Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Założenie własnej firmy może całkowicie odmienić nasze życie. Podjęcie tej dość odważnej decyzji nie jest łatwe, ale w rezultacie jesteśmy w stanie pracować na własny rachunek, co jest szczególnie ważne, gdy robimy dokładnie to co lubimy. Własna działalność gospodarcza wydaje się być świetnym rozwiązaniem, ale często martwimy się o brak odpowiednich środków finansowych. Dlatego też, warto zainteresować się wsparciem, jakim jest dofinansowanie dla firm z Unii Europejskiej lub z Urzędu Pracy.

Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej od państwa

Dofinansowanie z Urzędu Pracy to jedna z najpopularniejszych form wspierania aspirujących przedsiębiorców, dla których własna firma jest sposobem na uniknięcie lub wyjście z bezrobocia. Nabór na tego typu wsparcie finansowe jest prowadzony kilka razy w roku, dlatego jeśli za pierwszym razem nie uda nam się go pozyskać, można spróbować kolejny raz. Warto też wiedzieć, że dofinansowanie z UP jest bezzwrotne i nieopodatkowane, choć oczywiście muszą zostać spełnione pewne warunki, aby urząd nie zażądał od nas zwrotu całej kwoty pożyczki.

Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej (Pexels)

Jakie warunki trzeba spełniać, by w ogóle móc się ubiegać o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej 2019? Tak naprawdę wymagania dotyczące dofinansowania mogą się różnić w zależności od tego, w jakim województwie składamy wniosek. Dlatego też warto dokładniej się z nimi zapoznać w samym urzędzie lub na jego stronie internetowej. Przede wszystkim jednak, trzeba być osobą zarejestrowaną w danym Urzędzie Pracy, która w ciągu ostatniego roku nie odmówiła przyjęcia propozycji zatrudnienia lub innej formy pomocy ze strony urzędu.

Wiele urzędów określa również granice wieku lub zastrzega, iż osoba ubiegająca się o wsparcie finansowe nie mogła mieć zarejestrowanej działalności gospodarczej w ciągu ostatniego roku. Oczywiście, jeśli po zapoznaniu się z wszystkimi warunkami stwierdzimy, iż możemy się ubiegać o dotację, konieczne jest przejście szkolenia i wypełnienie wniosku. Bardzo ważne jest też to, że musimy zapewnić zabezpieczenie uzyskanych środków. Może być to chociażby poręczenie lub gwarancja bankowa. Dzięki temu urząd ma pewność, że jeśli nie wywiążemy się z warunków umowy, środki zostaną w całości zwrócone.

Dofinansowanie dla firm w formie pożyczki

Wsparcie rządowe to nie tylko dotacje dla firm, ale również pożyczki na preferencyjnych warunkach, o które mogą się ubiegać osoby bezrobotne zarejestrowane w urzędzie pracy, absolwenci szkół i uczelni wyższych, którzy ukończyli je do 48 miesięcy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie oraz studenci ostatniego roku studiów, którzy nie są zatrudnieni i nie wykonują żadnej pracy zarobkowej.

Pożyczka na założenie działalności gospodarczej jest udzielana na siedem lat i ma wyjątkowo niskie oprocentowanie, wynoszące 0,44% w skali roku. Dodatkowo, przez cały okres spłaty pożyczki jest ono stałe. A ile pieniędzy możemy faktycznie uzyskać w ramach takiego wsparcia finansowego od rządu? Maksymalna wysokość pożyczki stanowi 20-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za poprzedni kwartał. Kwota ta może się zatem nieco różnić w zależności od czasu, w którym będziemy się o nią starać.

Warto także dodać, że aspirujący przedsiębiorcy otrzymują karencję na spłatę pożyczki, na okres jednego roku. Zaciągnięcie takiego zobowiązania nie wiąże się również z jakimikolwiek opłatami oraz prowizjami. Oczywiście, tak jak w przypadku każdego kredytu, osoba go zaciągająca musi zapewnić jego odpowiednie zabezpieczenie. W takim przypadku jest nim weksel własny pożyczkobiorcy oraz zazwyczaj poręczenie osoby fizycznej, choć możliwe jest też wybranie innego typu zabezpieczenia.

Jeśli osoba, która skorzystała z pożyczki rządowej zechce spłacić ją wcześniej albo zdecyduje o zamknięciu firmy w pierwszym roku jej działalności, musi również zwrócić kwotę uzyskanej korzyści.

Dofinansowanie unijne na start firmy

Dotacje unijne dla firm to również niezwykle popularna forma finansowania dla osób rozpoczynających swoją własną działalność gospodarczą. Nikt chyba nie ma wątpliwości co do tego, w jak dużym stopniu fundusze unijne zapewniają wsparcie dla osób, które zamierzają otworzyć swój biznes. Tak naprawdę ciężko tutaj wymienić wszystkie projekty w ramach, których nowe firmy mogą liczyć na dodatkowe pieniądze na start.

Dotacje na założenie firmy mają za zadanie przede wszystkim aktywizować osoby z tych grup społecznych, które są z jakichś powodów narażone na wykluczenie. Na wsparcie finansowe mogą zatem liczyć osoby przed 30 rokiem życia, które już się nie uczą, ale wciąż nie pracują. Własna działalność gospodarcza może być dla nich szansą na uniknięcie przedłużającego się bezrobocia i bierności zawodowej, która może rzutować na ich późniejsze życie i działania w zakresie swojej kariery. Bardzo często projekty obejmujące dotacje unijne dla firm są też kierowane do bezrobotnych kobiet, niepełnosprawnych, osób po 45. roku życia, czy też osób z niskim wykształceniem i  długotrwale bezrobotnych.

Wysokość takiej dotacji zależy od projektu, w ramach którego staramy się o pieniądze na założenie działalności gospodarczej. Warunki, na podstawie których są one przyznawane również różnią się zależnie od projektu oraz województwa. Jeśli zatem jesteśmy zainteresowani tym, o jakie dotacje unijne 2019 możemy się starać, należy szukać najnowszych informacji na stronach internetowych funduszy europejskich.

Dotacje dla firm - czym się kierować?

Szukając odpowiedniej dla siebie dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej, musimy przede wszystkim zaznajomić się z projektami, które są aktualnie realizowane w naszym województwie. Dopiero po dokładnym zapoznaniu się wszystkimi kryteriami, możemy zdecydować, czy będziemy w stanie się zakwalifikować. Pamiętajmy, że do otrzymania dofinansowania nie wystarczy tylko wypełnienie wniosku. Tego typu projekty, zarówno państwowe, jak i unijne, to zazwyczaj wieloetapowe procesy, które mają wyłonić najlepiej rokujących przedsiębiorców. Musimy się zatem mocno przyłożyć, aby ostatecznie otrzymać takie dofinansowanie dla firm.


2019-09-03

Jak założyć profil zaufany?

Już na samą myśl o konieczności załatwienia jakiejś sprawy w urzędzie, wiele osób zaczyna się denerwować. Ogromne kolejki, dziesiątki dokumentów do wypełnienia i niezbyt przyjaźnie nastawieni urzędnicy to strata czasu, na którą nie możemy sobie pozwolić

2019-09-01

Kredyt na innowacje technologiczne dla firm krok po kroku

Konkurencja nie śpi, dlatego należy w jak największym stopniu inwestować w innowacyjne technologie. Co jednak jeśli nie stać nas na zakup potrzebnych nam  urządzeń? Rozwiązaniem może być skorzystanie ze wsparcia, jakim jest kredyt na innowacje technologiczne

2019-08-31

Jak zrobić biznes plan pod dotację unijną?

Obecnie możemy korzystać z szeregu najróżniejszych projektów unijnych, w ramach których oferowane nam są również dotacje, chociażby na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Aby jednak skorzystać z takiej szansy, musimy spełnić mnóstwo wymogów, przechodząc przez cały długi proces rekrutacyjny

Kredyt obrotowy dla firm - co to jest? Jak pozyskać?

Nie zawsze posiadamy wystarczające środki na to, aby opłacić wszystkie bieżące zobowiązania przedsiębiorstwa. Co zrobić w takiej sytuacji? Rozwiązań problemu jest co najmniej kilka, ale kredyt obrotowy może okazać się najlepszym z nich

Kredyt dla nowych firm na start - jak dostać? Warunki.

Niezależnie jednak od tego, kto zabiera się za tworzenie firmy, potrzebuje odpowiedniego kapitału na jej rozwój. Niestety, nie każdy posiada oszczędności i nie wszyscy mogą liczyć na wsparcie rodziny i przyjaciół. Wówczas jedynym rozwiązaniem wydaje się być kredyt dla nowych firm

Ulga ZUS dla nowych firm

Posiadanie własnej firmy to nie tylko zyski, ale również i koszty. Obniżyć je można, korzystając z ulg ZUS dla nowych działalności.

Jak założyć bezpiecznie konto bankowe przez internet?

Obecnie klienci mają możliwość nie tylko korzystania z bankowości internetowej, ale również zlożenia wniosku o konto przez internet.

Ikona informacji
poradniki