Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Większość banków ma w swojej ofercie lokaty walutowe. Najczęściej są to depozyty w euro (EUR), dolarze (USD), funcie brytyjskim (GBP) i franku szwajcarskim (CHF). Oprocentowanie lokat walutowych jest znacznie niższe niż depozytów w złotówkach.

W ofercie banków działających w Polsce, obok lokat w złotówkach, znajdziemy także lokaty walutowe. Zazwyczaj banki udostępniają je dla czterech głównych walut: euro, dolara, funta brytyjskiego i franka szwajcarskiego, ale można też spotkać lokaty walutowe prowadzone w koronach norweskich, czeskich, duńskich czy w jenach. Taką propozycję ma jednak tylko kilka banków. Mechanizm działania lokat walutowych jest dokładnie taki sam, jak w przypadku depozytów złotowych. Wpłacamy do banku pieniądze na określony termin, a po jego upływie bank oddaje nam oszczędności powiększone o odsetki.

Lokaty walutowe. Ranking lokat bankowych w euro. Oferty. Lokaty walutowe. Ranking lokat bankowych w euro. Oferty. (thetaXstock)

Od czego zależy oprocentowanie lokat walutowych?

Oprocentowanie lokat walutowych zależy od wysokości stóp procentowych zagranicznych banków centralnych. Ponieważ stopy procentowe za granicą są na niższym poziomie niż w Polsce, stawki proponowane przez banki na lokatach walutowych są stosunkowo niskie. Na przykład w sytuacji, gdy stopy procentowe w strefie euro są na poziomie 0%, trudno znaleźć w polskich bankach lokaty w euro o oprocentowaniu wyższym niż 0,5-0,7 proc.

Lokaty walutowe gwarantują pewny zysk, ale wiąże się z nimi ryzyko wahań kursowych. Zakładając depozyt w walucie trzeba liczyć się z tym, że w trakcie okresu trwania lokaty złotówka może się umocnić, przez co waluta straci na wartości. Bank wypłaci nam co prawda umówione odsetki, ale w rzeczywistości siła nabywcza waluty spadnie, przez co będziemy stratni. Oczywiście mechanizm ten działa w obie strony – jeśli w okresie trwania lokaty złotówka się osłabi, zarobimy nie tylko odsetki od lokaty, ale także zyskamy na wzmocnieniu waluty. W przypadku lokat walutowych mamy więc do czynienia z elementem spekulacji.

Sprawdź: Co charakteryzuje najlepsze konto walutowe?

Lepsze stałe czy zmienne oprocentowanie lokat walutowych?

Oprocentowanie lokat walutowych może być stałe lub zmienne. Oprocentowanie stałe, jak sama nazwa wskazuje, nie zmienia się przez cały okres trwania umowy. W przypadku stawki zmiennej bank ma prawo dokonać zmian, na przykład w sytuacji, gdy bank centralny za granicą podniesie lub obniży stopy procentowe.

Kiedy wybrać oprocentowanie stałe, a kiedy zmienne? Oprocentowanie stałe jest lepsze w sytuacji, gdy rynek spodziewa się obniżki stóp procentowych banku centralnego w tym kraju, którego walutę chcemy zdeponować. I odwrotnie – zmienne jest lepsze, gdy w niedalekiej perspektywie spodziewana jest podwyżka stóp procentowych. Wówczas jest szansa na to, że po podwyżce, bank podniesie oprocentowanie lokaty walutowej.

Jak założyć lokatę walutową?

Lokaty walutowe – podobnie jak depozyty w złotówkach – można założyć w placówce banku, przez telefon lub internet. Zakładając lokatę przez internet można to zrobić z poziomu bankowości internetowej (we własnym banku) lub wypełniając wniosek na stronie internetowej innego banku. We wniosku musimy podać swoje dane adresowe, telefon kontaktowy, adres e-mail i numer konta bankowego, na które mają wrócić środki po zakończeniu umowy.

Depozyty prowadzone w walutach przez polskie banki podlegają opodatkowaniu podatkiem Belki. Oznacza to, że zysk z lokaty walutowej – po przeliczeniu na złotówki – pomniejszany jest o 19 proc. daniny, którą bank odprowadza do fiskusa.

Lokaty walutowe w polskich bankach objęte są systemem gwarantowania depozytów Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. BFG zapewnia wypłatę środków zgromadzonych w banku przez jednego deponenta do równowartości 100 tys. euro.

Przeczytaj także:

  • Jakie są lokaty terminowe i czym się charakteryzują?
  • Jak działa lokata jednodniowa?
  • Jak wybrać najlepszą lokatę dla dziecka?

2019-03-14

Jak złożyć i napisać reklamację w banku?

Reklamacja w banku jest tak samo możliwa jak reklamacja u każdego innego sprzedawcy. Podpowiadamy, jakie kroki należy podjąć, aby ją złożyć. 

2018-11-17

Lokata dla dziecka - jakie są lokaty dla dzieci i jaką wybrać?

Warto pomyśleć o oszczędzaniu na przyszłość dziecka już od jego najmłodszych lat. Tym bardziej, że na rynku jest wiele produktów, które umożliwiają systematyczne odkładanie środków pieniężnych. Jednym z nich jest lokata dla dziecka.

2018-11-17

Lokaty terminowe - rentierskie, długo- i krótkoterminowe. Informacje

Część banków proponuje swoim klientom lokaty rentierskie. Są to długoterminowe lokaty oszczędnościowe, które różnią się od standardowych depozytów tym, że odsetki wypłacane są w trakcie trwania umowy.

Promocje bankowe - lokaty, karty kredytowe, konta, okazje

Zakładając nowe konto lub wnioskując o kredyt warto poszukać promocji bankowych. Najlepsze promocje pozwalają znacząco obniżyć koszty kredytowania lub skorzystać z konta osobistego na preferencyjnych warunkach. Z kolei promocje lokat umożliwiają dostęp do lepszych stawek oprocentowania.

Lokaty internetowe - z kontem i bez konta. Oferty lokat online

Lokaty internetowe dostępne są w dwóch wariantach – z kontem osobistym i bez konta. Osoby, które zdecydują się założyć lokatę internetową z kontem, mogą liczyć na nieco lepsze oprocentowanie depozytu.

Lokaty w euro - jakie oprocentowanie? Najlepsze oferty

Lokaty w euro znajdziemy w ofercie niemal każdego banku. Ich oprocentowanie zależy od stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego. Zakładając lokatę walutową należy pamiętać, że oprócz oprocentowania wpływ na zysk mają kursy walut.

Lokaty w euro - jakie oprocentowanie? Najlepsze oferty

Lokaty w euro znajdziemy w ofercie niemal każdego banku. Ich oprocentowanie zależy od stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego. Zakładając lokatę walutową należy pamiętać, że oprócz oprocentowania wpływ na zysk mają kursy walut.

Ikona informacji
poradniki