SMART > Poradniki > Porady w finansach > Dochód pasywny: poradnik dla początkujących

Dochód pasywny: poradnik dla początkujących

Dochód pasywny jest Świętym Graalem sporej części osób wchodzących w okres zarabiania pieniędzy. Jest to coś, co często obiecują młodym ludziom, a i nie tylko im, różni szkoleniowcy. Koncepcja polega na tym, by nasze projekty i inwestycje generowały zysk bez naszej późniejszej pracy. Ile w tym prawdy? Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Dochód pasywny: poradnik dla początkujących
Spis treści
więcej Ikona strzałki

Każdy marzy o tym, by nasze dochody rosły bez zbędnego wysiłku z naszej strony. Fraza “pasywny dochód” jest postrzegana jako klucz do finansowej niezależności. Jest to forma zarobku, która nie wymaga bezpośredniego zaangażowania czasu i pracy w sposób ciągły. Dzisiaj się przyjrzymy tego rodzajom źródłom i metodom oraz zobaczmy, z czym się to wiąże.

Mity na temat dochodu pasywnego

Dążenie do wolności finansowej bez ciągłego angażowania własnej pracy jest promowane zarówno przez różnorakich “magików internetu”, ale także całkiem poważnych ludzi. Postarajmy się skupić raczej na tych drugich i na początek przytoczmy kilka popularnych mitów: 

 1. "Dochód pasywny nie wymaga żadnej pracy". W rzeczywistości takie zjawisko występuje niezwykle rzadko, choć nie jest to całkowicie niemożliwe. Najczęściej jednak, przytoczone przez nas w późniejszej części artykułu, sposoby na dochód pasywny, będą rzeczywiście - w dłuższej perspektywie - zmniejszać ilość nakładu czasu, wysiłku i pracy. Nigdy jednak nie zredukują go do zera. 

 2. "Dochód pasywny jest szybką drogą do bogactwa". Tak naprawdę budowanie dochodu pasywnego jest procesem długoterminowym, który wymaga cierpliwości i strategicznego planowania. Jak mówią złośliwi, najszybciej można się dorobić, pracując na etacie. Dostajemy wtedy przewidywalną stawkę, a pierwsze kilkaset  tysięcy zł najszybciej zarobi się pracując w korporacji. 

 3. "Dochód pasywny jest całkowicie bez ryzyka". Każda inwestycja czy przedsięwzięcie generujące dochód pasywny, czy aktywny niesie ze sobą pewien poziom ryzyka.

 4. "Tylko ludzie z dużym kapitałem mogą generować dochód pasywny". Chociaż zarabianie pasywne na pewne sposoby, np. wymagające inwestycji w nieruchomości, mogą wymagać znacznych środków finansowych, to istnieje wiele innych metod dostępnych dla osób z ograniczonymi zasobami. 

 5. "Dochód pasywny utrzymuje się sam".  Najczęściej, by uzyskać dochód pasywny i utrzymać go rentownym, będzie on wymagał jakiejś dozy zarządzania. Można te zadania zlecić komuś innemu, ale pilnowanie takich osób zawsze ostatecznie będzie spadało na nas.

Czy osiągnięcie pasywnego dochodu jest możliwe?

Możliwość zarabiania pieniędzy, w powszechnym mniemaniu, kojarzy się z koniecznością zatrudnienia się w jakiejś firmie i stawiania się tam codziennie na minimum 8 godzin dziennie przez pięć dni w tygodniu. Jest to tzw. dochód aktywny. Wiąże się on z wieloma zaletami. Główna z nich to regularny dochód i możliwość robienia kariery, czyli zdobywania nowych kompetencji, a przez to większych pieniędzy w przyszłości. Ryzyko też jest niewielkie, gdyż większość stresu leży po stronie pracodawcy.

Niemniej wady dochodu aktywnego są także trudne do przeoczenia. Po pierwsze, prawie zawsze korzyści finansowe, które możemy uzyskać w postaci pensji, są mocno ograniczone. Pracodawca zawsze ma do wyboru masę innych kandydatów, co ograniczy zawsze kwotę, jaką możesz ostatecznie zarobić. 

Po drugie, regularne zajęcie zajmuje czas poświęcany systematycznej pracy. W chwili, gdy takiego czasu nie będziemy przeznaczać na wykonywanie zawodu, przestajemy generować regularne przychody. 

Po trzecie, zwykle nie generujemy żadnej wartości dodanej dla siebie poza naszą pensją. Pracodawca może po kilku latach sprzedać udziały w swoim przedsiębiorstwie i wypracowaną przez nas wartość przeznaczyć na własną wolność finansową. 

I w końcu po czwarte, w każdej chwili możemy zostać zwolnieni. W czasach niskiej stopy bezrobocia jest to mniejszy problem, ale jeszcze tak niedawno wynosiła ona blisko 20 proc. Tracimy wtedy wszelkie źródła przychodu. 

Przykłady i źródła dochodu pasywnego

Pasywne źródła dochodu z kolei można podzielić na kilka rodzajów, sposobów i modeli. Dzisiaj zajmiemy się najprostszym podziałem. Na te wymagające posiadania znacznych ilości pieniędzy i takie, które mają znacznie niższy punkt wejścia. 

Nie traktujmy poniższej garści pomysłów jako zbioru zamkniętego. Raczej zestawu wpisującego się w pojęcie “pasywne zarabianie”. 

Pomysły wymagające większych oszczędności:

 1. Zakup nieruchomości i ich późniejszy wynajem. Zakładając, że nie posiadasz własnej nieruchomości, konieczność rozpoczęcia budowy własnego portfolio mieszkań, domów, czy choćby garaży, będzie wymagało wyłożenia znacznej ilości gotówki. Sam zysk może pojawić się z kolei po wielu latach. Oczywiście sytuacja się zmienia, gdy dysponujemy wolną nieruchomością, którą można dodatkowo zrefinansować pożyczką hipoteczną, a jeśli mamy do tego zdolność kredytową, zainwestować w kilka kolejnych. 

 2. Zakupy działek  - jest to także inwestycja raczej długoterminowa i posiadająca konieczność zamrożenia kapitału na długi czas. Sama ziemia nie posiada także tak dużej płynności, jak gotowe budynki. 

 3. Inwestycja w start-upy - wiele osób z pomysłami i umiejętnościami poszukuje finansowania swoich biznesów. Jest to mocno ryzykowne przedsięwzięcie i zwykle wymagające dużo większych funduszy, niż się początkowo wydawało. 

Pomysły na dochód pasywny bez wkładu własnego lub niewielkimi środkami:

 1. Tworzenie i sprzedaż kursów online - jeśli jesteś ekspertem w jakiejś dziedzinie, sprzedaż kursów online może być świetnym źródłem dochodu pasywnego. Możesz sprzedawać kursy na swojej stronie internetowej lub przez platformy e-learningowe. 

 2. Pisanie e-booków lub poradników cyfrowych - wiąże się to z pierwszym punktem. Jednak “pasywność” takiego rozwiązania jest nadużywane. Podsycanie sprzedaży produktów w taki sposób jest najczęściej konieczne przez swoją aktywność działanie w social mediach. Niemniej także możemy wykorzystać gotowe już platformy sprzedażowe, jak w przypadków kursów, czy webinarów. 

  Istnieje takżepośrednia forma między elektroniczną wersją, a papierem, jak Amazon Kindle Direct Publishing (tzw. paperback), gdzie nasza elektroniczna książka jest wysyłana do klienta w formie papierowej. 

  Nie trzeba być superspecjalistą, by zacząć tak zarabiać. Są przypadki, jak Sumita Bansala, który z powodzeniem wykorzystał swoją wiedzę o arkuszach kalkulacyjnych Excel, tworząc blog i kursy online. Jeśli chodzi o paperback, wciąż popularna jest kategoria tematycznych plannerów, czy różnego rodzaju zagadek logicznych lub kolorowanek dla dzieci. 

 3. Sklep print-on-demand - czyli sprzedawanie projektów graficznych na produktach bez potrzeby posiadania zapasów​​. Mogą to być ubrania, gadżety i innego rodzaju przedmioty, szczególnie, że graficzne AI tworzy dziś nowe szanse do uruchomienia takiego biznesu. 

 4. Dropshipping - model biznesowy, w którym sprzedawca oferuje produkty bez posiadania ich na stanie. Kiedy klient składa zamówienie, sprzedawca przekazuje je bezpośrednio dostawcy, który wysyła produkt bezpośrednio do klienta. Dropshipping umożliwia sprzedawcom prowadzenie sklepu e-commerce bez konieczności inwestowania w zapasy, minimalizując ryzyko i koszty operacyjne.

 5. Tworzenie aplikacji - jeśli jesteś programistą, naturalnym pomysłem będzie spróbowanie sił w stworzeniu aplikacji. 

 6. Marketing afiliacyjny - jest to szeroki rynek promowania produktów innych firm i otrzymywanie prowizji od sprzedaży​​. 

 7. Inwestowanie w akcje - inwestowanie w akcje to nie tylko spekulacja wymagająca ciągłego obserwowania rynku. To także szansa na zarabianie na dywidendach będącymi prowizją od zysku spółki​.

 8. Wynajem dodatkowego pokoju - by wejść w rynek nieruchomości, nie musimy mieć koniecznie 20 mieszkań. Wiele osób wystawia oferty jednego z pokojów, które posiadają we własnym mieszkaniu. Podobny model możemy zastosować w przypadku garażu. 

 9. Inwestowanie w udziały w nieruchomościach - jednym z modeli zarobienia na domach i mieszkaniach jest znalezienie firm, które poszukują inwestorów, którzy w kilka lub kilkanaście osób zainwestują w nieruchomości, która potem zostanie przez firmę odsprzedana z zyskiem.

 10. Reklama na samochodzie - jeśli dużo jeździmy po mieście, możemy spróbować wejść w deal np. z lokalną restauracją za wyświetlanie reklam na swoim pojeździe​​.

 11. Inwestowanie w REIT-y (Real Estate Investment Trusts) - inwestycje w fundusze nieruchomościowe oferujące dywidendy​.

 12. Fundusze inwestycyjne - zawsze, gdy nie chcemy osobiście zajmować się obserwowaniem rynków finansowych, możemy zaryzykować powierzenie ich specjalistom. 

 13. Korzystanie z lokaty bankowej - jest to jedna z najprostszych i bezpiecznych form oszczędzania. Nie oferuje przesadnych zysków i oprocentowanie zwykle nie przekracza poziomu inflacji, ale pozwalają na stosunkowo łatwy sposób na zachowanie sporej części wartości naszego majątku, zanim nie wpadniemy na lepszych pomysł. 

 14. Inwestycja w obligacje skarbu państwa - nieco analogiczna forma inwestowania do lokat bankowych. Szczególnie że część z nich może być indeksowana inflacją, co przydaje się w chwilach, gdy będzie ona rosnąć. 

 15. Wynajem rzeczy - warto zobaczyć, czy nie posiadamy lub nie możemy posiadać sprzętów, które rzadko używamy, jak np. sprzęt sportowy czy narzędzia​. 

 16. Wynajem pojazdów - oferowanie swojego samochodu do wynajęcia na platformach typu car sharing​. Jeśli służbowo jeździmy po Polsce lub Europie, możemy na różnych etapach brać dodatkowych pasażerów. Z kolei, z drugiej strony, jeżeli nasze auto przez jakiś czas stoi w garażu, nic nie stoi na przeszkodzie, by ktoś inny w tym czasie używał go jako taksówki dzieląc się zyskiem. Jeśli posiadamy kampera to zwykle stoi on nieużywany. 

 17. Przechowywanie rzeczy innych osób - ten model polega na wykorzystaniu dodatkowej przestrzeni, którą dysponujemy, do przechowywania rzeczy za wynagrodzeniem​. 

Osiągnięcie dochodu pasywnego bez początkowej inwestycji finansowej jest możliwe, szczególnie w erze cyfrowej i rozwojowi sztucznej inteligencji oraz powszechności rozwoju sieci afiliacyjnych, programów partnerskich oraz firm, które ułatwiają zarządzanie i wynajem nieruchomości. Należy pamiętać, że myśląc o tej idei, mamy sobie zapewnić regularne zyski, ale nie zawsze muszą zaspokajać 100% naszych potrzeb. Jeżeli będzie to połowa, to będziemy mogli łatwiej skupić się na aktywnej pracy, nie zważając tak bardzo uwagi na wysokość pensji.

Wyzwania i pułapki dochodu pasywnego często wiążą się z niewłaściwym zarządzaniem oczekiwaniami i brakiem wiedzy. Typowe błędy to niedocenianie czasu i wysiłku potrzebnego na rozpoczęcie, a także przecenianie potencjalnych zysków. Najważniejsze jest, by realistycznie podejść do potencjalnych dochodów i czasu, jaki nam zajmie przygotowywanie projektów. Czasem może się okazać, że spędzając ten czas w pracy, a potem powierzając inwestowanie nadwyżek specjalistom, wydaje się dużo rozsądniejszym rozwiązaniem. 


Publikacja zawiera linki afiliacyjne.

Dodatkowy dochód

Poradniki