Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Założenie własnej firmy może całkowicie odmienić nasze życie. Podjęcie tej dość odważnej decyzji nie jest łatwe, ale w rezultacie jesteśmy w stanie pracować na własny rachunek, co jest szczególnie ważne, gdy robimy dokładnie to, co lubimy. Własna działalność gospodarcza wydaje się świetnym rozwiązaniem, ale często martwimy się o brak odpowiednich środków finansowych. Dlatego też, warto zainteresować się wsparciem, jakim jest dofinansowanie dla firm z Unii Europejskiej lub z Urzędu Pracy.

Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej od państwa

Dofinansowanie z Urzędu Pracy to jedna z najpopularniejszych form wspierania aspirujących przedsiębiorców, dla których własna firma jest sposobem na uniknięcie lub wyjście z bezrobocia. Nabór na tego typu wsparcie finansowe jest prowadzony kilka razy w roku, dlatego jeśli za pierwszym razem nie uda nam się go pozyskać, można spróbować kolejny raz. Warto też wiedzieć, że dofinansowanie z UP jest bezzwrotne i nieopodatkowane, choć oczywiście muszą zostać spełnione pewne warunki, aby urząd nie zażądał od nas zwrotu całej kwoty pożyczki.

Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej (Pexels)

Jakie warunki trzeba spełniać, by w ogóle móc się ubiegać o dofinansowanie dla firm na rozpoczęcie działalności gospodarczej? Tak naprawdę wymagania dotyczące dofinansowania mogą się różnić w zależności od tego, w jakim województwie składamy wniosek. Dlatego też warto dokładniej się z nimi zapoznać w samym urzędzie lub na jego stronie internetowej. Przede wszystkim jednak, trzeba być osobą zarejestrowaną w danym Urzędzie Pracy, która w ciągu ostatniego roku nie odmówiła przyjęcia propozycji zatrudnienia lub innej formy pomocy ze strony urzędu.

Dofinansowanie dla firm: szczególne warunki

Wiele urzędów określa również granice wieku lub zastrzega, iż osoba ubiegająca się o wsparcie finansowe nie mogła mieć zarejestrowanej działalności gospodarczej w ciągu ostatniego roku. Oczywiście, jeśli po zapoznaniu się z wszystkimi warunkami stwierdzimy, iż możemy się ubiegać o dotację, konieczne jest przejście szkolenia i wypełnienie wniosku. Bardzo ważne jest też to, że musimy zapewnić zabezpieczenie uzyskanych środków. Może być to chociażby poręczenie lub gwarancja bankowa. Dzięki temu urząd ma pewność, że jeśli nie wywiążemy się z warunków umowy, środki zostaną w całości zwrócone.

Dofinansowanie dla firm w formie pożyczki

Wsparcie rządowe to nie tylko dotacje dla firm, ale również pożyczki na preferencyjnych warunkach, o które mogą się ubiegać osoby bezrobotne zarejestrowane w urzędzie pracy, absolwenci szkół i uczelni wyższych, którzy ukończyli je do 48 miesięcy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie oraz studenci ostatniego roku studiów, którzy nie są zatrudnieni i nie wykonują żadnej pracy zarobkowej.

Pożyczka na założenie działalności gospodarczej jest udzielana na siedem lat i ma wyjątkowo niskie oprocentowanie, wynoszące 0,44% w skali roku. Dodatkowo, przez cały okres spłaty pożyczki jest ono stałe. A ile pieniędzy możemy faktycznie uzyskać w ramach takiego wsparcia finansowego od rządu? Maksymalna wysokość pożyczki stanowi 20-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za poprzedni kwartał. Kwota ta może się zatem nieco różnić w zależności od czasu, w którym będziemy się o nią starać.

Preferencyjne warunki

Warto także dodać, że aspirujący przedsiębiorcy otrzymują karencję na spłatę pożyczki, na okres jednego roku. Zaciągnięcie takiego zobowiązania nie wiąże się również z jakimikolwiek opłatami oraz prowizjami. Oczywiście, tak jak w przypadku każdego kredytu, osoba go zaciągająca musi zapewnić jego odpowiednie zabezpieczenie. W takim przypadku jest nim weksel własny pożyczkobiorcy oraz zazwyczaj poręczenie osoby fizycznej, choć możliwe jest też wybranie innego typu zabezpieczenia.

Jeśli osoba, która skorzystała z pożyczki rządowej zechce spłacić ją wcześniej albo zdecyduje o zamknięciu firmy w pierwszym roku jej działalności, musi również zwrócić kwotę uzyskanej korzyści.

Dofinansowanie dla firmy na start z UE

Dotacje unijne dla firm to również niezwykle popularna forma finansowania dla osób rozpoczynających swoją własną działalność gospodarczą. Nikt chyba nie ma wątpliwości co do tego, w jak dużym stopniu fundusze unijne zapewniają wsparcie dla osób, które zamierzają otworzyć swój biznes. Tak naprawdę ciężko tutaj wymienić wszystkie projekty w ramach, których nowe firmy mogą liczyć na dodatkowe pieniądze na start.

Dotacje na założenie firmy mają za zadanie przede wszystkim aktywizować osoby z tych grup społecznych, które są z jakichś powodów narażone na wykluczenie. Na wsparcie finansowe mogą zatem liczyć osoby przed 30 rokiem życia, które już się nie uczą, ale wciąż nie pracują. Własna działalność gospodarcza może być dla nich szansą na uniknięcie przedłużającego się bezrobocia i bierności zawodowej, która może rzutować na ich późniejsze życie i działania w zakresie swojej kariery. Bardzo często projekty obejmujące dotacje unijne dla firm są też kierowane do bezrobotnych kobiet, niepełnosprawnych, osób po 45. roku życia, czy też osób z niskim wykształceniem i  długotrwale bezrobotnych.

Liczy się projekt

Wysokość takiej dotacji zależy od projektu, w ramach którego staramy się o pieniądze na założenie działalności gospodarczej. Warunki, na podstawie których są one przyznawane również różnią się zależnie od projektu oraz województwa. Jeśli zatem jesteśmy zainteresowani tym, o jakie dotacje unijne możemy się starać, należy szukać najnowszych informacji na stronach internetowych funduszy europejskich.

3 najlepsze oferty kredytu na niespodziewane wydatki - 20 000zł

Kluczem do odniesienia sukcesu - nie tylko w kontekście uzyskania dotacji na założenie firmy, ale również w dalszym biznesowym życiu - będzie stworzenie dobrego biznesplanu. Właściwie sporządzony dokument pomoże przekonać urzędników, ze właśnie nasz projekt jest tym, któremu warto dać szansę. Poza tym to także znakomity sposób na sprecyzowanie własnych oczekiwań i planów, a to podstawa, która umożliwia osiągnięcie biznesowego sukcesu po tym, jak już otrzymamy dofinansowanie dla firm.

Dotacje dla firm - czym się kierować?

Szukając odpowiedniej dla siebie dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej, musimy przede wszystkim zaznajomić się z projektami, które są aktualnie realizowane w naszym województwie. Dopiero po dokładnym zapoznaniu się wszystkimi kryteriami, możemy zdecydować, czy będziemy w stanie się zakwalifikować. Pamiętajmy, że do otrzymania dofinansowania nie wystarczy tylko wypełnienie wniosku. Tego typu projekty, zarówno państwowe, jak i unijne, to zazwyczaj wieloetapowe procesy, które mają wyłonić najlepiej rokujących przedsiębiorców. Musimy się zatem mocno przyłożyć, aby ostatecznie otrzymać takie dofinansowanie dla firm.


2020-05-11

Świadczenie postojowe dla samozatrudnionych. Wniosek RSP

Rządowa propozycja tarczy antykryzysowej daje spore możliwości osobom prowadzącym własną firmę. Jedną z nich jest świadczenie postojowe, z którego mogą skorzystać także samozatrudnieni.

2020-04-23

Pożyczki dla firm - jak wybrać najlepszą pożyczkę firmową?

Każdy przedsiębiorca prędzej czy później będzie potrzebował pożyczki na firmę. Pożyczka firmowa umożliwia rozwój działalności, wdrożenie innowacji, nabycie nowego, niezbędnego do prowadzenia firmy sprzętu. Sprawdź, o czym należy pamiętać, wybierając pożyczki dla firm.

2020-04-10

Zawieszenie działalności. Jak zawiesić działalność gospodarczą?

Prowadzenie firmy to spore wyzwanie i odpowiedzialność. Czasami konieczne jest zawieszenie działalności. Warto dowiedzieć się, jak z niego skorzystać i z czym się wiąże.

Jednoosobowa działalność gospodarcza: prowadzenie firmy jednoosobowej

Jednoosobowa działalność gospodarcza to najprostszy sposób na rozwój samodzielnego biznesu. Wyróżnia się przede wszystkim ograniczonymi procedurami i dużą swobodą.

Reklama firm w Internecie: skuteczne narzędzie promocji firmy

W dzisiejszych czasach skuteczny marketing odgrywa kluczową rolę w osiągnieciu biznesowego sukcesu. Warto poznać zalety promocji firmy w Internecie i przekonać się o tym samodzielnie.

Ile pracodawca płaci za pracownika? Koszt pracownika

Zatrudnienie pracowników to duża szansa na rozwój działalności. Jednocześnie jednak wiąże się z koniecznością ponoszenia niemałych kosztów, nieograniczających się wyłącznie do pensji.

Cesja leasingu: na jakich zasadach możliwe jest przejęcie leasingu?

Rynek leasingu rozwija się w niezwykły sposób i daje duże szanse nowym i doświadczonym przedsiębiorcom. Część z nich rozważa cesję leasingu. Warto dowiedzieć się, jak działa.

Ikona informacji
poradniki