Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Paweł Łaniewski
Redaktor SMART Bankier.pl


Istnieje wiele sposobów na pozyskanie dodatkowej gotówki. Jednym z nich jest skorzystanie z usług lombardu. Jak działają takie miejsce i co można w nich zastawić? Warto się o tym przekonać, aby ocenić opłacalność takiego zabiegu.

Popularność lombardów sprawiła, że goszczą już nie tylko na ulicach wielu miejscowości, ale część z nich doskonale radzi sobie również w internecie. Z jednej strony pozwalają na uzyskanie szybkich pieniędzy w ramach pożyczki pod zastaw, z drugiej: umożliwiają nabywanie wybranych przedmiotów po okazyjnych cenach. Sprzedaż w lombardzie nie zawsze będzie jednak korzystna. Warto mieć świadomość, że zwykle osoby korzystające z tego typu finansowania otrzymają środki zdecydowanie niższe od faktycznej wartości zastawianego przedmiotu. Z pewnością jednak lombardy mają pewne zalety, które sprawiają, że wciąż cieszą się znaczną popularnością.

Lombard: jak działa? Co można zastawić w lombardzie? (fot. Sascha Steinach / FORUM)

Lombard – co to?

Lombardy na stałe wrosły w krajobraz polskich miast, stają się także coraz bardziej zauważalne w przestrzeni wirtualnej. Osoby, które nigdy nie korzystały z ich usług, rzadko kiedy wiedzą jednak, jak wygląda mechanizm ich działania. W dużym uproszczeniu: lombardy to instytucje udzielające pożyczek pod zastaw np. ruchomości czy papierów wartościowych. Ich nazwa wzięła się natomiast od włoskich bankierów, lombardów, których historia sięga przełomu XIV i XV wieku. Jak widać: sprzedaż w lombardzie ma bardzo długą tradycję, a ze względu na stosunkowo łatwy dostęp do środków i bardzo uproszczoną weryfikację, lombardy wciąż cieszą się znaczną popularnością.

Lombard: jak działa?

Sama idea jest bardzo prosta: pożyczkobiorca decydujący się na współpracę z lombardem zaciąga krótkoterminową pożyczkę (zazwyczaj na okres miesiąca). Ta z kolei zabezpieczona jest zastawem, a więc najczęściej ruchomością pozostawianą w lombardzie. Co ważne: do upłynięcia okresu spłaty przedmiot ten objęty jest jedynie ograniczonym prawem rzeczowym. Oznacza to, że lombard nie może go wówczas np. wystawić na sprzedaż. Jest natomiast zobligowany do przechowywania zastawu w sposób zabezpieczający go przed utratą wartości. Jeżeli klient lombardu spłaci w określonym terminie pożyczkę lombardową, otrzyma zastaw z powrotem (może również wnioskować o wydłużenie terminu spłaty). Jeżeli tego nie zrobi, lombard uzyska prawa do pełnego dysponowania przedmiotem i wystawi go na sprzedaż.

Lombard: pożyczki nie są tanie

Tak samo jak w przypadku każdej innej dostępnej na rynku pożyczki, również pożyczki lombardowe są oprocentowane. Osoba korzystająca z usług instytucji tego typu, jeżeli będzie chciała odzyskać zastawiony przedmiot, będzie wobec tego musiała zwrócić pożyczoną kwotę, powiększoną o odsetki lombardowe. Ich maksymalną wysokość określa ustawa. Zgodnie z jej postanowieniami może wynosić dwukrotność sumy stopy referencyjnej NBP powiększonej o 3,5 punktów procentowych w skali roku (obecnie 10% przy stopie referencyjnej na poziomie 1,5 proc.) Na tym jednak koszty zwykle się nie kończą: oprócz tego doliczane mogą być dodatkowe opłaty i prowizje, co sprawia, że pożyczka lombardowa nie będzie najkorzystniejszą opcją.

Szukasz dodatkowej gotówki? Sprawdź ofertę najlepszych kredytów gotówkowych na 4000 zł

Pożyczka w lombardzie krok po kroku

Największą zaletą lombardów jest stosunkowo prosta procedura poprzedzająca udzielenie pożyczki. Zwykle formalności zabierają zaledwie kilka do kilkunastu minut. Najważniejszym punktem stanie się wycena przedmiotu zastawu przeprowadzana przez pracownika lombardu. To od niej zależeć będzie wysokość pożyczki. Niestety zaproponowana wycena w wielu przypadkach jest znacząco niższa od realnej rynkowej ceny, wszystko zależy jednak od polityki przyjętej przez konkretny podmiot. Jeżeli pożyczkobiorca przystanie na zaproponowane warunki, dochodzi do sporządzenia umowy pożyczki pod zastaw. Określa się w niej wszystkie warunki, w tym oprocentowanie, prowizję oraz inne koszty, termin spłaty i wartość zastawianego przedmiotu. Środki zostaną przekazane natychmiast, natomiast sam klient będzie mógł zdecydować, czy spłaci zadłużenie i odzyska przedmiot, czy dokona w ten sposób sprzedaży w lombardzie.

Co można zastawić w lombardzie?

Kolejną zaletą lombardów jest szeroka gama przedmiotów, które można przedstawić jako zastaw. Znów wiele zależy od strategii przyjętej przez konkretny lombard, jednak w większości z nich możliwe stanie się zastawienie m.in.:

 • Złota,
 • Sprzętu RTV, AGD,
 • Rowerów, hulajnóg elektrycznych,
 • Telefonów komórkowych,
 • Sprzętu elektronicznego, w tym komputerów, konsoli do gier,
 • Sprzętu budowlanego, np. wiertarek, wkrętarek,
 • Elementów wystroju domu,
 • Biżuterii,
 • Antyków.

Oczywiście im cenniejszy przedmiot, tym wyższa pożyczka. Klient musi być także przygotowany na skrupulatną weryfikację przedmiotów: zarówno ich pochodzenia, jak i stanu technicznego. Pracownicy mogą odmówić udzielenia pożyczki lombardowej, jeżeli będą mieli podejrzenia, że rzecz podchodzi z nielegalnego źródła albo klient nie będzie w stanie przedstawić dokumentów potwierdzających swoją tożsamość.

Lombard: wady i zalety pożyczki

Pożyczki lombardowe mają jednak zarówno wady, jak i zalety. Warto je poznać przed zdecydowaniem się na skorzystanie z ich oferty. Zalety sprzedaży w lombardzie to m.in.:

 • Szybki dostęp do gotówki: w przeciwieństwie do tradycyjnych kredytów gotówkowych udzielanych przez banki, a nawet wielu chwilówek, pożyczki w lombardzie udzielane są bardzo szybko na podstawie bardzo ograniczonych formalności. W praktyce to często sposób na uzyskanie dodatkowych funduszy jak najszybciej.
 • Możliwość spieniężenia zastawu: w przypadku innych pożyczek nie mamy możliwości spieniężenia posiadanego przez nas majątku, lombard daje natomiast taką możliwość, w związku z czym nie zadłużamy się długofalowo.
 • Minimum formalności: w lombardzie pożyczka jest udzielana na podstawie samego dowodu. Nie potrzeba np. zaświadczeń z miejsca pracy czy badania zdolności czy historii kredytowej.
 • Łatwa dostępność: znaczna liczba lombardów sprawia, że każdy chętny może skorzystać z ich oferty.

Wady pożyczki lombardowej:

 • Zaniżona wycena: nie da się ukryć, że w większości przypadków przedmiot zostanie wyceniony znacznie poniżej realnej wartości rynkowej. Oznacza to więc stratę w stosunku do np. sprzedaży.
 • Wyższe oprocentowanie: oprocentowanie pożyczek lombardowych jest wyższe od kredytów gotówkowych, a nawet niektórych chwilówek. W związku z tym wykup zastawu nie zawsze jest opłacalny.

Tańsze alternatywy

Jeżeli poszukujesz dodatkowej gotówki, warto przede wszystkim poznać inne, tańsze opcje. Bez wątpienia najpewniejszym źródłem środków będzie bank udzielający kredytów gotówkowych. Regulacje nakładane na instytucje finansowe sprawiają, że ich oferta musi być jasna i przejrzysta, a klient z góry zna wszystkie koszty związane ze spłatą zobowiązania. Dobrym pomysłem będzie skorzystanie z rankingu kredytów gotówkowych, który pomoże w dobraniu najtańszej opcji.

Skorzystaj z pomocy eksperta

2020-06-05

Jak zapłacić mandat? Zapłata mandatu przez Internet

Otrzymanie mandatu karnego to niemiłe doświadczenie. Nie kończy jednak całej sprawy. Trzeba jeszcze dowiedzieć się, jak zapłacić mandat i uregulować zobowiązanie, aby uniknąć dalszych konsekwencji.

2020-06-03

Zakup samochodu: na co zwrócić uwagę przy zakupie samochodu?

Zakup samochodu w wielu przypadkach staje się spełnieniem marzeń. Nie kończy jednak wcale procedur, przez które musi przejść nabywca. Warto dowiedzieć się, na co należy się przygotować.

2020-06-03

Przeniesienie kredytu do innego banku: jak to zrobić i kiedy się opłaca?

W wielu sytuacjach może okazać się, że przeniesienie kredytu do innego banku pozwoli na osiągnięcie wymiernych korzyści. Warto dowiedzieć się, jak to zrobić i kiedy jest to opłacalny krok.

Lombard: jak działa? Co można zastawić w lombardzie?

Istnieje wiele sposobów na pozyskanie dodatkowej gotówki. Jednym z nich jest skorzystanie z usług lombardu. Jak działają takie miejsce i co można w nich zastawić? Warto się o tym przekonać, aby ocenić opłacalność takiego zabiegu.

Podatek od kupna samochodu. Kiedy trzeba go zapłacić?

Zakup wymarzonych czterech kółek to nie wszystko. W niektórych przypadkach trzeba będzie jeszcze zapłacić podatek od kupna samochodu.

Odrzucenie spadku. Jak uniknąć dziedziczenia długów?

Osoby, które otrzymują spadek, muszą zdawać sobie sprawę, że odziedziczyć można nie tylko majątek, ale również długi. Odrzucenie spadku umożliwia uniknięcie spłaty zobowiązań zaciągniętych przed spadkodawcę.

Fundusz sprawiedliwości. Kto może liczyć na wsparcie?

Ofiary przestępstw mogą liczyć na różnego typu wsparcie ze strony państwa. Jedną ze sztandarowych propozycji jest fundusz sprawiedliwości, którego dysponentem jest Ministerstwo Sprawiedliwości.

Ikona informacji
poradniki