Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Założenie własnej firmy to dla wielu osób szczyt marzeń, jednak powstrzymują się z uwagi na liczne formalności, które trzeba załatwić oraz fundusze, jakie muszą przecież mieć na początek. Jest jednak dobra informacja - Zakład Ubezpieczeń Społecznych posiada specjalne ulgi dla nowych firm. Założenie swojego własnego biznesu nie musi być więc wcale drogie, a i jego prowadzenie nie musi wiązać się z dużymi kosztami. 

Coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej działalności. Wolą pracować sami na siebie i swój sukces, zamiast na firmę, która może ich zastąpić kimś innym. Prowadzenie własnego biznesu z jednej strony jest ryzykowne - w każdym razie wiąże się z większym ryzykiem niż praca dla istniejącego już przedsiębiorstwa o ugruntowanej pozycji. Z drugiej jednak strony, pozwala na osiągnięcie samodzielnego sukcesu - a przy tym większych pieniędzy. Wiele się słyszy, że nowe firmy początkowo przynoszą raczej straty i trzeba włożyć w nie sporo pieniędzy, żeby zaczęły dobrze prosperować oraz przynosić coraz większe zyski. Na muszę być one jednak tak wysokie, aby powstrzymywały przed rozpoczęciem własnej działalności. 

Ulga ZUS dla nowych firm Ulga ZUS dla nowych firm (YAY Foto)

ZUS - co to jest i czym się zajmuje?

Zapewne każdy potrafi rozwinąć nazwę ZUS, ale już nie każdy jest w stanie dokładnie określić działalności tej państwowej instytucji. Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest instytucją publicznoprawną, która realizuje zadania z zakresu ubezpieczeń społecznych w Polsce. Do najważniejszych zadań tej ważnej instytucji należy między innymi realizacja przepisów o ubezpieczeniach społecznych, w tym na przykład stwierdzanie i ustalanie obowiązku tych ubezpieczeń, czy też pobieranie składek na ubezpieczenia zdrowotne, społeczne, fundusz pracy...

Jaki to ma związek z przedsiębiorcami, którzy właśnie założyli lub zakładają swoją własną firmę? Oczywiście, ogromny. Każda osoba musi być bowiem ubezpieczona, a osoba zakładająca swój własny biznes musi się tym wszystkim zająć samodzielnie - nie czuwa już nad nią bowiem szef czy księgowa, którzy dopełniają wszystkich formalności i rozliczeń. Prowadzenie własnej działalności wiąże się z regulowaniem zobowiązań względem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz względem Urzędu Skarbowego. 

Opłaty na prowadzenie własnej działalności

Samo założenie własnej działalności nie jest szczególnie trudne i nie musi wymagać poniesienia dużych nakładów finansowych - jednak już jej prowadzenie jest o wiele droższe. Przede wszystkim trzeba ponieść wydatki na materiały, potrzebne w prowadzeniu swojej firmy - ich cena czy rodzaj zależy już od tego, w jakiej branży się działa. Do tego dochodzą i takie opłaty, jak wynajem lokalu użytkowego, a także składki ZUS - zdrowotne, emerytalne, rentowe, chorobowe (dobrowolne), wypadkowe, a także Fundusz Pracy. Dokładny koszt, jaki trzeba będzie ponieść, uzależniony jest między innymi od tego, ile się zarabia. Niższe dochody sprawiają, że można opłacać niższe stawki. Przede wszystkim jednak Zakład Ubezpieczeń Społecznych posiada specjalne ulgi, skierowane do nowych przedsiębiorców - mające zachęcić do założenia własnej działalności i ułatwić rozkręcenie biznesu. Dzięki tym ulgom, można oszczędzić więcej pieniędzy i przeznaczyć je na rozwój swojej firmy. 

Sprawdź: W jakim banku najlepiej założyć konto firmowe? 

Ulga ZUS dla nowych firm

Każdy przedsiębiorca musi opłacać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne - od zdeklarowanej kwoty. Kwota ta nie może być niższa niż 60% prognozowanego, przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Tego, które zostało przyjęte do ustalenia kwoty rocznego limitu podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych na dany rok kalendarzowy. Jeśli ktoś jednak dopiero startuje, ma prawo do pewnych ulg i zniżek. W tym do opłacania składek na ubezpieczenie społeczne przez 24 miesiące od dnia założenia działalności lub ulgi od znacznie niższej podstawy, wynoszącej 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. W roku 2019 ta minimalna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne wynosi dla wszystkich rozpoczynających własną działalność 675 złotych. Co więcej, dla tych osób składki na ubezpieczenie chorobowe również są dobrowolne, a w dodatku nie muszą one regulować składek na Fundusz Pracy. Nie będzie to dotyczyło młodych przedsiębiorców aż przez kolejne 2 lata. 

Sprawdź: Łatwy kredyt dla firm. 

Czy każdy może skorzystać z ulg ZUS?

Wydawać by się mogło, że każdy rozpoczynający własną działalność ma prawo do korzystania z takich samych ulg z Zakładu Ubezpieczeń Zdrowotnych. Okazuje się jednak, że w praktyce nie każdy ma podobną możliwość. W zasadzie słusznie - przecież jeśli ktoś jeszcze niedawno prowadził inną firmę, nie powinien być rozliczany w taki sam sposób jak osoba, która dopiero otwiera swoją pierwszą działalność. Dlatego też istnieją pewne ograniczenia. Z ulg ZUS dla nowych firm nie mogą korzystać między innymi osoby, które albo prowadzą już inną działalność, albo ją prowadziły w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych i była to działalność pozarolnicza. Także i ci, którzy mimo założenia swojej firmy nadal współpracują z poprzednim pracodawcą, wykonując dla niego te same działania co dawniej (a wchodzące w zakres obecnie wykonywanej działalności gospodarczej) nie mają prawa do korzystania ze zniżek. 


2020-06-05

Podpis kwalifikowany. Czym jest kwalifikowany podpis elektroniczny?

Świat nowoczesnych technologii daje nam wiele możliwości. Jedną z nich jest możliwość zdalnego podpisywania dokumentów. W tym celu w wielu sytuacjach przydatny okaże się podpis kwalifikowany.

2020-05-11

Świadczenie postojowe dla samozatrudnionych. Wniosek RSP

Rządowa propozycja tarczy antykryzysowej daje spore możliwości osobom prowadzącym własną firmę. Jedną z nich jest świadczenie postojowe, z którego mogą skorzystać także samozatrudnieni.

2020-04-23

Pożyczki dla firm - jak wybrać najlepszą pożyczkę firmową?

Każdy przedsiębiorca prędzej czy później będzie potrzebował pożyczki na firmę. Pożyczka firmowa umożliwia rozwój działalności, wdrożenie innowacji, nabycie nowego, niezbędnego do prowadzenia firmy sprzętu. Sprawdź, o czym należy pamiętać, wybierając pożyczki dla firm.

Leasing dla nowych firm: kiedy jest możliwy leasing dla nowej firmy?

Świeżo upieczeni przedsiębiorcy mają często problem z uzyskaniem finansowania, które oferuje się ich bardziej doświadczonym kolegom. Jednym z takich produktów jest leasing dla nowych firm.

Samozatrudnienie. Kiedy się opłaca? Koszty samozatrudnienia

Rynek pracownika zmienia się w bardzo szybkim tempie. Coraz popularniejsze staje się również samozatrudnienie, wiążące się z obowiązkiem prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Kredyt inwestycyjny - co to jest i jak go dostać?

Nie każde przedsiębiorstwo posiada odpowiednie środki do tego, aby zakupić wszystko, co konieczne. Dlatego też wielu właścicieli firm szuka najlepszego rozwiązania, którym może być kredyt inwestycyjny.

Leasing operacyjny. Na czym polega leasing?

Przedsiębiorcy mogą korzystać z wielu modeli finansowania wykorzystywanych w firmie sprzętów. Jedną z nich jest leasing operacyjny lub finansowy. Warto dowiedzieć się, jak działają i kto może z nich skorzystać.

Ikona informacji
poradniki