Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Paweł Łaniewski
Redaktor SMART Bankier.pl


Konsole do gier dają nam praktycznie nieograniczony dostęp do wirtualnej rozrywki za stosunkowo małe pieniądze. Warto jednak zastanowić się, którą z nich wybrać.

Walka pomiędzy fanami PlayStation i Xbox-a trwa od wielu lat. Każda ze stron ma swoje racje i trudno przekonać ją do zmiany zdania. Jednocześnie osoby, które chciałyby zacząć przygodę z konsolami do gier i nie mają doświadczenia w tej materii, często czują się przytłoczone nadmiarem informacji i nie wiedzą, jaką decyzję podjąć. Jest to tym trudniejsze, że przecież PS4 czy Xbox One to nie jedyne wybory. Na rynku dostępnych jest zdecydowanie więcej opcji, a każda ma graczom do zaproponowania coś, czego ze świecą szukać u konkurencji. Koniec końców decyzję podejmujemy często nieco nieracjonalnie, korzystając po prostu z nadarzającej się promocji. Niekiedy okazuje się, że żałujemy takiego wyboru. Warto rozważyć wszystkie argumenty i wybrać konsolę do gier idealnie dostosowaną do naszych oczekiwań.

PS4 czy Xbox One: jaką konsolę do gier wybrać? (testandgain.com)

Xbox vs PS4. Punkty wspólne

Serca graczy na całym świecie są rozdarte pomiędzy flagowym produktem japońskiego koncernu Sony oraz perełką wypuszczaną przez amerykański Microsoft. Nawet osoby niezbyt zaznajomione z rynkiem wirtualnej rozrywki wielokrotnie brały pewnie udział w dyskusjach nad przewagami i problemami konkretnego systemu. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze Nintendo Switch – ta konsola do gier jest wprawdzie nieco mniej popularna, jednak również daje olbrzymie możliwości i warto uwzględnić ją w tych rozważaniach. Na samym początku trzeba sobie uświadomić pewne podobieństwa, łączące PlayStation czy Xbox-a.

  • Dostęp do najnowszych gier: zarówno PlayStation 4, jak i konsola Xbox One gwarantują dostęp do najnowszych gier. Na obu zagramy więc w zaawansowane i bijące rekordy popularności tytuły, takie jak „Wiedźmin”, „GTA V” czy „Read Dead Redemption 2”. Podstawowa różnica w tym zakresie to serie, które są dostępne wyłącznie na konkretnej platformie: ich liczba nie jest wprawdzie duża, ale często stają się koronnym argumentem miłośników wybranej konsoli do gier.
  • Domowe centrum rozrywki: czy PS4, czy Xbox One – obie konsole do gier pozwalają na zdecydowanie więcej niż tylko odpalenie ulubionych tytułów. Dzięki nim obejrzymy również filmy, skorzystamy z popularnych aplikacji, takich jak Netflix czy YouTube czy posłuchamy muzyki. Dodatkowo konsola Xbox One wyposażona jest w czytnik płyt blue ray, co może przekonać do siebie kinomaniaków liczących na jak najwyższą jakość.
  • Wygoda użytkowania: chociaż wciąż nie brakuje miłośników gamingu wykorzystującego komputery, konsola do gier ma jedną, niezaprzeczalną przewagę: nie wymaga od użytkownika praktycznie żadnych działań poza zakupem wersji elektronicznej konkretnego tytułu lub wsadzeniem do czytnika płytki, instalacji i odpalenia gry. Nie musimy troszczyć się o żadne sterowniki czy ręcznie przeprowadzane aktualizacje. Włączenie konsoli do gier zajmuje kilka chwil i od razu możemy przenieść się do świata wciągającej produkcji.
  • Wymagania sprzętowe nie istnieją: kolejnym problemem, z którym często zderzają się miłośnicy grania na komputerach, są wymagania sprzętowe. Niekiedy okazuje się, że pomimo dużych inwestycji podzespoły są za mało wydajne i nie pozwalają na odpalenie nowego tytułu. Wówczas albo trzeba obejść się smakiem, albo modernizować zestaw. W przypadku czy to PS4, czy Xbox One jest inaczej: posiadając konkretną generację konsoli do gier mamy pewność, że ta poradzi sobie z każdym tytułem, który jest na nią przeznaczony.
  • Podobna jakość w podstawowych wersjach: często można spotkać się z rozbudowanymi porównaniami na temat jakości obrazu i płynności rozgrywki, które oferują obie konsole. Warto jednak uzmysłowić sobie, że te różnice w przypadku podstawowych wersji nie będą praktycznie zauważalne dla przeciętnego odbiorcy. Nieco inaczej ta sytuacja prezentuje się w przypadku PlayStation 4 Pro czy Xbox One X, a więc najwyższych wersji konsol do gier. Choć wiele osób twierdzi, że nie warto do nich dokładać, z pewnością nie należy odrzucać takiej opcji na samym starcie, zwłaszcza jeżeli dysponujemy dobrym telewizorem.
(fot. Nick Adams / FORUM)

PlayStation vs Xbox w wyższych wersjach

Czy to PS4, czy Xbox One występują w różnych wersjach. Podstawowe zostały określone jako PS4 Slim oraz Xbox One S. Na ich cenę wpływ ma także pojemność dysku, na którym będziemy gromadzić ulubione tytułu. Najtańsze konsole do gier dostępne są z pamięcią 500 GB, droższe opcje dysponują dwukrotnie większą pojemnością. Oprócz tego na sklepowych półkach można również znaleźć edycje gwarantujące zdecydowanie wyższą jakość: PlayStation 4 Pro oraz Xbox One X pozwalają na wyświetlanie znacznie lepszego obrazu i są przystosowane do telewizorów 4K. Ponadto część gier wykorzystuje ich potencjał i umożliwiają osiągnięcie szczególnych efektów. W porównaniu możliwości sprzętowych zdecydowanie wygrywa Xbox One X, który jest aktualnie najbardziej wydajną konsolą do gier w historii.

Konsola Xbox One: lista zalet

Długa lista podobieństw nie oznacza oczywiście, że różnice pomiędzy konsolami do gier przestają mieć znaczenie. Wręcz przeciwnie. Tych również jest sporo i często przekładają się na sposób, w jaki korzystamy z tego urządzenia. Aby ułatwić podjęcie decyzji, warto przeanalizować listę zalet i wad obu sprzętów. Zaczynamy od konsoli Xbox One.

Xbox One – zalety:

  • Xbox Game Pass i EA Access Xbox One – jeżeli interesuje Cię tanie granie i dostęp do wielu tytułów bez konieczności wydawania dużych środków, konsola Xbox One będzie z pewnością znakomitym wyborem. Wszystko dzięki usłudze Xbox Game Pass, umożliwiającej korzystanie z bogatej biblioteki, w której znajduje się obecnie ponad 100 produkcji. Znajdziemy tam zarówno wielkie hity, takie jak „Wiedźmin III” czy „GTA V”, jak i gry familijne czy klasyki. To najlepszy sposób na nieskończoną rozgrywkę za drobne pieniądze w ramach miesięcznego abonamentu. Jeżeli zdecydujemy się przy tym na EA Access Xbox One, uzyskamy dostęp do kolejnych gier opatrzonych logiem kanadyjskiego producenta.
  • Xbox One Gold: czy to w przypadku PS4, czy Xbox One, aby grać z innymi w trybie multiplayer, konieczne jest wykupienie dodatkowej usługi abonamentowej. Użytkownicy konsoli Xbox One w ramach Xbox One Gold otrzymują nie tylko możliwość rozgrywki online, ale również dodatkowe gry. Ich oferta zmienia się co miesiąc i również jest bardzo atrakcyjna. Pod względem cenowym świetnie prezentuje się zwłaszcza Xbox Game Pass Ultimate, łączący Xbox Game Pass oraz Xbox One Gold. Ponadto w ramach jednego konta możemy również korzystać z potencjału usługi na komputerze.
  • Wsteczna kompatybilność: poprzednia generacja konsol wprawdzie ustąpiła obecnej, jednak wypuszczono na nią wiele znakomitych tytułów, takich jak pierwsza wersja „Red Dead Redemption” czy druga część „Wiedźmina”. Aby w nie zagrać, nie trzeba jednak posiadać Xbox-a 360 lub PlayStation 3. Konsola Xbox One posiada wsteczną kompatybilność, umożliwia więc ogranie części produkcji przeznaczonych na poprzednią generację.

PlayStation 4: zalety

  • Ekskluzywne serie: podstawową zaletą PlayStation 4 są ekskluzywne serie, w które nie będzie nam dane zagrać na innych platformach. Ich lista jest długa: a „God of War”, „Uncharted” czy „The Last of Us” to tylko niektóre z nich.
  • Duża liczba użytkowników: nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że PlayStation 4 cieszy się większą popularnością od swojego odpowiednika ze stajni Microsoftu. Niektóre źródła podają nawet, że współczynnik sprzedaży wynosi 2:1. Może mieć to znaczenie np. podczas poszukiwania rywali do gry online albo chęci wymienienia się tytułami ze znajomymi.

(FORUM)

Playstation vs Xbox: wady

Wady obu konsol do gier są ściśle powiązane z zaletami, które zauważyliśmy u konkurenta. W przypadku PS4 abonament, umożliwiający grę online, a więc PlayStation Plus, oferuje zdecydowanie mniej od opcji przygotowanych przez Microsoft. Z drugiej strony liczba ekskluzywnych tytułów dostępnych włącznie na konsoli Xbox One jest zdecydowanie mniejsza i, oprócz serii „Halo” i „Forza”, nie znajdziemy na niej wielkich hitów, którymi może poszczycić się PlayStation. Problemem konsoli do gier wyprodukowanej przez amerykańską korporację jest również mniejsza liczba graczy: może się więc okazać, że nie będziemy mieli okazji zagrać wspólnie z przyjaciółmi, którzy posiadają sprzęt z logiem Sony.

PS4 czy Xbox One: co wybrać i skąd wziąć pieniądze?

To, którą konsolę do gier wybierzemy, powinno być uzależnione od naszych oczekiwań. Jeżeli mamy zamiar ogrywać najnowsze produkcje i nie musieć rezygnować z żadnej z nich – lepszym wyjściem może okazać się PlayStation 4, które wyróżnia się świetnymi i licznymi tytułami ekskluzywnymi. Jeżeli natomiast szukamy konsoli do gier umożliwiającej ogrywanie różnych tytułów za grosze, lepszym rozwiązaniem będzie Xbox One, proponujący użytkownikom atrakcyjne abonamenty. Będzie to także ciekawa konsola dla dzieci, która umożliwi wykorzystanie czujnika Kinect, pozwalającego na grę w gry ruchowe.

Wydatek na nową konsolę do gier nie musi obciążać portfela. Za 2000 zł kupimy nie tylko samo urządzenie, ale również sprzęt, taki jak pady, i kilka ciekawych tytułów, pozwalających natychmiast przenieść się do świata rozgrywki. Nie musimy przy tym płacić całej kwoty jednocześnie. Dobrym rozwiązaniem może stać się kredyt gotówkowy, pozwalający na rozłożenie jej na dogodnie ustalone raty.

Skorzystaj z pomocy eksperta

2020-07-02

Jak oszczędzać prąd? Skuteczne oszczędzanie prądu

Świadome prowadzenie domowego budżetu zakłada szukanie oszczędności wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Jednym ze znacznych obciążeń są ceny energii elektrycznej. Warto dowiedzieć się, jak zredukować koszty z tego tytułu.

2020-07-01

Podatek od pożyczki. Kiedy należy zapłacić pcc od pożyczki?

Poszukując dodatkowych środków, do naszej dyspozycji zostają nie tylko kredyty bankowe i pożyczki udzielane przez firmy spoza sektora bankowego. Często sięgamy również po pożyczki prywatne. Warto dowiedzieć się, kiedy będzie się to wiązało z koniecznością zapłacenia podatku od pożyczki.

2020-06-30

Samochód na raty: jak kupić nowe auto na raty?

Zakup samochodu to spory wydatek. Nie musimy jednak ponosić go w całości. Dobrym rozwiązaniem okaże się rozłożenie płatności na raty.

Koszty eksploatacji samochodu. Ile kosztuje utrzymanie samochodu?

Sam zakup pojazdu to jeszcze nie wszystko. Koszty eksploatacji samochodu również potrafią być bardzo wysokie, a wielu z nich nie uda się uniknąć. Warto przeanalizować je przed finalizacją transakcji.

Twisto: jak działa karta Twisto? Sklepy z płatnością Twisto

Na rynku wciąż pojawiają się nowe rozwiązania, pozwalające jeszcze efektywniej wykorzystywać potencjał finansowego świata. Jednym z nich jest Twisto.

Przeniesienie kredytu do innego banku: jak to zrobić i kiedy się opłaca?

W wielu sytuacjach może okazać się, że przeniesienie kredytu do innego banku pozwoli na osiągnięcie wymiernych korzyści. Warto dowiedzieć się, jak to zrobić i kiedy jest to opłacalny krok.

Jak obliczyć, sprawdzić i zwiększyć zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa określa jeden z najważniejszych parametrów naszego finansowego życia. Choć na jej temat krąży wiele mitów, warto przekonać się, ile naprawdę wynosi. Będzie to możliwe dzięki kalkulatorowi zdolności kredytowej.

Ikona informacji
poradniki