Skorzystaj z pomocy eksperta

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Bonnier Business (Polska) informacji handlowych drogą elektroniczną dotyczących:

Wyrażam zgodę na inicjowanie przez Bonnier Business (Polska) połączeń telefonicznych w celu marketingu bezpośredniego:

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Dziękujemy!

Wojciech Boczoń

Większość banków ma w ofercie lokaty bez konta. Są to produkty, które nie wymagają zakładania rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego (ROR). Taką lokatę można założyć w placówce lub przez internet.

Lokaty bez konta znajdziemy w niemal każdym banku w Polsce. Można je założyć w placówce bankowej lub przez internet. W pierwszym przypadku konieczna jest wizyta w oddziale i podpisanie umowy o prowadzenie lokaty. Wówczas też przekazujemy gotówkę pracownikowi banku.

Lokaty bez konta. Jakie są najlepsze? Które wybrać? Oferty. Lokaty bez konta. Jakie są najlepsze? Które wybrać? Oferty. (YAY Foto)

Żeby otworzyć lokatę bez konta przez internet, trzeba wypełnić specjalny wniosek dostępny na stronie banku. Podajemy w nim swoje dane adresowe, numer telefonu, e-mail oraz numer konta w swoim banku. Jest to konieczne do tego, by po zakończeniu lokaty, zdeponowane oszczędności wraz z odsetkami mogły do nas wrócić.

Jak założyć lokatę internetową bez konta?

Po wypełnieniu wniosku otrzymamy z kolei numer rachunku lokaty, na który trzeba wpłacić pieniądze. Istotne jest to, by we wniosku o lokatę bez konta wpisać takie same dane adresowe, jakie znajdą się w przelewie przychodzącym. Bank przyjmujący depozyt poda nam też frazę, którą trzeba wpisać w tytule przelewu (np. „Wniosek o założenie lokaty 3M”). Jeśli podamy inny adres lub wpiszemy inną frazę niż wskazana przez bank, instytucja przyjmująca depozyt może odrzucić przelew przychodzący. We wniosku wskazujemy też czy lokata ma być odnawialna czy nieodnawialna.

Zazwyczaj lokaty bez konta są oprocentowane nieco niżej niż ich odpowiedniki dostępne w ramach ROR. Dzieje się tak dlatego, że banki traktują dobrze oprocentowane lokaty jako wabik na nowych klientów. Proponują im wyższe odsetki, ale w zamian wymagają założenia rachunku. Konto, które nie jest aktywnie używane generuje jednak koszty. Żeby nie narażać się na dodatkowe opłaty trzeba więc korzystać z karty lub zasilać ROR pensją. A na takich operacjach zarabia bank.

Dobra lokata bez konta

Czasami można jednak znaleźć lokatę bez konta, która jest lepiej oprocentowana niż depozyt z ROR w innym banku. Dzieje się tak w sytuacji, gdy bank potrzebuje dodatkowych kapitałów na przykład na rozkręcenie akcji kredytowej. Czasami takie produkty służą też do zainteresowania ofertą banku nowych klientów. Bank proponuje dobrą lokatę bez konta, ale kusi klienta jeszcze lepszymi stawkami, gdy zdecyduje się założyć ROR.

Niektóre banki przydzielają osobom, zakładającym lokatę bez konta dostęp do bankowości internetowej. Klient dostaje login i hasło, za pomocą których może zalogować się do systemu transakcyjnego. Wówczas może podejrzeć status lokaty, zerwać ją przed czasem lub zmienić numer rachunku, na który mają wrócić środki z depozytu. Trzeba jednak pamiętać, że w większości przypadków zerwanie lokaty skutkuje utratą wypracowanych do tej pory odsetek.

Lokata bez konta może być odnawialna lub nieodnawialna. W pierwszym przypadku po zakończeniu umownego okresu lokaty, na przykład po trzech miesiącach, bank założy ponownie kolejny depozyt. Warto jednak sprawdzić, jakie wówczas zaproponuje oprocentowanie – lokaty odnawialne zakładane są z reguły na nieco gorszych warunkach. W przypadku lokaty nieodnawialnej, środki z depozytu wrócą na wskazane przez nas we wniosku konto.

Przeczytaj także:

Sponsorowane
Skorzystaj z pomocy eksperta

2018-11-17

Lokata dla dziecka - jakie są lokaty dla dzieci i jaką wybrać?

Warto pomyśleć o oszczędzaniu na przyszłość dziecka już od jego najmłodszych lat. Tym bardziej, że na rynku jest wiele produktów, które umożliwiają systematyczne odkładanie środków pieniężnych. Jednym z nich jest lokata dla dziecka.

2018-11-17

Lokaty terminowe - rentierskie, długo- i krótkoterminowe. Informacje

Część banków proponuje swoim klientom lokaty rentierskie. Są to długoterminowe lokaty oszczędnościowe, które różnią się od standardowych depozytów tym, że odsetki wypłacane są w trakcie trwania umowy.

2018-11-17

Lokata odnawialna - czym jest? Różnice z nieodnawialną

W momencie zakładania lokaty, bank zapyta nas czy chcemy by nasza lokata odnowiła się automatycznie czy nie. Jeśli wybierzemy lokatę odnawialną, po jej wygaśnięciu, bank założy kolejny depozyt. Z kolei lokata nieodnawialna wróci od razu na nasze konto.

Lokaty walutowe. Ranking lokat bankowych w euro. Oferty.

Większość banków ma w swojej ofercie lokaty walutowe. Najczęściej są to depozyty w euro (EUR), dolarze (USD), funcie brytyjskim (GBP) i franku szwajcarskim (CHF). Oprocentowanie lokat walutowych jest znacznie niższe niż depozytów w złotówkach.

Promocje bankowe - lokaty, karty kredytowe, konta, okazje

Zakładając nowe konto lub wnioskując o kredyt warto poszukać promocji bankowych. Najlepsze promocje pozwalają znacząco obniżyć koszty kredytowania lub skorzystać z konta osobistego na preferencyjnych warunkach. Z kolei promocje lokat umożliwiają dostęp do lepszych stawek oprocentowania.

Lokata jednodniowa - jak działa? Ranking i porównanie ofert

Lokata jednodniowa jest to depozyt zakładany na okres jednego dnia. Lokatę jednodniową najwygodniej jest obsługiwać z poziomu bankowości elektronicznej. Zaletą lokat jednodniowych jest dzienna kapitalizacja odsetek.

Lokaty w euro - jakie oprocentowanie? Najlepsze oferty

Lokaty w euro znajdziemy w ofercie niemal każdego banku. Ich oprocentowanie zależy od stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego. Zakładając lokatę walutową należy pamiętać, że oprócz oprocentowania wpływ na zysk mają kursy walut.

Ikona informacji
poradniki