Gdy pracodawca nie odprowadza składek

główny ekonomista Bankier.pl
Pracownicy zwykle nie interesują się swoimi składkami. Zgodnie z polskim prawem ubezpieczenie odprowadzane do ZUS w całości opłaca za nich pracodawca, na którym spoczywa obowiązek prawidłowego i terminowego rozliczania i opłacania składek za pracowników.

Część składek na ubezpieczenia społeczne opłaca za nas pracodawca z własnych środków, a część opłaca pracownik z pensji. Nie oznacza to, że pracownik otrzymuje wypłatę, z której jeszcze sam musi dokonać opłat na rzecz ZUS i US. Zatrudniony otrzymuje pensję netto, czyli kwotę, od której pracodawca potrącił środki na opłacenie składek. Innymi słowy, w większości przypadków pracownik nie musi się martwić o to, że z otrzymanej pensji będzie musiał jeszcze „za coś zapłacić”. Zatem to na pracodawcy ciąży obowiązek dokonania terminowego i prawidłowego rozliczenia składek na:
 • ubezpieczenie emerytalne,
 • ubezpieczenie zdrowotne,
 • ubezpieczenie rentowe,
 • ubezpieczenie chorobowe,
 • ubezpieczenie wypadkowe,
 • Fundusz Pracy,
 • Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. 
Więcej szczegółowych informacji znajduje się w w poradniku Ubezpieczenia społeczne - ile i na co płaci pracodawca?

Przykładowa pensja 2500 zł brutto 

1. Wynagrodzenie netto (kwota otrzymywana przez pracownika) – 1808 zł

2. Podatek – 155 zł

3. Ubezpieczenia zdrowotne – 194,15 zł

4. ZUS pracownika (składki odprowadzane od pensji pracownika) – 342,75 zł

5. ZUS pracodawcy (składki płacone „dodatkowo” przez pracodawcę) – 462 zł Zatem łącznie pracownik otrzymujące wynagrodzenie 1808 zł netto kosztuje pracodawcę 2962 zł (pensja brutto + część składek opłacanych przez pracodawcę).

Ile wynoszą poszczególne obciążenia z tytułu podatku dochodowego i wymaganych składek ZUS? Zachęcamy do skorzystania z dostępnego w portalu Bankier.pl kalkulatora wynagrodzeń.Co grozi pracodawcy za niepłacenie składek ZUS pracowników?


Za nieopłacenie składek w terminie lub nieodprowadzanie ich wcale pracodawcy grożą poważne sankcje. W teorii mają one na celu „zdyscyplinowanie” nierzetelnych pracodawców. Pomimo że kary są dosyć surowe, bardzo często dochodzi do sytuacji, że pracownik dowiaduje się o nieodprowadzeniu składki na fundusz zdrowia dopiero w szpitalu, gdy będzie potrzebował opieki lekarskiej.


Niestety dla pracownika, ZUS traktuje taką sytuację tak, jakby pracownik sam nie opłacił składki. Zakład wychodzi z założenia, że w dużej mierze to na pracowniku ciąży obowiązek kontrolowania pracodawcy. Jak to robić? Otóż m.in. raz w roku ZUS wysyła do ubezpieczonych informację o odprowadzanych składkach. Wówczas należy porównać je z tym, co otrzymujemy w comiesięcznych raportach ZUS RMUA. Gdy nie możemy czekać, ubezpieczony ma prawo zwrócić się do Zakładu z zapytaniem, czy pracodawca odprowadza za niego składkę. Naturalnie najlepiej byłoby, gdyby pracownik w pierwszej kolejności zapytał swojego pracodawcę.

Sankcje przewidziane dla pracodawców


 • Odsetki za nieterminowe opłacanie składek – naliczane są od następnego dnia po powstaniu zwłoki. Wynoszą 10% w skali roku, ale nie nalicza się ich, jeżeli wyniosłyby mniej niż 6,60 zł.
 • Grzywna – jest to kara niezależna od odsetek i może wynieść 5000 zł. ZUS może wystąpić do sądu z wnioskiem o ukaranie pracodawcy, który np.:
 1. nie opłaca składek w terminie,
 2. nie zgłasza przewidzianych w ustawie danych lub podaje nieprawdziwe dane,
 3. utrudnia przeprowadzenie kontroli,
 4. nie prowadzi odpowiedniej dokumentacji,
 5. nie wywiązuje się z terminowego obowiązku przesyłania deklaracji rozliczeniowych i comiesięcznych raportów.
 • Odpowiedzialność karna – pracodawcy, którzy złośliwie lub uporczywie nie obowiązkowych czynności z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, podlegają karze ograniczenia wolności do lat dwóch.
 • Wpis do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych.
 • Ograniczenie lub wykluczenie wykonawcy z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.
 • Dodatkowa opłata – 18 listopada 2010 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że nakładanie dodatkowej opłaty w wysokości 100% sumy nieopłaconych składek na nierzetelnych pracodawców była niezgodna z konstytucją.
Jeżeli pracodawca dalej będzie się uchylać od zapłaty zaległych składek, zostaną one ściągnięte przez komornika. Ponadto ZUS w przypadku stwierdzenia, że dany dłużnik jest niewypłacalny, może złożyć do sądu wniosek o jego upadłość.

Polski pracodawca nie ma łatwo


Problemy z regulowaniem składek mogą być spowodowane przez wiele czynników, na przykład brak wystarczającej ilości środków, nadmierną chciwość lub nierzetelność. W myśl polskiego prawa w praktyce to na pracodawcy spoczywają wszystkie obowiązki związane z opłacaniem składek za swoich pracowników.

Naturalnie dla zatrudnionych jest to sytuacja bardzo komfortowa. Ustawodawca uznał, że takie rozwiązanie pozwoli na uchronienie pracownika przed pokusą niezapłacenia odpowiedniej kwoty do ZUS i US. Niestety, rzeczywistość pokazuje, że czasami to pracodawcy (płatnicy) przegrywają z ową pokusą i nie wypełniają swoich obowiązków należycie. Jak podkreślają zwolennicy takiego rozwiązania – z pewnością takich przypadków jest o wiele mniej, niż gdyby to pracownicy sami mieli za siebie płacić. To prawda, ale tylko dlatego, że pracodawców po prostu jest mniej.

Łukasz Piechowiak
Bankier.pl
l.piechowiak@bankier.pl

 
 

Łukasz Piechowiak

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Krzysztof

Witam.
Mam umowe o prace na czas nie okreslony na kwote 3000zl brutto.
Dzis na potrzeby banku bylem w zusie po pismo z moimi skladkami. Okazalo sie, ze wbrew kwocie na umowie kwota odprowadzana do zusu za mnie to 1750 zl.Co moge zrobic?

! Odpowiedz
0 0 ~Monika

witam
Mam pewien problem, dzisiaj bylam u lekarza i okazalo sie, ze w systemie ewuś widnieje na czerwono i za porade lekarska musialabym zaplacic 70 zl. Od 13go pazdziernika 2014 pracuje i mam umowe zlecenie. Bylam dzisiajw zusie i dowiedzialam sie, ze pracodawca placi skladki, wplywaja raporty do zusu ale nie zostalam zgloszona przez pracodawce. Dodam jeszcze ze wczesniej pracowalam u tego pracodawcy w 2014r od maja do wrzesnia rowniez na umowie zlecenie. A w zusie pani poinformowala mnie ze u nich nie widnieje zadna taka informacja. Nie sprawdzalam wtedy tevo, bo nie mialam takiej potrzeby. Chcialabym zapytac czy po prostu pracodawca przez pomylke nie zglosil mnie, czy zapomnial. Czy po prostu ma pozniej z tego jakies korzysci, cy np. Te skladki do niego wracaja skoro nie bylam zgloszona. Nic z tego nie rozumiem, prosze o pomoc. Nie chce wyjasniac narazie tego z pracodawca, poniewaz jesli okaze sie ze on cos kreci to bede miala powod zeby go chociaz troche pograzyc. Z gory dziekuje za jakakolwiek odpowiedz i pomoc

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~Maria

Niestety nie jest to prawda. Pewna gdańska firma przez 6 miesięcy nie odprowadzała składek do ZUS, wydając jednocześnie potwierdzenie pracownikom .
ZUS wystąpił do sądu przeciwko pracodawcy. Wyrak Sądu Rejonowego w Gdańsku:

Nieopłacanie składek ZUS nie jest czynem zabronionym, wyniku czego ani zus ani pracownik nie dostał tych pieniędzy. Więc o jakich karach autor pisze?>??

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Max

A czy Polski pracownik ma łatwo ? śmieciowe umowy zlecenie, zatrudnianie na próbę, obiecanki cacanki pracodawców, większość oszukuje, obciąża za wszystko, mój szef kupił auto załom, pasażerowie mu drzwi popsuli, a on mi chciał 450 zl zabrać, i zabrał, miało być 2300, zabrał więcej, było 1500, oczywiście za pracę podziękowałem, co chwilę się ogłasza, zatrudni że zatrudni pracowników, umowa o prace, uczciwe warunki , czy wy pracodawcy nie macie co niektórzy odrobiny samokrytycyzmu, za wszelką cenę chcecie się na chapać, ustawić, myślicie że my nie mamy rodzin, żołądków !? nic na ten świat nie przynieśliście, i nic z niego nie zabierzecie...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~zdumiony

Jak można gadać takie bzdury że pracownik nie interesuje się składkami. Jak się zainteresuje to wychodzi że cały zasrany ZUS tylko uprzejmie pyta pracodawcę i nic więcej nie może.Mój pracodawca nie płaci składek a ZUS wystawia mi tylko potwierdzenia o tym. Masakra

! Odpowiedz
0 2 ~max

prawo prawem a rzeczywistość jest zupełnie inna.Ponad dwa lata temu złozyłem wniosek o ustalenie braku wpłat na mój fundusz emerytalny ZUS po dwóch miesiacach odpowiedział pisemnie ze pracodawca nie płaci mi składek i że wszczeli postepowanie egzekucyjne długu. Niestety przez te dwa lata nic nie wpłyneło na moj fundusz udałem sie wiec do ZUS aby zapytać co sie dzieje z tą sprawą? pani w ZUSie odpowiedziała mi krótko PEWNIE KOMORNIK NIE MA Z CZEGO SCIĄGNAC PIENIĘDY PAŃSKIENU PRACODAWCY I NAJLEPIEJ ŻEBYM ZŁOŻYŁ KOLEJNY WNIOSEK O WYJAŚNIENIE ŻEBY ZUS SOBIE PRZYPOMNIAŁ O TEJ SPRAWIE EWENTUALNIE TO IDZ PAN SOBIE DO SĄDY MOŻE TAM COŚ WYMYŚLĄ i tyle więcej nic niemoge zrobic bo to ZUS jest odpowiedzialny za ściągniecie tych pieniędzy ale jemu się najwidoczniej nie śpieszy.Pewnie jak pujde na emeryture to mi powiedzą ze jej nie dostane bo niemiałem płaconych składek.A moj obecnie już były pracodawca smieje sie ztego bo jak mówił nie poto płaci prawnikom zeby go nekali za pare groszy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~aaa

A co grozi kiedy przedsiębiorca sprzedaje towar na prywatne osoby ( tzw. słupy) i zamiast płacić 19% podatku dochodowego i 23% Vat płaci jedynie 2% podatku PCC. Zdaża się że prywatna osoba dostarcza setki ton regularnie co miesiąc, często sie zdaża że osoba ta nie ma o tym pojęcia, że jest wiodącym dostawcom danej nieuczciwej firmy.

Może ten temat zainteresuje autora i urzędy skarbowe. Bardzo prosto to sprawdzić. Skala tej szarej strefy jest ogromna.

znam firmę która w ten sposób przerzuciła ok. 7 mln złotych razy 17% ( różnica pomiedzy podatkiem dochodowym a 2%).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~wyrolowany

panie Lukaszu dziekuje za tekst, wlasnie tego potrzebowalem

!

Pobierz program PIT 2014

Program Pit 2014

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • W tym terminie z ZUS rozliczają się przedsiębiorcy opłacający składki za siebie. Składka na Fundusz Pracy.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

 • Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Księgarnia Bankier.pl

Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego ilustracje: Andrzej Mleczko, Robert B. Cialdini Cena: 34,90 zł  Zamów książkę

Znajdź nas na Facebooku

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl