SMART > Poradniki > Rachunki bankowe > Przelew BlueCash – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć!

Przelew BlueCash – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć!

Przelew BlueCash pozwala na dokonanie niemalże natychmiastowego transferu gotówki niezależnie od pory dnia i tygodnia. To niezwykle wygodne i pożyteczne rozwiązanie. Sprawdziliśmy, co warto o nim wiedzieć, zanim dokona się transakcji!

Przelew BlueCash – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć!
Spis treści
więcej Ikona strzałki

Jak pokazują wyniki badania przeprowadzonego przez PolCard, ponad 80% osób w wieku 18-39 deklaruje, że dokonuje regularnych płatności przy wykorzystaniu karty, telefonu czy zegarka. Co ciekawe bezgotówkowo płacą również seniorzy. 40% z ankietowanych powyżej 70. roku życia przyznaje się, że płaci bezgotówkowo co najmniej raz w tygodniu. Standardem stały się zakupy przez Internet, a opłacanie rachunków w okienku pocztowym lub punkcie poboru opłat już od dawna przechodzi do lamusa. W dzisiejszym zabieganym świecie przelewy natychmiastowe są narzędziem, bez którego właściwie ciężko sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie. Jednym z ich rodzajów są przelewy BlueCash. Chciałbyś dowiedzieć się o nich nieco więcej? Zapraszamy do lektury!

Wybierz najlepsze konto osobiste!

Przelew BlueCash – co to jest?

Przelew BlueCash to jeden z rodzajów przelewów natychmiastowych. Tę nowoczesną formę bardzo szybkiego transferu gotówki zaprojektowała firma Autopay S.A. Wykorzystane przez Autopay S.A. mechanizmy pozwalają na ominięcie procesu księgowania przez Krajową Izbę Rozliczeniową (KIR), który jest wykorzystywany przy przelewach tradycyjnych. Stosuje się tutaj system dwóch przelewów, które są wykonywane przez system płatniczy w sposób automatyczny. Dzięki temu możliwe staje się skrócenie czasu realizacji przelewu nawet do kilku sekund.

System umożliwia dokonywanie przelewów natychmiastowych o każdej porze dnia i w każdy dzień tygodnia, również w weekendy i święta. Opcja przelewu BlueCash powinna być dostępna przy dokonywaniu wyboru rodzaju przelewu zarówno w bankowości mobilnej, jak również elektronicznej.

Jak dokładnie działa system BlueCash?

Czy wiedziałeś, że przelewy wewnątrzbankowe są przekazywane w sposób natychmiastowy, ponieważ nie wymagają one księgowania na rachunkach różnych instytucji? Właśnie tę właściwość wykorzystuje system BlueCash. PolCard posiada konta w wielu bankach i dlatego może przekazywać środki błyskawicznie.

Upraszczając sytuację, można powiedzieć, że w praktyce nadawca przelewu natychmiastowego wpłaca określoną kwotę na konto osobiste należące do BlueCash. System pobiera informację o danych zadanego odbiorcy przelewu oraz kwocie tego przelewu i automatycznie wykonuje ten przelew, ale z konta osobistego w banku odbiorcy. W ten sposób dochodzi do wykonania dwóch przelewów wewnętrznych – na konto BlueCash oraz z konta BlueCash. Co do zasady przelewy wewnętrzne księgowane są w sposób natychmiastowy, a więc i przelewy wykonywane w systemie BlueCash dojdą w kilkanaście sekund.

W jaki sposób można wykonać przelew BlueCash?

Przelewu w typie BlueCash dokonuje się w dokładnie ten sam sposób jak każdego innego rodzaju przelewu. Można go zlecić w bankowości mobilnej lub internetowej. Po wybraniu opcji przelewu zewnętrznego i wpisaniu wszystkich niezbędnych danych bank da Ci do wyboru różne rodzaje transferu środków. Najczęściej klienci banków mogą wybierać spośród przelewów zwykłych, przelewów Elixir oraz właśnie przelewów BlueCash. Należy jedynie wybrać odpowiednią opcję, zaakceptować wykonanie przelewu i autoryzować swoją decyzję.

Ze strony klienta banku nie są wymagane żadne dodatkowe i niestandardowe działania. System BlueCash sam i w sposób automatyczny dokona obrotu gotówką pomiędzy obsługiwanymi przez siebie kontami.

Przelew BlueCash za pomocą platformy Autopay S.A.

Warto wiedzieć, że przelewy BlueCash są dostępne również za pośrednictwem platformy Autopay S.A. To dobre rozwiązanie dla osób korzystających z usług banków, które nie posiadają w swojej ofercie tego produktu.

Ile kosztuje wykonanie przelewu BlueCash?

Koszt wykonania przelewu BlueCash jest uzależniony od wewnętrznych taryf opłat i prowizji obowiązujących w konkretnych bankach. Najczęściej wykonanie tego rodzaju przelewu natychmiastowego kosztuje około 5 złotych, ale zdarzają się też instytucje, gdzie taki przelew można wykonać całkowicie bezpłatnie. Taką ofertę posiada przykładowo Santander Bank Polska.

Jeśli jesteś zainteresowany wykonaniem przelewu BlueCash za pośrednictwem platformy Autopay S.A., to tamtejszy cennik kształtuje się następująco:

 • Przelewy ekspresowe na konto bankowe lub na telefon – 5 zł,

 • Doładowania telefonu – 0 zł,

 • Opłata za konto – 0 zł,

 • Opłata za rejestrację – 0 zł,

 • Automatyczne płatności za rachunki do dostawcy PGE – 0,99 zł,

 • Automatyczne płatności za rachunki do dostawcy Vectra – 1,50 zł,

 • Pozostali dostawcy – 1 zł.

Czy wszystkie banki obsługują system BlueCash?

Nie wszystkie banki w Polsce należą do systemu BlueCash. Można jednak powiedzieć, że największe podmioty z sektora oferują swoim klientom ten rodzaj transferu środków. Nie wszędzie jednak usługa będzie obsługiwana całodobowo.

Które banki i w jakich godzinach obsługują płatności natychmiastowe BlueCash? Sprawdź w poniższej tabeli!

BANK

PONIEDZIAŁEK – PIĄTEK

SOBOTA

NIEDZIELA

Alior Bank

Całodobowe

Całodobowe

Całodobowe

BNP Paribas

07:00 - 20:00

Niedostępne

Niedostępne

Credit Agricole

Całodobowe

Całodobowe

Całodobowe

ING Bank Śląski

Całodobowe

Całodobowe

Całodobowe

mBank

Całodobowe

Całodobowe

Całodobowe

Millenium

08:00 - 17:30

Niedostępne

Niedostępne

Nest Bank

00:00 - 21:00

0:00 - 21:00

0:00 - 21:00

Bank Ochrony Środowiska

Całodobowe

Całodobowe

Całodobowe

Pekao SA

04:00 - 23:59

04:00 - 23:59

04:00 - 23:59

PKO BP

06:00 - 22:30

06:00 - 22:30

06:00 - 22:30

Bank Pocztowy

06:00 - 21:30

06:00 - 20:30

Niedostępne

Santander

Całodobowe

Całodobowe

Całodobowe

Velobank

08:00 - 20:30

Niedostępne

Niedostępne

*Aktualna lista podmiotów obsługujących BlueCash znajduje się na oficjalnej stronie internetowej Autopay S.A.

Dlaczego warto korzystać z przelewów BlueCash?

 1. Przelewy natychmiastowe BlueCash są w pełni bezpiecznym rozwiązaniem, ponieważ, chociaż firma je obsługująca nie jest bankiem, to działa we współpracy z bankami, a więc również pod ich nadzorem.

 2. Przelew natychmiastowy BlueCash dochodzi na konto odbiorcy już w 15 sekund, niezależnie od pory dnia i dnia tygodnia.

 3. System jest w fazie rozwoju. Obsługują go nie tylko największe banki w Polsce, ale również instytucje na całym świecie.

 4. System obsługuje rocznie ponad 6 milionów transakcji finansowych, co świadczy o jego popularności i niezawodności. Łączny obrót w Systemie Płatności BlueCash wynosi obecnie około 8 miliardów. Każdego dnia z systemu korzysta około 880 tysięcy klientów.

 5. Zlecenia przelewu natychmiastowego BlueCash można dokonać w bankowości mobilnej oraz internetowej.

 6. Wygoda w realizowaniu szybkich transakcji płatniczych.

 7. Współpraca BlueCash ze sklepami internetowymi sprawia, że możliwe staje się dokonywanie bardzo szybkich przelewów, a co z tym idzie – szybsza realizacja zamówienia.

 8. BlueCash współpracuje również z instytucjami pożyczkowymi, co umożliwia przekazywanie pożyczonych środków na konto pożyczkobiorcy nawet w 15 minut.

BlueCash – na co należy uważać?

 1. Nie wszystkie banki posiadają w swojej ofercie tę usługę.

 2. Część z instytucji oferujących przelewy w typie BlueCash nie realizuje ich całodobowo.

 3. BlueCash wprowadził limity transakcyjne – jednorazowo można przesłać maksymalnie 20 tysięcy złotych.

 4. Autopay S.A. nie umożliwia dokonywania szybkich przelewów do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ani do Urzędu Skarbowego.

A jeśli nie przelew BlueCash, to co?

Chociaż większość polskich banków obsługuje przelewy BlueCash, to nie zawsze jest możliwe ich wykonanie. Co zrobić w sytuacji, kiedy potrzebujemy dokonać natychmiastowego transferu gotówki, a nasz bank lub bank odbiorcy nie umożliwia wysłania lub odbioru BlueCash? Najprościej będzie skorzystać z innych rodzajów przelewów natychmiastowych, na przykład: Express Elixir lub SORBNET.

Przelewy natychmiastowe BlueCash – najważniejsze informacje

 1. System płatności BlueCash obsługiwany jest przez firmę Autopay S.A.

 2. Szybkie przelewy BlueCash funkcjonują 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

 3. Przelew ekspresowy BlueCash najczęściej trafia na rachunek odbiorcy w ciągu kilkunastu sekund.

 4. Realizację przelewów natychmiastowych BlueCash można zlecić z poziomu bankowości elektronicznej oraz mobilnej.

 5. Nie ma możliwości, aby wykonać przelew natychmiastowy BlueCash na rachunki Urzędów Skarbowych lub do ZUS-u.

 6. Maksymalna kwota przelewu to 20 tysięcy złotych.

Przelewy ekspresowe

Przelewy BlueCash realizowane są w trybie natychmiastowym. Najczęściej przelew jest na koncie odbiorcy po niecałej minucie. Musisz jednak pamiętać, że niektóre banki nie obsługują systemu całodobowo. Nie wszystkie też transferują środki w dni wolne od pracy.

Nie ma możliwości anulowania ani też cofnięcia szybkich płatności, w tym również przelewów w typie BlueCash.

Aktualna lista banków obsługujących przelewy BlueCash znajduje się na oficjalnej stronie internetowej Autopay S.A.

Koszt wykonania przelewu BlueCash jest uzależniony od wewnętrznej polityki banku i zawsze powinien zostać określony w tabeli opłat i prowizji. Najczęściej opłata oscyluje w granicach 5 złotych, chociaż zdarzają się banki, gdzie przelewy natychmiastowe można wykonać za darmo.

BlueCash wprowadził limity transakcyjne – jednorazowo można przesłać maksymalnie 20 tysięcy złotych.

Jeśli przelew natychmiastowy nie dotarł, skontaktuj się z bankiem, z którego został zlecony. Tylko on będzie posiadał niezbędne do zbadania tej sprawy informacje.

Komentarze

Potwierdź że nie jesteś robotem!
Dziękujemy za zadanie pytania!
Nasi Redaktorzy odpowiedzą tak szybko jak to możliwe a informację o udzieleniu odpowiedzi prześlemy na podany adres e-mail .
Coś poszło nie tak. Prosimy spróbować ponownie później.

Poradniki