Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Kredyt gotówkowy to rodzaj kredytu w całości wypłacanego kredytobiorcy w gotówce. Czasem jest potocznie nazywany również pożyczką gotówkową, chociaż kredyt od pożyczki różni bardzo wiele. Jeszcze do niedawna uzyskanie kredytu w banku było dosyć trudne. W tej chwili bankowe kredyty gotówkowe nie są już obwarowane tyloma formalnościami i warunkami. Co dokładnie trzeba zrobić, aby go otrzymać?

Przede wszystkim kredyt jest udzielany jedynie przez bank i tylko na określony cel. Pożyczka zaś może być zaciągnięta w dowolnym miejscu i na dowolny cel, o którym nie trzeba wcale opowiadać pożyczkodawcy. Kredyt gotówkowy jest też nazywany - i to trafnie - kredytem konsumpcyjnym. Przeznacza się go na różne potrzeby, na przykład zakup jakiegoś sprzętu AGD, gdy ten się zepsuje. 

Jak uzyskać kredyt gotówkowy? Sprawdź, co musisz zrobić Jak uzyskać kredyt gotówkowy? Sprawdź, co musisz zrobić (YAY Foto)

Kredyt gotówkowy czy pożyczka gotówkowa?

Osoby, które potrzebują gotówki, mogą zdecydować się na pożyczkę gotówkową lub kredyt gotówkowy. O pożyczkę zdecydowanie łatwiej - wystarczy wybrać dowolną firmę pozabankową, złożyć wniosek online i czekać na odzew. W niektórych przypadkach pieniądze trafiają na konto w kilka czy kilkanaście minut. Gdy więc komuś zależy na czasie, wybiera właśnie taką opcję. To także dobre rozwiązanie dla tych osób, które szukają pożyczki bez BIK, ponieważ ciąży już nad nimi dług, albo mają niezbyt dobrą historię kredytową. Jednakże kredyt bankowy można rozłożyć na więcej rat i jest zwykle niżej oprocentowany

Szukasz kredytu lub pożyczki?
  • Jesteś zmęczony szukaniem?
  • Masz dość porównywania i analizowania?
  • Zależy Ci na czasie?

Kto może ubiegać się o kredyt gotówkowy?

O kredyt gotówkowy mogą ubiegać się wszystkie pełnoletnie osoby, które posiadają pełną zdolność do czynności prawnych i które posiadają zdolność kredytową. To właśnie od tej zdolności zależy, czy decyzja banku będzie pozytywna, czy też nie. Zdolność kredytowa oznacza po prostu, że potencjalny kredytobiorca jest w stanie spłacić zaciągane zobowiązanie. Oznacza to, że jest wiarygodny dla banku, który nie ryzykuje zbyt wiele, udzielając mu kredytu. Na zdolność kredytową ma wpływ przede wszystkim rodzaj umowy, jaką posiada się w pracy, a która wpływa na stabilność zawodową, ale także - a może przede wszystkim - otrzymywana pensja. Nie jest konieczne pracowanie na umowę o pracę i to na czas nieokreślony.

W innych przypadkach jednak bank może wymagać zaświadczeń z miejsca pracy, a na pewno zaświadczeń o zarobkach, jeśli nie posiada się w tym banku swojego konta, na które przelewana jest pensja. O kredyt gotówkowy może się także ubiegać osoba, która jest wiarygodna dla banku pod innym kontem - dobrej historii kredytowej. Jeśli ktoś ma już jakiś wielki dług na głowie, albo na przykład nie spłacał swoich zobowiązań finansowych terminowo, będzie miał problem z uzyskaniem kredytu gotówkowego w banku. Firma będzie obawiała się, że sytuacja znów się powtórzy - i będą kłopoty ze spłatą nowego zobowiązania.

Jak uzyskać kredyt gotówkowy?

Istnieją różne rodzaje kredytów, przy czym kredyt gotówkowy jest najprostszy do otrzymania. Nie trzeba się obawiać licznych formalności i wielokrotnych odwiedzin w oddziale banku, jak to ma miejsce na przykład przy zaciąganiu kredytu hipotecznego. By uzyskać kredyt gotówkowy, trzeba wziąć ze sobą jedynie dowód osobisty oraz zaświadczenie o dochodach.

Trzeba również wypełnić odpowiedni wniosek kredytowy, wpisując tam wszystkie ważne informacje. Jeśli decyzja kredytowa jest pozytywna, wystarczy jeszcze podpisać umowę kredytową. Oczywiście, przed jej podpisaniem należy dobrze przeczytać każdy zapis, żeby nic nas później nie zdziwiło. Wszystkie ewentualne wątpliwości należy wyjaśnić na tym etapie. 

Jak zwiększyć zdolności kredytowe?

Skoro uzyskanie kredytu uzależnione jest od konkretnej osoby i jej zdolności kredytowych, warto przed wypełnieniem formularza kredytowego trochę o ów zdolność zadbać. Przede wszystkim warto spłacić wszystkie inne kredyty, jeśli to tylko możliwe. A jeśli nie, należy po prostu pamiętać o terminowym opłacaniu rat. Kolejna kwestia to ustabilizowanie swojej sytuacji materialnej i zawodowej. Jeśli ktoś rozważa zmianę pracy, lepiej niech to zrobi po zaciągnięciu kredytu, gdyż mimo niezbyt dużych sum, jakie bank pożycza przy kredycie gotówkowym, zawsze bierze pod uwagę stabilność zawodową.

Jeśli ktoś pracuje dopiero na okres próbny w nowym miejscu, raczej nie będzie dla banku wiarygodny. Banki mogą też sprawdzać nie tylko dochody konkretnego klienta, lecz także i jego wydatki. Jeśli posiada się konto w tym samym banku, pracownik udzielający kredytu może sprawdzać rozliczenia z ostatnich miesięcy. Warto się więc powstrzymać przed zbyt wysokimi wydatkami, o ile to możliwe. Nie wydawajmy pensji co do grosza, ponieważ bank może wówczas uznać, że klient nie będzie miał z czego spłacić zobowiązania.

Skorzystaj z pomocy eksperta
Ikona informacji Najnowsze poradniki finansowe:

2020-11-27

Jak sprawdzić raport BIK za darmo?

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) to bardzo ważna instytucja z perspektywy wszystkich osób, którym zależy na uzyskaniu dodatkowych środków. Warto dowiedzieć się, jak uzyskać raport BIK.

2020-11-25

Pożyczka hipoteczna - znajdź najtańszą pożyczkę hipoteczną

Pożyczka hipoteczna na dowolny cel z niskim oprocentowaniem i długim okresem kredytowania. Sprawdź, gdzie znaleźć najtańszą pożyczkę hipoteczną.

2020-11-23

Black Week: kiedy wypada tydzień promocji? Co warto kupić?

Koniec roku to standardowo czas dużych wyprzedaży. Jednym z najważniejszych wydarzeń jest Black Friday, który coraz częściej przekształca się w Black Week, a więc okrągły tydzień pełen świetnych okazji.

Ile kosztują studia? Koszt studiów w Polsce

Edukacja wyższa w Polsce nie musi wprawdzie wiązać się z koniecznością opłacania czesnego, jednak nie oznacza to, że koszt studiów jest niski. Warto dowiedzieć się, ile kosztują studia i przygotować się na wydatki.

Zaświadczenie o zarobkach: kiedy będzie potrzebne?

Procedury związane z kredytami wiążą się z obowiązkiem dostarczenia różnych dokumentów. Jednym z najważniejszych z nich jest zaświadczenie o zarobkach.

Średnia krajowa: ile wynoszą średnie zarobki w Polsce?

Jednym ze wskaźników, pozwalających na ocenę zarobków i ich poziom na przestrzeni lat, jest przeciętne wynagrodzenie, czyli popularna średnia krajowa. Warto dowiedzieć się, jak jest ustalana oraz na co ma wpływ.

Cyber Monday: jak znaleźć najlepsze promocje w trakcie Cyber Week?

Ostatni tydzień listopada to idealny moment na dokonywanie zakupów. Szczególne powody do zachwytu czekają na osoby poszukujące sprzętu elektronicznego i cyfrowych rozwiązań. W tym celu warto zaznajomić się z pojęciami Cyber Monday oraz Cyber Week.