Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!

Kredyt gotówkowy to rodzaj kredytu w całości wypłacanego kredytobiorcy w gotówce. Czasem jest potocznie nazywany również pożyczką gotówkową, chociaż kredyt od pożyczki różni bardzo wiele. Jeszcze do niedawna uzyskanie kredytu w banku było dosyć trudne. W tej chwili bankowe kredyty gotówkowe nie są już obwarowane tyloma formalnościami i warunkami. Co dokładnie trzeba zrobić, aby go otrzymać?

Przede wszystkim kredyt jest udzielany jedynie przez bank i tylko na określony cel. Pożyczka zaś może być zaciągnięta w dowolnym miejscu i na dowolny cel, o którym nie trzeba wcale opowiadać pożyczkodawcy. Kredyt gotówkowy jest też nazywany - i to trafnie - kredytem konsumpcyjnym. Przeznacza się go na różne potrzeby, na przykład zakup jakiegoś sprzętu AGD, gdy ten się zepsuje. 

Jak uzyskać kredyt gotówkowy? Sprawdź, co musisz zrobić Jak uzyskać kredyt gotówkowy? Sprawdź, co musisz zrobić (YAY Foto)

Kredyt gotówkowy czy pożyczka gotówkowa?

Osoby, które potrzebują gotówki, mogą zdecydować się na pożyczkę gotówkową lub kredyt gotówkowy. O pożyczkę zdecydowanie łatwiej - wystarczy wybrać dowolną firmę pozabankową, złożyć wniosek online i czekać na odzew. W niektórych przypadkach pieniądze trafiają na konto w kilka czy kilkanaście minut. Gdy więc komuś zależy na czasie, wybiera właśnie taką opcję. To także dobre rozwiązanie dla tych osób, które szukają pożyczki bez BIK, ponieważ ciąży już nad nimi dług, albo mają niezbyt dobrą historię kredytową. Jednakże kredyt bankowy można rozłożyć na więcej rat i jest zwykle niżej oprocentowany

Kto może ubiegać się o kredyt gotówkowy?

O kredyt gotówkowy mogą ubiegać się wszystkie pełnoletnie osoby, które posiadają pełną zdolność do czynności prawnych i które posiadają zdolność kredytową. To właśnie od tej zdolności zależy, czy decyzja banku będzie pozytywna, czy też nie. Zdolność kredytowa oznacza po prostu, że potencjalny kredytobiorca jest w stanie spłacić zaciągane zobowiązanie. Oznacza to, że jest wiarygodny dla banku, który nie ryzykuje zbyt wiele, udzielając mu kredytu. Na zdolność kredytową ma wpływ przede wszystkim rodzaj umowy, jaką posiada się w pracy, a która wpływa na stabilność zawodową, ale także - a może przede wszystkim - otrzymywana pensja. Nie jest konieczne pracowanie na umowę o pracę i to na czas nieokreślony.

W innych przypadkach jednak bank może wymagać zaświadczeń z miejsca pracy, a na pewno zaświadczeń o zarobkach, jeśli nie posiada się w tym banku swojego konta, na które przelewana jest pensja. O kredyt gotówkowy może się także ubiegać osoba, która jest wiarygodna dla banku pod innym kontem - dobrej historii kredytowej. Jeśli ktoś ma już jakiś wielki dług na głowie, albo na przykład nie spłacał swoich zobowiązań finansowych terminowo, będzie miał problem z uzyskaniem kredytu gotówkowego w banku. Firma będzie obawiała się, że sytuacja znów się powtórzy - i będą kłopoty ze spłatą nowego zobowiązania.

Jak uzyskać kredyt gotówkowy?

Istnieją różne rodzaje kredytów, przy czym kredyt gotówkowy jest najprostszy do otrzymania. Nie trzeba się obawiać licznych formalności i wielokrotnych odwiedzin w oddziale banku, jak to ma miejsce na przykład przy zaciąganiu kredytu hipotecznego. By uzyskać kredyt gotówkowy, trzeba wziąć ze sobą jedynie dowód osobisty oraz zaświadczenie o dochodach.

Trzeba również wypełnić odpowiedni wniosek kredytowy, wpisując tam wszystkie ważne informacje. Jeśli decyzja kredytowa jest pozytywna, wystarczy jeszcze podpisać umowę kredytową. Oczywiście, przed jej podpisaniem należy dobrze przeczytać każdy zapis, żeby nic nas później nie zdziwiło. Wszystkie ewentualne wątpliwości należy wyjaśnić na tym etapie. 

Jak zwiększyć zdolności kredytowe?

Skoro uzyskanie kredytu uzależnione jest od konkretnej osoby i jej zdolności kredytowych, warto przed wypełnieniem formularza kredytowego trochę o ów zdolność zadbać. Przede wszystkim warto spłacić wszystkie inne kredyty, jeśli to tylko możliwe. A jeśli nie, należy po prostu pamiętać o terminowym opłacaniu rat. Kolejna kwestia to ustabilizowanie swojej sytuacji materialnej i zawodowej. Jeśli ktoś rozważa zmianę pracy, lepiej niech to zrobi po zaciągnięciu kredytu, gdyż mimo niezbyt dużych sum, jakie bank pożycza przy kredycie gotówkowym, zawsze bierze pod uwagę stabilność zawodową.

Jeśli ktoś pracuje dopiero na okres próbny w nowym miejscu, raczej nie będzie dla banku wiarygodny. Banki mogą też sprawdzać nie tylko dochody konkretnego klienta, lecz także i jego wydatki. Jeśli posiada się konto w tym samym banku, pracownik udzielający kredytu może sprawdzać rozliczenia z ostatnich miesięcy. Warto się więc powstrzymać przed zbyt wysokimi wydatkami, o ile to możliwe. Nie wydawajmy pensji co do grosza, ponieważ bank może wówczas uznać, że klient nie będzie miał z czego spłacić zobowiązania.

Sponsorowane
Skorzystaj z pomocy eksperta

2019-06-24

Czy nadal jest sens brać coś na raty, żeby budować historię kredytową?

Od wielu lat panuje przeświadczenie o tym, że osoba, która ma czystą kartę w historii kredytowej, nie ma szans na otrzymanie większego kredytu. Zapytałam banki, jak oceniają swoich klientów i czy ci bez rat na mały sprzęt RTV/AGD nadal nie mają co liczyć na większy kredyt.  

2019-05-30

Pożyczka na wkład własny do kredytu hipotecznego

Jednym z warunków otrzymania kredytu hipotecznego jest posiadanie odpowiedniego wkładu własnego. Czy i jak można otrzymać pożyczkę na wkład własny?

2019-05-23

Kredyt gotówkowy na oświadczenie - co musisz wiedzieć?

Jednym z najpopularniejszych kredytów jest kredyt gotówkowy na oświadczenie. Co powinniśmy o nim wiedzieć, zanim podpiszemy umowę?

Jak spłacić chwilówki - sprawdzone sposoby na spłatę długów

Warto dowiedzieć się w jaki sposób można poradzić sobie z problemem, jakim jest spłata takich szybki i łatwych pożyczek.

Co to jest kredyt studencki i jak go otrzymać?

Podjęcie studiów wiąże się z dużymi kosztami. Osoby, które nie posiadają odpowiednich dochodów, mają możliwość skorzystać z kredytu studenckiego.

Umowa na czas określony a kredyt gotówkowy

Osoby ubiegające się o kredyty, doskonale zdają sobie sprawę z tego, że umowa o pracę jest jednym z podstawowych źródeł dochodów, branych pod uwagę przez banki. Bardzo duże znaczenie ma również forma zatrudnienia osoby, która wnioskuje o pożyczkę.

Karta kredytowa - jak działa i dlaczego warto ją mieć?

Karta kredytowa staje się coraz popularniejszym środkiem płatniczym również wśród Polaków. W Stanach Zjednoczonych posiada ją już praktycznie każdy z odpowiednią zdolnością kredytową.

Ikona informacji
poradniki