Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Paweł Łaniewski
Redaktor SMART Bankier.pl


Dzięki platformom streamingowym dostęp do legalnych filmów i seriali stał się zdecydowanie prostszy i tańszy. Warto poznać ich ofertę i porównać możliwości, które dają swoim widzom.

Czasy, w których aby legalnie obejrzeć film lub serial trzeba było zdobyć je na fizycznym nośniku, bezpowrotnie minęły. Dzisiaj dostęp do kultury ma niemal każdy. Olbrzymia w tym zasługa platform streamingowych, takich jak Netflix, HBO GO czy Amazon Prime. W ich zasobach znajdują się znakomite tytuły i najnowsze produkcje, o których nie przestaje się mówić w kręgach towarzyskich. Bycie na bieżąco z najlepszymi i najbardziej wciągającymi historiami ostatnich lat (choć w zasobach nie brakuje również klasyków kina) jeszcze nigdy nie było takie proste. Coraz częściej zrywamy zresztą z tradycyjną telewizją na rzecz stron do oglądania filmów i seriali. Nie ma w tym nic dziwnego: platformy streamingowe oferują nam wolność i olbrzymi wybór. Często zastanawiamy się jednak, którą z nich wybrać. Warto więc dowiedzieć się, co oferują i jak przedstawia się ich cennik.

Strony do oglądania filmów: HBO GO, CDA, Netflix: cena i oferta (fot. r.classen / Shutterstock)

Strony do oglądania filmów, czyli platformy streamingowe

Jeszcze do niedawna piractwo było sporym problemem, z którym musieli radzić sobie twórcy różnego typu utworów, w tym oczywiście filmów i seriali. Dziś… mało kto już o nim pamięta. W dobie platform streamingowych, czyli popularnych stron do oglądania filmów, niemal dowolny tytuł jest na wyciągnięcie ręki w czasie rzeczywistym, bez konieczności kupowania fizycznie istniejącej kopii czy ściągania go na dysk. Stojąca za nimi idea jest bardzo prosta i umożliwia osiągnięcie wymiernych oszczędności: zamiast oddzielnej płatności za każdą produkcję, którą zdecydujemy się obejrzeć, płacimy miesięczny abonament, który pozwala na dostęp do pełnej biblioteki oferowanej przez serwis. Dzięki temu o nudzie w domu możemy na dobrą sprawę zapomnieć. Wybór nie jest jednak prosty. W chwili obecnej na naszym rynku jest dostępnych kilka bardzo atrakcyjnych propozycji:

  • Netflix – polska wersja ruszyła w 2016 roku i błyskawicznie podbiła serca miłośników dobrego kina. Według niektórych badań korzysta z niego nawet co czwarty Polak.
  • HBO GO – polska odsłona ruszyła jako druga na świecie, przez długi czas była jednak dostępna wyłącznie dla abonentów HBO. Obecnie z bogatej biblioteki filmów i seriali korzystać może każdy.
  • Amazon Prime Video – polscy widzowie dopiero zaznajamiają się z ofertą serwisu prowadzonego przez potentata branży e-commerce. Duża liczba ciekawych produkcji sprawia jednak, że z pewnością jego propozycja zainteresuje wiele osób.
  • CDA Premium – polski serwis opierający się głównie na udostępnianych przez użytkowników filmach stworzył również swoją platformę VOD, na której udostępniane jest video na życzenie.

Netflix: oferta to najmocniejsza strona

Z pewnością najbardziej popularną platformą streamingową na naszym rynku jest Netflix. Polska oferta różni się co prawda od tych, które dostępne są dla widzów w innych krajach, jednak i tak wyróżnia się atrakcyjnością i wielkimi możliwościami. W serwisie znajdziemy przede wszystkim znakomite seriale, za których produkcję odpowiada platforma, w tym „House of Cards”, „Narcos”, „Dom z papieru” czy – oparty na cyklu Andrzeja Sapkowskiego – „Wiedźmin”. Oprócz tego we wprowadzonej przez Netflix ofercie wyróżnia się również wiele innych nagradzanych i docenianych na całym świecie pozycji, takich jak „Breaking Bad”, „How I Met Your Mother” czy „Wikingowie”. Netflix w polskiej odsłonie też ma się czym poszczycić: znajdziemy w nim miedzy innymi serial „1983”, filmy Wojciecha Smarzowskiego czy klasyki polskiego kina. Oczywiście nie brakuje również wielkich światowych hitów, w tym nowości. Ofertę Netflixa uzupełniają standupy i programy telewizyjne zarówno zza oceanu, jak i europejskiej produkcji.

(fot. Mike Blake / Reuters)

Ile kosztuje Netflix?

W przypadku Netflixa cena będzie zależna od opcji, którą wybierzemy. Do dyspozycji użytkowników pozostają trzy proponowane przez Netflix pakiety:

  • Plan Podstawowy – to podstawowy proponowany przez Netflix abonament. W jego ramach możemy oglądać wszystkie produkcje, jednak wyłącznie w jakości SD (Standard Definition) na jednym ekranie. Oznacza to więc, że jeżeli jedna osoba w domu korzysta np. z aplikacji na telefonie, druga nie będzie mogła obejrzeć innego programu na telewizorze. Proponowana przez Netflix cena planu podstawowego to 34 zł miesięcznie.
  • Plan Standard – wybierając wyższy abonament Netflix otrzymujemy znacznie lepsze warunki: przede wszystkim uzyskujemy dostęp do jakości HD oraz możliwość oglądania na dwóch urządzeniach jednocześnie. Jego cena to 43 zł miesięcznie.
  • Plan Premium: to najwyższy z proponowanych przez Netflix pakietów. W takim przypadku możemy cieszyć się najwyższą jakością (HD/UHD 4K) oraz możliwością oglądania aż na 4 ekranach jednocześnie. Wprowadzona przez Netflix cena wynosi 52 zł.

Netflix za darmo

Do niedawna Netflix w Polsce proponował bezpłatny okres próbny. Niestety wycofał się z tej propozycji i obecnie legalne oglądanie Netflixa za darmo nie jest możliwe. Warto jednak pamiętać, że z każdego pakietu można zrezygnować w dowolnym momencie. Pierwszy miesiąc korzystania z usługi można więc potraktować jako okres próbny, w trakcie którego zdecydujemy, czy warto związać się z tą platformą streamingową na dłużej.

HBO GO – skorzystaj z potencjału stacji

Renoma stacji HBO jest doskonale znana niemal wszystkim. Ta odpowiada za produkcję fantastycznych seriali, na czele z niemal legendarną „Rodziną Soprano”, „The Wire” i „Grą o Tron”. Oprócz tego na uwagę zasługują również inne tytuły zrealizowane przez stację, w tym „Euforia”, „Westworld”, „Czarnoby” czy „Spisek przeciwko Ameryce”. To jednak także świetna strona do oglądania filmów: znajdziemy na niej m.in. „Pulp Fiction”, „Whiplash”, „Pewnego razu na Dzikim Zachodzie” czy „Prestiż”. Nie brakuje również tytułów, które zapewnią rozrywkę całej rodzinie, w tym dzieciom. Na platformie można znaleźć wiele produkcji m.in. wytwórni Disney.

(fot. HBO Polska / Instagram)

HBO GO: cena

W przypadku HBO GO cennik jest zdecydowanie prostszy. Od pierwszego listopada 2019 roku miesięczna cena wynosi 24,99 zł. Płatność pobierana jest automatycznie w ustalonym dniu miesiąca. Nowym klientom przysługuje również 7-dniowy bezpłatny okres próbny, w czasie którego mogą korzystać z pełni funkcjonalności platformy streamingowej. Podany przez HBO GO cennik nie obowiązuje jednak w przypadku wszystkich widzów: część z nich może korzystać z oferty np. operatorów sieci kablowych. Po wykupieniu odpowiedniego pakietu HBO zyskuje się wówczas dostęp do oferty HBO GO.

CDA Premium: cena i oferta

Usługa CDA Premium proponuje widzom 7000 pozycji, oprócz tego korzystać można również z pozostałych materiałów udostępnianych w bezpłatnej wersji serwisu, jednak ciesząc się przy tym szybszym ładowaniem i lepszą jakością. Nie znajdziemy tam wprawdzie wielu światowych hitów, jednak sporo ciekawych tytułów znajdą zwłaszcza miłośnicy kina akcji i grozy. Proponowana przez CDA Premium cena wynosi 19.99 zł miesięcznie. Jednocześnie jednak platforma streamingowa umożliwia skorzystanie z długiego, 14-dniowego bezpłatnego okresu próbnego.

Amazon Prime Video w Polsce

Rosnącą popularnością w naszym kraju cieszy się również serwis Amazon Prime Video. W jego zasobach znajdziemy między innymi bijące rekordy popularności seriale "The Man in the High Castle" czy "Goliath". Oprócz tego to również źródło wielu hitowych filmów, na czele z „Forrestem Gumpem”, „Gladiatorem” czy „Kill Billem”. Proponowana przez Amazon Prime cena jest bardzo konkurencyjna i wynosi 2,99 euro przez pierwsze pół roku użytkowania oraz 5,99 euro w dalszym okresie. Bez wątpienia to jedna z najbardziej ciekawych ofert stron do oglądania filmów.

(fot. Manuel Esteban / Shutterstock)

Na czym korzystać z platform streamingowych?

Sam dostęp do wybranych pakietów to jeszcze nie wszystko. Równie ważne okaże się również to, na czym będziemy oglądać ulubione produkcje. Współczesne strony do oglądania filmów udostępniają swoje aplikacje na niemal wszystkie platformy: bez problemu znajdziemy je więc na smart TV większości producentów, rzecz jasna możemy odpalić je również w przeglądarce, na ekranie smartfona czy za pośrednictwem konsoli do gier lub tabletu. Opcji jest więc tak wiele, jak pomysłów na korzystanie z platform streamingowych. Warto zajrzeć np. do rankingu laptopów lub telefonów, aby znaleźć urządzenie idealnie dostosowane do naszych oczekiwań. Dobrym pomysłem może okazać się również kupno telewizora, który umożliwi jeszcze bardziej realistyczny i emocjonujący odbiór obrazu i dźwięku. Na zakupach nie musimy przy tym szukać oszczędności za wszelką cenę: dobrą propozycją może okazać się kredyt gotówkowy, który pozwoli zrealizować marzenia o kinowych doznaniach, nie obciążając przy tym przesadnie domowego budżetu.

Skorzystaj z pomocy eksperta

2020-10-07

Minimalne wynagrodzenie 2020. Najniższa krajowa netto i brutto

Wysokość dochodów to jeden z najważniejszych bodźców skłaniających do podjęcia zatrudnienia. Jednocześnie te nie mogą być niższe od pensji minimalnej. Warto dowiedzieć się, ile wynosi najniższa krajowa netto i brutto.

2020-10-07

Średnia krajowa: ile wynoszą średnie zarobki w Polsce?

Jednym ze wskaźników, pozwalających na ocenę zarobków i ich poziom na przestrzeni lat, jest przeciętne wynagrodzenie, czyli popularna średnia krajowa. Warto dowiedzieć się, jak jest ustalana oraz na co ma wpływ.

2020-09-29

Kredyt dla nowych firm na start - jak dostać? Warunki

Własna działalność gospodarcza to marzenie bardzo wielu osób. Poważnym problemem może stać się jednak brak funduszy na start. Warto wówczas pomyśleć o kredycie dla nowych firm.

Kredyt konsumencki - kredyt konsumpcyjny a konsumencki. Różnice

Określenia kredyt konsumencki oraz kredyt konsumpcyjny brzmią bardzo podobnie. Jednak nie jest to to samo. Kto może zawrzeć umowę kredytu konsumenckiego oraz konsumpcyjnego, czego dotyczą oraz jakie są różnice?

Intercyza: co to? Intercyza a długi

Widmo zadłużenia może spędzać sen z powiek, zwłaszcza jeżeli może dotyczyć majątku obojga małżonków. Warto dowiedzieć się, jak działa intercyza oraz w jakich sytuacjach okaże się skuteczna.

Koszty utrzymania dziecka. Ile kosztuje utrzymanie dziecka?

Rodzicielstwo to nie tylko olbrzymia odpowiedzialność, ale również spore wydatki. Aby dobrze przygotować się do tego zadania, warto więc przeanalizować, ile kosztuje wychowanie dziecka.

Ile kosztują studia? Koszt studiów w Polsce

Edukacja wyższa w Polsce nie musi wprawdzie wiązać się z koniecznością opłacania czesnego, jednak nie oznacza to, że koszt studiów jest niski. Warto dowiedzieć się, ile kosztują studia i przygotować się na wydatki.