Nowa państwowa spółka do wykrywania wyrafinowanych oszustw podatkowych

redaktor Bankier.pl

Projekt ustawy o szczególnych zasadach wykonywania niektórych zadań z zakresu informatyzacji administracji podatkowej i kontroli skarbowej ma pomóc w zwalczaniu przestępstw podatkowych. Zdaniem MF powołana spółka celowa "wspomoże wykrywanie bardziej wyrafinowanych oszustw, w szczególności tzw. karuzel VAT-owskich".

Wczoraj do uzgodnień przekazano projekt ustawy, który zakłada powołanie nowej spółki informatycznej. Jej zadaniem będzie pomoc w zwalczaniu nadużyć podatkowych i zrealizowaniu jednego z postulatów wyborczych rządu, tj. uszczelnienia przepisów podatkowych.

Paweł Szałamacha, minister finansów
Paweł Szałamacha, minister finansów (fot. Tomasz Adamowicz / FORUM)

Uszczelnienie przepisów podatkowych w ustawie

Wspomniana spółka państwowa, która powstanie z pominięciem przetargów, będzie miała wgląd w dane podatników. Szczególnie niepokojący wydaje się artykuł 12 wspomnianej ustawy, który brzmi:

Projekt ustawy o szczególnych zasadach wykonywania niektórych zadań z zakresu informatyzacji administracji podatkowej i kontroli skarbowej

Art. 12. 1. W celu zapewnienia organom administracji podatkowej i kontroli skarbowej narzędzi do analizy prawdopodobieństwa wystąpienia naruszenia prawa podatkowego, spółka celowa może uzyskiwać dane z systemu teleinformatycznego ministra właściwego do spraw finansów publicznych, administracji podatkowej oraz kontroli skarbowej.

2. Spółka celowa może przetwarzać dane uzyskane z systemu teleinformatycznego, o którym mowa w ust. 1.

3. Przetwarzanie danych, o którym mowa w ust. 1, nie wymaga zawiadomienia osób, których dane dotyczą.

W ustępie czwartym czytamy, że do przetworzenia informacji nie stosuje się przepisów o ochronie danych osobowych. Dodatkowo w artykule 13. widnieje zapis, który zakłada współpracę fiskusa z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która będzie mogła odpłatnie udostępnić spółce celowej pomieszczenia spełniające wymogi do przetwarzania informacji objętych klauzulą „tajne".

Walka z oszustwami podatkowymi – tłumaczenie Ministerstwa Finansów

Dzisiaj na stronie głównej internetowego serwisu Ministerstwa Finansów znalazł się komunikat, który wyjaśnia, że celem ustawy nie jest pozyskiwanie danych osobowych, a jedynie dostarczenie usług teleinformatycznych celem usprawnienia pracy organów podatkowych.

Zdaniem Ministerstwa Finansów wspomniane narzędzia mają służyć analizie prawdopodobieństwa wystąpienia naruszenia prawa podatkowego w oparciu o dane, które znajdują się w systemach teleinformatycznych resortu finansów.

– Bezspornym pozostaje fakt, że aby stworzyć algorytmy niezbędne dla obserwacji zjawisk rynkowych w obszarze podatkowym, ustalenia ich prawidłowości, a także sposobów identyfikowania wszelkich anomalii w obrocie, niezbędne jest uzyskanie pakietów rzeczywistych danych, na podstawie których można ustalić czynniki ryzyka i zjawiska naruszania obowiązków podatkowych. W przypadku konieczności przetwarzania tych danych, zawarta zostanie przewidziana treścią ustawy o ochronie danych osobowych stosowna umowa powierzenia przetwarzania danych zapewniająca ich ochronę. Spółka nie będzie miała dostępu do tajemnic handlowych – tłumaczy Ministerstwo Finansów.

Weronika Szkwarek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~obserwator

Fajnie się czyta te newsy na bankierze - z jednej strony artykuł o tym jak polski rząd doi obywateli np. na paliwie (największa w historii różnica między cenami hurtowymi ARA a detalem w Polsce), a z drugiej strony artykuł pt.: "Nowa państwowa spółka do wykrywania wyrafinowanych oszustw podatkowych". No po prostu up....ić obywatela!
A może by tak powołać Nową Obywatelską Spółkę do wykrywania i zwalczania oszustw rządowych?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~paweł_przybyła

Przytacza Pani art. 12 i trzy ustępy, następnie wspomina pani o ustępie 4. dlaczego go Pani nie przytoczyła razem z pozostałymi? Wspomina Pani też o artykule 13. dlaczego i on nie jest zacytowany? A podane jedynie urywki, być może w Pani interpretacji?

! Odpowiedz
0 0 ~poldek

Maja walczyc z przestępcami, a nie kur.. nakladac kary za to ze kupiłem 6 kg cukierków w styczniu, i wg urzędnika to o 3 kg za dużo, bo klienci napewno sie tym nie poczestowali. Efekt - mam do zapłacenia blisko 6 zl zaleglego VAT. Szlak człowieka trafia!!!

! Odpowiedz
1 1 ~tow_Wiesław

Ale co w tym niepokojącego pani redaktor? Takie rozwiązania są stosowane chociażby w USA i UK. Proszę się zagłębić w temat:
https://www.mapr.com/solutions/industry/big-data-and-apache-hadoop-government
http://www.computerweekly.com/news/2240217592/HMRC-uses-Hadoop-to-tackle-corporate-tax-avoidance
http://www.computerweekly. com/news/2240237308/15bn-gap-in-VAT-and-excise-might-be-filled-by-big-data-analytics

Planowane wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego (http://www.mf.gov.pl/kontrola-skarbowa/dzialalnosc/jednolity-plik-kontrolny) w rozliczeniach z fiskusem jest jednym z kroków ku likwidacji karuzel podatkowych VAT i innych "optymalizacji podatkowych".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 5 ~JA6969

Policja, straże miejskie wiejskie i nijakie, skarbówka, zus i inne... Czyżby dla kogoś ze znajomków zabrakło ciepłego stołeczka??? Kolejna "państwówka" opłacana przez podatników i ileś tam tysięcy ludzi siedzących i pijących kawcie po 8 godzin za naszą kase?
Ale najlepsze są dwa teksty:
- przewidziana treścią ustawy o ochronie danych osobowych stosowna umowa powierzenia przetwarzania danych zapewniająca ich ochronę - czyli jak się nie zgodzę to mi nic nie mogą?
I kolejne: Spółka nie będzie miała dostępu do tajemnic handlowych - to jak będzie prowadziła te kontrole? Wirtualnie???

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 14 ~creed

Dobry rząd jeżeli kiedyś taki nastanie poznacie po tym, że radykalnie zmniejszy rozbuchaną biurokrację, odchudzi administrację a w konsekwencji zredukuje obciążenia dla obywateli.

Żeby tak się jednak stało potrzeba dojrzałego społeczeństwa, z którego taki rząd się wyłoni.

! Odpowiedz
2 4 ~JA6969

Nie za tej kadencji - niestety

! Odpowiedz
2 11 ~camambert

'Nie ma podłości jakiej nie dopuściłby się rząd, gdy zabraknie mu pieniędzy'- te słowa pewnego francuskiego arystokraty stają się co raz bardziej aktualne.

! Odpowiedz
0 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 7 ~miro

modzelewski dopilnuje zeby było jak najwiecej VAT-wskich przekrętów

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • W tym terminie z ZUS rozliczają się przedsiębiorcy opłacający składki za siebie. Składka na Fundusz Pracy.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Księgarnia Bankier.pl

Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego ilustracje: Andrzej Mleczko, Robert B. Cialdini Cena: 34,90 zł  Zamów książkę
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl