Skorzystaj z pomocy eksperta

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Bonnier Business (Polska) informacji handlowych drogą elektroniczną dotyczących:

Wyrażam zgodę na inicjowanie przez Bonnier Business (Polska) połączeń telefonicznych w celu marketingu bezpośredniego:

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Dziękujemy!

Możliwości kredytowe danej osoby zależą od wielu różnych czynników, ale niewątpliwie dużą rolę odgrywa zawsze praca, jaką się wykonuje. Osoba, która jest bez pracy, a nie otrzymuje czy to stałej renty, czy emerytury, nie ma właściwie szans na pożyczkę. O tym ile i czy w ogóle dostanie się pieniądze decyduje także rodzaj pracy, jaką się wykonuje, wysokość zarobków oraz stabilność finansowa, zależna między innymi od tego na jaką umowę ktoś jest zatrudniony.

Nie da się ukryć, że umowa o pracę jest najstabilniejsza - tym bardziej, jeśli jest to umowa na czas nieokreślony, na przykład z półrocznym lub trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia. Do niedawna było nie do pomyślenia, żeby po pożyczkę do banku zgłaszały się osoby pracujące na inne umowy - zlecenie lub dzieło. W tej chwili jednak osób pracujących w podobny sposób jest tak wiele, że w banku można otrzymać nawet kredyt hipoteczny. Jak wziąć kredyt na umowę o dzieło i umowę zlecenie? Z jakimi dodatkowymi formalnościami się to wiąże?

Jak wziąć kredyt na umowę o dzieło i umowę zlecenie? Jak wziąć kredyt na umowę o dzieło i umowę zlecenie? (fot. Gajus / YAY Foto)

Umowa zlecenie i umowa o dzieło – omówienie

Umowa podpisywana między pracodawcą a pracownikiem zawsze określa dokładnie zakres obowiązków, kwotę wynagrodzenia oraz czas pracy konkretnej osoby. Niektóre umowy podpisywane są na okres na przykład jednego roku, albo też na czas nieokreślony i w związku z tym wiadomo, że pracownik będzie w danej firmie przez najbliższy czas. Jeśli zaś zostanie zwolniony, wszystko musi się odbyć w warunkach, jakie zostały zawarte w umowie - z prawem do wypowiedzenia, co pozwala znaleźć inną pracę.

Umowa o dzieło czy umowa zlecenie są mniej pewnymi umowami niż umowa o pracę. Mogą być podpisywane na okres jednego miesiąca, bez prawa do wypowiedzenia. Nie gwarantują stałych zarobków i ogólnie rzecz biorąc łatwiej taką pracę stracić. Co za tym idzie, dla banku osoba pracująca na podobną umowę jest mniej wiarygodna. Pracownicy mają mniej praw i przywilejów, ale też i większą elastyczność, co wielu osobom odpowiada. Można się szybciej zwolnić, jeśli znajdzie się lepszą ofertę. Na takie umowy zatrudniane są głównie osoby młode. 

Kredyt na umowę zlecenie lub umowę o dzieło – oferta

Z uwagi na coraz większą liczbę osób pracujących na umowę zlecenie czy umowę o dzieło, banki wyszły z inicjatywą, by i takim osobom przyznawać kredyty. W ten sposób zyskały kolejną grupę zainteresowanych. Są takie produkty kredytowe, które osobom pracującym na podobne umowy są w zasadzie przyznawane od ręki. To między innymi możliwość założenia karty kredytowej, uzyskanie wysokich możliwości debetowych na swoim rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym, albo też zaciągnięcie kredytu samochodowego czy gotówkowego.

Bank zawsze sprawdza, czy dana osoba jest wiarygodna, to znaczy jak długo pracuje w danej firmie, ile zarabia i czy będzie ją stać na spłatę zobowiązania. Zawsze sprawdzana jest też historia kredytowa danego klienta - czyli to, czy już kiedyś nie miał trudności ze spłatą swoich zobowiązań oraz czy nie ciąży już na nim przypadkiem jakiś wysoki kredyt. Jeśli chce się skorzystać z chwilówek, udzielanych przez firmy pozabankowe, zaciągnięcie zadłużenia jest dużo prostsze i nie ma z tym zwykle problemu. Sprawdzane są również możliwości kredytowe danej osoby, ale nie zawsze sprawdzana jest jej historia w Biurze Informacji Kredytowej. W tej chwili banki poszły jednak dużo dalej i oferują nawet - oczywiście, po spełnieniu wielu warunków - kredyty mieszkaniowe osobom pracującym na umowę zlecenie/dzieło. 

Kredyt na umowę zlecenie lub umowę o dzieło – zasady

Dla każdego banku najważniejsza jest ciągłość pracy - gwarantuje to bowiem ciągłość spłaty zobowiązania. W korzystnej sytuacji są więc osoby, które choć pracują na umowę o dzieło czy zlecenie, mają zachowaną ciągłość pracy przez dłuższy okres czasu. Dla banku są bardziej wiarygodni niż inni.  Żeby jednak zyskać wyższy kredyt, bank musi mieć pewność, że przynajmniej przez jakiś czas będzie się jeszcze zatrudnionym w danym miejscu. Bardzo często potrzebne jest zaświadczenie od pracodawcy, że po wygaśnięciu bieżącej umowy jeszcze przez jakiś czas będą zawierane kolejne - na lepszych lub równych warunkach. Czasem trzeba zatem przynieść do banku zaświadczenie od pracodawcy, na przykład że przez kolejny rok będzie on chciał nadal mieć pracownika w swojej firmie. Czasem potrzebne będzie też zaświadczenie o zarobkach - na przykład za okres ostatnich trzech miesięcy. Kredyt jest przyznawany osobom pracującym na umowę zlecenie lub dzieło chętniej, gdy staż ich pracy jest długi. Banki biorą pod uwagę przede wszystkim czas pracy w danym miejscu, ale też to, jak długo ogólnie dana osoba funkcjonuje już na rynku pracy.

Jak wziąć kredyt na umowę o dzieło lub umowę zlecenie?

Żeby wziąć kredyt na umowę o dzieło czy umowę zlecenie, warto rozejrzeć się najpierw za bankami, które w ogóle ich udzielają. W internecie można znaleźć spis podobnych ofert - zarówno banków, jak i firm pozabankowych. Wszystko można załatwić przez internet, wysyłając wniosek kredytowy ze wszystkimi danymi. Niezbędne dokumenty często można dosłać za pośrednictwem internetu. Można jednak również udać się do stacjonarnego oddziału wybranego banku czy firmy pożyczkowej, by zapoznać się ze swoimi możliwościami i kierowaną do siebie ofertą. Taka wizyta do niczego nie zobowiązuje i zawsze jest czas się, aby zastanowić i podjąć decyzję. Z pewnością jeśli zależy nam na czasie, należy wcześniej przygotować wszystkie ważne dokumenty - wyciągi z konta (jeśli nie ma się rachunku w tym samym banku) i zaświadczenie od pracodawcy.

Skorzystaj z pomocy eksperta

2019-05-17

Umowa na czas określony a kredyt gotówkowy

Osoby ubiegające się o kredyty, doskonale zdają sobie sprawę z tego, że umowa o pracę jest jednym z podstawowych źródeł dochodów, branych pod uwagę przez banki. Bardzo duże znaczenie ma również forma zatrudnienia osoby, która wnioskuje o pożyczkę.

2019-05-16

Karta kredytowa - jak działa i dlaczego warto ją mieć?

Karta kredytowa staje się coraz popularniejszym środkiem płatniczym również wśród Polaków. W Stanach Zjednoczonych posiada ją już praktycznie każdy z odpowiednią zdolnością kredytową.

2019-05-16

Jak wyjść z długów? Praktyczny poradnik krok po kroku

Obecnie niemal na każdym kroku proponowane są nam najróżniejszego rodzaju pożyczki, które znajdują się w ofercie tradycyjnych banków, jak i innych instytucji finansowych. Do tego dochodzą jeszcze atrakcyjne limity na kartach debetowych i oczywiście karty kredytowe, z których chętnie korzysta bardzo duża liczba Polaków.

Kredyty mieszkaniowe dla osób zarabiających na kontrakcie

Jak w praktyce wygląda kwestia zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego, gdy pracujemy na kontrakcie za granicą? 

Pożyczki na raty dla prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą często potrzebują zastrzyku gotówki, niezbędnego dla rozwoju firmy. A najlepszym rozwiązaniem jest wówczas zaciągnięcie korzystnej pożyczki.

Pożyczka gotówkowa bez zaświadczeń

Jak działa pożyczka gotówkowa bez zaświadczeń, kto może się o nią starać i gdzie znaleźć najlepsze oferty? Oferta kredytowa banków i innych instytucji finansowych, jest obecnie obszerna, dlatego mamy z czego wybierać. 

Pożyczka gotówkowa w domu klienta

Wśród najpopularniejszych produktów finansowych, wymienić pożyczki gotówkowe, które również dzielą się na kilka różnych grup, wśród nich jest również pożyczka gotówkowa udzielana w domu klienta.

Ikona informacji
poradniki