Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Paweł Łaniewski
Redaktor SMART Bankier.pl


Dane widniejące na dokumentach są szczególnie cenne dla oszustów. Zgubienie dowodu osobistego może wiązać się ze sporymi problemami. Warto dowiedzieć się, co zrobić w takiej sytuacji.

Dowód osobisty to jeden z podstawowych dokumentów: towarzyszy nam niemal na każdym kroku i jest praktycznie niezbędny w wielu życiowych sytuacjach. Niestety skromne wymiary sprawiają, że wcale nietrudno o jego zgubienie. To rodzi natomiast nie tylko problemy związane z koniecznością wyrobienia nowego dokumentu, ale może mieć również zdecydowanie poważniejsze konsekwencje, zwłaszcza jeżeli dowód trafi w ręce nieuczciwych osób. Umieszczone na nim informacje mogą posłużyć im np. do zaciągnięcia pożyczki czy podpisania umowy. Dlatego po zgubieniu dowodu należy reagować jak najszybciej. Błyskawiczna reakcja w odpowiedni sposób zabezpieczy nasze interesy. Najpierw trzeba jednak wiedzieć, gdzie zgłosić zgubienie dowodu oraz w jaki sposób można to zrobić.

Zgubiony dowód osobisty? Co zrobić w przypadku zgubienia dowodu? (fot. PaulSat / Shutterstock)

Zgubiony dowód osobisty: problem może być duży

Podstawowy dokument poświadczający tożsamość, czyli dowód osobisty, przydaje się w naprawdę wielu sytuacjach. Oprócz wizyt w urzędzie czy kontaktów ze służbami państwowymi jest również często niezbędny do zawierania różnego typu umów czy zaciągania zobowiązań, w tym kredytów i pożyczek. I choć procedury bezpieczeństwa stosowane przez różne firmy wciąż się rozwijają i utrudniają nieuczciwym osobom skorzystanie z cudzego nieszczęścia, wciąż nie brakuje miejsc, w których dane widniejące na dokumencie pozwolą np. na uzyskanie środków. Przy tym dane osobowe można wykorzystać na wiele różnych sposobów, dlatego w każdym przypadku należy je chronić (dotyczy to zwłaszcza numeru PESEL oraz serii i numeru dokumentu). Jeżeli doszło do zgubienia dowodu, konieczne stanie się jego zastrzeżenie.

Gdzie zgłosić zgubienie dowodu?

Plastikowy dokument może zostać utracony w różny sposób. Od tego, jak doszło do tego zdarzenia, zależeć będą natomiast dalsze kroki. Utrata dowodu w wyniku przestępstwa (np. kradzieży, rozboju czy włamania) powinna oczywiście zostać zgłoszona policji. Wówczas dojdzie do automatycznego zastrzeżenia dowodu. Zgubienie dowodu prezentuje się pod tym względem nieco inaczej: chociaż część osób uważa, że je również możemy zgłosić pod numerem alarmowym lub na najbliższej komendzie, nie będzie to skuteczne, ponieważ nie doszło do popełnienia wykroczenia czy przestępstwa. Możemy to jednak zrobić w urzędzie lub w wygodnej formie przez internet. Na tym jednak nie kończy się lista miejsc, które powinny dowiedzieć się o zgubieniu dowodu. Zaliczamy do nich również m.in. banki, w których przechowujemy pieniądze. W dalszej kolejności konieczne będzie także uaktualnienie danych dokumentu w innych instytucjach i firmach, w tym m.in. operatora telefonii komórkowej.

Jak zastrzec dowód osobisty?

Współczesna technologia znacząco ułatwia kontakt z urzędami. Nie inaczej jest również z zastrzeżeniem dowodu w przypadku jego zagubienia czy zniszczenia. Możemy to zrobić w następujący sposób:

  • Zgłoszenie zgubienia dowodu osobistego w urzędzie: możemy zrobić to w urzędzie gminy zarówno osobiście, jak i listownie czy online. Po otrzymaniu zgłoszenia urzędnicy unieważnią dowód, podjęcie jakichkolwiek czynności przy jego pomocy będzie więc niemożliwe.
  • Zastrzeżenie dowodu online: aby zgłosić zagubiony dowód osobisty, nie musimy nawet wychodzić z domu. Taką funkcję umożliwia Profil Zaufany. Pozwala również na otrzymanie zaświadczenia o utracie dowodu. Będzie to bardzo łatwe także dla osób, które do tej pory nie korzystały z możliwości oferowanych przez Profil Zaufany. W większości przypadków wystarczy posiadać konto w banku, aby błyskawicznie go założyć, załatwić wszelkie formalności i dokonać niezbędnej autoryzacji.
  • Zastrzeżenie dowodu w konsulacie: dużym problemem może stać się zgubienie dowodu podczas zagranicznej podróży. Ten dokument służy nam w końcu nie tylko na terenie kraju, ale również do potwierdzania swojej tożsamości czy przekraczania granicy w ramach strefy Schengen. Wówczas powinniśmy jak najszybciej dokonać zastrzeżenia dowodu w konsulacie. Możemy zrobić to zarówno osobiście, jak i listownie czy faksem.

Czasowe zawieszenie dowodu: kiedy nie wiesz, czy zgubiłeś dowód

Często zdarza się także, że nie potrafimy znaleźć dowodu osobistego, jednak nie jesteśmy pewni, czy na pewno uległ on zagubieniu. W takim przypadku również nie warto zwlekać. System daje nam przy tym dodatkową możliwość, która pomoże z jednej strony zabezpieczyć się przed możliwością wykorzystania dokumentu przez niepowołane osoby, z drugiej da sporo czasu na odnalezienie go. Zawieszenie dowodu może wynieść maksymalnie 14 dni. W tym okresie możemy go odwiesić, jeżeli znajdziemy plastik i upewnimy się, że nie miała do niego dostępu żadna niepowołana osoba. Jeżeli tego nie zrobimy, dojdzie automatycznie do zastrzeżenia dowodu. Należy więc koniecznie pamiętać o tej czynności. Aby zawiesić dowód należy:

  • Zgłosić to w urzędzie gminy, wykorzystując w tym celu specjalny formularz. W urzędzie odwiesimy również dowód w przypadku jego odnalezienia.
  • Wybrać odpowiednią opcję w Profilu Zaufanym. Przy jego pomocy dokonamy również odwieszenia dowodu osobistego.

W wielu przypadkach skorzystanie z tej możliwości będzie najlepszą opcją: czynności podjęte w trakcie zawieszenia przy pomocy dowodu osobistego nie będą ważne, z drugiej strony może się okazać, że nie będzie konieczności wyrabiania nowego dokumentu.

Podpis elektroniczny wgrany w dowodzie osobistym

W e-dowodzie może znaleźć się również certyfikat podpisu elektronicznego. To wygodne rozwiązanie, ponieważ taki podpis elektroniczny jest z perspektywy podmiotów publicznych równoważny z podpisem ręcznym. Z drugiej strony trzeba jednak pamiętać o tym, że w przypadku zgubienia dowodu trzeba o tym fakcie poinformować nie tylko urząd, ale także dostawcę podpisu elektronicznego, aby unieważnić zarówno dokument, jak i sam podpis. Pozwoli to na uniknięcie wielu potencjalnych problemów.

Zgubiony dowód: liczy się czas

W przypadku stwierdzenia braku dowodu osobistego należy jak najszybciej dokonać zgłoszenia jego zaginięcia albo zawieszenia. O tym fakcie trzeba poinformować również bank i inne instytucje finansowe, z którymi współpracujemy. W dzisiejszych czasach zrobimy to bez problemu bez wychodzenia z domu, a szybka reakcja może pomóc w uniknięciu bardzo poważnych kłopotów. Jeżeli dowód zaginał w wyniku przestępstwa, wystarczy natomiast zgłosić to na policji: dokument zostanie unieważniony. Pamiętajmy również o złożeniu wniosku o wydanie nowego dowodu osobistego. Wydane w chwili zgłoszenia zaświadczenie obowiązuje jedynie przez krótki czas.


2020-10-29

Konto dla młodych, dla studenta 2020 [RANKING]

Tanie konto bankowe dla młodych - bez opłat za rachunek, kartę, z darmowymi przelewami. Który bank ma najlepsze konto studenckie? Porównanie ROR-ów - Bankier.pl

2020-10-28

Konto dla dziecka 2020 [RANKING]

Jakie konto bankowe dla dziecka? W którym banku otworzyć pierwsze konto bankowe dla nieletnich? Jak dziecko może korzystać z konta? Oferty banków - Bankier.pl

2020-10-09

Blogi finansowe, które warto czytać. Bankier Smart poleca

Zarządzanie własnymi finansami to trudne zadanie. Dlatego warto być na bieżąco i wzbogacać swoją wiedzę. Znakomitym (i darmowym) sposobem okaże się lektura blogów finansowych.

PayPass i payWave: jak działa karta zbliżeniowa i co musisz o niej wiedzieć?

Karty zbliżeniowe zmieniły sposób, w jaki regulujemy płatności. Jest to możliwe dzięki technologiom MasterCard PayPass i Visa payWave. Warto dowiedzieć się, jak płacić kartą zbliżeniową w bezpieczny sposób oraz jak wygląda cała procedura.

Prawa konsumenta: jakie prawa daje ustawa o prawach konsumenta?

Niezależnie od wykonywanego zawodu czy stanowiska każdy z nas jest również konsumentem. Wcielamy się w tę rolę niemal każdego dnia. Warto poznać więc prawa konsumenta i regulujące je przepisy. Także w odniesieniu do usług finansowych.

Przepisanie mieszkania krok po kroku: darowizna mieszkania

Często przekazujemy najbliższym osobom nie tylko fundusze, ale również nieruchomości. Popularne przepisanie mieszkania zwykle przybiera formę darowizny mieszkania. Warto dowiedzieć się, jak przeprowadzić ją pod względem formalnym.

Jak aktywować kartę? Aktywacja karty płatniczej

Karta płatnicza stała się jednym z podstawowych narzędzi, pozwalających na elastyczne zarządzanie finansami. Warto dowiedzieć się, jak aktywować kartę i zdefiniować PIN, aby cieszyć się z pełni możliwości, jakie oferuje.