Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!

Nie w każdym banku uda się zaciągnąć kredyt konsolidacyjnych na spłatę dowolnego rodzaju zadłużenia. Szczególnie uważnie trzeba prześwietlać oferty banków pod kątem konsolidacji pożyczek spoza sektora bankowego – nie każdy będzie chciał je uwzględnić.

Kredyt konsolidacyjny to forma ratowania domowego budżetu, kiedy raty kilku zaciągniętych zobowiązań stają się zbyt dużym obciążeniem. Niestety nie wszystko uda się wciągnąć do jednej raty, bo polityka kredytowa banków w tym względzie potrafi pokrzyżować kredytobiorcy szyki.

Kredyt konsolidacyjny – jakie rodzaje zadłużenia można połączyć w jeden kredyt? (YAY Foto)

Kredyt konsolidacyjny – jak działa?

Kredyt konsolidacyjny występuje na rynku bankowym w dwóch wariantach – kredytu konsolidacyjnego gotówkowego na spłatę bieżących zobowiązań (głównie ratalnych) oraz kredytu konsolidacyjnego hipotecznego, którego zabezpieczeniem jest nieruchomość, a maksymalna kwota takiego kredytu jest uzależniona od wartości nieruchomości.

Sam kredyt udzielany jest głównie na spłatę wcześniej zaciągniętych kredytów. Jeśli kredytobiorca spłaca przykładowo kredyt gotówkowy, kredyt ratalny i jeszcze ma dodatkowo zadłużenie na karcie kredytowej, a te kilka rat staje się dla niego już zbyt dużym obciążeniem, może złączyć je w jedną, niższą.

Mechanizm jest bardzo prosty – bank udziela nam finansowania na spłatę całości zadłużenia, oferując jednocześnie kredyt na dłuży okres. Rozbicie zadłużenia w ramach jednego kredytu na większą liczbę rat naturalnie zmniejsza miesięczne obciążenie. Trzeba się jednak liczyć z tym, że koszt całkowity takiego kredytu będzie wyższy – im więcej rat, tym więcej czasu na naliczanie odsetek.

Co można skonsolidować kredytem konsolidacyjnym?

Nie wszystkie rodzaje kredytów można skonsolidować. Każdy bank ma własną politykę ofertowania kredytów konsolidacyjnych. Te najbardziej konserwatywne udzielą kredytu konsolidacyjnego wyłącznie na inne kredyty bankowe, przy których klient spłaca zadłużenie w formie ratalnej. Wobec tego nie ma możliwości na skonsolidowanie pożyczek pozabankowych, tzw. chwilówek, ale i zadłużenia powstałego na kartach kredytowych.

przewiń, aby zobaczyć całą tabele
przewiń, aby zobaczyć całą tabele

Kredyt konsolidacyjny – co można skonsolidować?

Bank

Rodzaje zadłużenia podlegające konsolidacji

Alior Bank

Kredyty i pożyczki bankowe, pozabankowe, zadłużenie na kartach kredytowych i w postaci limitów kredytowych (na min. 5000 zł)

Bank BGŻ BNP Paribas

Kredyty i pożyczki bankowe

Bank Millennium

Kredyty i pożyczki niezabezpieczone, zadłużenie na kartach kredytowych i w postaci limitów kredytowych

Bank Pekao

Kredyty i pożyczki bankowe, zadłużenie na kartach kredytowych i w postaci limitów kredytowych

Bank Pocztowy

Kredyty i pożyczki bankowe

Credit Agricole Bank Polska

Kredyty i pożyczki bankowe, zadłużenie na kartach kredytowych i w postaci limitów kredytowych

eurobank

Kredyty i pożyczki bankowe, zadłużenie na kartach kredytowych i w postaci limitów kredytowych

Getin Bank

Kredyty i pożyczki bankowe, zadłużenie na kartach kredytowych i w postaci limitów kredytowych

ING Bank Śląski

Kredyty i pożyczki bankowe, zadłużenie na kartach kredytowych i w postaci limitów kredytowych

mBank

Kredyty i pożyczki bankowe, zadłużenie na kartach kredytowych i w postaci limitów kredytowych

Nest Bank

Kredyty i pożyczki bankowe, pożyczki pozabankowe

PKO Bank Polski

Kredyty i pożyczki bankowe

Plus Bank

Kredyty i pożyczki bankowe, zadłużenie na kartach kredytowych

Santander Bank Polska

Kredyty i pożyczki bankowe, zadłużenie na kartach kredytowych i w postaci limitów kredytowych

T-Mobile Usługi Bankowe

Kredyty i pożyczki bankowe, zadłużenie na kartach kredytowych i w postaci limitów kredytowych, pożyczki pozabankowe

Największe trudności będą jednak z konsolidacją pożyczek pozabankowych. Spośród banków komercyjnych działających na polskim rynku tylko trzy przeanalizowane przez redakcję Bankier.pl zadeklarowały konsolidację chwilówek: Alior Bank, Nest Bank i T-Mobile Usługi Bankowe dostarczane przez Alior Bank. Alior Bank stawia jednak warunek – łączna kwota zobowiązań do konsolidacji nie może być niższa niż 5000 zł.

Jeśli kredytobiorca chciałby natomiast włączyć w konsolidacje również karty kredytowe lub wykorzystany limit w koncie, wybór ma większy, ale wciąż nie każdy bank się na to zgodzi. Zadłużenie na kartach kredytowych uwzględnił w swojej ofercie kredytów konsolidacyjnych Alior Bank, Bank Millennium, Bank Pekao, Credit Agricole Bank Polska, eurobank, Getin Bank, ING Bank Śląski, mBank, Plus Bank, Santander Bank Polska oraz T-Mobile Usługi Bankowe.

To, który bank udzieli najkorzystniejszego finansowania na spłatę dotychczasowego zadłużenia najlepiej sprawdzać w rankingach kredytów konsolidacyjnych.

Kredyt konsolidacyjny a dodatkowa gotówka

Wszystkie analizowane banki zapewniają jednak spore udogodnienie dla kredytobiorców. Umożliwiają bowiem zaciągnięcie w ramach kredytu konsolidacyjnego większej kwoty niż tej niezbędnej na pokrycie zobowiązań. Oznacza to, że klient może wciąż większy kredyt, a nadwyżkę wykorzystać na inne, niż spłata zadłużenia, cele – np. konsumpcyjne. Należy jednak pamiętać, że to powiększy koszt kredytu i wysokość samej raty kredytowej.

W którym banku kredyt konsolidacyjny?

Kredytów konsolidacyjnych udzielają między innymi (kliknij w nazwę banku, żeby złożyć internetowy wniosek o pożyczkę konsolidacyjną na stronie banku):

Sponsorowane
Skorzystaj z pomocy eksperta

2019-06-24

Czy nadal jest sens brać coś na raty, żeby budować historię kredytową?

Od wielu lat panuje przeświadczenie o tym, że osoba, która ma czystą kartę w historii kredytowej, nie ma szans na otrzymanie większego kredytu. Zapytałam banki, jak oceniają swoich klientów i czy ci bez rat na mały sprzęt RTV/AGD nadal nie mają co liczyć na większy kredyt.  

2019-05-30

Pożyczka na wkład własny do kredytu hipotecznego

Jednym z warunków otrzymania kredytu hipotecznego jest posiadanie odpowiedniego wkładu własnego. Czy i jak można otrzymać pożyczkę na wkład własny?

2019-05-23

Kredyt gotówkowy na oświadczenie - co musisz wiedzieć?

Jednym z najpopularniejszych kredytów jest kredyt gotówkowy na oświadczenie. Co powinniśmy o nim wiedzieć, zanim podpiszemy umowę?

Kiedy warto wziąć kredyt gotówkowy na mieszkanie?

Kredyt hipoteczny to forma finansowania, która przychodzi klientowi pierwsza do głowy. Ale co z kredytem gotówkowym? Czy warto rozważyć tę opcję?

Karta kredytowa - jak działa i dlaczego warto ją mieć?

Karta kredytowa staje się coraz popularniejszym środkiem płatniczym również wśród Polaków. W Stanach Zjednoczonych posiada ją już praktycznie każdy z odpowiednią zdolnością kredytową.

Jak wybrać najlepszy kredyt na samochód?

Kupno samochodu, zarówno dla osoby prywatnej, jak i dla firmy, bywa dość poważną inwestycją. Niewielu kupujących dysponuje gotówką, którą mogliby przeznaczyć na taki cel. Jedynym rozwiązaniem wydaje się zatem być zaciągnięcie kredytu na samochód. Jaki kredyt będzie jednak najlepszym wyborem?

W jaki sposób wyczyścić złą historię kredytową?

Zła historia kredytowa może przysporzyć nam sporo kłopotów, gdy zechcemy skorzystać z oferty kredytowej większości instytucji finansowych. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być bardzo wiele, choć najczęściej chodzi o nieterminową spłatę naszych wcześniejszych zobowiązań. Czasem jest to poprzednia pożyczka, a innym razem zaległości w spłacie czynszu lub niespłacony dług na karcie kredytowej. Niezależnie jednak od tego, co spowodowało, że nasza historia kredytowa jest nienajlepsza, każdy dąży do tego, aby ją poprawić. Czy da się ją jednak wyczyścić?

Ikona informacji
poradniki