Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Przelew internetowy jest realizowany za pośrednictwem systemu Bankowości Internetowej. W ofertach banków znajduje się obecnie również tzw. szybki przelew internetowy. Ten przelew jest realizowany w trybie natychmiastowym, nawet jeśli nadawca i odbiorca przelewu posiadają rachunki w różnych bankach.

Przelew internetowy jest prosty do wykonania, ważne jest posiadanie prawidłowych danych osoby, do której chcemy wykonać taki przelew. Zwykły przelew internetowy jest księgowany zgodnie z sesjami Elixir, zaś natychmiastowy na bieżąco.

Przelew internetowy - ile idzie? Jak wypełnić przelew online? (YAY Foto)

Przelew online - co to? Jak zrobić przelew internetowy?

Wykonanie przelewu internetowego sprowadza się do kilku czynności. Te najważniejsze to:

 • Przygotowanie danych osoby, do której chcemy wykonać przelew, tj. jej imię, nazwisko, nr rachunku bankowego.
 • Zweryfikowanie, na jaką kwotę wykonać chcemy przelew online, sprawdzenie, czy tej wysokości środki mamy dostępne na rachunku, z którego będziemy dokonywać wpłaty.
 • Zalogowanie się do systemu Bankowości Internetowej banku, w którym posiadamy rachunek rozliczeniowo - oszczędnościowy.
 • Wybranie dedykowanej zakładki w systemie Bankowości Internetowej, gdzie znajduje się pole do wykonania przelewu, np. płatności - przelewy, transakcje - przelewy,wpłaty itp.
 • Otwarcie dedykowanej zakładki do wykonania nowego przelewu online, wprowadzenie w arkuszu odpowiednich danych, tj. imię nazwisko (nazwa) odbiorcy przelewu, adres odbiorcy przelewu, kwota przelewu, tytuł przelewu, wybranie odpowiedniego rodzaju przelewu (przelew zwykły, natychmiastowy, SORBNET).
 • Zweryfikowanie wszystkich wprowadzonych danych do przelewu, po stwierdzeniu ich prawidłowości, wybranie polecenia najczęściej “wykonaj”, “zleć”, “pobierz kod do autoryzacji”.
 • Uzyskanie SMS z kodem potwierdzającym wykonywany przelew na numer telefonu przypisany do konta, wprowadzenie tego kodu w arkuszu przelewu, wybór polecenia przykładowo “zatwierdź”, “potwierdzam” itp.
 • Wylogowanie ze względów bezpieczeństwa z Systemu Bankowości Internetowej po zrealizowaniu operacji.

Ile idzie przelew internetowy?

Wiedząc, jak zrobić przelew internetowy, zasadne jest sprawdzić, jak długo idzie przelew internetowy. Przelew online może być wykonywany w kilku typach. To bezpośrednio determinuje, ile trwa przelew internetowy. Podobnie ma na to wpływ fakt, w jakim banku posiada rachunek, na który wpłacane są środki jego odbiorca.  W tym zakresie czas trwania realizacji przelewu online jest różny:

 • Jeśli nadawca i odbiorca przelewu mają rachunki rozliczeniowe w tym samym banku realizowany przelew ma status przelewu wewnętrznego, zatem środki zaraz po wykonaniu wpłaty trafiają na rachunek odbiorcy.
 • Jeśli nadawca i odbiorca przelewu mają rachunki rozliczeniowe w odmiennych bankach, a wykonywany jest przelew zwykły, to księgowanie środków odbywa się w ramach sesji systemu Elixir w dni robocze (księgowanie środków nie jest prowadzone w święta, soboty i niedziele).
 • Jeśli nadawca i odbiorca przelewu mają rachunki rozliczeniowe w odmiennych bankach, a wykonywany jest szybki przelew internetowy, środki są księgowane natychmiast na rachunku odbiorcy (także w święta, soboty, niedziele).

Czas zaksięgowania środków na rachunku odbiorcy jest zdeterminowany rodzajem wykonywanego przelewu (zwykły, szybki, wewnętrzny), faktem, czy nadawca i odbiorca przelewu posiadają rachunki rozliczeniowe w tych samych bankach.

Realizując przelew natychmiastowy, należy uwzględnić dodatkowe koszty tej postaci przelewu. Zwykle jest to 4,99 PLN od jednego przelewu. W niektórych bankach koszty te są mniejsze, np. 1,00 PLN od przelewu natychmiastowego, gdzie przesyłane są środki do kwoty 1000,00 PLN.

Warto dodać, że nie wszystkie banki umożliwiają zrealizowanie szybkiego przelewu internetowego. Przykładowo bank Pekao SA nie przyjmuje i nie księguje na rachunkach indywidualnych klientów takich przelewów, podobnie, jak i posiadający w nim konta nie mogą tej postaci przelewu wykonać.

Sprawdź także:


2019-09-03

Jak założyć profil zaufany?

Już na samą myśl o konieczności załatwienia jakiejś sprawy w urzędzie, wiele osób zaczyna się denerwować. Ogromne kolejki, dziesiątki dokumentów do wypełnienia i niezbyt przyjaźnie nastawieni urzędnicy to strata czasu, na którą nie możemy sobie pozwolić

2019-07-26

Kantory online zyskują na popularności. Dlaczego coraz więcej Polaków wymienia walutę przez internet?

Internet bez wątpienia zawładnął branżą finansową, nic więc dziwnego, że przyszedł czas na rynek wymiany walut

2019-06-06

Ograniczenia karty EKUZ w krajach Unii Europejskiej. Uważaj na haczyki

Już w momencie planowania podróży warto pomyśleć o bezpieczeństwie. Karta EKUZ może być dobrym rozwiązaniem w momencie, gdy ulegniemy wypadkowi i będziemy musieli skorzystać z pomocy medycznej. Czy to jednak wystarczy, aby nie wrócić z wakacji z dodatkowymi kosztami? Sprawdzamy.

Co to jest raport BIK i jak go można sprawdzić?

Każda osoba starająca się o pożyczkę, zdaje sobie sprawę z tego, iż bank lub firma pożyczkowa będzie chciała skrupulatnie sprawdzić jej wiarygodność jako pożyczkobiorcy. W związku z tym, dla instytucji finansowych bardzo ważne są informacje dotyczące przeszłych zadłużeń takiego klienta oraz sposobu w jaki je spłacał. I właśnie z tego powodu, tak duże znaczenie mają dane na nasz temat zgromadzone w BIK. Warto więc dowiedzieć się czegoś więcej na temat tej bazy, a także poznać sposoby na sprawdzenie naszego własnego raportu BIK.

Jak założyć bezpiecznie konto bankowe przez internet?

Obecnie klienci mają możliwość nie tylko korzystania z bankowości internetowej, ale również zlożenia wniosku o konto przez internet.

Jak wyczyścić raport BIK?

Informacje znajdujące się w bazie BIK są ważne z perspektywy każdej instytucji finansowej, a zwłaszcza banku, która musi zdecydować czy klient starający się o kredyt jest godny zaufania. To właśnie raport BIK może zdecydować o tym czy otrzymamy wsparcie finansowe o jakie wnioskujemy. Dlatego też, jeśli znajdują się w nim informacje, które przedstawiają nas w nie najlepszym świetle, zaczynamy się zastanawiać jak wyczyścić taki raport i czy w ogóle jest to możliwe?

Przelew na telefon - jak działa? Sposoby korzystania, BLIK

Obecnie powstaje wiele innowacji w dziedzinie realizowania przelewów. Mają one na celu dopasowanie jeszcze bardziej oferty banków do oczekiwań Klientów. Nowością jest przelew na telefon. Sprawdź, jak go zrealizować

Ikona informacji
poradniki