Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Paweł Łaniewski
Redaktor SMART Bankier.pl


Epidemia koronawirusa zagroziła bezpieczeństwu finansowemu milionów Polaków. Specjalne propozycje ułatwiające spłatę zadłużenia przygotował dla swoich klientów m.in. bank PKO BP.

Jedną z najbardziej odczuwalnych konsekwencji epidemii koronawirusa jest jej wpływ na gospodarkę. Niektóre gałęzie praktycznie z dnia na dzień wymarły, setki tysięcy przedsiębiorców musi radzić sobie z odpływem kapitału, a wiele miejsc pracy jest zagrożonych. To wyjątkowo zła sytuacja zwłaszcza dla kredytobiorców. Warto zapoznać się ze specjalną ofertą banków oferujących zawieszenie spłaty rat. Na spore udogodnienia w tym zakresie mogą liczyć klienci PKO BP.

PKO BP wobec koronawirusa: wakacje kredytowe, rozwiązania online (fot. Andrzej Bogacz / FORUM)

Zawieszenie rat w PKO BP

Bank PKO BP umożliwił zawieszenie 3 kolejnych rat kredytów lub pożyczek. Wakacje kredytowe są możliwe zarówno w przypadku kredytów hipotecznych, jak i gotówkowych. Co ważne: jest to dodatkowa możliwość, a więc mogą z niej skorzystać również osoby, które wcześniej skorzystały z wakacji ujętych w umowie. Do największych zalet tego rozwiązania należy przede wszystkim łatwy sposób wnioskowania, w pełni dostosowany do trudnych warunków, w których się znaleźliśmy. Wszystkie formalności – łącznie z rozpatrzeniem wniosku i otrzymaniem decyzji – załatwimy więc online bez wychodzenia z domu.

Zalety dodatkowych wakacji kredytowych w PKO BP

Propozycję przygotowaną przez największy polski bank warto rozpatrzeć w przypadku przejściowych problemów finansowych. Kredytobiorcy powinni wiedzieć, że:

 • Zawieszeniu ulega cała rata, czyli część kapitałowa i odsetkowa.
 • Złożenie wniosku o wakacje kredytowe jest w tym przypadku w pełni bezpłatne i odbywa się online.
 • Po złożeniu wniosku bank ma 14 dni na jego rozpatrzenie, a o podjętej decyzji poinformuje w wybrany sposób, czyli za pośrednictwem maila lub sms-a.
 • Można skorzystać z dodatkowych trzech miesięcy wakacji kredytowych nawet, jeśli wcześniej wykorzystaliśmy przysługujący nam zgodnie z umową limit.

W praktyce zawieszenie rat w związku z trudną sytuacją wywołaną przez stan epidemiczny jest bardzo proste i nie wymaga od nas żadnych działań poza elektronicznym złożeniem wniosku. Może być to więc dobra propozycja dla osób posiadających kredyt gotówkowy lub hipoteczny w PKO BP, które znalazły się w trudnym położeniu np. ze względu na problemy z otrzymaniem płatności od kontrahentów, mniejszą liczbę zleceń czy tymczasową utratę źródła dochodu.

Warunki skorzystania z zawieszenia spłaty rat

Warto pamiętać, że również w tym przypadku nie każdy klient będzie mógł skorzystać z dodatkowych wakacji kredytowych w związku z epidemią koronawirusa. Po pierwsze, podobnie jak w przypadku wnioskowania o zwykłe wakacje kredytowe, nie otrzymamy zgody, jeżeli na koncie widnieje niespłacone przeterminowane zadłużenie. Po drugie, z opcji tej nie mogą skorzystać klienci korzystający z dopłat w ramach programu Rodzina na Swoim, a także kredytu z dopłatami BGK na usuwanie skutków powodzi, osuwisk ziemnych i huraganów, choć bank deklaruje, że pracuje nad wdrożeniem tej możliwości również dla tej grupy kredytobiorców.

Składanie wniosku o zawieszenie spłaty w PKO BP

Przed złożeniem wniosku o dodatkowe wakacje kredytowe powinniśmy pamiętać o kilku kwestiach:

 • W przypadku kredytu hipotecznego i pożyczki hipotecznej jeden wniosek zawiesza spłatę jednej raty, dlatego dla każdego miesiąca należy złożyć oddzielny wniosek.
 • W przypadku kredytu gotówkowego w ramach jednego wniosku można zawiesić maksymalnie trzy raty.
 • Aby zawiesić spłatę raty w danym miesiącu, wniosek należy złożyć najpóźniej na trzy dni robocze przed ustalonym w harmonogramie spłaty terminem. Oznacza to, że w przypadku chęci zawieszenia spłaty trzech kolejnych rat kredytu hipotecznego musimy dopilnować również każdorazowo dochowania tego terminu.

Jak zawiesić spłatę kredytu bez wychodzenia z domu?

W warunkach kwarantanny szczególnie ważne jest ograniczenie do minimum aktywności w miejscach publicznych. Z tego względu zawieszenie rat w związku z koronawirusem możliwe jest w pełni przez serwis iPKO. Aby złożyć wniosek, należy:

 • Zalogować się w serwisie iPKO.
 • Przejść do zakładki „Oferty i wnioski”, następnie wybrać „Dyspozycje / Zaświadczenia” i utworzyć nową dyspozycję.
 • W okienku „Rodzaj wniosku” wybrać opcję „Dyspozycja”, ustalić interesującą nas kategorię (kredyt hipoteczny / pożyczka hipoteczna lub kredyt gotówkowy) i podkategorię „Zawieszenie spłaty raty (wakacje kredytowe).
 • Uzupełnić dane dotyczące kredytu – większość z nich będzie już ustalona po wybraniu konkretnego produktu.
 • Określić sposób, w jaki zostaniemy poinformowani o rozpatrzeniu wniosku.

Potrzebne Ci dodatkowe środki? Sprawdź ofertę najlepszych kredytów gotówkowych na 5000 zł

Wakacje kredytowe to nie zwolnienie od zapłaty

Kredytobiorcy, którzy zastanawiają się nad skorzystaniem z zawieszenia rat w związku z koronawirusem, muszą zdawać sobie sprawę z tego, że wakacje kredytowe nie oznaczają zwolnienia z obowiązku uregulowania zobowiązania: trzeba je będzie spłacić w następnych ratach, co wpłynie na ich wysokość. O tym rozwiązaniu warto pomyśleć więc przede wszystkim, jeżeli sądzimy, że sytuacja jest przejściowa, a w dalszym okresie będziemy dysponować środkami na regularną spłatę kolejnych, wyższych rat.

Wsparcie dla przedsiębiorców: odroczenie spłaty leasingu

W związku z epidemią koronawirusa PKO BP przygotował również propozycję odroczenia płatności raty kapitałowej leasingu. Przedsiębiorcy mogą w ten sposób uniknąć części kosztów przez okres maksymalnie 6 miesięcy. Jednocześnie o tyle również zostanie wydłużony całkowity okres spłaty. Co ważne – bank oferuje bezpłatne rozpatrzenie wniosku, nie pobiera opłat związanych z aneksem umowy oraz nie podnosi marży. W przypadku osób korzystających z wynajmu długoterminowego każdy przypadek będzie podlegał indywidualnej ocenie.

Inne działania PKO BP w związku z epidemią koronawirusa

Największy polski bank podejmuje również inne działania związane z epidemią koronawirusa. Przede wszystkim zachęca swoich klientów do korzystania z usług bankowości elektronicznej, rezygnacji z płatności gotówką i korzystania z kart płatniczych oraz nowoczesnych płatności mobilnych. Jednocześnie informuje również o możliwych zmianach godzin pracy oddziałów stacjonarnych oraz utrudnieniach w funkcjonowaniu infolinii w związku z ograniczoną liczbą pracowników. Zawieszeniu ulega również obsługa Western Union w placówkach. W zamian zaoferowano klientom niższe ceny na nadawanie i odbieranie przekazów przez serwis iPKO. Bank PKO w związku z epidemią koronawirusa zawiesił również sprzedaż części produktów, w tym kont firmowych i ubezpieczeń podróżnych. W życie nie wejdzie przy tym anonsowana na 1 lipca 2020 roku nowa taryfa cen.

Instytucja przekazała ponad 9 mln złotych na wsparcie służb medycznych oraz zaangażowała się w kampanie edukacyjne.

Więcej możliwości online

Wspierając akcję #zostańwdomu, PKO BP przygotował dla swoich klientów sporo nowych możliwości. Jedną z nich jest możliwość bezpośredniego kupna kart podarunkowych m.in. do serwisów streamingowych czy sklepów dostępnych w konsolach do gier. Oprócz tego klienci banku mogą również uzyskać dostęp do podpisu elektronicznego mSzafir, wprowadzonego przez KIR. Dzięki niemu można zdalnie podpisywać dokumenty bez konieczności posiadania dodatkowych fizycznych urządzeń.

Aby wesprzeć seniorów, PKO umożliwiło także ustalenie pełnomocnika za pośrednictwem serwisu internetowego. Dzięki temu inne osoby (np. dzieci, wnuki, zaufani przyjaciele) będą mogli zarządzać finansami klienta banku i np. opłacać rachunki.


2020-08-05

Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego: czym jest?

Wysokie ceny nieruchomości to nie tylko duży problem dla osób chcących kupić mieszkanie lub dom za gotówkę, ale również dla kredytobiorców. Pierwszą przeszkodą może stać się obowiązek wniesienia wkładu własnego.

2020-08-05

Kredyt dla pracujących za granicą: jak go dostać i na czym polega?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób pracuje za granicą i osiąga dochody w innej walucie. Choć często jest to korzystne finansowo, może oznaczać pewne problemy z uzyskaniem kredytu w polskich bankach.

2020-08-03

Prowizja za udzielenie kredytu: czym jest i jak ją obniżyć?

Kredyty wiążą się z wieloma dodatkowymi kosztami. Jednym z podstawowych z nich jest prowizja za udzielenie kredytu. Ta, choć przybiera formę jednorazowej opłaty, może istotnie wpłynąć na wydatki związane z uzyskaniem środków.

Książeczka mieszkaniowa: czy książeczki mieszkaniowe mają wartość?

Książeczki mieszkaniowe były kiedyś podstawowym sposobem oszczędzania na własne mieszkanie. Dziś są już reliktem przeszłości, jednak wciąż posiada je spore grono osób. Wbrew pozorom nie są pozbawione wartości.

Jak obliczyć, sprawdzić i zwiększyć zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa określa jeden z najważniejszych parametrów naszego finansowego życia. Choć na jej temat krąży wiele mitów, warto przekonać się, ile naprawdę wynosi. Będzie to możliwe dzięki kalkulatorowi zdolności kredytowej.

Wykreślenie hipoteki. Jak złożyć wniosek o wykreślenie hipoteki?

Kredyty hipoteczne to bardzo popularny produkt, pozwalający na zakup wymarzonej nieruchomości lub przeprowadzenie inwestycji. Nierozłącznie wiążą się z wprowadzeniem do hipoteki zapisu na rzecz banku. Warto dowiedzieć się, kiedy i na jakich zasadach można złożyć wniosek o wykreślenie hipoteki.

Kredyt a cross-selling. Czy sprzedaż komplementarna się opłaca?

Podczas udzielania kredytu bank często oferuje klientom możliwość skorzystania z innych produktów. Cross-selling, czyli sprzedaż wiązana, może dać spore oszczędności, jednak w pewnych sytuacjach może wiązać się również z dodatkowymi kosztami.

Ikona informacji
poradniki