Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  0,30 zł , zmiana od tamtej pory: 0,00%

Re: Rejestr akcjonariuszy

Zgłoś do moderatora
Pierwszym krokiem do podjęcia, który przewiduje ustawa jest wybór podmiotu prowadzącego rejestr akcjonariuszy przez walne zgromadzenie. Decyzja zgromadzenia stanowi podstawę do zawarcia umowy, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby zawrzeć umowę wcześniej, pod warunkiem zawieszającym podjęcia właściwej uchwały przez walne zgromadzenie. Po zawarciu umowy z podmiotem prowadzącym rejestr, ale jeszcze przed końcem czerwca 2020 roku, spółki zobowiązane są dokonać po raz pierwszy wezwania akcjonariuszy do złożenia dokumentów akcji w spółce. Potem należy przeprowadzać kolejne takie wezwania, nie częściej niż co dwa tygodnie i nie rzadziej niż co miesiąc. Łącznie musi być ich pięć. Warto zauważyć, że ustawa nie przewiduje wyjątków i nie wspomina o możliwości rezygnacji z ogłaszania wezwania, gdy wszyscy akcjonariusze są znani spółce albo z kolejnych wezwań, gdy już po pierwszym złożono wszystkie akcje. Dostrzegamy jednak pewne uzasadnienie dla takiego rozwiązania, gdyż teoretycznie daje ono możliwość ujawnienia się ewentualnych roszczeń jeszcze przed otwarciem rejestru. Właśnie kwestia ogłaszania wezwań jest jednym największych wyzwań na najbliższe miesiące. Wezwań należy dokonać w sposób właściwy dla zwołania walnego zgromadzenia. Często zatem będzie to oznaczać publikację w Monitorze Sądowym i Gospodarczym lub wysyłkę zawiadomień pocztą. Dlatego najlepiej nie zwlekać z przeprowadzeniem walnego zgromadzenia dokonującego wyboru podmiotu prowadzącego rejestr do ostatniej chwili, tak aby nie narazić się na zarzut niedopełnienia obowiązku ogłoszenia wezwania w terminie.

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
HAWE 3,45% 0,30 2017-05-04 15:25:33
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.