Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Paweł Łaniewski
Redaktor SMART Bankier.pl


Świat nowoczesnych technologii daje nam wiele możliwości. Jedną z nich jest możliwość zdalnego podpisywania dokumentów. W tym celu w wielu sytuacjach przydatny okaże się podpis kwalifikowany.

Podpis posiada niezwykłą moc. Dzięki niemu możemy potwierdzać swoją tożsamość, zaciągać zobowiązania, regulować kwestie formalne czy urzędowe. W dzisiejszych czasach coraz więcej spraw jesteśmy w stanie załatwić za pośrednictwem internetu. Złożenie własnoręcznego podpisu jest jednak w tym kontekście sporym problemem, a często jest także niezbędne do osiągnięcia oczekiwanego celu. Na szczęście istnieją dla niego dwie alternatywy: jedną z nich jest profil zaufany, który umożliwia zatwierdzenie niektórych dokumentów online, drugą – kwalifikowany podpis elektroniczny. Daje on zdecydowanie większe możliwości i w praktyce zastępuje tradycyjny podpis w niemal wszystkich sytuacjach. Jest jednak nieco trudniej dostępny i wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowej opłaty. Warto dowiedzieć się, jak działa, ile kosztuje i jak wyrobić podpis elektroniczny.

Podpis kwalifikowany. Czym jest kwalifikowany podpis elektroniczny? (theta)

Podpis kwalifikowany: zastąpienie zwykłego podpisu

Za pośrednictwem Internetu można uregulować wiele kwestii – zarówno prywatnych, jak i urzędowych czy biznesowych. Coraz większa liczba osób z powodzeniem zastępuje bezpośrednie kontakty rzeczywistością wirtualną. Do niedawna problemem było jednak potwierdzanie swojej tożsamości, zwłaszcza w sytuacjach, w których wiązało się to z dodatkową odpowiedzialnością czy powstawaniem zobowiązań. W wielu przypadkach doskonale wszystkim znany profil zaufany, który z łatwością otworzymy np. poprzez konto bankowości internetowej, nie będzie wystarczający. Wówczas z pomocą przychodzi kwalifikowany podpis elektroniczny, który ma moc identyczną ze standardowym podpisem złożonym pod dokumentem. Dzięki specyficznej budowie i zastosowaniu zaawansowanych technologii gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa i umożliwia zdecydowanie szersze zastosowanie.

Kwalifikowany podpis elektroniczny a profil zaufany

Warto uzmysłowić sobie, czym różni się podpis kwalifikowany od zdecydowanie bardziej powszechnego profilu zaufanego.

 • Zastosowanie: profil zaufany służy do zatwierdzania spraw urzędowych, np. na portalach ePUAP, PUE ZUS czy CEIDG. Podpis kwalifikowany ma znacznie więcej zastosowań: oprócz kontaktu z urzędami pozwoli również m.in. na podpisywanie dokumentów (np. w formacie pdf), wiadomości e-mail, umów czy kontraktów.
 • Ważność: podpisy elektroniczne kwalifikowane mają ważność roku lub dwóch lat. Profil zaufany wygasa po 3 latach, jednak wystarczy go wyłącznie przedłużyć.
 • Cena: profil zaufany jest bezpłatny, za podpis kwalifikowany należy natomiast zapłacić.

Jak widać, profil zaufany sprawdzi się w przypadku załatwiania większości spraw urzędowych, w tym m.in. składania deklaracji podatkowej lub zakładania firmy. Nie umożliwi natomiast podpisywania dokumentów. Podpis kwalifikowany coraz częściej staje się standardem w środowisku biznesowym, nie zawsze będzie jednak przydatny z perspektywy przeciętnego konsumenta, zwłaszcza że wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Jakie korzyści daje podpis kwalifikowany?

Korzystanie z kwalifikowanego podpisu elektronicznego może znacznie ułatwić codzienne funkcjonowanie i regulowanie wielu formalności. Oprócz możliwości, które daje również profil zaufany, pozwala na:

 • Składanie i podpisywanie sprawozdań składanych do KRS.
 • Składanie i podpisywanie deklaracji w systemie Płatnik.
 • Przesyłanie JPK.
 • Zawieranie umów na odległość.
 • Uczestniczenie w aukcjach oraz przetargach online.
 • Przesyłanie Jednolitych Europejskich Dokumentów Zamówienia.
 • Przesyłanie faktur elektronicznych.
 • Przesyłanie online innych dokumentów.

Podpis elektroniczny: jak wyrobić?

Podpis kwalifikowany można kupić u jednego z dostawców certyfikowanych przez Narodowe Centrum Certyfikacji. Choć używa się zwykle samego terminu „kwalifikowany podpis elektroniczny”, mówimy o wielu różnych produktach. Do najpopularniejszych z nich należy Szafir 2.0, proCertum SmartSign czy Sigilium Sign. Od dostawcy najczęściej otrzymamy zestaw zawierający kartę kryptograficzną z certyfikatem kwalifikowanym, czytnik kart oraz oprogramowanie komputerowe, pozwalające na korzystanie z podpisu kwalifikowanego i obsługę urządzeń. Nie brakuje jednak produktów, które są zdecydowanie bardziej minimalistyczne i umożliwiają składanie elektronicznego podpisu za pośrednictwem np. przenośnego czytnika USB lub nawet smartfonu.

Podpis elektroniczny: cena

W przypadku podpisu elektronicznego cena będzie zależeć przede wszystkim od konkretnego produktu oraz czasu jego ważności.

 • Zestaw Certum Standard z rokiem ważności to wydatek 318,56 zł, opcja 2-letnia kosztuje 367,76 zł.
 • Szafir: podpis wraz z zestawem kosztuje 243,54 zł za rok ważności oraz 341.94 za 2 lata ważności.
 • Podpis kwalifikowany Sigillum na rok to 309,96 zł, na dwa lata: 323,49 zł.

Jak korzystać z podpisu kwalifikowanego?

Po otrzymaniu zestawu należy zainstalować na komputerze otrzymane oprogramowanie oraz podłączyć do niego czytnik kart i wprowadzić kartę. Po wygenerowaniu dokumentu, pod którym będziemy chcieli złożyć podpis kwalifikowany, trzeba będzie włączyć oprogramowanie oraz wybrać opcję „podpisz”, a następnie wybrać wskazane ustawienia dotyczące formatu podpisu. Po zatwierdzeniu dokument zostanie podpisany.

Spora liczba dostawców elektronicznych podpisów kwalifikowanych oraz ich łatwa dostępność sprawiają, że są coraz chętniej wykorzystywanymi narzędziami. Ich zalety najłatwiej dostrzec w środowisku biznesowym, jednak z powodzeniem mogą korzystać z nich również konsumenci, którym zależy na wysokim poziomie bezpieczeństwa i zapewnieniu właściwych kontraktów z urzędami oraz innymi osobami prywatnymi i firmami.


2020-06-05

Podpis kwalifikowany. Czym jest kwalifikowany podpis elektroniczny?

Świat nowoczesnych technologii daje nam wiele możliwości. Jedną z nich jest możliwość zdalnego podpisywania dokumentów. W tym celu w wielu sytuacjach przydatny okaże się podpis kwalifikowany.

2020-05-11

Świadczenie postojowe dla samozatrudnionych. Wniosek RSP

Rządowa propozycja tarczy antykryzysowej daje spore możliwości osobom prowadzącym własną firmę. Jedną z nich jest świadczenie postojowe, z którego mogą skorzystać także samozatrudnieni.

2020-04-23

Pożyczki dla firm - jak wybrać najlepszą pożyczkę firmową?

Każdy przedsiębiorca prędzej czy później będzie potrzebował pożyczki na firmę. Pożyczka firmowa umożliwia rozwój działalności, wdrożenie innowacji, nabycie nowego, niezbędnego do prowadzenia firmy sprzętu. Sprawdź, o czym należy pamiętać, wybierając pożyczki dla firm.

Kredyt inwestycyjny - co to jest i jak go dostać?

Nie każde przedsiębiorstwo posiada odpowiednie środki do tego, aby zakupić wszystko, co konieczne. Dlatego też wielu właścicieli firm szuka najlepszego rozwiązania, którym może być kredyt inwestycyjny.

Leasing dla nowych firm: kiedy jest możliwy leasing dla nowej firmy?

Świeżo upieczeni przedsiębiorcy mają często problem z uzyskaniem finansowania, które oferuje się ich bardziej doświadczonym kolegom. Jednym z takich produktów jest leasing dla nowych firm.

Jednoosobowa działalność gospodarcza: prowadzenie firmy jednoosobowej

Jednoosobowa działalność gospodarcza to najprostszy sposób na rozwój samodzielnego biznesu. Wyróżnia się przede wszystkim ograniczonymi procedurami i dużą swobodą.

Cesja leasingu: na jakich zasadach możliwe jest przejęcie leasingu?

Rynek leasingu rozwija się w niezwykły sposób i daje duże szanse nowym i doświadczonym przedsiębiorcom. Część z nich rozważa cesję leasingu. Warto dowiedzieć się, jak działa.

Ikona informacji
poradniki