Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Kredyt gotówkowy to rodzaj kredytu w całości wypłacanego kredytobiorcy w gotówce. Czasem jest potocznie nazywany również pożyczką gotówkową, chociaż kredyt od pożyczki różni bardzo wiele. Jeszcze do niedawna uzyskanie kredytu w banku było dosyć trudne. W tej chwili bankowe kredyty gotówkowe nie są już obwarowane tyloma formalnościami i warunkami. Co dokładnie trzeba zrobić, aby go otrzymać?

Przede wszystkim kredyt jest udzielany jedynie przez bank i tylko na określony cel. Pożyczka zaś może być zaciągnięta w dowolnym miejscu i na dowolny cel, o którym nie trzeba wcale opowiadać pożyczkodawcy. Kredyt gotówkowy jest też nazywany - i to trafnie - kredytem konsumpcyjnym. Przeznacza się go na różne potrzeby, na przykład zakup jakiegoś sprzętu AGD, gdy ten się zepsuje. 

Jak uzyskać kredyt gotówkowy? Sprawdź, co musisz zrobić Jak uzyskać kredyt gotówkowy? Sprawdź, co musisz zrobić (YAY Foto)

Kredyt gotówkowy czy pożyczka gotówkowa?

Osoby, które potrzebują gotówki, mogą zdecydować się na pożyczkę gotówkową lub kredyt gotówkowy. O pożyczkę zdecydowanie łatwiej - wystarczy wybrać dowolną firmę pozabankową, złożyć wniosek online i czekać na odzew. W niektórych przypadkach pieniądze trafiają na konto w kilka czy kilkanaście minut. Gdy więc komuś zależy na czasie, wybiera właśnie taką opcję. To także dobre rozwiązanie dla tych osób, które szukają pożyczki bez BIK, ponieważ ciąży już nad nimi dług, albo mają niezbyt dobrą historię kredytową. Jednakże kredyt bankowy można rozłożyć na więcej rat i jest zwykle niżej oprocentowany

Kto może ubiegać się o kredyt gotówkowy?

O kredyt gotówkowy mogą ubiegać się wszystkie pełnoletnie osoby, które posiadają pełną zdolność do czynności prawnych i które posiadają zdolność kredytową. To właśnie od tej zdolności zależy, czy decyzja banku będzie pozytywna, czy też nie. Zdolność kredytowa oznacza po prostu, że potencjalny kredytobiorca jest w stanie spłacić zaciągane zobowiązanie. Oznacza to, że jest wiarygodny dla banku, który nie ryzykuje zbyt wiele, udzielając mu kredytu. Na zdolność kredytową ma wpływ przede wszystkim rodzaj umowy, jaką posiada się w pracy, a która wpływa na stabilność zawodową, ale także - a może przede wszystkim - otrzymywana pensja. Nie jest konieczne pracowanie na umowę o pracę i to na czas nieokreślony.

W innych przypadkach jednak bank może wymagać zaświadczeń z miejsca pracy, a na pewno zaświadczeń o zarobkach, jeśli nie posiada się w tym banku swojego konta, na które przelewana jest pensja. O kredyt gotówkowy może się także ubiegać osoba, która jest wiarygodna dla banku pod innym kontem - dobrej historii kredytowej. Jeśli ktoś ma już jakiś wielki dług na głowie, albo na przykład nie spłacał swoich zobowiązań finansowych terminowo, będzie miał problem z uzyskaniem kredytu gotówkowego w banku. Firma będzie obawiała się, że sytuacja znów się powtórzy - i będą kłopoty ze spłatą nowego zobowiązania.

Jak uzyskać kredyt gotówkowy?

Istnieją różne rodzaje kredytów, przy czym kredyt gotówkowy jest najprostszy do otrzymania. Nie trzeba się obawiać licznych formalności i wielokrotnych odwiedzin w oddziale banku, jak to ma miejsce na przykład przy zaciąganiu kredytu hipotecznego. By uzyskać kredyt gotówkowy, trzeba wziąć ze sobą jedynie dowód osobisty oraz zaświadczenie o dochodach.

Trzeba również wypełnić odpowiedni wniosek kredytowy, wpisując tam wszystkie ważne informacje. Jeśli decyzja kredytowa jest pozytywna, wystarczy jeszcze podpisać umowę kredytową. Oczywiście, przed jej podpisaniem należy dobrze przeczytać każdy zapis, żeby nic nas później nie zdziwiło. Wszystkie ewentualne wątpliwości należy wyjaśnić na tym etapie. 

Jak zwiększyć zdolności kredytowe?

Skoro uzyskanie kredytu uzależnione jest od konkretnej osoby i jej zdolności kredytowych, warto przed wypełnieniem formularza kredytowego trochę o ów zdolność zadbać. Przede wszystkim warto spłacić wszystkie inne kredyty, jeśli to tylko możliwe. A jeśli nie, należy po prostu pamiętać o terminowym opłacaniu rat. Kolejna kwestia to ustabilizowanie swojej sytuacji materialnej i zawodowej. Jeśli ktoś rozważa zmianę pracy, lepiej niech to zrobi po zaciągnięciu kredytu, gdyż mimo niezbyt dużych sum, jakie bank pożycza przy kredycie gotówkowym, zawsze bierze pod uwagę stabilność zawodową.

Jeśli ktoś pracuje dopiero na okres próbny w nowym miejscu, raczej nie będzie dla banku wiarygodny. Banki mogą też sprawdzać nie tylko dochody konkretnego klienta, lecz także i jego wydatki. Jeśli posiada się konto w tym samym banku, pracownik udzielający kredytu może sprawdzać rozliczenia z ostatnich miesięcy. Warto się więc powstrzymać przed zbyt wysokimi wydatkami, o ile to możliwe. Nie wydawajmy pensji co do grosza, ponieważ bank może wówczas uznać, że klient nie będzie miał z czego spłacić zobowiązania.

Skorzystaj z pomocy eksperta

2020-01-20

RRSO - co to jest i jak obliczyć dla kredytu? Wzór | Poradnik SMART Bankier.pl

Każdy, kto zastanawia się nad wzięciem kredytu czy chwilówki, ma dylemat, co do kosztów zobowiązania. W formularzach informacyjnych pojawia się RRSO – nie każdy jednak wie, co to oznacza, jak wpływa na koszt kredytu.

2020-01-20

Kredyt bez zdolności kredytowej - jak i gdzie dostać?

Posiadanie zdolność kredytowej jest podstawowym warunkiem otrzymania kredytu bankowego. Jeśli natomiast nie da się jej poprawić w krótki czasie, a potrzebujemy środków finansowych możemy skorzystać z oferty firm pożyczkowych.

2020-01-17

Smartfon do 1000 – jaki wybrać?

Szybki rozwój technologii sprawia, że dobry telefon wcale nie musi być drogi. Podpowiadamy, jaki smartfon do 1000 zł wybrać, aby cieszyć się niezawodnym i nowoczesnym urządzeniem.

Kredyt konsolidacyjny - co to jest? Rodzaje i warunki

Kredyt konsolidacyjny polega na połączeniu wszystkich posiadanych zobowiązań w jedno. Zamiast kilku rat kredytowych płacimy tyko jedną. Skonsolidować możemy kredyt gotówkowy, samochodowy, ratalny, karty kredytowe czy zadłużenie rachunków bieżących.

Pożyczka pod zastaw samochodu - na czym polega?

Nie każdy klient może starać się o pożyczkę, gdy posiada inne zadłużenia lub jego historia kredytowa pozostawia wiele do życzenia. Co zrobić w takiej sytuacji? Dobrym rozwiązaniem może okazać się wówczas pożyczka pod zastaw samochodu, którą udzielają firmy pozabankowe

Hot hatche do 10, 15, 20 tys. Ranking sportowych aut

Hot Hatche, używane sportowe samochody coupe, można kupić już za mniej niż 10 tys. zł. Przeglądając setki ofert na serwisach ogłoszeniowych, wybraliśmy po siedem aut typu hot hatch w trzech przedziałach cenowych - do 10 tys. zł, 15 tys. zł i 20 tys. zł. Kryteriami, które posłużyły za podstawę naszego wyboru, było przyspieszenie, osiągi silnika przy jednocześnie niskiej cenie, a także dostępność danego modelu w Polsce w oparciu o ogłoszenia sprzedaży w najpopularniejszych serwisach ogłoszeniowych.

Jak obliczyć, sprawdzić i zwiększyć zdolność kredytową?

Jak można sprawdzić, ile wynosi własna zdolność kredytowa? Czy trzeba z tym zagadnieniem udać się do banku? Odpowiadamy na te i inne pytania.

Ikona informacji
poradniki