forma ratowania domowego budżetu, kiedy raty kilku zaciągniętych zobowiązań stają się zbyt dużym obciążeniem. Niestety nie wszystko uda się wciągnąć do jednej raty, bo polityka kredytowa banków w tym względzie potrafi pokrzyżować kredytobiorcy szyki.

Kredyt konsolidacyjny – jakie rodzaje zadłużenia można połączyć w jeden kredyt? (YAY Foto)

Kredyt konsolidacyjny – jak działa?

Kredyt konsolidacyjny występuje na rynku bankowym w dwóch wariantach – kredytu konsolidacyjnego gotówkowego na spłatę bieżących zobowiązań (głównie ratalnych) oraz kredytu konsolidacyjnego hipotecznego, którego zabezpieczeniem jest nieruchomość, a maksymalna kwota takiego kredytu jest uzależniona od wartości nieruchomości.

Sam kredyt udzielany jest głównie na spłatę wcześniej zaciągniętych kredytów. Jeśli kredytobiorca spłaca przykładowo kredyt gotówkowy, kredyt ratalny i jeszcze ma dodatkowo zadłużenie na karcie kredytowej, a te kilka rat staje się dla niego już zbyt dużym obciążeniem, może złączyć je w jedną, niższą.

Mechanizm jest bardzo prosty – bank udziela nam finansowania na spłatę całości zadłużenia, oferując jednocześnie kredyt na dłuży okres. Rozbicie zadłużenia w ramach jednego kredytu na większą liczbę rat naturalnie zmniejsza miesięczne obciążenie. Trzeba się jednak liczyć z tym, że koszt całkowity takiego kredytu będzie wyższy – im więcej rat, tym więcej czasu na naliczanie odsetek.

Co można skonsolidować kredytem konsolidacyjnym?

Nie wszystkie rodzaje kredytów można skonsolidować. Każdy bank ma własną politykę ofertowania kredytów konsolidacyjnych. Te najbardziej konserwatywne udzielą kredytu konsolidacyjnego wyłącznie na inne kredyty bankowe, przy których klient spłaca zadłużenie w formie ratalnej. Wobec tego nie ma możliwości na skonsolidowanie pożyczek pozabankowych, tzw. chwilówek, ale i zadłużenia powstałego na kartach kredytowych.

przewiń, aby zobaczyć całą tabele
przewiń, aby zobaczyć całą tabele

Kredyt konsolidacyjny – co można skonsolidować?

Bank

Rodzaje zadłużenia podlegające konsolidacji

Alior Bank

Kredyty i pożyczki bankowe, pozabankowe, zadłużenie na kartach kredytowych i w postaci limitów kredytowych (na min. 5000 zł)

Bank BGŻ BNP Paribas

Kredyty i pożyczki bankowe

Bank Millennium

Kredyty i pożyczki niezabezpieczone, zadłużenie na kartach kredytowych i w postaci limitów kredytowych

Bank Pekao

Kredyty i pożyczki bankowe, zadłużenie na kartach kredytowych i w postaci limitów kredytowych

Bank Pocztowy

Kredyty i pożyczki bankowe

Credit Agricole Bank Polska

Kredyty i pożyczki bankowe, zadłużenie na kartach kredytowych i w postaci limitów kredytowych

eurobank

Kredyty i pożyczki bankowe, zadłużenie na kartach kredytowych i w postaci limitów kredytowych

Getin Bank

Kredyty i pożyczki bankowe, zadłużenie na kartach kredytowych i w postaci limitów kredytowych

ING Bank Śląski

Kredyty i pożyczki bankowe, zadłużenie na kartach kredytowych i w postaci limitów kredytowych

mBank

Kredyty i pożyczki bankowe, zadłużenie na kartach kredytowych i w postaci limitów kredytowych

Nest Bank

Kredyty i pożyczki bankowe, pożyczki pozabankowe

PKO Bank Polski

Kredyty i pożyczki bankowe

Plus Bank

Kredyty i pożyczki bankowe, zadłużenie na kartach kredytowych

Santander Bank Polska

Kredyty i pożyczki bankowe, zadłużenie na kartach kredytowych i w postaci limitów kredytowych

T-Mobile Usługi Bankowe

Kredyty i pożyczki bankowe, zadłużenie na kartach kredytowych i w postaci limitów kredytowych, pożyczki pozabankowe

Największe trudności będą jednak z konsolidacją pożyczek pozabankowych. Spośród banków komercyjnych działających na polskim rynku tylko trzy przeanalizowane przez redakcję Bankier.pl zadeklarowały konsolidację chwilówek: Alior Bank, Nest Bank i T-Mobile Usługi Bankowe dostarczane przez Alior Bank. Alior Bank stawia jednak warunek – łączna kwota zobowiązań do konsolidacji nie może być niższa niż 5000 zł.

Jeśli kredytobiorca chciałby natomiast włączyć w konsolidacje również karty kredytowe lub wykorzystany limit w koncie, wybór ma większy, ale wciąż nie każdy bank się na to zgodzi. Zadłużenie na kartach kredytowych uwzględnił w swojej ofercie kredytów konsolidacyjnych Alior Bank, Bank Millennium, Bank Pekao, Credit Agricole Bank Polska, eurobank, Getin Bank, ING Bank Śląski, mBank, Plus Bank, Santander Bank Polska oraz T-Mobile Usługi Bankowe.

To, który bank udzieli najkorzystniejszego finansowania na spłatę dotychczasowego zadłużenia najlepiej sprawdzać w rankingach kredytów konsolidacyjnych.

Kredyt konsolidacyjny a dodatkowa gotówka

Wszystkie analizowane banki zapewniają jednak spore udogodnienie dla kredytobiorców. Umożliwiają bowiem zaciągnięcie w ramach kredytu konsolidacyjnego większej kwoty niż tej niezbędnej na pokrycie zobowiązań. Oznacza to, że klient może wciąż większy kredyt, a nadwyżkę wykorzystać na inne, niż spłata zadłużenia, cele – np. konsumpcyjne. Należy jednak pamiętać, że to powiększy koszt kredytu i wysokość samej raty kredytowej.

W którym banku kredyt konsolidacyjny?

Kredytów konsolidacyjnych udzielają między innymi (kliknij w nazwę banku, żeby złożyć internetowy wniosek o pożyczkę konsolidacyjną na stronie banku):

Skorzystaj z pomocy eksperta

2019-03-22

Pożyczka na wkład własny - jak ją otrzymać?

Aby zaciągnąć kredyt hipoteczny, konieczne jest posiadanie wkładu własnego. Ci, którzy nie zgromadzili odpowiedniej kwoty, mogą spróbować wspomóc się pożyczką.

2019-03-22

Pożyczka na wakacje - jak wybrać najlepszą ofertę?

Pożyczka w banku lub firmie pozabankowej może sfinansować wyjazd na wakacje. Przed jej zaciągnięciem warto sprawdzić, czym się kierować przy jej wyborze.

2019-03-21

Pierwszy kredyt - co należy zrobić, aby otrzymać pierwsze środki?

Oprocentowanie, dodatkowe opłaty czy konieczność posiadania konta osobistego. Przed wyborem pierwszego kredytu warto zwrócić uwagę na cechy produktu.

Kredyt na rachunku bieżącym - czym jest i jak go otrzymać?

Wśród zalet posiadania konta osobistego znajdują się nie tylko możliwość dysponowania swoimi środkami, ale również skorzystania z kredytu w rachunku.

Kredyt na remont mieszkania - wszystko co musisz wiedzieć

Na rynku można znaleźć kilka form finansowego wsparcia przy remoncie mieszkania. Nie wszystkie z nich będą jednak tak samo atrakcyjne dla klienta.

Na czym polega upadłość konsumencka i kiedy warto się o nią ubiegać?

Upadłość konsumencka to rozwiązanie prawne umożliwiające indywidualnym dłużnikom wyjście ze spirali długów. Na czym polega, kiedy warto z niej skorzystać?

Kiedy żyrant musi spłacać dług kredytobiorcy?

Jeśli jakiś kredyt został "podżyrowany" to znaczy, że dodatkowa osoba poręczyła za kredytobiorcę, zobowiązując się spłacić zobowiązanie, jeśli kredytobiorca tego nie zrobi. Chociaż wielu osobom wydaje się, że to tylko zwykła formalność, takie poręczenie jest dla banku wiążące i w niektórych sytuacjach rzeczywiście będzie się wymagać od poręczyciela, żeby spłacił dług kredytobiorcy. Kiedy tak się dzieje?

Ikona informacji
poradniki