Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Lokaty internetowe dostępne są w dwóch wariantach – z kontem osobistym i bez konta. Osoby, które zdecydują się założyć lokatę internetową z kontem, mogą liczyć na nieco lepsze oprocentowanie depozytu.

Bankowość internetowa jest dziś standardem – dostęp do tej usługi oferują wszystkie banki w Polsce. Dzięki niej zakup produktów finansowych jest możliwy wprost sprzed ekranu komputera. Przez internet można założyć konto osobiste, złożyć wniosek o kredyt, a nawet zdeponować oszczędności. Każdy bank oferuje klientom lokaty internetowe. Są one dostępne z poziomu bankowości internetowej, po zalogowaniu do konta. Część banków oferuje też lokaty internetowe bez konta.

Lokaty internetowe - z kontem i bez konta. Oferty lokat online Lokaty internetowe - z kontem i bez konta. Oferty lokat online (YAY Foto)

Jeśli posiadamy konto osobiste w danym banku możemy bez większego trudu założyć lokatę internetową. Wystarczy zalogować się do systemu transakcyjnego i wybrać zakładkę „lokaty”. Bank zaproponuje nam kilka terminów wraz ze stawkami oprocentowania. Po wybraniu odpowiedniej dla nas oferty, wystarczy jedynie autoryzować dyspozycję. Środki zostaną pobrane z konta i zablokowane na lokacie. Większość banków oferuje też możliwość założenia lokaty online przez aplikację mobilną. Czasami w smartfonie można znaleźć lepsze lokaty niż w bankowości internetowej.

Najlepsze lokaty internetowe bez konta

Co jednak, jeśli chcemy otworzyć lokatę przez internet w banku, w którym nie mamy konta? Do wyboru mamy dwie opcje. Możemy założyć drugie konto osobiste i zyskać dostęp do pełnej palety produktów drugiego banku. Najlepsze lokaty internetowe sprzedawane są właśnie w pakietach z kontami i służą jako wabik na nowych klientów. Minusem takiego rozwiązania jest to, że za prowadzenie rachunków osobistych banki z reguły pobierają opłaty. Można ich uniknąć tylko wtedy, gdy aktywnie korzystamy z konta. Jeśli tego nie zrobimy, opłaty za prowadzenie ROR-u pochłoną cały zysk z lokaty, a być może i nadszarpną zdeponowane oszczędności.

Alternatywnym wyjściem jest założenie lokaty online bez konta. Część banków udostępnia taką możliwość. Żeby założyć lokatę internetową bez konta należy na stronie banku wypełnić specjalny wniosek. Trzeba w nim podać swoje dane adresowe, adres e-mail i numer własnego rachunku bankowego. Bank wygeneruje nam wówczas numer rachunku lokaty, na który mamy wpłacić środki. Wskazanie własnego numeru konta bankowego jest konieczne, bo po zakończeniu lokaty bank zwróci tam oszczędności wraz z odsetkami.

Gdzie założyć lokatę online?

Lokaty online mogą być odnawialne lub nieodnawialne. W pierwszym przypadku po zakończeniu okresu umowy, bank założy kolejną lokatę na taki sam okres. Warto jednak sprawdzić wcześniej, jakie odsetki nam zaproponuje. Z reguły lokaty odnawialne odnawiają się już na nieco gorszych warunkach. W przypadku lokaty nieodnawialnej, nastąpi jej zakończenie, a zdeponowane oszczędności zostaną zwrócone na wskazany przez nas rachunek.

Zakładając lokatę online warto zachować ostrożność i wybierać tylko oferty banków. Oszczędności zgromadzone w bankach są zabezpieczone przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. W przypadku problemów z bankiem, BFG zapewnia zwrot oszczędności do równowartości 100 tys. euro na jednego posiadacza.

Przeczytaj także

Wojciech Boczoń


2019-03-14

Jak złożyć i napisać reklamację w banku?

Reklamacja w banku jest tak samo możliwa jak reklamacja u każdego innego sprzedawcy. Podpowiadamy, jakie kroki należy podjąć, aby ją złożyć. 

2018-11-17

Lokata dla dziecka - jakie są lokaty dla dzieci i jaką wybrać?

Warto pomyśleć o oszczędzaniu na przyszłość dziecka już od jego najmłodszych lat. Tym bardziej, że na rynku jest wiele produktów, które umożliwiają systematyczne odkładanie środków pieniężnych. Jednym z nich jest lokata dla dziecka.

2018-11-17

Lokaty terminowe - rentierskie, długo- i krótkoterminowe. Informacje

Część banków proponuje swoim klientom lokaty rentierskie. Są to długoterminowe lokaty oszczędnościowe, które różnią się od standardowych depozytów tym, że odsetki wypłacane są w trakcie trwania umowy.

Promocje bankowe - lokaty, karty kredytowe, konta, okazje

Zakładając nowe konto lub wnioskując o kredyt warto poszukać promocji bankowych. Najlepsze promocje pozwalają znacząco obniżyć koszty kredytowania lub skorzystać z konta osobistego na preferencyjnych warunkach. Z kolei promocje lokat umożliwiają dostęp do lepszych stawek oprocentowania.

Lokata odnawialna - czym jest? Różnice z nieodnawialną

W momencie zakładania lokaty, bank zapyta nas czy chcemy by nasza lokata odnowiła się automatycznie czy nie. Jeśli wybierzemy lokatę odnawialną, po jej wygaśnięciu, bank założy kolejny depozyt. Z kolei lokata nieodnawialna wróci od razu na nasze konto.

Lokaty krótkoterminowe - rodzaje, oferty banków, ranking

Lokaty krótkoterminowe to depozyty o okresie nieprzekraczającym kilku miesięcy. Najpopularniejsze terminy lokat krótkoterminowych to miesiąc, dwa miesiące i trzy miesiące. Ale banki oferują także lokaty na znacznie krótsze terminy np. 1 dzień.

Lokaty długoterminowe - rodzaje i oferty banków lokat

Lokaty długoterminowe to depozyty, których okres zapadalności jest dłuższy niż rok. Większość banków oferuje lokaty długoterminowe na okres 12, 24 i 36 miesięcy, ale można spotkać oferty nawet na 48 czy 60 miesięcy.

Ikona informacji
poradniki