REKLAMA
TYDZIEŃ Z KRYPTO

Zobacz, czy opłaca Ci się demontować kratkę w samochodzie

2006-06-23 12:55
publikacja
2006-06-23 12:55
Drogi Czytelniku!

Jak pamiętasz, maj zaczynał się w tym roku oczekiwanym przez nas wszystkich długim weekendem. Kto mógł czym prędzej pakował się i wyjeżdżał z miasta odetchnąć świeżym powietrzem. Także i mi udzieliła się ta urlopowa atmosfera. Postanowiłem odpocząć na łonie natury. Z zapałem przystąpiłem więc do pakowania swojego samochodu. Spakowałem już większość bagaży i właśnie wtedy przypomniałem sobie o wędkach, które zostały w garażu. Oczywiście to była ostatnia rzecz, jaką chciałbym zostawić w domu. Jakież było moje zdumienie, kiedy okazało się, że wędki nie mieszczą się do bagażnika z powodu… kratki! Teraz dopiero zaczęło się dla mnie prawdziwe pakowanie. Wszystkie tak skrzętnie poukładane bagaże znalazły się z powrotem na chodniku, a ja przez dłuższy czas męczyłem się nad bezpiecznym ulokowaniem sprzętu wędkarskiego w bagażniku. Właśnie wtedy obiecałem sobie, że na kolejny długi weekend pojadę już bez kratki.

Zanim jednak zabrałem się za jej demontaż, postanowiłem przeanalizować skutki zdjęcia kratki. Chcę się nimi z Tobą podzielić, bo być może Ty także zastanawiasz się nad jej usunięciem.

Przede wszystkim trzeba zauważyć, że zdjęcie kratki powoduje zmianę kwalifikacji samochodu z ciężarowego na osobowy. Czy zatem demontaż kratki nie spowoduje przypadkiem konieczności dokonania korekty VAT naliczonego, odliczonego przy zakupie pojazdu? Mam dla Ciebie (i dla siebie również) dobrą wiadomość! W uptu nie ma przepisu, który nakazywałby nam w tym przypadku dokonanie korekty odliczonego VAT. Warunkiem jest jednak, aby samochód został nabyty przed 22 sierpnia 2005 r. – czyli przed wejściem w życie nowych przepisów dotyczących odliczania VAT od zakupu pojazdów. Ja swój samochód nabyłem w marcu 2004 r., więc problem z korektą mnie nie dotyczy.

Jeśli jednak kupiłeś swój samochód po 22 sierpnia 2005 r., a Twoje prawo do pełnego odliczenia VAT wynika z zaświadczenia wydanego przez stację kontroli pojazdów (Twój samochód jest pojazdem, o którym mówi art. 86 ust. 4 pkt 1-4 uptu) – to wówczas zdjęcie kratki spowoduje, że będziesz musiał dokonać korekty odliczonego VAT. Podobnie będzie w sytuacji, kiedy masz możliwość odliczania VAT z faktur leasingowych (po uprzedniej rejestracji umowy leasingu w urzędzie skarbowym).

Zdjęcie kratki powoduje także inne – niepodatkowe konsekwencje. Pamiętaj, że kratki nie możesz usunąć samodzielnie, chociaż jest to czynność prosta technicznie (wystarczy odkręcić cztery śrubki). Samowolne zdjęcie kratki jest niedozwoloną ingerencją w konstrukcję pojazdu ciężarowego. Może to skutkować zatrzymaniem Ci dowodu rejestracyjnego podczas kontroli drogowej. Jak zatem należy usunąć kratkę, aby nie narazić się na kłopoty? Aby tego dokonać, powinieneś udać się do firmy, która prowadzi działalność w zakresie zmian konstrukcyjnych pojazdów. Tylko oni mogą usunąć kratkę z Twojego samochodu. Sama fizyczna likwidacja kratki nie oznacza, że Twój samochód automatycznie stracił status ciężarówki. Aby tak się stało, powinieneś (po usunięciu kratki) pojechać do stacji diagnostycznej, w której musisz wykonać przegląd techniczny (pamiętaj, aby zabrać ze sobą fakturę VAT dokumentującą demontaż kratki). Dopiero po wykonaniu tych czynności możesz udać się do swojego wydziału komunikacji i dokonać zmiany wpisu w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

Nie muszę Ci mówić, że za wszystkie te czynności trzeba zapłacić. Prosta (wydawałoby się) czynność zdjęcia kratki to wydatek w granicach 300 – 400 zł. Jeśli podobnie jak ja do ceny demontażu kratki będziesz zmuszony doliczyć dodatkowo koszt zainstalowania pasa bezpieczeństwa i zagłówka dla piątego pasażera – całkowity koszt tej operacji może wynieść nawet 1000 zł. Czy zatem opłaca się demontować kratkę? Na to pytanie musisz sobie odpowiedzieć sam. Ja natomiast muszę swoją kratkę… polubić.

Rafał Kuciński
redaktor poradnika
„VAT w praktyce”

Tekst pochodzi z Poradnika „VAT w praktyce”.
www.vatwpraktyce.pl
Źródło:
Tematy
Konta firmowe bez ukrytych opłat. Sprawdź najnowszy ranking
Konta firmowe bez ukrytych opłat. Sprawdź najnowszy ranking

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~Michał Rozmarynowicz
Autor najpierw pisze, że zdjęcie kratki powoduje przekwalifikowanie samochodu na osobowy, a dalej pisze, że samo zdjęcie kratki jednak nie powoduje automatycznego przekwalifikowania. Z tych sprzeczynych twierdzeń tylko to drugie jest prawdziwe, zatem cały artykuł nie ma sensu. Za brak kratki można najwyżej dostać mandat z powodu Autor najpierw pisze, że zdjęcie kratki powoduje przekwalifikowanie samochodu na osobowy, a dalej pisze, że samo zdjęcie kratki jednak nie powoduje automatycznego przekwalifikowania. Z tych sprzeczynych twierdzeń tylko to drugie jest prawdziwe, zatem cały artykuł nie ma sensu. Za brak kratki można najwyżej dostać mandat z powodu niekompletnego wyposażenia ciężarówki. Policjant groził mi kiedyś odebraniem dowodu rejestracyjnego, ale zagroziłem mu wzajemnie sądem i spasował. Szczęście, że te idiotyczne kratki przechodzą już do historii.

Damy Im Radę! Blog o wolności przedsiębrania:
www.damrade.pl/im

Powiązane: Długi

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki